سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آخرین مواضع انتخاباتی هاشمی و خاتمی: این سوء‌مدیریت‌ها شایسته مردم نیست؛ نباید ا...
» هاشمی: ملاحظاتی دارم/ خاتمی: حاضر نیستم از جمهوریت نظام دست بکشم

آخرین مواضع انتخاباتی هاشمی و خاتمی: این سوء‌مدیریت‌ها شایسته مردم نیست؛ نباید امیدها به کینه تبدیل شود

چکیده :هاشمی امروز تاکید کرد که مردم ایران را شايسته تحمل مشكلات ناشي از سوءمديريت‌ها كه هر روز هم بيشتر مي‌شود، نمی داند ولی با وجود ارزشی که برای دعوت ها قائل است، ملاحظاتی دارد که باید برای آنها تدبیری اندیشید. خاتمی هم تصریح کرد که برای برون رفت از مشکل باید هم رویکردها و هم کارکردها عوض شود، و پرسید: اگر فردی را مردم بخواهند که بیاید ولی نگذارند و به هر قیمتی جلو او را بگیرند آیا امیدها به یأس و کینه تبدیل نمی شود؟...


کلمه – گروه خبر: علی اکبر هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی این روزها بیش از هر زمان دیگر زیر ذره بین قرار دارند. کوچکترین خبر و اظهار نظری از آنها، تیتر خبرها می شود و در حالی که رسانه های رسمی کمتر امکان دارند تحرکات سیاسی- انتخاباتی جریان منتقد حاکمیت فعلی را پوشش دهند، رسانه های غیر وابسته به حاکمیت و سایت های مستقل به انعکاس این اخبار می پردازند.

به گزارش کلمه، خلاصه آخرین مواضع انتخاباتی هاشمی بدین ترتیب است که او در دیدار جمعی از فعالان فرهنگی و سیاسی کشور، تاکید کرده که مردم ایران را شايسته تحمل مشكلات ناشي از سوءمديريت‌ها كه هر روز هم بيشتر مي‌شود، نمی داند و در پاسخ به درخواست‌های حاضران برای حضورش در انتخابات نیز گفته است: با وجودي كه ارزش زيادي براي دعوت مردم، قائلم و از صميم قلب به آن احترام مي‌گذارم، اما با توجه به ملاحظاتي كه دارم بايد با كمك صاحب‌نظران براي آن تدبيري انديشيد.

سید محمد خاتمی هم که این روزها صریح تر از گذشته سخن می گوید، صبح امروز با جمعی از وکلا و حقوقدانان دیدار داشته و نگاه خود به مسائل امروز و سرنوشت انتخابات و شرایط آینده را با چنین عباراتی تشریح کرده است: برای برون رفت از مشکل باید هم رویکردها و هم کارکردها عوض شود. نشانه اش هم می تواند جلوگیری از یکه تازی خشونتگران دروغ پردازی باشد که کارشان اتهام زنی و فحاشی و پرونده سازی است.

وی همچنین به صراحت گفته است: اگر فردی را مردم بخواهند که بیاید ولی نگذارند و به هر قیمتی جلو او را بگیرند آیا امیدها به یأس تبدیل نمی شود؟ آیا امیدها از طرف کسانی که دل بسته بودند به کینه تبدیل نمی شود؟ باید اول کاری کنیم که کینه ها فروکش کند تا لااقل امکان بحث کردن فراهم آید. و اگر هم آن فرد بیاید ولی دستگاه ها و نهادها در برابر او بایستند نمی تواند مشکلات را حل کند و به مطالبات به حق مردم پاسخ دهد.

