سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » هاشمی رفسنجانی: پا به میدانی می‌گذارم که پس از ۸ سال جنگ حزب بعث علیه ایران تجربه ک...
» بیانیه اعلام حضور در انتخابات

هاشمی رفسنجانی: پا به میدانی می‌گذارم که پس از ۸ سال جنگ حزب بعث علیه ایران تجربه کرده بودم

چکیده :پا به ميداني ‌گذارم كه قبلاً در سالهاي پس از جنگ 8 ساله حزب بعث عليه ايران كه نتيجه آن ويراني 5 استان كشور و نابودي زيرساخت‌ها و امكانات بود، تجربه كرده بودم. ...


هاشمی رفسنجانی با صدور بیانیه ای خطاب به مردم  ضمن تشریح دلایل حضور در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ،تاکید کرد: اكنون، با توكل بر خدا و با حضور شما مردم در انتخابات، مطمئنم، فصلي تازه و سرشار از اميد در تاريخ معاصر ايران با خلق حماسه رقم خواهد خورد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی،متن کامل این بیانیه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم

مردم فهيم، وفادار و قدرشناس ايران اسلامي

پس از گذشت ماهها رايزني با شخصيت‌هاي حقيقي و حقوقي و به پاس قدرداني و احترام به توصيه‌هاي ضمني يا مستقيم برخي مراجع عالي‌قدر و يا درخواست فضلا، علماي حوزه‌هاي علميه، ائمه جمعه و جماعات، دانشگاهيان، دانشجويان، صنعتگران، توليدكنندگان، كارگران، كشاورزان، نويسندگان، هنرمندان، ورزشكاران، صنوف مختلف، احزاب، گروه‌هاي متعدد و به‌ويژه خانواده‌هاي مكرم شهدا، ايثارگران و با ايمان كامل به نقش بي‌بديل آحاد مردم خونگرم و صميمي در تعيين سرنوشت كشور، خود را براي انتخابات يازدهمين دوره رياست جمهوري، در معرض رأي و نظر شما قرار مي‌دهم تا در اين برهه حساس از تاريح كشور كه مشكلات سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي به ادلّه‌اي كه بر شما مخفي نيست، زمينه تأثير تهديدها و تحريم‌هاي خارجي را هموار كرده است، يك بار ديگر به وظيفه و تكليف انقلابي و تاريخي خويش عمل كرده باشم و نيز با ايجاد رقابتي سالم و مؤثر، شرايط تحقق حماسه سياسي و اقتصادي مورد تأكيد رهبري معظم انقلاب فراهم آيد.

عزم پاسخ قاطع به ادعاهاي كذب و القاي ناكارآمدي نظام اسلامي، ضرورت ايجاد اتحاد، اعتماد و قابليت جمع كردن همه سلايق و طيف‌هاي داخل خانواده نظام و انقلاب اسلامي و مديران دلسوز و با تجربه كشور را مي‌طلبد كه بعضاً به دليل برخوردهاي تنگ‌نظرانه و افراطي، در حال حاضر، كم‌كار، منزوي يا خانه‌نشين شده‌‌اند، ايجاد اعتدال و استفاده از همه قابليت‌هاي مديران مجرب از طيف‌هاي مختلف، مرا نيز مانند ساير دلسوزان نظام بر آن داشت تا با توجه به شرايط داخلي و تهديدات و تحريم‌هاي خارجي، براي رفع تدريجي معضلات و مشكلات عديده كشور، به مدد شما مردم وفادار، پا به عرصه خدمتگزاري بگذارم تا انشاءالله، دست در دست هم دهيم به مهر- ميهن خويش را كنيم آباد.

