سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سیدمحمد خاتمی: برای عبور از بحران همه در کنار هاشمی قرار بگیریم...

سیدمحمد خاتمی: برای عبور از بحران همه در کنار هاشمی قرار بگیریم

چکیده :من به همه مردم می گویم، این لحظه تاریخی را درک کنند و به تمام کسانی که به من لطف داشتند و می خواستند بیایم و البته به جناب آقای هاشمی هم نظر دارند می گویم در این موقعیت رأی خود را به جناب آقای هاشمی بدهند. من این خواهش را از همه می کنم. کسی نباید قهر کند و همه باید بیایند و همه در کنار آقای هاشمی قرار گیرند تا ان شاء الله از این بحران بیرون بیاییم. دل ها به هم نزدیک تر شود، اقتصاد بهبود پیدا کند و فضای امنیتی از بین برود. تهدید های بیرون کاهش پیدا بکند و یا دست کم، اثر کمتری بگذارد با هماهنگی رهبری و تشکیلات مختلف ان شاء الله حضور جناب آقای هاشمی منشاء خیر خواهد بود....


سید محمد خاتمی در دیدار با اعضای هیات اجرای ستاد ملی جوانان اصلاح طلب با بیان اینکه هاشمی رفسنجانی مناسب ترین شخصیتی است که می تواند حضورشان مؤثر باشد و با برنامه های جدید و دیدگاه های جدید نقش بسیار مهمی را می توانند داشته باشند خاطرنشان کرد: ایشان با نقشی که در انقلاب و نظام داشته اند، عنایت ویژه ای که امام به ایشان داشتند، تجربه فرماندهی جنگ، دو دوره ریاست جمهوری و بعد حضور در متن جریانات و همراه و خیرخواه رهبری و نظام، این ها همه نکات مثبت است. مهم تر این که همه آن برنامه ها و جهت گیری ها باید با هماهنگی رهبری باشد که جناب آقای هاشمی در این مورد تواناتر از همه اند. جناب آقای هاشمی شجاعانه به صحنه آمدند. می دانم که از نظر شخصی نمی خواستند بیایند، ولی به خاطر کشور فداکاری کردند و منافع ملی و خیر کلی را بر خواست شخصی ترجیح دادند و اینک مردم اند که باید شجاعانه و مسؤولانه به صحنه بیایند و ایشان را کمک کنند.

رییس جمهور سابق کشورمان در این دیدار که روسای کمیته های ستاد ملی جوانان گزارشی از نحوه عملکرد ستاد در حوزه های مختلف ارائه کرده از وی خواستند عضویت افتخاری ستاد ملی جوانان را بپذیرد، تصریح کرد: من به همه مردم می گویم، این لحظه تاریخی را درک کنند و به تمام کسانی که به من لطف داشتند و می خواستند بیایم و البته به جناب آقای هاشمی هم نظر دارند می گویم در این موقعیت رأی خود را به جناب آقای هاشمی بدهند. من این خواهش را از همه می کنم. کسی نباید قهر کند و همه باید بیایند و همه در کنار آقای هاشمی قرار گیرند تا ان شاء الله از این بحران بیرون بیاییم. دل ها به هم نزدیک تر شود، اقتصاد بهبود پیدا کند و فضای امنیتی از بین برود. تهدید های بیرون کاهش پیدا بکند و یا دست کم، اثر کمتری بگذارد با هماهنگی رهبری و تشکیلات مختلف ان شاء الله حضور جناب آقای هاشمی منشاء خیر خواهد بود.

متن کامل رییس دولت اصلاحات در این نشست را به گزارش وب سایت رسمی سیدمحمد خاتمی در ادامه بخوانید:

بسم الله الرحمن الرحیم

بخواهیم یا نخواهیم، بگوییم یا نگوییم، کشور و جامعه با بحران رو به رو است و اگر این وضع تداوم و گسترش بیابد دامن همه را خواهد گرفت و تمام جامعه را گرفتار خواهد کرد، همچنان که مقدماتش دامن مردم را گرفته است. وظیفه شرعی، انقلابی، ملی، انسانی و روشنفکری ما این است که تلاش کنیم تا از این بحران خارج شویم. نتیجه خوب برون رفت از این وضع را در درجه اول مردم و در درجه دوم نظام و در درجه سوم بخش ها و جناح های مختلف خواهند دید؛ حتی اگر این بدان معنی باشد که خودمان بعضی از امتیازات را از دست بدهیم. آن چه مهم است این که عقلانیت بیشتر حاکم شود و جناح ها و جریان ها بتوانند با هم گفت و گو کنند و زمینه مشارکت فراگیرتر فراهم آید. شرط اول برون رفت از بحران، حاکمیتِ عقلانیت است. احساسات می تواند مشکل ساز شود، مگر این که با عقلانیت همراه شود، عقلانیت در مدیریت جامعه و تعامل با دنیا و با مردم و با نخبگان ایران.

