سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » واکنش هاشمی رفسنجانی به درخواست شرکت در انتخابات: رهبری موافق نباشد، نتیجه معکوس م...
» مدیران خوب خانه نشین شده اند

واکنش هاشمی رفسنجانی به درخواست شرکت در انتخابات: رهبری موافق نباشد، نتیجه معکوس می شود

چکیده :اگر من بخواهم وارد عرصه شوم به این معنا است که ما در این 30 سال نیرویی را برای انقلاب تربیت نکرده ایم گفت: این طور نیست که ما نیرویی را تربیت نکرده باشیم بلکه آنها را خانه نشین و بیکار کرده اند....


هاشمی رفسنجانی در خصوص شرایط ورودش به صحنه انتخابات گفت: برای آمدن به صحنه انتخابات ریاست جمهوری در حال ارزیابی شرایط هستم من بدون موافقت رهبری وارد عرصه نخواهم شد چون اگر ایشان موافق نباشند نتیجه ای که به بار می آید معکوس خواهد بود.

وی تصریح کرد که ما نمی خواهیم دعوا کنیم. اگر بخواهد شرایطی بوجود بیایید که بین من و رهبری حالت نزاع و اختلاف بوجود آید همه ما ضرر خواهیم کرد.

هاشمی همچنین خاطر نشان کرد: اگر من بخواهم وارد عرصه شوم به این معنا است که ما در این 30 سال نیرویی را برای انقلاب تربیت نکرده ایم. این طور نیست که ما نیرویی را تربیت نکرده باشیم بلکه آنها را خانه نشین و بیکار کرده اند.

به گزارش مهر، اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار جمعی از دانشجویان دانشگاه های تهران در محل مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به سخنان دانشجویانی که پیش از وی در سخنانی ضمن اعتراض به وضعیت کشور درخواست کردند تا در وی در انتخابات حضور پیدا کند، گفت: سخنانی که از شما شنیدم همان سخنانی است که انسان توقع دارد از جوانان شجاع و آگاه بشنود.

وی با اظهار اینکه سخنان شما با ادبیاتی که آهنگین و جوان پسند بیان شد، گفت: من نمی توانم بدین صورت صحبت کنم و با همان ادبیات قدیمی که بزرگ شده ایم سخن می گویم.

هاشمی رفسنجانی با اظهار اینکه شما از نسل سوم انقلاب هستید و باید امید در شما خیلی بیشتر از نسل ما باشد، تأکید کرد من انتظار ندارم کلمات مأیوس کننده و افسرده کننده از شما بشنوم.

وی با اظهار اینکه همین جلسه نشان می دهد در دانشگاه مأیوس شدن نباید معنا داشته باشد، گفت: هیچ دلیلی ندارد که مأیوس و ناامید باشیم زمانی که ما میلیون ها دانشجوی جوان و پرانرژی داریم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: وقتی در دنیا صفحات مجازی وجود دارد که از طریق آن انسان می تواند تمام اخبار را بفهمد و تحلیل کند اینها نوید دهنده امید و آگاهی است.

وی با تأکید بر اینکه انسان های آگاه هیچ وقت شکست نمی خورند، بیان کرد: هجمه همواره از سوی باطل و ظالم وجود داشته است و طبیعت ستمگری آوردن هجمه و ضایع کردن حقوق است.

هاشمی رفسنجانی با اظهار اینکه در همین شرایط است که انسان ها آگاه می شوند تأکید کرد: شاید همین شرایط نگران کننده است که باعث می شود شما حرف هایی که هشت سال پیش نمی گفتید را الان بیان کنید.

وی با تأکید بر اینکه آن زمان این حرف ها را بیان نمی کردید چون نسبت به اوضاع نگرانی نداشتید گفت: از دل همین نگرانی هاست که امید به وجود می آید و به خاطر همین است که انسان نامتناهی است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اظهار اینکه مشکلات مأیوس کننده حتی برای پیامبران نیز پیش آمده است، گفت: در زمانی که انسان ها گمان می کنند هیچ منجی ای ندارند اما رحمت الهی از آستین خود انسان های خداجو بیرون می آید.