براي اينجانب، اعتلاي ايران اسلامي و تقويت مكتب اهل بيت(ع) بسيار مهمتر از آن است كه براي انجام وظيفه و تكليف خويش به تعريف و تمجيد اختلاف‌برانگيز دشمنان دانا و تهديد، تحديد، بداخلاقي و تخريب دوستان نادان توجه نمايم، آن‌گونه كه يك سرباز در دفاع از آرمان‌هايش، جانش را در طبق اخلاص مي‌نهد، من نيز آبرو و اعتبارم را كه در طول نيم قرن گذشته از انقلاب اسلامي و مردم گرفته‌ام براي اسلام، انقلاب و مردم و اعتلاي ميهن به دست مي‌گيرم و با تأكيد بر اعتدال علوي كه چپ و راست، افراط و تفريط را ضلالت و گمراهي مي‌داند، پا به ميداني ‌گذارم كه قبلاً در سالهاي پس از جنگ 8 ساله حزب بعث عليه ايران كه نتيجه آن ويراني 5 استان كشور و نابودي زيرساخت‌ها و امكانات بود، تجربه كرده بودم. سالهايي كه به دليل وجود همدلي، اتحاد و اعتماد در جامعه و به كمك شما مردم فهيم و قدرشناس، به تدريج ركود اقتصادي، دلسردي‌هاي اجتماعي، ويراني‌هاي زيرساخت‌ها و توليد، كسر بودجه، بيكاري و مشكل كسب و كار، از كشور رخت بربست و ايران عزيز به دست شما مردم و استفاده از مديران لايق، دلسوز و معتدل از همه طيف‌ها و سلايق سياسي، به رشد و بالندگي رسيد و در عرصه بين‌المللي و سياست خارجي نيز، با تنش‌زدايي، ايجاد تعامل و گفتگوهاي سازنده و شفاف براساس احترام و حفظ عزت و كرامت، حقانيت سياسي كشور را هم به اثبات رسانديم.

اكنون، با توكل بر خدا و با حضور شما مردم در انتخابات، مطمئنم، فصلي تازه و سرشار از اميد در تاريخ معاصر ايران با خلق حماسه رقم خواهد خورد كه همه ايرانيان با قوميت‌ها، زبان‌ها، مذاهب و اديان و حتي سلايق مختلف سياسي، براي سربلندي خود، ميهن عزيز و نسل‌هاي آينده، تلاش خواهند كرد. انشاءالله


25 پاسخ به “هاشمی رفسنجانی: پا به میدانی می‌گذارم که پس از ۸ سال جنگ حزب بعث علیه ایران تجربه کرده بودم”

 1. ali گفت:

  ها شمی امید دلهای شکسته٬هاشمی مرد بحرانهاست٬ تعبیر حماسه حضور نزدیک است…

 2. فرانک گفت:

  اومدیم و مثل چهار سال پیش باز زد و بند و …. پیش اومد و این دفعه مثل چهار سال پیش که نذاشتن موسوی بیاد بالا، نذارن هاشمی هم بیاد بالا و فقط بازیشون با رفسنجانی این باشه که بخوان مردم رو بکشونن پای صندوق های رای!!! این دفعه تکلیف چی هست؟ آقای رفسنجانی به همین سئوال من که سئوال میلیون ها ایرانی هست جواب بده و اطمینان بده که نمی ذاره اصولگرا ها که الان همه ایران رو تحت سلطه خودشون دراوردن و یک دیکتاتوری راه انداختن که نمی ذارن هیچ کس نفس بکشه، تو انتخابات تقلب نمی کنن، بعد ما یه فکر بکنیم ببینیم ارزش داره بیایم پای صندوق های رای یا نه!!! برای اصولگراها آدم کشتن مثل آب خوردن شده، انتخابات که بر گذار شد و ملت اومدن پای صندوق های رای و فیلم هاشون رو گرفتن و به دنیا نشون دادن، نتیجه رو اونطور که می خوان اعلام می کنن و بعد می گن هرکی از جونش سیر شده بیاد بیرون تا بکشیمش

  • امیرمحمد گفت:

   هاشمی باهوش تر و با قدرت تر از این حرفاست که بذاره از این اتفاقا بیفته. اصلاح طلبا دستشون به جایی بند نبود. البته امیدوارم اینطور باشه

  • md گفت:

   اصلا آقای رفسنجانی یکی از بازیگران همین نقشه است

   اینها گوشت هم را بخورن استخوان هم را دور نمی ریزند

   بچه شدی

 3. احسان گفت:

  از آمدنتان خوشحالم آقای هاشمی، اگرچه هیچ علاقه ای به اینکه اطرافیانتان و فرزندانتان به قدرت نزدیک شوند ندارم اما هیچ وقت هیچ چیز ایده آل نیست، ممنون که آمدید. احتمالا به شما رای نیز خواهم داد، اما هم شما هم دیگران خوب بدانند، رای من همچنان در حصر است
  میر حسین فراموش نشده و تاریخ ایران را از هر طرف که بنویسیم باید از میر حسین نام ببریم

