سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نامه 160 نماینده به قوه قضاییه: به رفتار غیرقانونی احمدی نژاد رسیدگی کنید...
» تهدیدنظام و پیامی برای شورای نگهبان است

نامه 160 نماینده به قوه قضاییه: به رفتار غیرقانونی احمدی نژاد رسیدگی کنید

چکیده :در ادامه واکنش ها به اقدام غیرقانونی احمدی نژاد در وزارت کشور و همراهی رحیم مشایی و در حالی که نمایندگان درخواست رسیدگی به کفایت سیاسی وی را کرده اند، صد و پنجاه نماینده در نامه ای به قوه قضاییه خواستار رسیدگی به این اقدام غیرقانونی رییس دولت شدند. ...


کلمه – گروه خبر: در ادامه واکنش ها به اقدام غیرقانونی احمدی نژاد در وزارت کشور و همراهی رحیم مشایی و در حالی که نمایندگان درخواست رسیدگی به کفایت سیاسی وی را کرده اند، احمدی نژاد گفته است: حرف و حدیث زیاد است.

در همین حال جمعی از نمایندگان مجلس که بیش ا ز 160 نفر هستند در نامه ای به قوه قضائیه خواستار رسیدگی قانونی به تخلف رئیس دولت همراهی با یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری به هنگام ثبت نام در وزارت کشور شدند.

این در حالی است که دفتر احمدی نژاد در بیانیه ای ادعا کرد که شخصیت حقیقی و حقوقی رییس دولت از هم جداست و عمل او مجرمانه و غیرقانونی نبوده است.

به گزارش مهر به دنبال اقدام غیرقانونی رئیس دولت در همراهی با اسفندیار رحیم مشایی کاندیدای ریاست جمهوری در وزرات کشور به هنگام ثبت نام، جمعی از نمایندگان مجلس در نامه ای به قوه قضائیه خواستار رسیدگی به این اقدام غیرقانونی شخص اول اجرایی کشور شدند.

نمایندگان در این نامه با استناد به مواد قانونی یادآور شدند که جایگاه قانونی رئیس دولت اجازه نمی دهد در انتخابات له و علیه کسی موضع گیری داشته باشد.

به گفته یکی از نمایندگان این نامه بیش از 150 امضا دارد که روز گذشته به قوه قضائیه ارسال شده است.

نمایندگان همچنین در این نامه تاکید کردند: در مردم سالاری دینی، افتخار جمهوری اسلامی ایران، نحوه واگذاری و پایین آمدن از نردبان قدرت بود که متاسفانه این بدعت خطرناک و قانون شگفت آور آن هم از ناحیه رئیس دولت موجب تعجب و حیرت است و رفتار رئیس دولت ماجرای سفرهای استانی اخیر را به خوبی برملا کرد که مساله استفاده از اموال ملت جهت حفظ تداوم قدرت فردی است.

در بخش دیگری از این نامه آمده است: اقدام رئیس جمهوری در تبلیغ نامزدی خاص و حمایت آشکار از ایشان نه تنها بدعتی پذیرفته نشدنی است بلکه که نقض آشکار بی طرفی رئیس دولت و قانون اساسی بوده و خلاف سوگند ایشان در آغاز دوره است.

نمایندگان در پایان این نامه با محکوم کردن این بدعت و قانون شکنی آشکار، از شورای نگهبان خواستند که در رسیدگی به امر صلاحیت داوطلبان این سوء استفاده و قانون شکنی آشکار در موضوع مورد بحث را در نظر داشته باشد.

به گزارش مهر تهیه این نامه از سوی فراکسیون رهروان ولایت مجلس بوده است و جمع آوری امضا برای آن همچنان در مجلس ادامه دارد.

احمدی نژاد بی طرف نیست

علی مطهری در گفت‌وگو با خانه ملت، درباره حضور احمدی‌نژاد هنگام ثبت‌نام مشایی، گفت: رییس دولت مجری انتخابات است و مجری باید بی طرف باشد، اینکه احمدی‌نژاد همراه با یک کاندیدا برای ثبت نام آمد، نشان می‌دهد که بی‌طرف نیست.

نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی چنین رفتاری را خلاف قانون دانست و تصریح کرد: اقدام دیروز احمدی‌نژاد، یک پیام برای شورای نگهبان و مقامات کشور داشت مبنی بر اینکه من پشت سر مشایی ایستاده‌ام و اگر رد صلاحیت بشود، با من طرف هستید. این جمله که احمدی نژاد یعنی مشایی و مشایی یعنی احمدی نژاد، می‌خواست بگوید که اگر او را رد صلاحیت کنید، با خود من طرف هستید.