مشروح آخرین سخنان هاشمی و خاتمی درباره انتخابات آینده ریاست جمهوری، کاندیداتوری خود در آن و نحوه حل مشکلات بحرانی کنونی را به نقل از وب سایت های رسمی آنها در زیر بخوانید:

هاشمی: برای دعوت مردم ارزش زیادی قائلم/ ملاحظاتی دارم که باید برای آن تدبیری اندیشید

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در خصوص درخواست‌هاي مردمي براي حضورش در انتخابات گفت: با وجودي كه ارزش زيادي براي دعوت مردم، قائلم و از صميم قلب به آن احترام مي‌گذارم، اما با توجه به ملاحظاتي كه دارم بايد با كمك صاحب‌نظران براي آن تدبيري انديشيد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ديدار جمعي از فعالان فرهنگي و سياسي كشور به ويژه استان اصفهان، با تشريح وضعيت كنوني كشور و مقايسه آن با مقطع سال پاياني جنگ تحميلي گفت: پس از جنگ با مذاكرات عقلاني و رفتار صحيحي كه انجام داديم، قطعنامه سازمان ملل به نفع ايران صادر شد و در آن ضمن محكوميت صدام، ايران را مستحق دريافت غرامت اعلام كردند و ايران با اعتمادسازي با خارج و برنامه‌ريزي معقول، به تدريج جايگاه خود را در منطقه و دنيا به دست آورد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه افزود: اين روند به ويژه پس از اتخاذ سياست خارجي ايران در قبال اشغال كويت روند صعودي يافت و معتقدم كه اصلاح امور و جبران اشتباهات در دوره كنوني امكان‌پذير است.

ایشان در پاسخ به سؤال يكي از حاضران به تشريح وظايف مجمع تشخيص مصلحت نظام پرداخت و گفت: اين تصور كه همه مصالح كشور ابتدا بايد در مجمع تأييد و سپس كارها براساس آنها انجام شود، اشتباهي است كه در اذهان به وجود آمده است و اين در حاليست كه اساس تشكيل مجمع داوري در اختلاف مجلس و شوراي نگهبان است كه ريشه آن به ابتداي انقلاب برمي‌گردد و اين مسائل از زماني كه من عهده‌‌دار رياست مجلس بودم، خود را نشان داد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، افزود: در آن زمان بخشي از اختلافات با دستور امام(ره) حل مي‌گرديد، اما خيلي از مسائل مهم از جمله قوانين كار، معادن، بازرگاني خارجي و موارد ديگر به خاطر اختلاف به وجود آمده بين شوراي نگهبان و مجلس شوراي اسلامي بلاتكليف ماند كه براي حل و داوري بين اين اختلافات مجمع تشخيص مصلحت نظام تشكيل شد.

ايشان با اشاره به عدم همكاري دولت در دوره‌هاي نهم و دهم با مجمع كه حتي از حضور وزرا در جلسات مجمع ممانعت به عمل مي‌آوردند، آن را موجب وارد آمدن آسيب جدّي به عدم پايبندي دولت به برنامه‌هاي پنجم و سياست‌هاي كلي نظام دانست.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با ابراز تأسف از وضعيت معيشتي و اقتصادي مردم گفت: مردم ايران شايسته تحمل اين‌گونه مشكلات ناشي از سوءمديريت‌ها كه هر روز هم بيشتر مي‌شود، نيستند و اميدوارم در دوره جديد اجرايي به تدريج كشور بر مشكلات و معضلات فائق آيد.

در ابتداي اين ديدار برخي از حاضرين به نمايندگي از حاضران ديدگاه‌هاي خود را پيرامون اوضاع سياسي، اقتصادي و فرهنگي كشور بيان داشتند و خواستار كانديداتوري آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در انتخابات رياست جمهوري شدند.

خاتمی: برای برون رفت از مشکل باید هم رویکردها و هم کارکردها عوض شود

جمعی از وکلا و حقوقدانان صبح امروز با سید محمد خاتمی دیدار کردند. در این دیدار که با صحبت های حاضرین در جلسه آغاز شد، دغدغه ها و مسائل مربوط به مسائل روز کشور و انتخابات پیش رو مطرح شد. گزیده مطالب حاضرین در جلسه در خبر تکمیلی منتشر خواهد شد. متن کامل سخنان سید محمد خاتمی در این نشست را در ادامه بخوانید:

به نام خدا

ضمن خیر مقدم به حضار گرامی، ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله و روز زن را به شما تبریک می گویم.