  چقدر دلم برایش تنگ است
  یا حسین میر حسین

 4. بیاد آر گفت:

  اعــــتـــماد
  آیا مردم به حکومت اعتماد دارند که رایشان را بشمرند و اتفاق 88 تکرار نشود؟؟؟؟
  آقای هاشمی را دوست ندارم اما اعلام کاندیداتوریش رو تحسین میکنم خیلی با جراته امیدوارم رئیس جمهور اعــــــلام بشه ولی من که رای نمیدم
  و اگر هم اعــــلام بشه دوباره 4 سال بعد یک دوره 8 ساله غارت و تخریب خواهیم داشت
  قانون ولایت مطلقه باید اصلاح بشه

 5. سولو گفت:

  آورین آورین….

 6. شهروند گفت:

  آقاي هاشمي بايد به طور روشن و رسا خواست جنبش سبز راه اميد را نمايندگي كند. خواستها تعميق يافته و غير قابل بازگشت است و صدالبته كه نياز ضروري اين روزها و آينده كشومان است.

  فراهم كردن زمينه تشكيل احزاب فراگير و تثبيت زيرساختهاي دموكراسي –

  – بازگرداندن سپاه به درون پادگانها

  مهار و تعليق نهادهاي چون بيناد پانزده خرداد،‌بنياد مستضعفان،‌آستان قدس رضوي، و …

  اصلاح قانون اساسي و تعيين تكليف اصولي چون “اصل ولايت فقيه” بنا بر سطح درك و لياقت امروز جامعه ايران

  حذف نظارت استصوابي،‌ فراهم ساختن مقدمات برگزاري انتخابات آزاد وسالم بعدي مجلس

  آزادي زندانيان سياسي و رهبران جنبش

  بازبيني سياستهاي عرصه انرژي هسته اي بر اساسي حقايق و واقعيت جايگاه امروز اين صنعت در دنيا.

  اعمال عقلانيت بر رابطه ايران با تمام كشورهاي دنيا

 7. قلی گفت:

  به همین راحتی ؟ چطور این کارها را میکنی ؟ برنامه عملیت چیست ؟

  • Allen گفت:

   Dear قلی

   They are not the Impossibles…!!!
   They are the Norm in every Country in the world… With exception of Syria…
   These are and ought to be Promises that every Politician puts forward…
   It is or must be, up to the people to accept these “Promises” from One or the Other Politician…
   I wish the best for Iran and Iranians…

 8. ايراني گفت:

  بايد سيستمها و ساختار ها اصلاح شود.

 9. i گفت:

  شکست دولت هاشمی با هر بهانه ای٬ سرنوشت مردم عراق٬ افغانستان و سوریه منتظر مردم ایران خواهد بود.

  ۱- مردم ایران٬ هر گروه یا هر فرم سیاسی خواست خود از دولت هاشمی بطورکامل پایین بیاورد. جایی برای درخواست از دولت آینده نیست.

  ۲- حسن روحانی وزیر خارجه شود. تا زمان دولت بارک باقیست٬ هاشمی – روحانی باید با امریکا به نتیجه برسند. مسله اتم در package بهتری گنجانده شود و نه بصورت 5 + 1. اطمینان به غرب از طریق ۳. از بعضی اصولگرا بدون دستهای آلوده در کابینه حتما استفاده شود.
  ۳- همزمان باید دولت هاشمی گروهی را برای بازبینی قانون اساسی بوجود آورد زیرا قانون اساسی ایران هنوز توانایی آنرا دارد یاقی های انقلابی دیگری بوجود آورد و ایران را به ground zero بکشاند. جلوی چنین یاقی گری های سیاسی باید از طریق اصلاح قانون اساسی گرفته شود. از رفورمهای بسیار مهم اقتصادی دست نکشد. گروهی هم تشکیل دهد تا جرایم های ۸ ساله سید مامود٬ قوه قضا٬ سپاه و ولی فقیه بررسی شود.
  ۴- تولد مجاهدین خلق ورژن ۲ (معروف به طیف اصولگران – اقتدارگرایان و سپاه) توسط ولایت فقیه محصولی از انتخابات ۸۴ است که مسولیت آن متوجه سید علی است. این طیف با در دست داشتن قوه قضا٬ پارلمان و سپاه مشگلاتی برای دولت هاشمی بوجود خواهند آورد. هاشمی برای پیشبرد ۳ نیاز به پارلمان دارد و از حالا باید فکر کند.