این نماینده مجلس نهم افزود: به نظر من این کار احمدی‌نژاد، یک نوع تهدید و در مجموع خلاف شأن رییس دولت بود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: شاید رییس‌جمهورهای گذشته هم برای دولت بعدی گزینه‌ای مدنظر داشتند ولی هیچ‌گاه از این رفتارها نشان ندادند.

برای همیشه به مرخصی می رود!

از سوی دیگر، عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه رئیس دولت بعد از ۲۴ خرداد ماه به مرخصی همیشگی می‌رود،‌ افزود: تخلفات انتخاباتی و اجرایی مشایی باعث رد صلاحیت وی می‌شود.

به گزارش خانه ملت، منصور حقیقت‌پور درباره رفتار رئیس جمهور در جریان ثبت نام اسفندیار رحیم مشایی،‌ گفت:‌ اقدام احمدی نژاد با این عنوان که رئیس قوه مجریه در انتخابات به نفع شخص دیگری وارد شود، بدعتی بود که امیدوارم این بدعت در همین جا تمام شود.

نماینده اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رئیس جمهور بعد از ۲۴ خرداد ماه به مرخصی همیشگی می‌رود،‌ افزود: رئیس جمهور در زمان ثبت نام مشایی در انتخابات ریاست جمهوری با گفتن این جمله که اکنون در مرخصی هستم، مردم را به سخره گرفت، هرچند وی از زمانی که مقابل نظام ایستاد مرخص شده است.

حرف و حدیث زیاد است
احمدی‌نژاد،در حالی که از جلسه‌ی هیات دولت خارج می‌شد در حیاط دولت به خبرنگاران گفت که آمده‌ام با شما خوش و بش کنم و قصد مصاحبه ندارم.
رییس دولت در ادامه در پاسخ به سوالات مکرر خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که تا کنون چند بار به مرخصی رفته‌اید؟ گفت: یک بار که دیروز بود.

او در پاسخ به این سوال که برخی منتقدان شما گفته‌اند که رییس‌ دولت ۱۱ روز هم قبلا به مرخصی رفته و سر کار حاضر نشده، اظهار کرد: آن ۱۱ روز دورکاری بود. احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که حرف و حدیث درباره حضور دیروز جناب‌عالی در وزارت کشور به همراه مشایی زیاد است، با خنده گفت: به هر حال ما کشور حرف و حدیث هستیم.

وی در پاسخ به این سوال که عده‌ای از مقامات اعلام کرده‌اند که اقدام دیروز شما خلاف قانون بوده است، گفت: بالاخره رییس‌ دولت هر کاری بکند حرف و حدیث درباره‌ی آن زیاد است. وی در پاسخ به این سوال که چرا تا کنون حکم رییس سازمان نظام پزشکی را امضا نکرده‌اید و مباحثی در این ارتباط مطرح شده است؟ گفت: من در جریان این مباحث نیستم ولی همان‌طور که قبلا نیز گفتم انتخاباتی که در این ارتباط برگزار شد مشکلاتی داشت و گزارش آن نیز هنوز به دست من نرسیده است.

من رییس جمهور نیستم!

سخنگوی دولت با اشاره به ماده 76 قانون انتخابات ریاست‌جمهوری که می‌گوید مسئولین اجرایی و نظارتی انتخابات حق تبلیغ یا صحبت له یا علیه نامزدی ندارند، گفت: آن ماده شامل ایشان نمی‌شود که در امر انتخابات مداخله کرده باشدآقای احمدی نژاد با ادبیات روشن اعلام کرد که من رئیس‌جمهور نیستم و مرخصی گرفته‌ام.

غلامحسین الهام سخنگوی هیئت دولت در پایان جلسهو در پاسخ به سؤالی درباره امضای حکم انتخابات نظام‌ پزشکی گفت: این انتخابات از نظر قانونی دچار اشکال است و مخدوش است.

وی افزود:‌ انتخابات نظام‌پزشکی در شرایطی برگزار شده است که اشکال قانونی داشته است.

وی افزود: بنابراین ایشان مسئول صدور حکم است و باید به این فرآیند اعتراض کند. از این جهت تا این مشکل از لحاظ قانونی حل نشود نمی‌توان حکم رئیس سازمان نظام پزشکی را صادر کرد.