دیگر این که اعتماد لطمه دیده مردم ترمیم شود. حتی آن کسی که امروز پول یارانه می گیرد، وباید هم یارانه دریافت کند، اما با برنامه ای درست که سرچشمه از بین نرود، یعنی منبعی که یارانه از آن تأمین می شود از بین نرود و یارانه هم درست به دست جامعه برسد. حتی این بخش از جامعه هم اعتمادش لطمه خورده است. نمی داند کار دوام پیدا می کند یا خیر؟ آیا با بیکاری بلند مدت و مزمن او و فرزندانش همراه خواهد بود؟ با گرانی ها چطور؟ یک دلهره وجود دارد. وقتی اعتماد لطمه دید، امید سست می شود و از بین می رود. در میان همه اقشار جامعه: نخبگان و طبقه متوسط شهری معلمان و دانشگاهیان، کارگران و کشاورزان و صاحبان مشاغل و کارآفرینان. این مهم ترین خطر است و باید بکوشیم این انتخابات سبب ترمیم اعتماد متقابل شود.

دوم این که کشور در معرض تهدید های جدی از بیرون کشور است و متأسفانه رویکردها و کارکردهای داخلی هم این تهدیدها را تشدید می کند و در نتیجه این تهدیدها روی اساس نظام و کشور و روی زندگی مردم و آینده ما اثر منفی و مخرب دارد. یا باید آن را خنثی کنیم یا دست کم تأثیر آن را کاهش دهیم. منظور این نیست که از اصول و منافع ملی و ارزش ها دست برداریم.

ضمن حفظ اصول و محور قرار دادن منافع ملی با تعامل درست با دنیا می توانیم تهدیدها را کم کنیم یا از بین ببریم. در زمان ریاست جمهوری من آمریکا اعلام کرده بود سرمایه گذاری بیش از 20 میلیون دلار در پروژه های نفتی و گازی ایران ممنوع است. مجازاتهای شدیدی هم برای شرکت ها و کشورهای متخلف وضع کرده بود. اما فضا طوری شد که ما با توتال فرانسه قرار دادی به ارزش چهار میلیارد دلار امضاء کردیم و پس از آن هم خیلی ها سرمایه گذاری کردند. اگرچه تحریم و تهدید وجود داشت، اما افکار عمومی دنیا و تحولات ایران زمینه بی اثر کردن تحریم ها را فراهم آورد.

پس بازگرداندن اعتماد در درجه اول و رفع تحریم ها و کاهش اثرات مخرب آن روی جامعه باید از اهداف ما باشد.

سومین اولویت ما سامان دادن به اقتصاد با توجه به اصلاح وضع معشیت مردم است. بیش از شصت درصد نان آوران خانواده برای تأمین معاش روزمره و بهداشت و تحصیل فرزندان خود در تنگنا هستند. نباید ایران که از امکانات بسیار وسیعی مادی و انسانی برخوردار است تبدیل به یک کمیته امداد بزرگ شود. کمیته امداد خدمت کرده و می کند و در زمان دولت اصلاحات به سمت کار آفرینی و مهارت آفرینی گام برداشت تا افراد تحت پوشش صاحب شغل و مهارت شوند، نه اینکه فقط صدقه بگیرند. امروز فشار و تورم و مشکلات بیش از همه متوجه کم درآمدها و طبقات محروم جامعه است.

هدفمند کردن یارانه ها کار خوب و مهمی بود، منتهی می بایست سه کار صورت گیرد که متأسفانه نگرفت یکی جبران فشاری که روی دهک های پایین می آید و این کار هم باید ادامه یابد و دوم تقویت تولید و کارآفرینی در کشور و سوم تقویت تأمین اجتماعی تا همه امنیت داشته باشند و بالاخره آنچه دولت آینده باید انجام دهد اولویت دادن به سامان اقتصاد و مدیریت کشور با توجه ویژه به کم درآمدها و طبقات محروم است.

و نیز باید فضای سوء ظن به فضای همکاری و حسن ظن و بهره گیری از همه نیروها تبدیل شود.

با توجه به همه این مسائل جناب آقای هاشمی رفسنجانی مناسب ترین شخصیتی است که می تواند حضورشان مؤثر باشد و با برنامه های جدید و دیدگاه های جدید نقش بسیار مهمی را می توانند داشته باشند. ایشان با نقشی که در انقلاب و نظام داشته اند، عنایت ویژه ای که امام به ایشان داشتند، تجربه فرماندهی جنگ، دو دوره ریاست جمهوری و بعد حضور در متن جریانات و همراه و خیرخواه رهبری و نظام، این ها همه نکات مثبت است. مهم تر این که همه آن برنامه ها و جهت گیری ها باید با هماهنگی رهبری باشد که جناب آقای هاشمی در این مورد تواناتر از همه اند.