 10. ایرانی گفت:

  من هم نگران شمارش آرا هستم اما کسانی که به این بهانه میگن تو انتخابات شرکت نمیکنن خوبه بگن که چطور میشه اوضاع کشور رو عوض کرد.بنظرم ما راه دیگه ای جز شرکت تو انتخابات نداریم.باور کنیم که نه جنگ و نه انقلاب مشکلی رو حل نمیکنه که کشورمون را دستکم 50 سال به عقب میبره.در مورد آقای هاشمی هم باید بگم شاید با همه افکار و عقایدشون موافق نباشیم اما باید ازشون حمایت کنیم و تنهاشون نذاریم ایده ال گرایی مشکلی رو حل نمیکنه بلکه فرصتها رو هم میسوزونه.از آقای هاشمی هم میخوام اگه رای اوردن با مردم مهربون باشن بخصوص با جوانها وزندانیها رو فراموش نکنن بخصوص کروبی و موسوی رو که حتی از حقوق یک زندانی عادی هم بهره ای ندارند.دوست داشتم به آقای هاشمی بگم که ما تنهات نمیگذاریم اما یادم اومد که قبلا هم این قول رو به کروبی و موسوی داده بودیم اما تنهاشون گذاشتیم.

 11. مسعود گفت:

  نوکرتم تو کوه و دشت وصحرا شنا بلدم تو دریا

 12. پارسا گفت:

  بد نیست درک کنیم که این امدن آقای هاشمی فرصتی‌است برای ما تا هزینه‌ی رهبر شدن مجتبی خامنه ای را برای رهبری بالا ببریم.
  همانطور که نزدیکان فراری رهبر در مصاحبه‌هایشان متفقا میگویند و در زمان انتخابات هم مبین شد، تمام تلاش برای حذف تمام اقشار قانون‌مدار و اصلاح‌طلب یک بنیان داشت، که رهبر حاضر شد برایش چنان هزینه‌ای بدهد؛انهم تضمین رهبر شدن مجتبی خامنه‌ای!
  رهبر ایران بالاترین هزینه‌ی سیاسی ممکن را داد تا همه‌ی کسانی که سابقه‌ی سیاسی داشتند را با قشری ناشناس جایگزین کند، مطمئنا نظام متصور بود که با کودتایی در وسعت ۸۸ میتواند بعد از اعتراض سران اصلاح طلب و موسوی، از شر این افراد برای همیشه راحت شود، نشانه‌ی ان را هم میتوان در احکام از قبل صادر شده انتخابات ۸۸ یافت. تنها امری که برای نظام تازگی داشت، بازخورد وحشتناک کودتای انتخاباتی در میان مردم بود. نظام تصور نمیکرد کار به این جا بکشد که کروبی و موسوی و خاتمی و هاشمی و مردم این چنین علیه نظام موضع بگیرند.
  حال قطعا متصور است که رهبر جمهوری اسلامی پس از همچین هزینه‌هایی تمام تلاش خود را مصروف خواهد کرد تا مطمئن شود که این قشر دوباره به قدرت باز نمیگردند. یادمان نرود که ۸ سال دولت ا.ن تنها یک هدف داشت، حذف تمام افرادی که به نوعی با هاشمی و خاتمی همفکری داشتند و می‌توانستند در موقع لزوم به نفع انها کار کنند. همان اهرمی که قدیمتر همه از ان به عنوان قدرت بلاشک هاشمی از ان یاد میشد، تکنوکرات‌ها! در هشت سال ا.ن تمام مدیران اجرایی کشور تا چندین رده حذف شدند و اعضای حراست و سپاه و سرداران ناشناس جای انها را پر کردند.