در خصوص مسائلی که درباره من از سر لطف گفته شد باید بگویم که من کوچتر از همه هستم.

در سال دوم ریاست جمهوری دور اول در دانشگاه تهران. گفتم که دو دسته هستند که می گویند آزادی و دین باهم سازگار نیست در دو طیف مختلف. یکی می گوید برای اینکه دین باشد ازادی برود و دیگری می گوید تا آزادی بماند دین را کنار بگذاریم و من گفتم دین و آزادی را با هم می خواهیم و اصلاً دین به آزادی فرا می خواند. کسانی می گویند اسلام با جمهوریت سازگار نیست و قدرت مبتنی بر رأی و آرا و خواست مردم نیست و عملاً آن را نفی می کنند و دیگری می گوید جمهوریت با دین و اسلام سازگار نیست. پس دین را کنار بگذاریم و من می گویم جمهوری اسلامی و اسلامی که من می شناسم با جمهوریت سازگار است و الان می گویم حداقلی که نمی توان از آن دست برداشت همین است.

جمهوریت مقتضای روزگار ما است و اسلامی که من می شناسم سازگار با جمهوریت است. مطالب امام و قانون اساسی هم بر این مطلب تأکید می کند و در این رابطه است که ارکان نظام هم باید با این دید معنی شود. در دوران ما تفکری درست مقابل این قرار گرفته که بسیاری از مشکلات جامعه ما ناشی از این است. نمی خواهم بگویم کسانیکه مسوولیت اصلی را دارند چنین می اندیشند، ولی این فکر در جامعه غالب است و امکانات را به دست می گیرد یا می خواهد بگیرد و از مصونیت آهنین برخوردار است اما طرف مقابل با تمام محدودیت ها روبرو است. اگر شرط حضور دست برداشتن از این باشد عطای حضور را به لقایش می بخشم.

ما در جمهوری اسلامی بسر می بریم . جمهوری اسلامی مبنایی دارد: قانون اساسی. هرکس که می آید در چارچوب قانون اساسی باید عمل کند. هدف ما اجرای همه جانبه قانون اساسی است. کسی نمی تواند پایبند به قانون اساسی نباشد و به صحنه بیاید.

وضع ناگوار امروز ناشی از رویکرد های غلط است. درست است که کارکردها موجب خسارت ها و مشکلاتی در همه جهات شده است. اما غافل نباشیم که بسیاری از رویکردها به این کارکردها و وضع منجر شده است. در مورد تحریم و فشارهای بین المللی که منشاء مشکلات است خطابم به کسانی است که تحریم می کنند تا نظام را تحت فشار قرار دهند و اوضاع را موافق خواست خود عوض کنند: بزرگ ترین فشار تجریم ها متوجه مردم است. اگر امروز مردم به خاطر دارو و معیشت در تنگنا قرار گرفته اند از جمله به خاطر این تحریم ها است و مطمئناً مردم ما از تحریم کنندگان خشمگین می شوند. من هشدار می دهم هرچه زودتر این تحریم ها برداشته شود به نفع مردم ما است و در صورت ادامه، دود آن به چشم مردم می رود و البته همبستگی مردم در برابر تحریم کنندگان بیشتر می شود. فارغ از هر امری این تحریم های ظالمانه و مغرضانه باید برداشته شود. به هر حال برای برون رفت از مشکل باید هم رویکردها و هم کارکردها عوض شود.

