سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سردار اسماعیل کوثری: به ستار بهشتی ظلم نشده است...

سردار اسماعیل کوثری: به ستار بهشتی ظلم نشده است

چکیده : معتقد نيستم كه به او (ستار بهشتی) ظلمي شده باشد و هر كسي كه برخلاف امنيت كشور كاري را انجام مي‌دهد بايد مجازات آن را هم...


سه‌شنبه هفته پيش روزي بود كه وزير كشور در صحن علني مجلس حاضر شده بود تا به سوالات علي مطهري درباره پرونده ستار بهشتي پاسخ دهد. مطهري در سوال خود بخش‌هايي از نامه ستار بهشتي كه خطاب به رييس بند خود نوشته بود را قرائت كرد. فرزند شهيد مطهري در سخنان خود از وجود نوعي نگاه امنيتي انتقاد كرد كه در سال‌هاي گذشته موجب تعرض به حقوق تعدادي از شهروندان شده است. سخنان مطهري با واكنش تند چند تن از نمايندگان مجلس مواجه شد كه از آن جمله مي‌توان به احمد سالك، سيدعلي طاهري و همچنين اسماعيل كوثري اشاره كرد. آنها ضمن انتقاد از مواضع فرزند شهيد مطهري در سال‌هاي اخير از او خواستند كه پدرش را الگوي خود قرار دهد. روزنامه اعتماد در گفت‌وگويي كه با اسماعيل كوثري عضو فراكسيون اصولگرايان مجلس و همچنين يكي از اعضاي جمعيت ايثارگران داشته از او پرسيد، چرا فكر مي‌كنيد مواضع علي مطهري در تعارض با آموزه‌هاي شهيد مطهري قرار دارد.

پرسش و پاسخی که در این گفت و گو انجام شده، برای توصیف آنچه در کشور و نزد اقتدارگرایان حاکم وجود دارد، کفایت می کند. نسبت جریان حاکم و برخی از کسانی که عنوان نمایندگی مردم را در مجلس یدک می کشند و روزی افتخار حراست از کشور را در جنگ 8 ساله به عهده داشتند و اینک از کشتن جوانان همین کشور در بازداشتگاه ها دفاع می کنند.

این گفتگوها سندی برای تاریخ است تا نشان دهد کسب قدرت غیرپاسخگو و رانتی، چه حضیضی را پیش روی انسان ها می گذارد، حتی اگر سابقه سال ها حضور در جبهه بر پیشانی افراد خورده باشد.

متن کامل این گفتگو در پی می آید:

 شما بعد از نطق آقاي مطهري اظهاراتي را داشتيد كه شبيه به آن را دوستان‌تان هم تكرار كرده‌اند. شما و آقاي سالك هر دو گفته‌ايد كه مطهري بايد در همه زمينه‌ها پدرش را الگوي خود قرار دهد. منظور شما دقيقا چيست و به عقيده شما آقاي مطهري اگر چطور رفتار كنند، پدرشان را الگوي خود قرار داده‌اند؟

آقاي مطهري سوال خودشان را در كميسيون امنيت ملي مجلس مطرح كردند و كميسيون هم تقريبا با نايب‌رييس كميسيون هماهنگي كرد و جلساتي را برگزار كردند و به گفته خود نايب‌رييس كميسيون يعني آقاي حقيقت‌پور رضايت‌شان قطعي شده بود. اما آقاي مطهري در هفته گذشته در نهايت گفتند «نه» و بالاخره مساله را به صحن علني مجلس كشاندند. خب عيبي هم ندارد. ايشان صحبت كردند و ما هم گوش كرديم. اما ما اين را مطرح كرديم كه پدر شما كه از طرف حضرت امام نمونه و الگو شده بودند و حضرت امام گفته بودند كه همه مطالب آقاي مطهري بايد خوانده شود، اين‌طور نبايد باشد كه شما يك طرفه قضاوت كنيد. اين درست نيست كه شما يك طرف را بچسبيد و طرف ديگر را رها كنيد. ما مي‌گوييم دانشمندان هسته‌يي كه اين همه ترور شده‌اند و… آقاي مطهري كي يك بار آمده‌اند و عليه كساني كه اين ترورها را انجام داده‌اند موضع‌گيري كنند؟