  آقای خامنه‌ای راه های اندکی برای بریدن همیشه سر طرف مقابل دارد، مثلا شاید تکسر آرا در بین کثیری از کاندیداها و حذف هاشمی در همان مرحله اول، در زمانی که ذهن مردم را به مرحله دوم میتوان مشغول کرد، یکی از راه حل‌های ممکن برای ایشان باشد، طرفه انکه چند نامزد با رایی ۱۳ میلیونی بهتر از یک نامزد ۲۰ میلیون به بالاست که رهبری را دچار مشکل کند. بدون توجه به اینکه چه سناریویی محتمل تر است، چرا که تا روز انتخابات مسائل فراوانی رخ خواهد داد، یک امر مسجل است، از بعد از کودتای ۸۸ هیچ کس نمی‌تواند تضمین دهد و متصور نیست ادعا کند که انتخابات در نظام ما یک انتخابات است.
  این یک صحنه نبرد رو در رو با رهبری و یک صفحه شطرنج است که ما در یک طرفش هستیم و کودتاگران طرف دیگرش. هاشمی را هم حتی اگر یکی از خودمان ندانیم، فرصت و مهره‌ی ماست، بماند که در حقش نامردی زیاد کرده‌ایم و این نامزد شدنش نشان میدهد که او حقیقتا همان کسی بوده که حاضر بوده حتی مسئولیت پایان دادن جنگ را بپذیرد و این کارش هم فداکاری است، چون این بازی هاشمی اگر تا اخرش بماند خودکشی سیاسی و ایثار است.

  با در نظر گرفتن هر سناریویی، حتی همین سناریو بالا، ما حداقل سه وظیفه داریم، استفاده از فضای باز شده در جهت باز گرداندن پویایی و خارج شدن از رخوت این روزهای شکست زدگی‌مان زیر چکمه‌های سپاه، تداوم معطوف کردن نگاه تک تک افراد جامعه به واقعیت رهبر و قشر اقتدارگرا و بالا بردن هزینه‌ی از دست دادن همیشگی مهره‌ی هاشمی در تقابل با نظام!
  اگر شانس بیاوریم و رهبر فهمیده باشد با این مردم مجتبی رهبر شدنی نیست و بازی را باخته، هاشمی امده و نفسی کشیده‌ایم و باید ببینیم این هشت سال جنگ دوم را چگونه جبران کنیم، اگر نه مطمئن باشید اقا مجتبی و پدرش و اعوان کودتاگرشان در استیصال وادار به اشتباهاتی کرده‌ایم، که فاتحه نظام به معنی رهبری و سپاه شانه در شانه هم را برای همیشه می‌خواند.
  این از اخرین صحنه‌‌های مقابله‌ با دیکتاتوری است که به دلیل اشتباهات خودمان از پس انقلابمان پدید اوردیم، باید همه چیز را دوباره سر جای درست‌اش قرار دهیم.
  اندکی صبر سحر نزدیک است.

 13. bijan گفت:

  سلام
  این مطلبی که می گویم یک نظر شخصی است. اما از آنجاییکه گمان می کنم باشند افرادی که همین طرز فکر را داشته باشند به نظرم بد نیست مورد توجه جناب هاشمی قرار گیرد:
  شخصا در صورتی که از سوی میر حسین و کروبی پیامی مبنی بر لزوم شرکت در انتخابات صادر نشود؛ رای نخواهم داد ؛ حتی به خاتمی….
  و اگر آن دو بزرگوار دعوت به شرکت در انتخابات و رای به کاندیدایی خاص کنند؛ قطعا شرکت خواهم کرد و به کاندیدای مورد نظر ایشان رای خواهم داد ولو آن که آن کاندیدا فلاحیان باشد

 14. محمد گفت:

  شماها مصداق این جمله ی ایشونید :تعریف و تمجید اختلاف‌برانگیز دشمنان دانا مطمئنان با آمدن هاشمی شما به مقاصد شومتون نمیرسید ان شاء الله

 15. بردیا گفت:

  برخی از دوستان ایراداتی دارند و فکر میکنند به امام معصوم باید رای بدهند . آقای هاشمی رفسنجانی مردی شجاع , مدیر , سیاستمداری با تجربه و دارای اعتبار بین المللی و دلسوز همه مردم این سرزمین و همانگونه که اعلام فرمودند راهشان بدور از هرگونه افراط و تفریط همراه با اعتدال است . آمدن ایشان در این فضای سنگین که مورد هجوم صاحب منصبان و مواجب بگیران دولتی و وابستگانشان است , نشانه شجاعت ایشان و عزم راستینشان برای پیروزی در انتخابات است .
  ایشان به حمایت بیشتر مردم نیازدارند علی الخصوص توده عظیم جنبش سبز ملت ایران

 16. ahmad adi گفت:

  اقای هاشمی وضیفه ما ملت ستمدیده و سختی کشیده این است که از گزینه های موجود اصلح را انتخاب کنیم به امید خدا این کار را بارای دادن به شما میکنیم و نیز از شما انتظار داریم از رای ما پاسداری کنید و بعد از انتخاب شدن به فکر این ملت باشید که در فقر بیکاری وستم دست وپا میزنند باشید و مصلحت را بر وظیفه ترجیح ندهید ومصلحت ملت را در نظر داشته باشید کشور ما از پتانسیعل بسیار زیادی برای آبادی وپیشرفت بر خوردار است در کوتاه مدت با اصلاح سیاستهای اداوت طلبانه وجلب اعتماد دول متحول واقتصادی و استفاده از زمینه های پیشرفت و

 17. ahmad adi گفت:

  اقای هاشمی ما با رای خود به شما دین خود را ادا میکنیم باشد شما نیز با پاسداری از رای ما وارجعیت دادن مصلحت کشور وملت بر مصلحت خود ودیگران تا رساندن کشور به بهشت پیشرفت و آزادی و اقتدار اقتصادی وجایگاه لایق ایران وایرانی دین خویش را ادا کنید بسم الله

 18. اسلامی گفت:

  سلام,,اگه در انتخابات شرکت نکنیم,افراد نادانی که به دارو دسته احمدی نژاد تعلق دارند به کاندیدای مورد نظر احمدی نزاد رای خواهند داد,و وضع اقتصادی و سیاسی کشور بد تر از این که هست خواهد شد.

 19. امیرمحمد گفت:

  حالا قالیباف که خوبه یکی مث حداد عادل رو نذارن

 20. موسی گفت:

  آقا صادق شما هرچه در مورد احمدی نژاد بگید کمه اما درست نیست که فکر کنید رهبریه معظم از ایشان بی دلیل دفاع میکنه .آقا دلش خونه اما مجبوره که برای حفظ نظام از کسی که مثل همه ی ملت انتقاد داره با وجودی که از همه طرف گرفتار هجمه هستند دفاع کنند…ما مو رو میبینیم وایشان پیچش موررو…… .آقای هاشمی ازهر نظر خوبند ومورد احترام اکثر مردمند.من ایشان را بسیار دوست دارم. اما ایشان دوران سازندگی فشارهای زیادی به مردم آوردند. بازار سیاه دردوران ریاست همین آقا بوچود آمد خیلی ها یکشبه پولدارشدند وفقیران بیچاره شدنند.هرکه انتقاد میکرد مهر ضد انقلاب به پیشانی اش میخورد.با آقای میر حسین موسوی استحکاک داشتند واورا خانه نشین کردنند.ومردم از سر نا سازگاری و با عشق و علاقه به خاتمیه عزیز رای دادند آقا صادق برای آدمایی مثل من فرق نمیکنه کی بیا چون من ظاهرا زنده ام اما از مرگان هزار ساله چیزی کم ندارم.یک روز تو تاکسی از دولت انتقاد میکردم آقایی گفتند بگیرنت می کشند گفتم من سالهاست که مرده ام .آخه جانبازی که نه در خانواده آدم حساب میشه ونه ذر بنیاد میتونه حقشو ثابت کنه. وگرفتار دهها بیماریه زنده بحساب نمی یاد..شما زنده ها دعا کنید.خداوند هرچه خیره نسیب مردم عزیزمان کنه ..التماس دعا…. .

 21. babak گفت:

  سوال: از چه مدرکی ميگوييد؟ ايشان برنامه ای برای آزادي زندانيان سياسی ورفع خفقان و احيای دموکراسی اعلام کرده ؟ ضمانت اجرايی اش کی است ؟