نشانه اش هم می تواند جلوگیری از یکه تازی خشونتگران دورغ پردازی باشد که کارشان اتهام زنی و فحاشی و پرونده سازی است. امروز آن که به نام انقلاب تهمت می زند و دروغ می گوید از مصونیت کامل برخوردار است. حتی علیه دروغ ها و تهمت ها شکایت هم شده، اما کسی برخورد نمی کند. و نیز این جریان می کوشد تا در همه جا نفوذ کند و دستگاه های مختلف را نیز تحت تأثیر قرار دهد. باید نظام با سعه صدر برخورد کند.

باز هم تأکید می کنم اگر فردی را مردم بخواهند که بیاید ولی نگذارند و به هر قیمتی جلو او را بگیرند آیا امیدها به یأس تبدیل نمی شود؟ آیا امیدها از طرف کسانی که دل بسته بودند به کینه تبدیل نمی شود؟ باید اول کاری کنیم که کینه ها فروکش کند تا لااقل امکان بحث کردن فراهم آید. و اگر هم آن فرد بیاید ولی دستگاه ها و نهادها در برابر او بایستند نمی تواند مشکلات را حل کند و به مطالبات به حق مردم پاسخ دهد.

امیدوارم انتخابات موجب ایجاد فضایی شود که سوء تفاهم ها و دشمنی ها را کمتر کند و فضای امنیتی و فشار موجود که به زیان همه است تغییر یابد، در حالی که ما گاه خلافش را می بینیم؛ احضارها، تهدیدها و نیز شنیده ام که همین روزها عده ای را از بند عمومی به زندان انفرادی برده اند! چرا؟!

ما باید روی مسأله برد برد فکر کنیم، نه باخت باخت. امروز همه در معرض تهدید هستیم. ما حکومت مقتدر می خواهیم و اقتدار واقعی هنگامی است که اعتماد متقابل دولت و ملت باشد و رضایت واقعی در مردم ایجاد شود و اگر این نباشد قدرت نظامی و امنیتی اقتدار واقعی نمی آورد.

امیدوارم کینه ها کمتر و دل ها بهم نزدیک تر شود. امکان دیالوگ و بحث وجود داشته باشد نه اینکه انتقاد هزینه داشته باشد امیدوارم انتخابات به گونه ای باشد که سبب رسیدن مردم به خواسته های اساسی شان باشد. در این صورت هم نظام حفظ می شود و تقویت می گردد و هم به یاری خداوند مشکلات به تدریج حل خواهد شد.


6 پاسخ به “آخرین مواضع انتخاباتی هاشمی و خاتمی: این سوء‌مدیریت‌ها شایسته مردم نیست؛ نباید امیدها به کینه تبدیل شود”

 1. فواد گفت:

  ####کلمه خبر::: دیگه به هیچ سایتی که
  https باشه نمیتوان رفت حتی گوگل!!!!!!!!!!!!!

 2. فواد گفت:

  هیچ سایت
  https
  نمیتوان رفت حتی بانکها
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. تقی گفت:

  خدائیش دم آقای هاشمی و خاتمی گرم که با این موش وگربه بازی ها حسابی جناح اصولگرا واقتدارگراها را دچار سرگیجه کرده و همه آنها را در برزخ قرارداده اند

 4. کمینه گفت:

  “امید” خیلی وقت است دارفانی را وداع گفته است.

 5. ناشناس گفت:

  من از سید بزرگوار خواهش میکنم اگه خودشون نمیان از کس دیگری هم حمایت نکنند چون رای اون نفر را براحتی میدزدن و نمیتونه از حق مردم دفاع کنه و اینکار مردم رو به قعر جهنم این ستمکاران بی دین میندازه.

 6. آذرآبادگان گفت:

  این نظام دیر یا زود باید بره ,قانون اساسی اصلاح اساسی بشه و به یاری خدا هر مدل غیر دموکراتیک مانند ولایت فقیه و غیره و ذالک جایی در آینده ایران عزیز نخواهد داشت (نصرمن الله فتح مبین)اا