البته اين مساله را خود آقاي مطهري جواب دادند…

چه جوابي؟ حالا مگر جواب ايشان مورد قبول است؟ حالا ايشان يك چيزي گفتند اما اين‌طور نيست كه…

نه. خب يك چيزي گفتند… كه به هر حال اشكالي كه شما وارد كرديد را ايشان جواب دادند…

بله اما يكي از جواب‌هاي ايشان اين بود كه شما آقاي مطهري [استاد مطهري] را نمي‌شناسيد.

منظورم اين است كه ايشان در مورد ترور دانشمندان هسته‌يي توضيح دادند. گرچه آقاي مطهري ابراز تاسف و تالم خودشان را اعلام كرده بودند اما…

اما ايشان كجا در سخنراني‌ها يا نطق‌هاي خودشان در مجلس به اين مساله پرداخته بودند؟

آقاي مطهري خودشان توضيح دادند كه درباره ترور دانشمندان هسته‌يي آنقدر نمايندگان مجلس، اعضاي بسيج و سپاه و تريبون‌هاي مختلف موضع‌گيري كردند كه ايشان نيازي نمي‌ديدند وقت مجلس را براي اين مساله بگيرند. در عوض نسبت به كسي كه به تعبير ايشان مظلوم واقع شده و هيچ مدافعي هم ندارد احساس وظيفه مي‌كند…

خب وظيفه هر كسي هست كه نسبت به ترور دانشمندان هسته‌يي ما موضع‌گيري كند. اينكه ايشان مي‌گويند بسيج و سپاه و اينها هم موضع‌گيري كردند درباره ترور دانشمندان هسته‌يي، مگر آن بسيجيان افراد شناخته شده‌يي بودند؟ بنابراين وظيفه هر كسي اين است كه از حق دفاع بكند…

‌اما سخن آقاي مطهري اين است كه دفاع از مظلوم را وظيفه خود مي‌دانند…

يعني چه؟ يعني آن وقت مظلوم، از خائنين است؟

ستار بهشتي را به جرم توهين به مقامات بازداشت كرده بودند و آن هم به گفته آقاي مطهري طبق قانون مجازات اسلامي، «توهين» وقتي است كه از الفاظ ركيك استفاده شده باشد و باز به گفته آقاي مطهري در نوشته‌هاي ستار بهشتي چنين چيزي وجود نداشته است.

نه. شما خبر نداريد. اين مساله فراتر از اينها است. بحث ستار بهشتي خبررساني براي بيگانه‌ها است.

با مفروض گرفتن حرف شما آيا مجازات او با جرمش متناسب بود؟

نه. اين مسائل را بايد دادگاه مشخص كند. وقتي پزشكي قانوني ما هنوز مشخص نكرده كه مرگ ستار بهشتي بر اثر زندان بوده يا نه كه آقاي مطهري نمي‌تواند اين‌گونه صحبت كند. پزشكي قانوني بايد نتيجه‌يي كه اعلام كرده را به دادگاه بدهد و دادگاه در اين مورد نظر بدهد.

آيا شما معتقد هستيد كه مجازات ستار بهشتي با جرم او متناسب نبوده است؟

حالا اصلا چه كسي گفته كه ستار بهشتي مجازات شده است؟ يعني مرگ او به دليل مجازاتش بوده است؟

پس بالاخره چه اتفاقي افتاده است؟

ما هم همين را مي‌گوييم. ما مي‌گوييم چرا هنوز كه اين مسائل مشخص نشده و گزارش پزشكي قانوني هم مي‌گويد كه اين مرگ ارتباطي با بازداشت او نداشته چرا آقاي مطهري اين مسائل را مطرح مي‌كند.