وی افزود: در برخی از جلساتی که من با افراد دیگری داشتم با همین حرارتی که شما از ضرورت آزادی سخن می گفتید آنها از دعوت به بردگی سخن می گفتند.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه من آمار روشنی ندارم تا درباره تحصیلکردگان جامعه سخن بگویم، گفت: اما از راه تحلیل می توانم بگویم اکثر کسانی که در فضای تحصیلات از دبستان تا دانشگاه بوده اند نیروهای اصلاحگر هستند که انسان را آزاد در مسیر اعتلا و نه بندگی و اطاعت کورکورانه می خواهند.

وی با اظهار اینکه شما نباید از شرایط ناامید باشید گفت: شرایط شما اکنون بهتر از وضع قبل از انقلاب ما بود، زیرا قبل از انقلاب اگر پای ما به دانشگاه برای سخنرانی می رسید دستگیر می شدیم.

وی افزود: همه پیروزی ما در آن زمان در این بود که توانستیم علاوه بر مساجد در کلاس های مدرسه و دانشگاه و حتی سربازخانه ها سخنان خود را بیان کنیم.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه متأسفانه دوباره خطر پیش روی ماست و ممکن است حتی بدتر از گذشته هم باشد، گفت: البته آن موقع مثل حالا آن قدر جوان و انسان آگاه وجود نداشت که ما الان بخواهیم از افسردگی سخن بگوییم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: شما چیزی غیراسلامی و غیرملی نمی خواهید بلکه شما همان چیزی را می خواهید که ما برایش انقلاب کردیم، و برایش شهید، جانباز و مفقودالاثر دادیم.

وی با تاکید بر اینکه، اگر نمی گذارند صدایتان بلند شود اینطور نیست که حرفتان گم شود، گفت: حرف شما در دل خیلی هاست و اکنون کافی است تا جرقه ای برای بیان آن بخورد.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه مسئولان اصلی نظام نیز از ایجاد وضعیت خفقان و برگشت به اوضاع سابق ناراضی هستند، اظهار کرد: این وضعیت را تنها جریان های متحجر می خواهد اما نه قانون اساسی و نه اهداف انقلاب و نه مسئولان اصلی نظام چنین وضعیتی را نمی خواهند، شاید پیدا کردن راهکار دشوار باشد ولی مردم خود راهکار را پیدا می کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به دعوت دانشجویان حاضر در جلسه برای کاندیداتوری وی در انتخابات ریاست جمهوری گفت: شما همه چیز را حواله به یک نفر می کنید، حال اگر یک نفر فوت کرد چه باید کرد؟

هاشمی رفسنجانی با تاکید بر اینکه این سخن بدین معنا نیست که وارد عرصه نخواهم شد، افزود: خیلی از افراد دیگر هستند که اگر وارد میدان شوند می توانند خیلی بهتر از ما نیز کار بکنند. بخصوص همین جوانها و خانم ها که در مسابقات علمی آقایان را پشت سر گذاشته اند.

وی با تاکید بر اینکه نه اراده اسلام و نه اراده مردم نمی خواهد انسان را به بردگی بکشد گفت: پیامبر اسلام و امامان هیچ وقت در برابر مشکلات عصبانی نمی شدند و صبور بودند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اظهار اینکه اسلام نمی خواهد دین تحمیلی باشد خدا انسان را آزاد آفریده است گفت: در قانون اساسی ما نیز 40 بند درباره حقوق مردم است و تاکید زیادی بر روی حقوق عامه دارد.

وی با بیان اینکه این طور نیست که یک عده متحجر بخواهند هر طور که تمایل دارند با مردم رفتار کنند اظهار کرد: شرایط خود به خود رو به اصلاح می رود البته ما نیز نباید خاموش باشیم بلکه باید با منطق و تفکر شجاعانه مباحثه کنیم و حرف بزنیم.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه برای آمدن به صحنه انتخابات ریاست جمهوری در حال ارزیابی شرایط هستم گفت: من پیش از این نیز در حال ارزیابی شرایط بودم و باید ببینم اصلا نیازی هست که وارد عرصه شوم یا خیر.