جناب آقای هاشمی شجاعانه به صحنه آمدند. می دانم که از نظر شخصی نمی خواستند بیایند، ولی به خاطر کشور فداکاری کردند و منافع ملی و خیر کلی را بر خواست شخصی ترجیح دادند و اینک مردم اند که باید شجاعانه و مسؤولانه به صحنه بیایند و ایشان را کمک کنند.

نباید توقعات را بالا برد و انتظار معجزه داشت. اگر مشکلات موجود مهار شود و امور به مسیر منطقی، عقلانی و مدبرانه قرار گیرد. کار بسیار بزرگی صورت گرفته است. بازگرداندن ثبات و آرامش خود دست آورد مهمی است. اگر همه در کنار هم باشیم آثار مثبت هم مشخص خواهد شد؛ بدون اینکه انتظار داشته باشیم ظرف شش ماهه همه مشکلات حل شود. همین که مسائل رو به حل شدن برود امید ایجاد می شود.

همه کسانی که دلشان برای کشور و انقلاب می سوزد باید به صحنه بیایند. خدمت به هاشمی این نیست که ایشان را در جریان خاصی منحصر کنیم. اصلاح طلبان با اشتیاق از حضور جناب آقای هاشمی استقبال می کنند و خود را در کنار ایشان می دانند. ولى ایشان فراتر از جناح ها هستند. مطمئننم بخشی از رأی خردمندان اصول گرا را نیز خواهد داشت. هاشمی منحصر به جریان خاصی نیست.

من به همه مردم می گویم، این لحظه تاریخی را درک کنند و به تمام کسانی که به من لطف داشتند و می خواستند بیایم و البته به جناب آقای هاشمی هم نظر دارند می گویم در این موقعیت رأی خود را به جناب آقای هاشمی بدهند. من این خواهش را از همه می کنم. کسی نباید قهر کند و همه باید بیایند و همه در کنار آقای هاشمی قرار گیرند تا ان شاء الله از این بحران بیرون بیاییم. دل ها به هم نزدیک تر شود، اقتصاد بهبود پیدا کند و فضای امنیتی از بین برود. تهدید های بیرون کاهش پیدا بکند و یا دست کم، اثر کمتری بگذارد با هماهنگی رهبری و تشکیلات مختلف ان شاء الله حضور جناب آقای هاشمی منشاء خیر خواهد بود.

شما عزیزان که افتخار می کنم که به من لطف کردید و جایگاه خاصى در جامعه دارید باید هماهنگ با ستاد ایشان باشید. نظرم این است که الان علمای بزرگوار دانشگاهیان کارافرینان کارمندان و غیره با درک موقعیت خطیر و با توجه به ظرفیت های جناب آقای هاشمی باید وظیفه خود را ایفا کنند و خود را مؤید جناب آقای هاشمی بدانند.

ما هیچ توقع و مطالبه ای برای خود نداریم، مطالبه ای اگر هست مطالبه جامعه است. می خواهیم کشور وضع خوبی پیدا کند و می شود مشکلات را حل کرد. ما هیچ سهمی برای خودمان نمی خواهیم.

جمع خوب و ارزنده شما و دلسوزانی که در سراسر کشور هستند خدمت آقای هاشمی بروید و با رئیس ستاد ایشان جناب آقای جهانگیری که از خوبان امین و کاردان هستند دیدار کنند و برای همکاری اعلام آمادگی کنند.

از خداوند می خواهم لطف خود را شامل حال کشور و مردم کند و خیر را برای همه ما مقدر فرماید. ان شاء الله

 

 


27 پاسخ به “سیدمحمد خاتمی: برای عبور از بحران همه در کنار هاشمی قرار بگیریم”

 1. محمد امین گفت:

  1) به گمان من سخنان خاتمی عزیز، برای هر کسی که دل در گرو ایران دارد ، فصل الخطاب است! 2) به حمد الله اجماعی عمومی بر سر انتخاب ایت الله هاشمی در حال شکل گیری است که نوید بخش فصل جدیدی از شکوفایی و امید واری است!امروز تلاشهای دشمنان ملت، خاصه خامنه ای بیش از هر زمانی نخ نما شده است و پشیزی ارزش ندارد! خامنه ای امروز سعی کرد تلویحا هاشمی را متهم کند و وعده ی صحبتهای بیشتر در آینده را داد! او با ایجاد مغلطه گفت : بعضی میخواهند کشور را به عقب برگردانند! گویا خامنه ای تصور میکند در زمان احمدی آنقدر کشور پیشرفت کرده است که دیگران میخواهند به عقب بر گردانند! او گمان نمی برد کشور را به مدد احمدی نژاد و برادران قاچاقچی به عصر قاجار برگردانده است! وقتی منتقدین بحث برگرداندن کشور به ماقبل احمدی نژاد را میکنند، منظور اینست که کشور را 50 سال میخواهند به جلو ببرند! ببینید خامنه ای وارث معاویه چگونه مغلطه میکند! پس معلوم میشود عامل صد درصد شکست کشور چه کسی است! خامنه ای! 3) خامنه ای خیال نکند ایندفعه کسی گوشش به او بدهکار میشود! هرگز! حتی برای مدعیان خط اصول! امروز برای همه مبرهن است، وضع موجود مولود اداره ی خامنه ای است! او مولد این وضع اسفبار است! او باید از این به بعد خجالت بکشد که به مردم توصیه کند! او اگر میخواهند بیش ازاین پرونده اش سیاه نشود! لازم است به توصیه های مردم واقعی، نه آن مردم فرضی که او ادعا میکند، گوش فرا دهد و کشوررا بیش از این نابود نکند! او اگر بخواهد به روند گذشته اش ادمه دهد، چنان تو دهنی محکمی از جانب ملت خواهد خورد که اثری از او باقی نماند! ما همه خیر او را میخواهیم و به او نصیحت میکنیم که بیش از این از جانب 70 و اندی میلیون ایرانی سخن نگوید و اجازه دهد مردم آزادانه منتخب خود را انتخاب کنند! او اگر بخواهد ایندفعه انتخابات را تقلب و مهندسی کند، مطمئن باشند که به پایان خط خود منتهی شده اند! او باید بداند که با استبداد نمیتوان به جنگ استعمار رفت! با عقلانیت و درایت است که میتوان منافع ملی را حفظ کرد! نه با عصبانیت واستبداد! ایت الله هاشمی امروز نماد عقلانیت و درایت است! آن مرد پولادین ادعایی خامنه ای فقط اوست! نه وا ماندگانی چون قالیباف، ولایتی ، جلیلی و هلو! آنان نه رجل سیاسی اند و نه مذهبی! کما اینکه خود خامنه ای اینچنین است، نه رجل مذهبی است و نه سیاسی! او ولی فقیه است اما فقه را نمیداند! سیاسی است اما سیاست مدار نیست! او اگر به اصول سیاست وافق بود هیچ وقت معلوم الحالی چون احمدی نژاد را اجازه نمیدا د طی 8 سال کشور را به این روز سیاه ، بنشاند!

 2. zahraa 2012 گفت:

  اولا سایت کلمه انتقاد داریم از شما هم در مورد نپرداختن به موضع جنبش سبز در مورد انتخابات هم انتشار ندادن اخباری چون کاندیداتوری دکتر قاسم شعله سعدی و هم انتشار ندادن خیلی از مقالاتی که از عقاید و گروههای مختلف است و در جهت روشنگری مردم می تواند مفید باشد مثل مقاله بابک داد در مورد کاندیداتوری هاشمی.بارها انتقاد کرده ام جنبش سبزمختص گروه خاصی نیست شما اگر مواضع رهبران جنبش را مطرح می کنید باید به رنگین کمان عقاید جنبش احترام بگذارید و به دیکتاتوری دچار نشویم.همه تلاش شما برای اطلاع رسانی را می ستایم و می دانم با وجود محدودیت ها تا الان هم کمک به دموکراسی و آگاهی مردم کرده اید اما تا تبدیل شدن به رسانه ای آزاد راه درازی در پیش دارید.لطفا به نظرات مردم احترام بگذارید ما که رسانه ای نداریم شما بی هیچ حب و بغضی رسانه ما باشید ایران برای همه ایرانیان است.و آقای خاتمی جواب شما هم مشخص است من که رای نمی دهم سال 88که رای دادیم برای همیشه با خدای خود عهد بستم تا تکلیف ظلمها و خونهای ریخته شده مشخص نشود رای ندهم مگر مردم بازیچه شما هستند..هر که می خواد رای بده آزاد است اما بدانید رای شما رای به ادامه استبداد است و تایید همه ظلمهای رفته بر مردم..

  • hamid54 گفت:

   زهرا خانم، سلام

   دو مورد:

   نخست اینکه باوجود احترامی که به آقای شعله سعدی دارم، ایشون درمقایسه با شخصی مثل آقای رفسنجانی، با اون تجربه های سیاسی و ریاست جمهوری، متاسفانه تجربه ای ندارن. این بحران به وجود آمده، نیاز به یه رجل سیاسی به معنای واقعی داره. منم اصلاح طلبم و به سبز معتقد. دلیل میشه که بیام کاندیدا بشم و بعدشم طرفدارام ناراحت بشن که چرا همه از من طرفداری نمیکنن.؟

   دوم اینکه رای ندادن من و شما ؛ امروز، نه تنها دردی رو دوا نمیکنه، بلکه با توجه به اتفاقاتی که افتاده مسیر رو به بد و بدتر شدن اوضاع پیش خواهد برد. دارین میبینین که چه کسانی کاندید شدن!!!؟ آقای رفسنجانی، شاید تنها و بهترین گزینه ایه که میشه بدون برچسب زدن و وصل کردنش به جریان خاص، از طرف همه ی طیفها تایید بشه و انشالله یه پنجره ای باز بشه و یه نسیم خنک هرچند ضعیف به صورت این مردم مظلوم بخوره.