محل مرگ ستار بهشتي كجا بوده است؟

محل مرگ مهم نيست. خيلي از افراد ممكن است در خيلي از جاها فوت كنند. حالا ما بايد بگوييم آن جاها باعث مرگ آن افراد شده‌اند؟ پزشكي قانوني، كارشناسانش و افرادش همگي آمده‌اند در كميسيون گزارش داده‌اند و گفته‌اند مرگ ستار بهشتي ربطي به بازداشت او نداشته است.

آيا حق مي‌دهيد به خانواده ستار بهشتي و بخشي از افكار عمومي كه تلقي‌شان نسبت به اين مساله با شما متفاوت باشد؟ به ويژه كه نامه‌يي توسط آن مرحوم قبل از مرگش خطاب به رييس بند زندان نوشته شده بود كه بخش‌هايي از آن نامه هم توسط آقاي مطهري در صحن مجلس قرائت شد. نامه‌يي كه در آن بهشتي گفته بود من مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌ام و…

ما نمي‌گوييم مورد ضرب و شتم قرار نگرفته است. اما آيا هر ضرب و شتمي باعث مرگ مي‌شود؟

خب آقاي كوثري شما هر سوالي را مي‌توانيد اين طوري جواب بدهيد و وقتي آقاي مطهري مي‌گويد مرحوم بهشتي مورد ضرب و شتم قرار گرفته، شما بگوييد مگر هر ضرب و شتمي منجر به مرگ مي‌شود يا نه، اما واقعيت اين است كه با اين مدل پاسخ دادن مساله‌يي حل نمي‌شود.

نه. تحقيق شده و من در جريان هستم ولي شما در جريان نيستيد. بله ضرب و شتم شده، چيزي شده و به خاطر همين هم رييس آن مركز را عوض كردند.

اصلا مرگ ستار بهشتي را فاكتور بگيريم. آيا شما معتقديد كه به آن مرحوم بالاخره ظلمي شده يا نه؟

نه. من معتقد نيستم كه به او ظلمي شده باشد و هر كسي كه برخلاف امنيت كشور كاري را انجام مي‌دهد بايد مجازات آن را هم بچشد.

پس شما معتقديد عليه بهشتي ظلمي نشده است؟

من مي‌گويم آن چيزي كه آقاي مطهري دارد اينقدر بزرگش مي‌كند نبوده است.

شما مي‌گوييد آقاي مطهري بايد پدرش را الگو قرار دهد. اتفاقا اگر استاد مطهري را بشناسيم كه در برابر فرمايش حضرت امير درباره ربودن خلخالي از پاي يك زن يهودي آن هم در حكومت عدل علوي فرياد سر مي‌دهد كه اگر مسلماني از اين غصه بميرد خرده‌يي بر او نيست، مي‌بينيم كه رفتار آقاي مطهري كاملا نشان‌دهنده شخصيتي است كه توسط استاد مطهري تربيت شده است. جالب اينكه حضرت امير وقتي عمار در جنگ صفين توسط لشگر معاويه به شهادت رسيد، نفرمودند كه اگر مسلماني از اين غصه بميرد و به تعبير استاد مطهري «دق كند» ايرادي بر او نيست اما وقتي در نظام اسلامي ظلمي بر يك زن يهودي مي‌شود ايشان اين‌طور قاطعانه فرياد مي‌كشند.

ببينيد حرف زدن خيلي قشنگ است اما بايد ببينيم افراد چقدر اهل عمل هستند. آقاي علي مطهري در طول اين همه تجاوز هشت ساله و جنگ تحميلي آيا يك روز به جبهه آمدند؟ آيا ايشان يك روز آمدند از بچه‌هاي ما كه در اين جبهه‌ها به شهادت رسيدند دفاع كنند كه الان از اينها [ستار بهشتي، هاله سحابي و فروهرها] دفاع مي‌كند؟ البته ما شهيد مطهري را از همه نظر قبول داريم. اما پدر چه كار دارد به پسر يا پسر چه كار دارد به پدر؟

حالا آقاي كوثري اصلا بفرماييد شما تعريف‌تان از نمايندگي مجلس چيست؟ يك نماينده مجلس اساسا چه وظايفي دارد؟

نماينده مجلس داراي دو وظيفه است. يكي قانونگذاري خوب و ديگري نظارت بر اجراي حسن قانون.