وی با تاکید بر اینکه پیش از اینکه بیایم باید در این مورد با رهبری صحبت کنم گفت: من بدون موافقت ایشان وارد عرصه نخواهم شد چون اگر ایشان موافق نباشند نتیجه ای که به بار می آید معکوس خواهد بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه ما نمی خواهیم دعوا کنیم خاطرنشان کرد: اگر بخواهد شرایطی بوجود بیایید که بین من و رهبری حالت نزاع و اختلاف بوجود آید همه ما ضرر خواهیم کرد.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به سخن پیشین خود درباره اینکه اگر من بخواهم وارد عرصه شوم به این معنا است که ما در این 30 سال نیرویی را برای انقلاب تربیت نکرده ایم گفت: این طور نیست که ما نیرویی را تربیت نکرده باشیم بلکه آنها را خانه نشین و بیکار کرده اند.

وی با تاکید بر اینکه این 8 سال به انقلاب، کشور، مردم و تاریخ کشور ظلم شده است، گفت: همه سخنرانان این جلسه زوایای خلاف های این دوره را گفتند من نیز با آن موافقم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اظهار اینکه باز هم رای مردم حرف آخر را خواهد زد افزود: شرایط برای ما بد است ولی نباید باعث ایجاد یاس شود بلکه می تواند موجب ایجاد هوشیاری شود.

هاشمی رفسنجانی با اظهار اینکه دشمنان ما توانستند به خاطر سوءمدیریت در کشور با تحریم ها ما را تحت فشار قرار بدهند گفت: آنها همه راههای توسعه و زندگی خود و تولید و استفاده از تکنولوژی های برتر دنیا برای ما بسته اند و چنانچه ما بخواهیم برای غلبه بر این شرایط رخنه ای نیز پیدا کنیم فورا آن را می بندند.

وی با با تاکید بر اینکه دشمنان ما نیاز به جنگ با ما ندارند گفت: متاسفانه اکنون شرایطی بوجود آمده است که ما خود به طرف انحطاط می رویم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه کسانی که می گویند ما به سمت استقلال می رویم دروغ می گویند تصریح کرد: هر کار اساسی که انجام شده است افتتاح و شروع آن در زمان دولت من انجام شده و در چند سال اخیر تنها کارهای کوچکی شده است که ظرف یکی دو سال قابل انجام است.

هاشمی رفسنجانی با تاکید بر اینکه کارهای اساسی در این دوره خیلی کم بوده است گفت: اقدامات دولت فعلی پایه ها را سست می کند همچنان که برخی قصد دارند مانع از این شوند که کشور به سمت علم برود و به عنوان نمونه دانشگاههای بخش خصوصی را تضعیف می کنند.

وی با تاکید بر اینکه غصب دانشگاه آزاد یکی از این موارد است گفت: این اقدام با تصویب نهادی صورت گرفت که حق نداشت در اساسنامه آن ورود کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: آنچه پایه امید شماست آگاهی و خواست شما و خواست اکثر جوانان است و این نتیجه خواهد داد.

هاشمی رفسنجانی در پایان سخنان خود خطاب به حاضران که برای دعوت از وی برای اعلام کاندیداتوری در این برنامه حاضر شده بودند شعر زیر را قرائت کرد:

گفت پیغمبر كه گر كوبی دری / عاقبت زان در برون آید سری


6 پاسخ به “واکنش هاشمی رفسنجانی به درخواست شرکت در انتخابات: رهبری موافق نباشد، نتیجه معکوس می شود”

 1. صادق گفت:

  خامنه ای نخواهد گذاشت یک نفر که خیلی از خودش اعلم تر است ریاست جمهور شود . آقای هاشمی هم انظر سابقه مبارزاتی و هم .از نظر سواد و علم و شعور سیاسی و موقعیت اجتماعی صد پله از خامنه ای بالاتر است. حال با این وضع چطور ممکن ایشان با آمدن هاشمی موافقت کند ؟ امکان ندارد . چون آنچیزی که در سر آقای خامنه ای است تمامیت خواهی و قدرت مطلق است . ایشان میخواهد یک فرد مطیع مثل حداد عادل و ولایتی را با مهندسی انتخابات به کرسی ریاست بنشاند فقط برای سپر بلا در مقابل مشکلاتی که ایشان و اطرافیشنش برای کشور به وجود می آورند ! مشملات امروز ما توسط احمدی نژاد ایجاد نشده است چون صدای واقعی خامنه ای از گلوی احمدی نژاد بیرون می اید وهمه تصمیمات احمدی نژاد در هشت سال کذشته توسط خامنه ای و فرزندشان مجتبی و بیت ایشان و سرداران نظامی کرفته شده است . حال چطور ممکن به هاشمی که خود نردبان طرقی ایشان بوده اجازه دهد که رییس جمهور شود ؟ چنین کاری غیر ممکن است . آقای خامنه ای و اطرافیان ایشان منجمله فرمانده هان سپاه ازاولین دوره اتنخاب خاتمی برای بدست گرفتن اتاق فرماندهی و سکان کامل این کشتی غنی و غولپیکر بنام ایران برنامه ریزی کرده ا ند. حال چطور ممکن این ساکان را بدست ناخدایی دهند که متخصص هدایت کشتی دردریای توفانیست ؟ آقای خامنه ای و اطرافیان ایشان هنوز امیدوارند با گرفتن درس عبرت ازانتخاب احمدی نژاد بعنوان ناخدای نالایق و تجربه تلخی که ایشان ایجاد کرد. و با دادن سکان کشتی به دست فردی مثل حداد و یا ولایت و شاید هم سردار غالیباف راهی را برای نجات از این توفانی که هم خود و هم کشوردر آن گرفتارکرده اند پیدا کنند . ولی چیزی که آقای خامنه ای فراموش کرده اند این است که در هشت سال گذشته احمدی نژاد فقط سکان دار این کشتی بوده و کاپیتان و تصمیم گیرنده اصلی خود آقای خامنه ای بوده .البته با کمک و راهنمایی سرداران سپاه. و احمدی نژاد مسئول اجرای دستورات کاپیتان و اتاق فرمان بود . وحال یک بار دیکر ایشان میخواهد همان تجربه تلخ هشت سال گذشته را تکرار و با آوردن فردی بی اراده ونالایق و فارق از هیچگونه پایگاه مردمی هم خود و هم کشور را غرق کند. آقای خامنه ای چون در گذشته نشان داده که فردیست با اراده ضعیف و دهن بین و قدرت طلب و بها ندادن به گفتار خود. نمی تواند با هاشمی متفکرو قاطع و سیاستمدار و مسلط به تمام امورداخلی و بین المللی کنار بیاید . چون ایشان هنوز امیدوار است با آوردن یک ملیجک دیگر و با کمک طایب و شریعتمداری و احمد خاتمی و جنتی و علم الهدی و مصباح یزدی و سرداران نظامی و با دادن امتیازات ترکمن چای به غرب منجمله آمریکا بتواند کشور را از این وضع اسفناک نجاد دهد . ولی خواهد دید که همه محاسباتش غلت از آب درخواهد آمد

 2. بیژن گفت:

  نه اینکه موافقت با احمدی نژاد، نتیجۀ معکوس نداد.!!!!!!!!!!!!!!!؟ در ضمن آقای رفسنجانی اگه اینهمه بفکر موافقت خامنه ای است، اگر ده درصد از آن را به فکر مردم ایران بود، تا الآن نامزد انتخابات میشد.!!!!؟

 3. بیاد آر گفت:

  “”اگر بخواهد شرایطی بوجود بیایید که بین من و رهبری حالت نزاع و اختلاف بوجود آید همه ما ضرر خواهیم کرد.””
  یعنی از این هم بدتر میشه؟؟؟

 4. على گفت:

  اينكه رفسنجانى مى گويد بدون موافقت خامنه اى نمى آيد يعنى
  ١- اگر نيامدم خامنه اى نخواسته است – وظاهرا برادر بزرگش چنين مى گويد
  ٢- خامنه اى راست مى گويد كه فقط يك راى دارد همانطور كه امريكا در شوراى امنيت فقط يك راى دارد: حق وتو وهمانطور كه سلفش فقط يك راى داشت: اگر ٣٦ مليون بگويند آرى من مى گويم نه

 5. شهروند گفت:

  چرا شما يك راديو راه نمي اندازيد؟

  اينترنت را دارند قطع ميكنند. خواهشا يك راديو روي امواج كوتاه راه
  بيندازيد. چون ماهواره هم پارازيت خواهد داشت. يك راديو راه بيندازيد.
  راديوي اينترنتي نه. يك راديو روي امواج كوتاه

 6. shomare گفت:

  خودشان را بکشید هم ما به کسی رای نخواهیم داد جز میر حسین محبوس.بیخود سعی در بازار گرمی نداشته باشین که ملت ما خودش هاشمی شناس است.درود بر میر حسین