الهام در پاسخ به سؤال دیگری درباره برخی اعتراضات نسبت به حضور رئیس‌ دولت در وزارت کشور و همچنین گرفتن مرخصی توسط وی ادامه داد: من ابتدا درباره ادبیات به کار رفته استدعا دارم که مقداری با احتیاط و دقت بیشتری منعکس شود.

وی افزود:‌ اینکه نسبت بدهیم عملی جرم است و فردی را مجرم بشناسیم قبل از بررسی و اثبات آن در یک محکمه صالحه به هیچ عنوان صحیح نیست و یک نوع اتهام است.

وی افزود: از این رو باید نسبت به ادبیاتی که درباره رئیس‌جمهور و رئیس قوه مجریه استفاده می‌شود باید با دقت بیشتری برخورد شود.

سخنگوی دولت ادامه داد: اگر جایی شائبه وجود دارد باید گفته شود که این شائبه را برای بررسی بیشتر ارجاع داده‌ایم.

الهام گفت: بر اساس قانون انتخابات زمانی تبلیغات رسمی آغاز می‌شود که اسامی نامزدها اعلام شود. بعد از اعلام رسمی اسامی تبلیغات انتخابات آغاز می‌شود که هیچکس نمی‌تواند بر اساس اصول قانونی مندرج در انتخابات عمل کند چرا که در غیر این صورت صدا و سیما اظهارات داوطلبانی که فقط ثبت نام می‌کند را منعکس می‌کند نوعی تبلیغات است.

وی افزود: از این جهت خدشه‌ای در خصوص بحث انتخابات ریاست‌جمهوری و یا قانون تبلیغات نداریم.

الهام در ادامه تصریح کرد: بحث‌هایی در خصوص ماده 76 قانون انتخابات ریاست‌جمهوری مطرح شده است که مسئولین اجرایی و نظارتی که بر امر انتخابات دخیل‌اند حق ندارند له یا علیه نامزدی تبلیغ و صحبت کنند. رئیس‌جمهور در امر انتخابات مسئولیتی ندارد و اخیراً هم گفته می‌شود که وزیر کشور مسئولیت و نقشی ندارد. این موضوع به وزیر کشور و ناظرین انتخابات مختص است. رئیس‌جمهور در بحث انتخابات مسئولیت مستقیم ندارد.


6 پاسخ به “نامه 160 نماینده به قوه قضاییه: به رفتار غیرقانونی احمدی نژاد رسیدگی کنید”

 1. فرهاد گفت:

  جلوی چشممان گشورمان را باتش میگشند وما نظارگر شده ایم.باید دستگیر و محاکمه انقلابی شود

 2. ازاد گفت:

  جالبه ، ٨ سال تمام احمدي نژاد و تيمش همه رو متهم رديف اول دزدي و اختلاس و… كردند بدون اينكه در هيچ محكمه اي ثابت شده باشه . اونوقت در مورد كارهاي خودشون از شائبه استفاده ميكنند، و ميگن قبل از اثبات و محرز شدن نبايد از كلمه جرم استفاده كرد!!!!!!

 3. برنا گفت:

  اتش از گور مهد علیا زبانه می کشد . بانوی اول هر ساعت دلباخته کسی و انکس همه کاره می شود . تمام این عزل ونصب ها از اندرونی است . مهد علیا حمایت می کند احمدی ها جنایت و خیانت . مگر میرزا اقاخان تحصص داشت . امیر کبیر ها بدستور و توطئه مهد علیا ها کشته می شوند تا میرزا ها صدر اعظم باقی بمانند . فواحش و مفعولان کشور را به نابودی سوق داده اند .

 4. kiyanzadeasl گفت:

  بعد از انتخابات ریاست جمهوری باید ریشه جریان احمدی نژاد پیدوا کلا ریشه کن شود و همهٔ اموال دزدید شده به بیت االمال برگرد. سرطان ایجاد شده در حکومت ایران باید کاملا نبود شود.

 5. سمیه گفت:

  انصافا جسارت احمدی نژاد قال ستایشه وقتی حرفی رو میزنه تا آخرش وایمیسه فقط حیف که استقامتش توی راه باطله.هیچکسم مثل اون نتونسته بود خواب سران استبداد رو ازشون بگیره.به نظر من اگه کشور ما مدیریت هاشمی یا خاتمی و استقامت احمدی نژاد رو داشت ایران الان بهشت بود

 6. یش گفت:

  پس اعتراض به هاشمی هم رسیدگی کنند