سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » حاشیه دیدار هاشمی رفسنجانی؛ از دغدغه حصر تا تشویق های مکرر میرحسین موسوی...

حاشیه دیدار هاشمی رفسنجانی؛ از دغدغه حصر تا تشویق های مکرر میرحسین موسوی

چکیده : وقتی یکی از سخنرانان این مراسم به عنوان یک روحانی جوان، پشت تریبون سخنانش را با نقل قولی از امام آغاز کرد و گفت امام به نخست وزیر دورانش گفت؛ سخنان وی که با نام آوردن از میر حسین موسوی همراه شد با صدای تشویق بسیار طولانی حضار مواجه شد به طوری که چندین مرتبه این کف ها تمدید شد و بار دیگر که این روحانی جملات خود را با نقل اینکه امام به نخست وزیر دورانشان گفتند:" ان ها توانایی اداره یک نانوایی را هم ندارند" بار دیگر حضار با دست زدن های خود نشان دادند که یکی از دغدغه های جدی شان در این مراسم یادآوری از میر حسین موسوی است. ...


کلمه- گروه خبر: دیدار هاشمی رفسنجانی با بیش از 400 نفر از فعالان دانشجویی، جوانان، چهره های سیاسی و روزنامه نگاران و روحانیون و بسیجی ها، با حاشیه های جالبی هم همراه بود.

به گزارش خبرنگار کلمه از حاشیه این دیدار، دغدغه اصلی شرکت کنندگان در این جلسه که برای دعوت از هاشمی رفسنجانی آمده بودند، رفع حصر از میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی و آزادی زندانیان سیاسی بود.

وقتی یکی از سخنرانان این مراسم به عنوان یک روحانی جوان، پشت تریبون سخنانش را با نقل قولی از امام آغاز کرد و گفت امام به نخست وزیر دورانش گفت؛ سخنان وی که با نام آوردن از میر حسین موسوی همراه شد با صدای تشویق بسیار طولانی حضار مواجه شد به طوری که چندین مرتبه این کف ها تمدید شد و بار دیگر که این روحانی جملات خود را با نقل اینکه امام به نخست وزیر دورانشان گفتند:” ان ها توانایی اداره یک نانوایی را هم ندارند” بار دیگر حضار با دست زدن های خود نشان دادند که یکی از دغدغه های جدی شان در این مراسم یادآوری از میر حسین موسوی است.

در ابتدای مراسم در حالی که بسیاری از افراد به نمایندگی از طیف های خود بیانیه هایی را برای دعوت از هاشمی آماده کرده بودند، یکی از خبرنگاران سیاسی و دبیر سابق سیاسی یکی از روزنامه ها در بیان جملاتی با تاکید بر اینکه، مسئولان برنامه خواسته اند که از زندانیان سیاسی و حصر و حبس شده ها به طور واضح اسمی برده نشود تا برخی از این موضوعات بهره برداری های سیاسی و حاشیه زا نکنند، گفت :” اما نمی توانم سخنانم را آغاز کنم بدون آنکه از دوستان و همکاران خبرنگار زندانیم، اسمی نبرم و یادی نکنم” صدای تشویق طولانی حضار، اولین واکنش ” کفی” بود که در دیدار با آیت الله هاشمی ، نشان داد یکی از دغدغه های اصلی حضور یافتگان در این مراسم دوستان، همکاران و شهروندان زندانی پس از سال 88 است.

موضوعی که با نام بردن سید محمد خاتمی بار دیگر با واکنش جالب حضار همراه شد و در برخی مواقع واکنش حضار با دست زدن هایشان ، تغییری همراه با لبخند را هم در چهره آیت الله هاشمی رفسنجانی پدیدار می کرد.

