سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » جنتی تعیین صلاحیت کرد: رییس جمهور نباید سوار بنز شود...
» شورای نگهبان با همکاری سپاه و ناجا صلاحیت ها را بررسی می کند‬

جنتی تعیین صلاحیت کرد: رییس جمهور نباید سوار بنز شود

چکیده :در حالی که سایت نزدیک به مصباح یزدی روز ثبت نام هاشمی رفسنجانی عکسی از ماشین بنز قدیمی هاشمی منتشر کرد و آن را در کنار پراید جلیلی قرار داد، احمد جنتی امروز اظهار نظر کرد که رئیس جمهور باید ساده زیست باشد و ساده زیستی را هم باید از خودش شروع کند یعنی اینکه خانه، وسایل زندگی اش، و ماشینی که سوار می شود ساده باشد کسی که شعار ساده زیستی می دهد اما ماشین بنز سوار شود درد مردم را نمی فهمد و نمی فهمد که می گویند گرسنه ام یعنی چه دلش به حال طبقه محروم نمی سوزد. بنابراین رئیس جمهور باید مثل یک مادر باشد نه دایه برای مردم....


با گذشت چهار سال از اعتراضات مردم به نتایج انتخابات سال 88 و در حالی که جنتی بارها خبر از مرگ فتنه داده است، امروز بار دیگر تهدید کرد که کاندیداها باید موضع خود در مقابل فتنه 88 مشخص کنند.

وی که پیش از این دغدغه هاشمی رفسنجانی برای برگزاری انتخابات آزاد را رمز فتنه جدید خوانده و گفته بود که یکی از گردن کلفت هایشان در مورد انتخابات نظر داده، اینک مدعی شده است که : در فتنه 88 عده ای می خواستند با واژه تقلب نظام را مانند دیگر کشورها ساقط کنند بنابراین کسی که می خواهد بر کرسی ریاست جمهوری بنشیند باید موضعش را نسبت به فتنه 88 مشخص کنند. اگر آن را قبول دارند پس آن فرد هم فتنه گر است و اگر مخالف فتنه بوده است باید آن را محکوم کند.

در حالی که سایت نزدیک به مصباح یزدی روز ثبت نام هاشمی رفسنجانی عکسی از ماشین بنز قدیمی هاشمی منتشر کرد و آن را در کنار پراید جلیلی قرار داد، احمد جنتی امروز اظهار نظر کرد که رئیس جمهور باید ساده زیست باشد و ساده زیستی را هم باید از خودش شروع کند یعنی اینکه خانه، وسایل زندگی اش، و ماشینی که سوار می شود ساده باشد کسی که شعار ساده زیستی می دهد اما ماشین بنز سوار شود درد مردم را نمی فهمد و نمی فهمد که می گویند گرسنه ام یعنی چه دلش به حال طبقه محروم نمی سوزد. بنابراین رئیس جمهور باید مثل یک مادر باشد نه دایه برای مردم.

جنتی در این خطبه به اختلاس سه هزار میلیاردی و مفاسد مالی دولت احمدی نژاد اشاره ای نکرد و نگفت ملاک یک مدیر خوب تردد با بنز است یا جلوگیری از فساد آشکار اطرافیانش.

احمد جنتی که در انتخابات پیشین بعلت حمایت از احمدی نژاد هنوز مورد انتقاد حتی اصولگرایان است، امروز در خطبه های نماز جمعه به بررسی ویژگی های رییس جمهوری پرداخت و ولایت پذیری را یکی از مهم ترین صفات رئیس جمهور برشمرد و گفت: اگر فردی ولایت فقیه را قبول نداشته باشد ایمان و تقوا هم نخواهد داشت. رئیس جمهور باید بداند که این مملکت شخصی به نام رهبری هم دارد و حکمش را باید تنفیذ کند و اگر رهبری حکمش را تنفیذ نکند آن رئیس جمهور مشروعیت پیدا نمی کند.

شورای نگهبان به عنوان مهمترین نهاد نظارتی قانونی بر انتخابات سال 88 به حمایت آشکار از احمدی نژاد پرداخت. این حمایت‌ها تا جایی ادامه داشت که احمد جنتی دبیر این شورا طی بیانیه‌ای حمایت خود را از محمود احمدی نژاد اعلام کرد. در همین حال غلامحسین الهام یک عضو حقوقدان شورای نگهبان نیز، شخصا به اشتباه بودن حضور و سخنرانی در میتینگ تبلیغاتی طرفداران احمدی نژاد که در مصلای تهران برگزار شده بود، اعتراف کرد و اذعان نمود که این عمل خلاف قانون بوده‌است. علاوه بر اینکه وی در همان زمان سخنگوی دولت نیز بوده‌است.

وی اظهار نظر کرد: رئیس جمهور هر جا اگر اختلاف نظری با رهبری پیدا کرد باید بداند که تابع رهبری باشد نه اینکه رهبری تابع آن باشد.

جنتی که خود به قانون شکنی در حمایت از کاندیداهای ریاست جمهوری متهم است، گفت: قانونگرایی را از دیگر ویژگی های یک رئیس جمهور اصلح برشمرد و گفت: رئیس جمهور باید به قانون عمل کند هر چند که آن قانون، قانون بدی باشد. اما اگر قانون نصب شود قانون شکنی باب می شوند.

وی بدون اشاره به اقدامات خلاف قانون احمدی نژاد رییس دولت مورد حمایت دبیر شورای نگهبان، تاکید کرد: رئیس جمهور باید به اهل جمعی و مشورت احترام بگذارد و مستبدانه و دیکتاتوری فکر نکند و نیروهای صالح را به کار گیرد.

