سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ایران در بین سه وارد کننده عمده شکر دنیا قرار گرفت...

ایران در بین سه وارد کننده عمده شکر دنیا قرار گرفت

چکیده :آمار تازه انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر حاکی است که ایران در سالی که گذشت ۳۲ درصد بیشتر از سال پیش از آن شکر وارد کرده و اکنون در بین سه واردکننده عمده شکر دنیا قرار گرفته است....


آمار تازه انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر حاکی است که ایران در سالی که گذشت ۳۲ درصد بیشتر از سال پیش از آن شکر وارد کرده و اکنون در بین سه واردکننده عمده شکر دنیا قرار گرفته است.

به گزارش  ایسنا، ارزش واردات شکر در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۱ به ۹۸۹ میلیون دلار رسید که حدود ۳۲ درصد بیشتر از ارزش کل واردات شکر در سال ۱۳۹۰ بوده است.

دولت که در سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۰ واردات شکر انجام نداده بود از سال ۹۰ واردات این محصول را دوباره از سر گرفته است.این میزان شکر با استفاده از دلار مرجع وارد شده و سپس مقادیر زیادی از آن دوباره به خارج از کشور قاچاق شده است.

جمعی از سهامداران شرکت‌های قندی فعال در بورس با نوشتن نامه‌ای سرگشاده خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت نسبت به رانت گسترده ایجاد شده در پی واردات ۱٫۶ میلیون تنی شکر با ارز مرجع اعتراض کردند.

به گفته این فعالان بورسی، «بنابر آمار رسمی گمرک در سال ۱۳۹۱ شاهد صادرات یک میلیون و ۳۸۷ هزار تن شکر وارد شده با دلار مرجع به خارج از کشور بودیم. هرچند که با هشدارهای فعالان این صنعت در مدت کوتاهی جلوی صادرات شکر گرفته شد اما همچنان آمار غیررسمی خبر از قاچاق ماهانه ۲۰ هزار تن شکر خام به خارج از کشور می‌دهند.»

سهامداران شرکت‌های قندی در بخش دیگری از نامه خود اعلام کردند: «بر آن نیستیم که نسبت به واردات بی رویه ۱٫۶ ملیون تنی شکر به ارزش بیش از یک میلیارد دلار با ارز مرجع ۱۲۲۶ تومانی و کمترین تعرفه ممکن (یک درصد) اعتراض کنیم و یا یادآور شویم که در داخل ظرفیت تولید ۲٫۵ ملیون تن شکر وجود دارد و ما علاوه بر پاسخ‌گویی به نیاز ۲٫۱ میلیون تنی کشور و خودکفایی می‌توانستیم در سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی از چهارمین واردکننده شکر در دنیا تبدیل به صادرکننده این محصول شویم.»

این نامه می‌افزاید که «نباید از نظر دور داشت رانت حاصل از اختلاف قیمت شکر ۱۳۲۰ تومانی در داخل کشور با ۸۰ سنت (۲۴۰۰ تومان) در خارج از کشور هر فرد سودجویی را وسوسه می‌کند. هرچند که این روزها علاوه بر قاچاقچی‌ها، دلالان داخلی نیز بر این سفره پرمنفعت چنگ زده‌اند.»


یک پاسخ به “ایران در بین سه وارد کننده عمده شکر دنیا قرار گرفت”

  1. اهوازی گفت:

    حتمامیدانیدبزرگ ترین کشت وصنعت های خاورمیانه درخوزستان است واستعدادپرورش نیشکردراین استان دردنیابعدازکوبابی نظیراست اصلامعنی خوزهمان نیشکراست وناصرخسروشاعرمعروف درسفرنامه خودازآن یادکرده حالاببینیدشاهکاردولت های ماراکه این ذخایرخدادادراچگونه نابودمیکنندبطوری که هیچ کس دردنیاازلحاظ سرعت نابودکردن نمیتواندبادولت مارقابت کندماشاالله