در ادامه گفت و گوهایی که با هاشمی رفنسجانی درباره مسایل کشور می شد، یکی از خانم ها به عنوان نماینده از جنبش دانشجویان سابق و فعلی بیانیه ای را در آن قرائت کرد که بارها بر این امر تاکید شد که آیت الله رفسنجانی ما در گذشته به شما نقدهایی داشتیم و در آینده هم خواهیم داشت اما در شرایط کنونی ، تنها به کمک شما و سید اصلاحات امید داریم تا بر سر آرمان هایی که در نماز جمعه تاریخی ، با هم بسته بودیم ، هم چنان بمانیم.

چه حضار و چه آیت الله رفسنجانی، هر بار که صحبت از نماز جمعه 26 تیرماه کردند، بدون استثنا تشویق گرم حضار نشان می داد که هنوز حافظه مردم آن نماز جمعه و شروط در آن و پیمانی که هاشمی در آن با مردم ایران بسته است، را به یاد دارند.

مدیر سایت بازتاب هم به عنوان آخرین دعوت کننده آیت الله، خطاب به وی گفت این رحمت الهی و لطف خداست به شما که این طور مردم دور شما حلقه زدند و گروه های مختلف از ملی مذهبی تا سلایق مختلف، روی کاندیداتوری شما یا آقای خاتمی اجماع نظر دارند و باید شما در این شرایط نه برای خودتان که در یک خودگذشتگی برای نجات ملت در این انتخابات حضور داشته باشید.

مجری مراسم هم با کنایه به سخنان یکی از کاندیداها که گفته بود من از نسل همت و باکری هستم خطاب به آیت الله هاشمی گفت شما از نسل مطهری و بهشتی هستید و مردم منتظر مردی از این نسل برای نجات کشور هستند.

در حالی که یک میز و صندلی برای هاشمی رفسنجانی اماده شده تا سخنرانی خود را به طور نشسته انجام دهد اما وی پس از بلند شدن از روی زمین، به جای حرکت به سمت صندلی و میز تعبیه شده، به سمت تریبونی رفت که تا چند لحظه پیش جوانان از پشت همان، وی را برای حضور در انتخابات دعوت می کردند. این اقدام هاشمی که به نوعی کنایه آمیز از این بود که هنوز در آستانه رسیدن به 80 سالگی توانایی ایستادن یک ساعته و صخبت کردن برای مخاطبانش دارد، با تشویق و صلوات حضار همراه بود. حضار با نزدیک شدن به تریبون ، سخنرانی آیت الله در شرایطی آغاز شد که فاصله وی با حضار بدون داشتن محافظ شاید به سه قدم هم نمی رسید.


4 پاسخ به “حاشیه دیدار هاشمی رفسنجانی؛ از دغدغه حصر تا تشویق های مکرر میرحسین موسوی”

 1. ناشناس آشنا گفت:

  او کیست؟

  تفسش عیسایی است!

  نگاهش محمدی است!

  صبرش ایوبی است!

  شالش موسایی است!

  او پیامبر نیست.

  او کیست؟

  کلامش دلنشین ، روشنگر است!
  او حافظ نیست!

  سخنش عاقلانه ، منطقی است.
  او سقراط ،مارکس یا هگل ،
  هیچکدام نیست!

  او کیست؟

  در میدان تک تاز ، شکست ناپذیر است!
  او سزار یا رستم دستان نیست !

  او کیست؟

  سلامش امید می‌بخشد، دلها را مرحم مینهد.

  سکوتش آرامش میدهد .

  او تنها نیست!

  قلبها در پنهان برایش میتپند ، چشمها در انتظارش مینگرند.

  او مهدی نیست!

  او کیست؟

 2. حسین گفت:

  سلام بر میر حسین : سلام بر رهنورد : سلام بر کروبی

 3. اميرارسلان گفت:

  رای ما یک کلام نخست وزیر امام

 4. رضا مولانا گفت:

  باید هاشمی و خاتمی هر دو ثبت نام کنند اگر خاتمی تایید شد هاشمی به نفع خاتمی کنار برود و اگر خاتمی تایید نشد به طرفدارانش بگوید که به هاشمی رای بدهند . اینگونه هم یک تحرک اجتماعی رای محور بوجود می آید و هم نقشه های حکومت نقش برآب می شود