جنتی با تاکید بر اینکه انتخابات باید آزادانه باشد تاکنون نیز انتخابات ایران به صورت آزادانه برگزار شده و تمام سلیقه های مختلف نیز باید در انتخابات شرکت کنند. همچنان که شاهد حضور همه سلیقه ها در انتخابات بودیم. اما در بررسی صلاحیت ها سلیقه ها ارزیابی نمی شود بلکه شرایط مورد ارزیابی قرار می گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد جنتی در خطبه های امروز نماز جمعه تهران با اشاره به مسئله انتخابات گفت: وی با بیان اینکه دو انتخابات مهم و حساس پیش رو داریم گفت: اگر افراد صالح انتخاب شوند خیرشان به مردم می رسد و اگر افراد ناصالح انتخاب شوند شرشان به مردم می رسد.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با انتقاد از روند بررسی صلاحیت های داوطلبان انتخابات شوراها گفت: متأسفانه مسئله نظارت بر صلاحیت نامزدهای شورای شهر و روستا نزدیک به صفر است. مگر مجلس می تواند صلاحیت ها را بررسی کند.

وی با اشاره به درخواست ها از شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت داوطلبان شوراها افزود: شورای نگهبان که سی و چند سال است کار بررسی صلاحیت ها را با اطلاعات سپاه، ناجا و جاهای دیگر انجام می دهد در تایید صلاحیت این 686 نفر نیز مانده است چه برسد به تایید صلاحیت چند صد هزار نفر.

جنتی تاکید کرد انتخابات ریاست جمهوری برای انتخاب فردی است که آبروی مردم، زندگی و معاش و رفاه آنان در اختیار آن فرد سپرده می شود بنابراین باید دارای صفاتی باشد که شایستگی این مقام را داشته باشد.

دبیر شورای نگهبان با اشاره به صفاتی که در اصل 115 قانون اساسی برای رئیس جمهور آمده است گفت: صفات اصل 115 صفات خوبی است که باید رئیس جمهور جزء رجل سیاسی و مذهبی باشد مدیر و مدبر باشد اما اگر بخواهیم این صفات را در حد بالا بخواهیم باید از خدا بخواهیم که از آسمان چند نفر را بفرستد.

وی با بیان اینکه مجبوریم از میان همین کاندیداهای موجود چند نفر را انتخاب کنیم گفت: اکثر این کاندیداها را شما می شناسید و بعضی از آنها حرف هایی می زنند که در حد جوک است. ما حداقل ها رابررسی می کنیم اگر حداکثر را بخواهیم در نظر بگیریم باید سفارش دهیم چند نفر را برایمان بسازند.

خطیب نمازجمعه تهران با بیان اینکه باید برای بعضی از صفات ها بیشتر تمرکز کنیم گفت: ایمان و تقوا دو شرطی است که کاندیداها باید بیشتر از دیگر صفات داشته باشند. مثلاً اگر کاندیدایی مدیر و مدبر باشد اما ایمان و تقوا نداشته باشد قدرتش در مسیر دیگری مانند معادلات، رانتخواری و به بده و بستان ها خرج می شود. پس شرط اول یک رئیس جمهور اصلح این است که ایمان و تقوا داشته باشد و مسئله دوم مدیر و مدبر است.

آیت الله جنتی افزود: خوب است که رئیس جمهور مومن و متقی باشد اما می خواهد یک کشور را اداره کند و با انواع مشکلات اقتصادی، سیاسی و تحریم ها مواجع است که باید برای حل هر یک از این مشکلات راه حل هایی را پیدا کند. بنابراین مدیر و مدبر بودن هم در کنار ایمان و تقوا ملاکی است که باید مد نظر قرار گرفته شود. و رئیس جمهور باید یک قدرت مدیریت نسبی داشته باشد.

دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه ما فرصت آن را نداریم به همه داوطلبان بگوییم برای حل مشکلات می خواهید چه کاری انجام دهید گفت: بعضی از این داوطلبان حرف هایی می زنند که شبیه جوک است مثلاً می گوییم با تحریم ها می خواهید چه کار کنید؟ یکی می گوید رابطه مان را با آمریکا درست می کنیم مگر کشورهایی که سال های سال زیر چنته آمریکا بودند مشکلی ندارند. گرسنه ندارند مگر آمریکا به نفع کسی کاری می کند و خیر کسی را می خواهد.

وی با بیان اینکه تسلیم شدن در برابر آمریکا یعنی سپردن منافع و مسائل کشور به دست بیگانگان تاکید کرد: اگر کسی این طرز تفکر را داشته باشد می توان آن را تایید کرد. کسانی که به دنبال قدرت و ثروت هستند می شود آنان را تایید کرد.

خطیب نمازجمعه تهران خطاب به مردم برای انتخاب انتخاب کاندیدای اصلح گفت: اگر اهل تشخیص نیستید صفات کاندیدای اصلح را از اهل تشخیص بپرسید. و اگر کسی این صفات مورد نظر نداشت به آن رای ندهند.


5 پاسخ به “جنتی تعیین صلاحیت کرد: رییس جمهور نباید سوار بنز شود”

 1. ناشناس آشنا گفت:

  مردم خرفت نیستند آقا!

  و احتیاج به راهنمایی فسیلی ندارند!

 2. یا حسین گفت:

  بنز قدیمی آقای هاشمی (ماشین سازمانی که ایشان سوار می شود) مطمئنا از بی ام و آقای رهبر گران تر نیست

 3. Aziz گفت:

  Akse khameneie va mashinhasho va aazaye shoraye negahnan va mashinhashoon ra chap konid

 4. آنتی ساندیس گفت:

  آقا من یه دوچرخه دارم تایید صلاحیت میشم آیا؟؟؟

 5. حمید گفت:

  شما حرف هم بلدید بزنید یا فقط ….