   آقای رفسنجانی هم این مدت، کم مورد هجمه های آقایون قرار نگرفته. اولیش هم خود آقای خامنه ای که ایشون رو به یه وصله ی ناجور مثل احمدی نژاد فروخت و نظر مردم رو هم نسبت به خودش خراب کرد

   درضمن اینکه وقتی سید بزرگوار، آقای خاتمی ، ایشون رو بهترین گزینه میدونن، ما هم باید با توجه به اینکه نسبت به ایشون، فهم کمتری که نسبت به مسائل سیاسی داریم باید از ایشون و آقای رفسنجانی حمایت کنیم.

 3. نازنین گفت:

  با کمی دقت پاسخ به سوالاتان را در سخنان خاتمی می یافتید. رفسنجانی در میان جناح راست و در بین مراجع حوزه صاحب نفوذ است. از یک سو وی کوچکترین مخرج مشترک است که در شرایط امروز می تواند به اجماع نانوشته نیروها ی سیاسی اعم از نیروهای درون، پیرامون و مخالف حاکمیت برسد.

 4. مرتضی گفت:

  امیدواریم همه گروهها و خصوصا اصلاح طلبان ، بالاخص آنان که بعد از ماجراهای انتخابات گذشته دچار نوعی یاس و ناامیدی شده اند و صحبت از تحریم انتخابات میکنند یا آنرا بیفائده میدانند ، به این سخنان دلسوزانه و مخلصانه خاتمی عنایت کنند ، و با رای جامع و اجماعی به سردارسازندگی به این خواسته های ملی در جهت نجات کشور از بحرانها و مشکلات پاسخ مثبت دهند
  درود بر موسوی و کروبی ، پاینده هاشمی و خاتمی

 5. علی گفت:

  آمدن هاشمی يعنی همان آش و همان کاسه. متاسفم مردم چه زود شرايط اقتصادی و سياسی و فساد شديد آن دوره را فراموش کردند
  انتخاب ها هميشه بين بد و بدتر بوده و هست. هاشمی که خودش تو سرکوب و خفقان استاد هست حالا شده گل سر سبد اصلاح طلبان. متاسفم . .

 6. ebi گفت:

  !!دو تن کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در زندان خانگی به سر می‌برند

  • ناشناس آشنا گفت:

   ما در این انتخابات مهندسی‌ شده فقط و فقط با تایید و درخواست کروبی ،موسوی و رهنورد شرکت خواهیم کرد.

 7. zahraa گفت:

  سلام خسته نباشید یه خواهشی داشتم از دست اندکاران سایت کلمه.با توجه به انتخابات و غالب شدن گفتمان شخص محوری به گفتمان جامعه محوری و القای ناجی بودن شخص هاشمی از سوی مردم و تحلیلگران لطفا بیانیه شماره سیزده مهندس موسوی را روی سایت بگذارید مخصوصا این قسمت را برجسته کنید:”زندگی ادامه دارد و افراد موقتی هستند هر جمعی و جماعتی که سرنوشت خود را به بود یا نبود کسان پیوند زده اند سرانجام حداقل با فقدان او سر خورده شده اند .هر گاه مردمی برای تنی یا افرادی از همراهان عادی خود امتیازات بی دلیل قایل شدند سرانجام تشخیص عقلانی خود را در مقابل خواست آنان واگذار کرده و به جاه طلبان مجال دادند که در آن طمع کنند.مردمی که می خواهند سرپای خود بایستند و حیاتی کریمانه را تجربه کنند جا دارد از نخستین قدمهایی که به ناکامی یشان می انجامد با بیشترین دقت پیشگیری کنند.”

  • ناشناس آشنا گفت:

   و در مورد تضاد شرکت کردن در انتخابات و از این طریق تایید حاکمیت و قبول
   غیر مستقیم ،که انتخابات همیشه آزاد بوده است و نهایتا زیر ضربه بردن
   حصریان و زندانیان سیاسی،

 8. ناشناس آشنا گفت:

  مشکل درست همیجاست،به کمک رهبری هیچ کس نمیتواند از این بحران خارج شود.

 9. ناشناس آشنا گفت:

  ما برای شرکت در انتخابات به اجازه رهنورد ، موسوی و کهروبی احتیاج داریم.

  بگذارید آنها صحبت کنند!