خب آقاي مطهري هم در راستاي نظارت بر حسن اجراي قانون درباره بهشتي مسائلي را مطرح كرده‌اند. ضمن اينكه ايشان معتقدند مهم‌ترين وظيفه يك نماينده مجلس دفاع از حقوق ملت است.

نه. اين مساله جزو وظايف نماينده مجلس نيست اما اينكه نماينده‌ها بتوانند به اصطلاح يك كاري را انجام دهند همه مردم و همه مسوولان، مسوول هستند. هر كسي كه بتواند كاري انجام بدهد خوب است اما اين نيست كه بگوييم جزو وظايف نمايندگان دفاع از حقوق ملت نوشته شده است. خير. جزو وظايف نوشته نشده است. حالا آقاي مطهري احساس مسووليت كرده، اشكالي هم ندارد. آمد در كميسيون هر چه دلش خواست گفت و همه هم گوش دادند. اين ايرادي ندارد. اما خوراك دادن به بيگانه‌ها خوب است؟

البته آقاي مطهري تاكيد كردند كه به دليل دفاع از نظام اين كار را انجام مي‌دهند و قصدشان به تعبير شما خوراك دادن به بيگانگان نيست…

بابا اين حرف‌ها را ديگر به من نگوييد. به من نگوييد كه مطهري براي دفاع از نظام اين حرف‌ها را مي‌گويد. آيا دفاع از نظام خوراك درست كردن براي بيگانه‌هاست؟

اما آقاي مطهري معتقد است خوراك براي بيگانگان را كساني درست مي‌كنند كه مرتكب اين جرايم مي‌شوند.

اين مساله كه خب رسيدگي شد و تمام شد ديگر.

چطور رسيدگي شد؟ همان‌طور كه به گفته آقاي مطهري برگه حكم بازداشت خواهر ستار بهشتي را به دست مادرش دادند و بعد توانستند از او رضايت بگيرند؟

خب بي‌خود كرد. چه كسي اين را مي‌گويد. كسي اين حرف‌ها را قبول ندارد. نه نيروي انتظامي و نه وزارت كشور هيچ كدام اين حرف‌ها را قبول ندارند. چرا آقاي مطهري نمي‌گويد كه از نيروي انتظامي و وزارت كشور به خانه ستار بهشتي رفته‌اند و رسيدگي كرده‌اند و كمك مالي هم به آنها شده است؟

اما آقاي مطهري از وجود نگاهي در مسائل امنيتي انتقاد مي‌كنند كه مسائلي مانند ستار بهشتي، برخورد و مرگ مرحوم هاله سحابي در مراسم تشييع جنازه پدرش و همچنين قتل فروهرها را رقم زده است.

اتفاقا ما همين را مي‌گوييم. براي همين است كه ما معتقديم آقاي مطهري اساسا دنبال يك جريان ديگري است و اين‌طور نيست كه ايشان به دنبال مظلوم‌ها باشد و اينها. اگر نمي‌دانيد شما بدانيد.

اما آقاي مطهري طبق درسي كه از مرحوم پدرش گرفته است معتقد است اگر در جايي از نظام اسلامي خطايي و ظلمي ديده شد نبايد توجيه كرد بلكه بايد صراحتا آن را به مردم اعلام و خاطي را مجازات كرد. چنانچه مرحوم استاد مطهري مي‌گفت اگر يك كميته‌يي مرتكب خلافي شد نگوييم كميته‌يي نما خطا كرد، بگوييم يك عضو رسمي كميته مرتكب جرم شده و مجازات خواهد شد.

