سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » پروژه یک نهاد امنیتی: تلاش برای تبعید دسته جمعی زندانیان سیاسی، برای جلوگیری از هر...
» اتهام سوء استفاده مالی به نزدیکان معاون اجرایی زندان اوین

پروژه یک نهاد امنیتی: تلاش برای تبعید دسته جمعی زندانیان سیاسی، برای جلوگیری از هرگونه تحرک انتخاباتی

چکیده :در حالی که برخی نهادهای خاص در تلاش اند تا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، زندانیان سیاسی محبوس در اوین را به زندان های دیگر منتقل و پراکنده کنند، تاکنون این تلاش ها ناکام مانده و به نظر می رسد موانع قانونی آشکاری که برای تبعید این زندانیان وجود دارد، تا این لحظه سد راه اراده عوامل امنیتی برای نقض قانون و مجازات مضاعف زندانیان سیاسی شده است....


در حالی که برخی نهادهای خاص در تلاش اند تا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، زندانیان سیاسی محبوس در اوین را به زندان های دیگر منتقل و پراکنده کنند، تاکنون این تلاش ها ناکام مانده و به نظر می رسد موانع قانونی آشکاری که برای تبعید این زندانیان وجود دارد، تا این لحظه سد راه اراده عوامل امنیتی برای نقض قانون و مجازات مضاعف زندانیان سیاسی شده است.

به گزارش خبرنگار کلمه، نگرانی مسئولان امنیتی از امکان افزایش تحرک سیاسی زندانیان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، باعث شده که پیشنهادی از سوی برخی نهادها مطرح شود مبنی بر اینکه زندانیان سیاسی بند 350 اوین به چند زندان دیگر در استان تهران و نقاط دیگر کشور منتقل شوند تا خیال اقتدارگرایان از هرگونه امکان تحرک و اعلام موضع آنها در خصوص انتخابات و مسائل پیرامونی آن سلب شود.

این در حالی است که چنین اقدامی آشکارا تخلف از قانون است و هیچ زندانی را که در حکم او تبعید قید نشده باشد، نمی توان از استان محل محاکمه اش به جای دیگری منتقل کرد. این محدودیت قانونی، حتی استان های مجاور را نیز در بر می گیرد و از همین روست که وکلا و حقوقدانان بارها هشدار داده اند که نگهداری زندانیان سیاسی تهران در زندان رجایی شهر کرج غیر قانونی است؛ هرچند این هشدار هنوز گوش شنوایی نیافته است.

در چنین شرایطی، پیشنهاد تبعید دسته جمعی زندانیان سیاسی اوین و پراکندن آنها به زندان های دیگری در استان های مختلف، که از سوی یک نهاد امنیتی مطرح شده، می تواند نشانه ای واضح از نگرانی بی حد برنامه ریزان نظامی- امنیتی جریان حاکم و ترس آنها از ایفای نقش زندانیان منتقد در زمان انتخابات است.

بر اساس گزارش های در اختیار کلمه، روز سه شنبه جلسه ای با حضور اسماعیلی مدیرکل سازمان زندان‌ها در زندان اوین آغاز شده که روز چهارشنبه هم با حضور سهراب سلیمانی مدیرکل زندان های استان ادامه یافته است. در این جلسه که به موضوع مهار و مدیریت بند 350 زندان اوین اختصاص داشه، طرح “انتقال و جابجایی تعداد زیادی از زندانیان سیاسی این بند و پراکنده کردن آن‌ها در زندان های استان تهران و سایر نقاط کشور” مطرح شده و به بحث گذاشته شده است.

این در حالی است که هم اکنون 10 زندانی سیاسی این بند به نام های سعید مدنی، عبدالله مومنی، ابوالفضل عابدینی نصر، سیامک قادری، امیر خسرو دلیر ثانی، محمد حسن یوسف‌پور سیفی، سعید عابدینی، کامران ایازی، محمد ابراهیمی و پوریا ابراهیمی؛ به دلیل مخالفت با دخالت ها و فشارهای فراقانونی مقام های زندان به سلول انفرادی مننتقل شده اند. گفته شده که این ده نفر قبل از بقیه در فهرست انتقال باشند.