 10. باور سبز گفت:

  امیر کبیر ایران خوش آمدی به میدان

 11. یه ایرانی گفت:

  سلام
  فرض کنیم آقای هاشمی تو انتخابات پیروز شن (به احتمال بسیار ضعیف) بعدش چی؟
  آیا مافیای قدرت و ثروت وسپاه که تو این مدت تقریبا همه اقتصاد و سیاست کشور دستشون بوده به این راحتی قدرت رو تحویل ریس دولت آینده میدن؟
  با این همه دزدی که بصورت سازمانمندی صورت گرفته و همه اینها با اطلاع رهبری و حتما با رضایت رهبری صورت گرفته چه خواهند کرد؟
  با این همه جرم و جنایتی که بر سر مردم روا رفته چه خواهند کرد؟آیا شما تصور می کنید بدون توبه وطلب بخشش و سکوت در آینده آنهایی که در این چند سال زندانی شده اند امسال آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد آنها را آزاد می کنند ؟ آیا این زندانیان در بند حاضرند زندگی با ذلت را بپذیرند؟و تن به خواسته های آنها دهند؟ محال است.
  به فرض محال اگر تمام این اتفاقات افتاد بعد چه؟ آیا بعد از دوره آقای رفسنجانی کارها به روال قبل باز نخواهد گشت؟
  متاسفانه خیلی ها خود را بخواب غفلت زده اند و فکر می کنند که نظام در خطر است آخر کدام نظام از چه نظامی حرف می زنید؟ از نظام ی حرف می زنید که کوچکترین احترامی برای مردمش قائل نیست ؟ از نظامی حرف می زنید که کارش شده است دزدی و ظلم و فساد؟ از نظامی حرف می زنید که قانون اساسی خودش را اجرا نمی کند ؟ از نظامی حرف میزنید که همه کاره اش یه ولی فقیه بی سواد است؟آیا مردم دیگر گول این حرف ها را خواهند خورد؟الله و اعلم
  ولی اینرا بدانید که حضور در انتخابات آنهم با حظور این نامزد ها از جمله رفسنجانی هیچ نفعی برای ملت و کشور نخواهد بود فقط نتیجه کارآنها یی که بر طبل حظور در انتخابات می زنند دانسته یا نادانسته کسب اعتبار برای نظام و تایید کارهای گذشته شان می باشد و دیگر هیچ

 12. bavarsabz گفت:

  سلام بر یاران سبز بی سنگر

 13. محمد امین گفت:

  ممنون از طرح سوالتون. جواب : 1) ایت الله هاشمی با تمام اشتباهاتی که داشته اند ، یک نکته او را برجسته کرده! اعتدال ، میانه روی و سخن گفتن بعد از تعقل! این نکته در گفتار و نوشتار او هویداست! البته تعقل به این معنا نیست که انسان ، در محاسبه اش اشتباه نمیکند! گاهی هم اشتباه میکند! اما محاسبه ی عقلانی خوبیش این هست که شخص از اشتباه خود متنبه می گردد ودر پی اصلاح آن بر می اید! بر خلاف عقل ستیزان و متوهمان! نقطه قوتِ هاشمی در همین ، نهفته است! او اکنون به اهمیت حاکمیت رای مردم بسیار نزدیک شده است! از این لحاظ برای دموکراسی خواهان ، غنیمت است! دموکراسی یک پروسه است نه پروژه! باید تدریجا به یک مطالبه ی عمومی تبدیل شود که جامعه ما به آن نزدیک شده است! 2) دغدغه ی اصلی ما همون دموکراسی است، اما سیاه چالِ اقتصادیِ پیش آمده، قدری ما را از فوریت پیگیری دموکراسی در یک مقطع محدود باز میدارد! نجات اقتصاد، زیر ساخت و پیش نیازی است برای دموکراسی!! جامعه ای که به نان شبش محتاج شده است، فعلا نمتواند دم از دمکراسی بزند! طبقه ی روشنفکر ما باید مطلب را به خوبی دریابد! لذا طرح هاشمی برای یک دوران گذار ، ضروری است! فقط قابلیتهای اوست که در این مقطع میتواند این را نمایندگی کند! قابلیتهایی از روابط پیچیده ی او با ثقل قدرت، نهاد مرجعیت و اصلاح طلبان! او معجونی و منظومه ای از اینهاست! خاصه اینکه او به خواست اصلاح طلبان ، بیش از هر زمانی نزدیک شده است! نتیجه اینکه در این مقطع : دموکراسی باید با چراغ خاموش حرکت کند تا به آرمانش دست پیدا کند! هرگونه بی دقتی به ضرر دموکراسی خواهان تمام خواهد شد! به گمان من رفع حصر میر سبز، همسر گرامشان و شیخ شجاع و آزادی همه زندانیان بی گناه سیاسی و اعاده ی خون شهدای مظلوم سبز بعد از روی کار آمدن هاشمی بطور جد ، قابل پیگیری است!

 14. احمد گفت:

  و بیچاره مردم ما که دوباره گول خواهند خورد.