آفرين. ما هم همين را مي‌گوييم. ما هم مي‌گوييم اگر يك فردي در نيروي انتظامي خطا كرده، به همان افراد خاطي رسيدگي شده و تنبيه هم شده‌اند. پس چرا آقاي مطهري مي‌آيد اين مساله را بزرگ مي‌كند و مي‌گويد كساني هستند كه اين نگاه را در مسائل امنيتي دارند و…

الان درباره ستار بهشتي، مرحوم هاله سحابي و جنايت كهريزك مشخصا چه كساني به عنوان مجرم اعلام شدند و مورد مجازات قرار گرفتند؟

خيلي‌ها مجازات شدند. مگر همان كهريزكي‌ها از كارشان بي‌كار نشدند؟ مگر جريمه نشدند و به زندان نرفتند؟

‌يعني مجازات متهم اصلي كهريزك، يك شب بازداشت در اوين و چند روز نرفتن به محل كارش در سازمان رفاه و تامين اجتماعي است؟

چه كسي مي‌گويد متهمان كهريزك يك شب بازداشت شدند؟ مدت‌ها متهمان كهريزك در زندان بودند و الان هم هستند و هنوز هم به اينها دارد رسيدگي مي‌شود.

يعني سعيد مرتضوي مدت‌ها در زندان بوده است؟

شما اصلا در جريان نيستيد. به من تلفن زده‌يي و من هم به شما اعتماد كرده‌ام و دارم صحبت مي‌كنم. شما مي‌گوييد كه از روزنامه اعتماد هستيد اما من كه شما را نمي‌شناسم. اگر واقعا از روزنامه اعتماد هستيد يك روز بياييد حضورا صحبت كنيم. اينكه شما مي‌گوييد آقاي مرتضوي، اينطور نيست. آقاي مرتضوي دفاعيه خودش را هم نوشته است. اما شما همين‌طوري مي‌گوييد كه آقاي مرتضوي فلان است. در حالي كه آقاي مرتضوي از خودش دفاع كرد و قاضي هم نتوانست غير از آن را ثابت كند. پس دادگاه براي چه چيزي است؟ دادگاه اين مسائل را رسيدگي مي‌كند تا به نقطه‌يي برسد كه بعد براي آن حكم صادر كند. اما زماني كه هنوز دادگاه به آن نقطه نرسيده است كسي نمي‌تواند براي آنها حكم صادر كند. پس عوامل آن اتفاق بايد در زندان باشند تا حكم دادگاه مشخص شود. اگر اينطور بود كه همه قاضي بودند. حرف من اين است كه مگر آقاي مطهري چه جايگاهي دارد كه مي‌گويد بايد از خانواده ستار بهشتي عذرخواهي شود؟

مطهري قاضي نيست اما نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي است…

خب نماينده باشد. مگر من نماينده نيستم؟ پس من هم بيايم از اين حرف‌ها بزنم؟ اين حرف‌ها چيست كه شما مي‌گوييد؟

شايد قضيه برعكس باشد. يعني از شما هم به عنوان نماينده مردم واقعا چنين انتظاري وجود داشته باشد.

نخير. اصلا هم اينطور نيست. قانون بايد رعايت شود. حالا آقاي مطهري چون پسر آيت‌الله مطهري است، بايد خودش را فراتر از قانون بداند؟ ما اين را قبول نداريم.

بحث فرزند شهيد مطهري بودن نيست. بحث اين است كه علي مطهري دفاع از حقوق ملت را اصلي‌ترين وظيفه خودش به عنوان نماينده مردم مي‌داند.

نه. ما اين حرف‌ها را قبول نداريم. اگر ايشان مي‌خواست از ملت دفاع كند، يك روز و فقط يك روز به جبهه مي‌آمد. اين حرف‌ها براي فريب است.