همچنین گفته می شود که اعتراض ها در بند 350 پس از انتقال این زندانیان به سلول های انفرادی بند 240 شدت گرفته و در اولین واکنش، 35 زندانی در حمایت از همبندی های خود، از حضور در سالن ملاقات خودداری کرده و بدین شکل دست به اعتصاب زده اند.

گزارش ها نشان می دهد 10 زندانی که در سلول‌های انفرادی بند ۲۴۰ زندان اوین تحت شرایط ویژه و غیر عادی نگهداری می‌شوند، امکان هیچ گونه تماس و گفت و گو با یکدیگر را ندارند، به شکلی که سایر زندانیان عادی که در این بند بوده‌اند از نحوه شدت عمل با این زندانیان سیاسی متعجب شده‌اند.

مسئولان زندان البته همزمان با برخورد خشن و تهدید زندانیان، تلاش کرده اند زمینه های نارضایتی را هم از بین ببرند و به این منظور نه تنها ماموران تعزیرات حکومتی را برای رسیدگی به شکایات زندانیان به محل زندان آورده اند، بلکه بر اساس برخی شایعات، پیمانکار فروشگاه های زندان اوین بازداشت شده و یکی از بستگان معاون اجرایی زندان نیز به سوء استفاده مالی متهم شده است.

بر اساس این گزارش، در پی اعتراضات زندانیان و شکایت آن‌ها از فروشگاه زندان در خصوص گران فروشی و کم فروشی، بازرسان سازمان تعزیرات حکومتی، به زندان اوین آمده و سرگرم رسیدگی به تخلفات فروشگاه زندان اوین هستند. این موضوع موجب نگرانی جواد مومنی معاون اجرایی زندان اوین شده که گفته می‌شود که یکی از بستگانش در تخلفات مالی و فروشگاه اوین نقش داشته و خود وی نیز از جمله متهمان سوء استفاده مالی است.

همچنین از امروز چهارشنبه، شایعه‌ای در میان زندانیان اوین مطرح شده است که بر اساس آن، مکیان پیمانکار فروشگاه‌های زندان اوین که متهم به تخلفات چند صد میلیونی است، بازداشت شده است. مکیان به گفته زندانیان سیاسی، مکیان تا پیش از این، رفتار بسیار نامناسب و بدی با زندانیان داشته است.

اگر این خبرها واقعیت داشته باشد، به نظر می رسد مسئولان زندان ها و مقام های امنیتی حاضر شده اند حتی برخی همکاران خود را هم که خوش خدمتی های زیادی هم از خود نشان داده اند، به آن سوی درهای سلول ها و بندهای زندان منتقل کنند تا با بازداشت و احیانا محاکمه این مسئولان متخلف زندان، در جهت ساکت کردن منتقدان در آستانه انتخابات حرکت کرده باشند. تلاشی که به نظر نمی رسد سرانجام مطلوبی برای حاکمیت داشته باشد.

حضور گارد ویژه در بند ۳۵۰ اوین/ انتقال ۱۰ زندانی سیاسی به سلول انفرادی

امتناع ۳۵ زندانی سیاسی از حضور در سالن ملاقات زندان اوین

ده زندانی سیاسی همچنان در انفرادی/ تهدید ۳۵ زندانی دیگر به برخورد


2 پاسخ به “پروژه یک نهاد امنیتی: تلاش برای تبعید دسته جمعی زندانیان سیاسی، برای جلوگیری از هرگونه تحرک انتخاباتی”

  1. ناشناس آشنا گفت:

    ما مبارزان راه آزادی و عدالت را تنها نمیگذاریم.

    خانواده‌ زندانیان سیاسی را با تمام قدرت حمایت کنیم.

  2. ناشناس گفت:

    به نامه عبدالفتاح سلطانی و چند زندانی دیگر در اعتراض به همین اتفاق که در روزهای بعد از انتقال زندانیان به انفرادی‌های ۲۴۰ انجام شد نوشتند اشاره‌ای نکرده‌اید. سهوی است؟