  • رامین گفت:

   با احترام به شما دوست عزیز

   صحبت های عزیزان و خاتمی عزیز حول یک محور است.”کشور دچار بحران شده و یک فرصت تنفس و فضای کمی بازتر برای ابراز عقاید و نیز خروج از بحران سیاسی و اقتصادی لازم است”تقریباً ازهمه ی افرادی که مثل شما بحث گول خوردن و این ها را می کنند پرسیده ام راه حلتان چیست؟اگر به دنبال براندازی هستید چه فرد یا مدل جایگزینی پیشنهاد می کنید؟آیا این راه حل یک شبه و با یک رای ندادن به دست می آید؟آیا بی هزینه و بی صرف زمان مدل شما به کرسی می نشیند؟خوب به میدان بیایید!بیشتر جامعه زیر فشار اقتصادی کمرشان شکسته!صدایی ندارند از جای گرم برخیزد!گرسنه اند!گذار به دموکراسی مگر بدون گام های پله پله می شود؟در کدام فضا می خواهید به مردم آگاهی بدهید؟خواهش می کنم قبل از این حرف های عاقل اندر سفیه به مردم به آن ها راه حل تان را پیشنهاد کنید.و در نظر بگیرید گرسنه گی زن و بچه چیزی نیست که مردم تحمل کنند و با اسلحه به خیابان ها بریزند و انقلاب کنند.

 15. پارسا توانا گفت:

  آقای محمد خاتمی عزیز مطمئناً همه دوستداران شما ، مهندس موسوی ، سرکارخانم زهرا رهنورد ، شیخ شجاع مهدی کروبی و همه ایران دوستان عزیز در سراسر جهان به فداکاری آقای هاشمی رفسنجانی پاسخی در خور خواهند داد. تا کور شود هرآنکه نتواند دید

 16. zahraa2012 گفت:

  برای هموطنی که پاسخ مرا داده بودند و موافق رای دادن بودند هموطن عزیز ما هر کداممان در توجیه رای دادن و ندادن خود هزار دلیل می آوریم همه مردمی که در انتخابات این حکومت شرکت می کنند باید فردای انتخابات را هم پیش بینی کرده باشند خامنه ای با غرور کذایی اش به پشت تریبون می آید و از مشارکت بالای مردم می گوید و آن روز روزی است که مهره خامنه ای مثل سال 88 از صندوق در می آید و آن روز شمایید و انبوه نا امیدی و سرخوردگی و فشار مضاعف بر زندانیان و رهبرانمان .چون آن وقت اقتدارگرایان برای خود مشروعیت دوباره به دست می آورند و ما می مانیم و همه زخم هایی که خوردیم همه خونهایی که دادیم همه مادران سیاه پوش و فرزندان چشم به راه. شما را به خدا تنور انتخابات این ظالمان را گرم نکنید شما را به خدا با ظلم همراهی نکنید نه هاشمی و نه هیچ کس چاره کار ایران نیست چاره کار ما آیه شریفه قرآن است “خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهد مگر آنکه خود بخواهند”.از ما گفتن بود ما زنده شما هم زنده روز بعد از انتخابات می بینیم چه کسی راست می گفت….و یک سوال از اصلاح طلبان و همه کسانی که امروز قلم به دست از رای دادن و دفاع از هاشمی می نویسید چه شد که سال 88 تقلب شده امروز تقلب نمی شود شما با مردم صادق نیستید و نبودید همه جوادث تلخ آن روزها را فراموش کردن خیانت به خون شهداست .ما از حقمان واز رایمان و از خون جوانانمان نمی گذریم اگر راهی برای نجات ایران است فقط از راه جنبش سبز می گذرد و منشور جنبش سبز همه راه حلها را بیان کرده شما اصلاح طلبان به جز عده ای اندک که در زندان اند و رهبران سبز مان هیچ کدام به عهدتان وفادار نبودید دیگر دوره گوسفند و گله گذشته ما عقل داریم ما آگاه شدیم و ما هرگز بازیچه نمی شویم..

 17. سعید گفت:

  من در انتخابات شرکت می کنم و به آقای هاشمی رای خواهم داد تا به سپاهیان فاسد، جاسوس های انگلیسی و متحجرین شان بگویم با تمام درب هایی که بر روی پیشرفت کشورم بسته اید اما امید در من زنده و جاودانه است و تا انتهای زندگی ام از هر روزنه ی نوری در مقابل هجوم سیاهی آنها دفاع خواهم کرد

 18. محمد گفت:

  پایان هاشمی رفسنجانی

  امیر کبیر یا حسنک وزیر؟!

  امیر کبیر شخصیت مورد علاقه
  هاشمی رفسنجانی بوده و می باشد او همانی است که هاشمی رفسنجانی سالها قبل از
  انقلاب کتاب اورا جمع آوری کرد و در تمام دوران کاری و زندگی اش سعی داشت شبیه او
  باشد دولت سازندگی و …

  اما با نگاهی گذرا به تاریخ
  ایران صدر اعظم قدرتمند غزنویان حسنک وزیر را می توان دید که بسیار شبیه هاشمی
  رفسنجانی از جهات متعددی نمود داشته است.