آقاي كوثري ما سابقه حضور شما در جبهه را ستايش مي‌كنيم اما…

ببينيد من جبهه رفتن خود را بر كسي منت نمي‌گذارم…

درست است اما ظاهرا اين منت را براي آقاي مطهري داريد؟

خير. براي ايشان هم ندارم. من مي‌گويم اين همه افراد به جبهه آمده‌اند، شما [علي مطهري] يك نفر هم خوب بود به جبهه مي‌آمديد.

خب شايد اعتقاد آقاي مطهري اين باشد كه «مداد العلما، افضل من دماء الشهداء» بر اساس اين روايت و از آنجايي كه آقاي مطهري اهل علم و از خانواده علم هستند، شايد ايشان به همين دليل ترجيح دادند به قول شما جبهه نيايند، درس بخوانند و مطالعه كنند و الان دفاع از مظلوم را اصلي‌ترين وظيفه خودشان بدانند.

 اين حرف‌ها چيست كه شما مي‌گوييد. واقعا اين حرف‌ها را نزنيد. خيلي واقعا بد است. شما ببينيد نوه امام و پسرهاي آقا [مقام معظم رهبري] به جبهه آمدند و خيلي از شخصيت‌هاي ديگر و همچنين خيلي از علماي ديگر به جبهه آمدند و همانجا شهيد شدند. اين حرف‌ها چيست كه شما مي‌گوييد؟ اين يعني چه كه شما مي‌گوييد مداد العلما و اينها…؟

البته اين سخن من نبود بلكه روايتي از معصوم بود كه برايتان نقل كردم.

 من نگفتم كه حرف شماست. مي‌گويم وقتي امام تكليف كرد بايد همه به جبهه مي‌رفتيم. حالا آقايي كه حرف امام را گوش نكرد، مي‌خواهد آن‌وقت از حديث و اينها بگويد؟ من مي‌گويم بايد همه جوانب را در نظر گرفت و نه اينكه يك جانبه مسائل را نگاه كنيم. آقاي مطهري حق دارد به عنوان يك نماينده مجلس اين موضوع [پرونده ستار بهشتي] را تا آخر پيگيري كند. منتها ايشان بايد همه‌جانبه اين كار را انجام دهند و همه مسائل را در نظر بگيرند. نه اينكه ايشان فقط به دنبال كساني كه وابسته به بيگانگان هستند يا براي آنها كار مي‌كنند باشند. ما اين را مي‌گوييم.


2 پاسخ به “سردار اسماعیل کوثری: به ستار بهشتی ظلم نشده است”

 1. صادق گفت:

  چطور رسیدگی شد؟ همان‌طور که به ”
  گفته آقای مطهری برگه حکم بازداشت خواهر ستار بهشتی را به دست مادرش دادند و
  بعد توانستند از او رضایت بگیرند؟

  خب بی‌خود کرد. چه کسی این را می‌گوید.
  کسی این حرف‌ها را قبول ندارد. نه نیروی انتظامی و نه وزارت کشور هیچ کدام
  این حرف‌ها را قبول ندارند. چرا آقای مطهری نمی‌گوید که از نیروی انتظامی و
  وزارت کشور به خانه ستار بهشتی رفته‌اند و رسیدگی کرده‌اند و کمک مالی هم
  به آنها شده است؟”

  یعنی شما حرف شاکی رو در صورتی قبول دارید که متهم تایید کنه؟!؟

  یاللعجب

 2. mohsen گفت:

  آقا به حضرت عباس من هم جبهه بودم. جانباز ٣٠ درصد هستم. هنوز بدنم پر از ترکش است. از ١٥ سالگی به جبهه رفتم، اما تعجب میکنم که میبینم یکی میشه حسین خرازی، یکی میشه کوثری! شما ها مزد جبهه تون را گرفتین، تا قرون آخرش با این بی لیاقتی هاتون،از حلقوم مردم در آوردین. کی به شما گفت برین مجلس به جای نمایندگی مردم، شمشیر بر مردم بکشین؟ سیف الاسلام هم که باشین، دغدغه خلخال زن یهودی را نداشته باشین در خط علی نیستین.