سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » اردشیر امیرارجمند: رد غیرقانونی صلاحیت های کاندیداها، استمرار کودتای 88 است...
» شلیک بر پیکر نیمه جان جمهوریت در ایران

اردشیر امیرارجمند: رد غیرقانونی صلاحیت های کاندیداها، استمرار کودتای 88 است

چکیده :مهندسی انتخابات قبل از انتخابات آغاز شده است واصولا اقتدارگرایان از برگزاری انتخابات به صورت دموکراتیک واهمه دارند و مایل به ایجاد فضای بحث و گفت و گو در جامعه نیستند و همچنین از انتخاب شدن آقای هاشمی مطمئن بودند و طبیعی بود که مانع حضور ایشان شوند. انتخابات بدون آقای هاشمی فاقد حداقل های مورد نیاز برای یک انتخابات رقابتی است و در صورت ادامه ی این وضعیت انتخابات بی معنا خواهد بود. ...


کلمه- زهرا صدر: اردشیر امیرجمند، سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید می گوید: رد غیرقانونی صلاحیت های کاندیداهای ریاست جمهوری، استمرار کودتای سال 88 و شلیک بر پیکر نیمه جان جمهوریت در ایران است.

مشاور ارشد میرحسین موسوی در گفت و گو با کلمه با تاکید بر اینکه شورای نگهبان به صورت روشن و واضح از حدود صلاحیت خود تخطی کرده خاطرنشان کرد: شورای نگبهان حق ندارد به صورت گرینشی و خودسرانه و بدون رعایت اصول و موازین بنیادین حقوقی هرگونه که میخواهدقانون اساسی را تفسیر و اجرا کند.به همین دلیل چنین تصمیماتی فاقد اعتبار حقوقی است.

به گفته ی این استاد حقوق، شورای نگهبان به جای حفاظت از حقوق مردم تبدیل به نهادی شده که مانع تحقق دموکراسی و حق تعیین سرنوشت مردم است و از قانون بر علیه حق و عدالت و تنها به عنوان ابزار خشونت استفاده می شود.

مهندسی انتخابات قبل از انتخابات آغاز شده است

وی با بیان اینکه شورای هماهنگی راه سبز امید به صورت قاطع و جدی این عمل غیرقانونی را محکوم می کند تصریح کرد: عواقب این نوع رفتارهای غیرقانونی مستقیما به عهده ی رهبر جمهوری اسلامی است که با حمایت غیر موجه و غیر اصولی از اقدامات غیر قانونی شورای نگهبان راه تحقق دموکراسی و مردم سالاری را در ایران مسدود کرده است.

امیرارجمند معتقد است مهندسی انتخابات قبل از انتخابات آغاز شده است واصولا اقتدارگرایان از برگزاری انتخابات به صورت دموکراتیک واهمه دارند و مایل به ایجاد فضای بحث و گفت و گو در جامعه نیستند و همچنین از انتخاب شدن آقای هاشمی مطمئن بودند و طبیعی بود که مانع حضور ایشان شوند.

وی در پایان خاطرنشان کرد که انتخابات بدون آقای هاشمی فاقد حداقل های مورد نیاز برای یک انتخابات رقابتی است و در صورت ادامه ی این وضعیت انتخابات بی معنا خواهد بود.


10 پاسخ به “اردشیر امیرارجمند: رد غیرقانونی صلاحیت های کاندیداها، استمرار کودتای 88 است”

 1. حبیب تبریزیان گفت:

  جناب امیر ارجمند این حکومت میرود تا از هرگونه انتخاباتی واهمه داشته باشد و نه تنها نوع دموکراتیک آن. این حکومت ولایی با گذشت زمان حتی برای مهندسی انتخاباتی هم بعلت مشکلات ساختاری خود با تنگنا روبروست و دیگر حتی ژست انتخاباتی هم نمیتواند بخود بگیرد.

 2. جادوی سبز گفت:

  عارف و حسن روحانی باید کنار بکشند تا نخودی های خامنه ای نباشند

 3. میهمان گفت:

  ی‌ کاش سایر کاندیداها به این حذف‌های غیر قانونی اعتراض کنند. سابقه سیاست در ایران قبل و بعد از انقلاب اما خلاف اینرا نشان میدهد. ما مردم متاسفانه تنها زمانی از قانون دم می‌زنیم که حق خودمان پایمال شده باشد. به یاد بیاوریم بلائی را که به سر بنی صدر، بازرگان، نهضت آزادی، افراد و احزاب چپ، آیات الله منتظری و بعد‌ها صانعئ، موسوی، کروبی ، و….آورده اند و ای‌ دریغ از یک اعتراض با صدا ی بلند از همین آقای هاشمی، معمار انقلاب. و حالا متاسفانه نوبت به خود ایشان رسیده . وقتی قرار بر این باشد که قانون بازیچه‌ای در دست قدرتمندان باشد، حاصل همین خواهد شد که شد. آقا فرمودند سپاه اگر کودتا هم بکند خوب است، بسیار خوب حالا سپاه هر چند یکبار این کار خوب را به نحو احسن انجام میدهد. حالا کاملاً کار آزموده شده‌اند. حتی با هاشمی هم در خوان یغما و در ابزار قدرت شریک نمیشوند، کمترین ندای آزادی خواهی و عنایت به حقوق مردم را هم در نطفه خفه میکنند. آقای خامنه‌ای در قامت یکی تمامیت خواه به همان راهی‌ می‌رود که صدام حسین رفت. تنها راه برون رفت ، یا در واقع باز گشت از این بنّ بست، یک اتحاد وسیع برای آزادی، دموکراسی و حکومت قانون و دست زدن به حرکات جمعی برای فلج کردن ماشین سرکوب است قبل از آنکه آمریکا یا نیروی خارجی‌ دیگری وارد کار زار شود. خواست ما مخالفت با شخص خاص یا پشتیبانی از شخص خاصی‌ نمیتواند باشد. خواست ما باید آزادی، دمکراسی و حکومت قانون باشد. انتخابات آزاد و تعامل سالم با دنیای خارج خواست اکثریت مردم ماست. این انتخابات رسوا را اینک باید تحریم کرد. نه‌ تحریمی از روی انفعال که تحریمی فعال و توام با عمل جمعی‌ که حکومت را مجبور به تمکین کند. حماسه واقعی یعنی این. نه گرم کردن بازار آن‌ نمایش خیمه شب بازی که آقای خامنه‌ای مرشد آن‌ است.

 4. جادوی سبز گفت:

  آدم یک پا (جلیلی) میتونه کار کنه هاشمی نمی تونه؟! کاندیدهای اصلاح طلب باید کنار بکشند تا سیه روی شود هر که در او غش باشد

 5. ايراني گفت:

  اين انصابات و تلاش حكومت براي انتخابات جلوه دادن آن و گرم كردن آن بيشتر به يك استمناء سياسي شبيه است.

 6. علیرضا گفت:

  عدم احراز صلاحیت آقای رفسنجانی به هیچ عنوان، حرکتی غیرقانونی نبوده است. اما آنچه به وضوح مشخص است این رد صلاحیت ولو در چارچوب قانون باعث تنگ تر شدن هرچه بیشتر حلقه ی نظام خواهد شد. چرا که جناب آقای هاشمی در حال حاضر و در شرایط کنونی از نظر مقبولیت، مرد اول جبهه ی اصلاحت از میان کاندیداهای حاضر به شمار می آمدند و رد صلاحیت ایشان به معنای پشت کردن به رای تعداد کثیری از مردم خواهد بود و این امر موجب آمادگی نسبی این عده ی کثیر برای جدا شدن از نظام خواهد شد. امادگی که هر آن، در صورت ایجاد یک تحریک درونی امکان فروپاشی نظام را در پی خواهد داشت. همان چیزی که دلسوزان نظام از آن هراس دارند. به امید آنکه این واقعه ی تلخ به وقوع نپیوندد.

 7. میهمان گفت:

  من اکثر کاندیداها رو فاقد صلاحیت برای ریاست جمهوری می دونم.
  هشت سال پیش به هشمی رای دادم نه به این خاطر که طرفدارش بود ،چون از اقلیت بودم قبلش به معین رای داده بودم. بهش رای دادم تنها برای اینکه احمدی نژاد رای نیاره..
  این سال ها دیگر اشتیاقی به شرکت در انتخابات ندارم چون کاندیدای مورد نظرم شخصیتی مثل دکتر قاسم شعله سعدی هست! از 88 معلوم شد این یک انتصابات هست نه انتخابات.
  متاسفانه در جمهوری اسلامی به چنین افراد لایق مفیدی رو اجازه حضور نمیدهد.
  و متاسفم که اصلاح طلبان از چنین اشخاصی حمایت نمی کند و می روند دنبال امثال رفسنجانی….
  الان هم تاییدش نکردن زانوی غم بغل گرفتند

 8. با انصاف گفت:

  مشاور ارشد!!! شما را بخدا این معاون ارشد و این نام میرحسین موسوی شجاع و پاکدامن را از جلو و عقب اسم این بابا بردارید. کجای این آقا به او آقا ی امیر میخوره!!!

 9. niceexmarine niceexmarine گفت:

  چاره نیست به جز صحبت با اصلاح طلبان که حکومت دینی تجربه خوبی نبود و شاید باید نظر معطوف کنند به دیدگاه آقایان سیستانی و دیگران که با ولی‌ فقیه مخالف بودند. پس وقت آن رسیده همه آن‌ها که ایران را دوست دارند گرد هم و با هم به نجات میهن درآیند. امروز دیگر خامنه‌ای و فرزندانش خطری مهلک برای تک تک ایرانیان هستند گردابی است در راه، ناخدا یا کشتی

 10. ناشناس آشنا گفت:

  اگر این حاکمیت به دوره بعدی برسد که نخواهد رسید.