  حال که هاشمی بقول معروف
  حسنک از شدگان شده است و به پایان زندگی سیاسی و مادی اکبر رفسنجانی نزذیک می شویم
  سوال ما این است که آیا پایان زندگی غمگین هاشمی رفسنجانی به گونه پایان زندگی
  حسنک وزیر رقم خواهد خورد و یا شبیه پایان حسنک وزیر خواهد بود؟ و یا مدل دیگر و
  جدیدی شکل خواهد گرفت.

  سالهاست که بعد از پایان
  دوران ریاست جمهوری رفسنجانی شبکه بزرگ و پیچیده ای تلاش نموده است تا از قدرت و
  نفوذ هاشمی بکاهد و موفق شده است تا اورا به دوران حصر خانگی نه در منزلش بسان
  کروبی ،بلکه در کاخ مرر رضا شاه قاجار بسان دوران حصر امیر کبیر در دارالعماره
  کاشان بکشاند.

  فرزندانش بین دادگاه و زندان
  و خیابان گرفتار شده و حتی تریبون نماز جمعه و مسجدی در ایران در اختیار او برای
  سخن گفتن نیست و …

  اینها همه نشان از پایان
  هاشمی و پیوستن او به شدگان روزگار است.

  اما هاشمی با حضور غیر
  منتظره در انتخابات ریاست جمهوری برای آخرین حرکت شطرنج زندگی اش و در آخرین لحظات
  قبل از فنا به میدان رقابت برگشت. میدانی که اگر او تمام هستی اش را بر سر آن
  بگزارد گزینه بهترین اوست در صورتی که ببرد به حیات بازگشته است و در صورت باخت
  پایانی با شجاعت رقم خواهد خورد نه پایانی در فراموشگاه کاخ مرر و مصادره اموالش بسان اموال حسنک و …

  امید است با درک صحیح شرایط
  آقای هاشمی بتواند در صحنه انتخابات مستحکم ایستاده و با حرکات سنجیده و با پایداری و رفتار هوشمندانه بازی روزگار را
  برعکس کرده و به جبران اشتباهات گذشته اش بپردازد.و ازادی و رشد و ایرانی آزاد و
  مسئولیت پذیر را به صحنه جهانی برگرداند. ایرانی با نقش مثبت در توسعه داخلی و صلح
  و ثبات منطقه ای و جهانی – ایرانی بدور از پرورش تروریسم و خطزایی برای ملتها و
  جهانیان.

  جمعی از دانشگاهیان دانشگاه
  تهران

  جعه 27 اردیبهشت ماه 1392

 19. sohrab گفت:

  کی دستور داده بود ؟ عاليجناب سياهپوش ؟ ؟

 20. neda.s گفت:

  چند ميليارد در مترو دزدی شد و شکنجه کردن مناقصه گرنفتی ايرانی توسط پسر ايشان چه بوده

 21. sohrab گفت:

  عزت الله سحابی فعال سياسی ملی مذهبی در سال ۱۳۶۹ اقدام به تهيه و انتشار نامه‌ای انتقاد آميز خطاب به علی اکبر هاشمی رفسنجانی کرد که به نامه ۹۰ امضايی مشهور شد. برخی از کسانی که اين نامه را امضا کرده بودند در مدت کوتاهی مجبور به پس گرفتن امضای خود شدند و سپس ۲۳ نفر از امضا کنندگان نامه دستگير شدند که ابوالفضل بازرگان، ابراهيم يزدی و عزت‌الله سحابی جزو آنها بودند. عزت الله سحابی به مدت چند ماه تحت بازجويی‌های سنگين برای اعتراف کردن” عليه خود و همفکرانش قرار گرفت. سحابی در اين مورد گفته است: “ما به آقای هاشمی نامه اعتراضی نوشتيم. اعتراض ما به آقای هاشمی اين بود که اولاً اوضاع اقتصادی کشور بسيار خراب است. فقر و اختلاف طبقاتی بسيار فاحش است. دوم اينکه وضع سياست خارجی ما به گونه‌ای است که ما در انزوای کامل قرار گرفته‌ايم و همهٔ دنيا با ما مخالف هستند. در رابطه با اين نامه، ۲۳ نفر را بازداشت کردند که يکی از آنها من بودم… بعد از دستگيری‌ها، در کميسيون برنامه و بودجه مجلس، چند تن از نمايندگانی که مرا می‌شناختند، به آقای هاشمی اعتراض کردند که چرا عزت الله سحابی را گرفتی؟ آقای هاشمی پاسخ داده !!بود: رويش زياد شده بود، می‌خواستيم رويش را کم کنيم

 22. hamid گفت:

  با انشاله و اميد الکي چيزي حل نميشود. رهبرتان به کانديدها گفت وعده الکي ندهيد قرارنيست چيزي عوض شود.

 23. neda گفت:

  راه حل انتخابات آزاد مانند اولين دوره بعداز انقلاب است . مردم ولي نميخواهند . مردم تعيين کننده هستند نه شوراي نگهبان .