سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » پایان موقت اعتصاب غذای علیرضا روشن و مصطفی عبدی در بند 350 اوین...
» ادامه اعتصاب غذای کسری نوری و صالح مرادی در شیراز برای روز شصت و نهم

پایان موقت اعتصاب غذای علیرضا روشن و مصطفی عبدی در بند 350 اوین

چکیده : علیرضا روشن و مصطفی عبدی، دو زندانی بند ۳۵۰ اوین که در اعتراض به نگهداری دراویش گنابادی در بند ۲۰۹ اطلاعات از ابتدای سال ۹۲ اعلام اعتصاب غذا کرده بودند، صبح روز دوشنبه به حفاظت اطلاعات اوین فرا خوانده شدند و پس از آن اعتصاب خود را موقتا شکستند. ...


صبح روز دوشنبه پنجم فروردین ماه ۹۱ دو درویش محبوس در بند ۳۵۰ اوین موقتا به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

به گزارش خبرنگار کلمه، علیرضا روشن و مصطفی عبدی، دو زندانی بند ۳۵۰ اوین که در اعتراض به نگهداری دراویش گنابادی در بند ۲۰۹ اطلاعات از ابتدای سال ۹۲ اعلام اعتصاب غذا کرده بودند، صبح روز دوشنبه به حفاظت اطلاعات اوین فرا خوانده شدند و پس از آن اعتصاب خود را موقتا شکستند.

مسولین زندان در دیدار با این دو درویش، خواستار شکستن اعتصاب غذا و مذاکره با نمایندگان وزارت اطلاعات درخصوص تعیین وضعیت هفت درویش محبوس در بند ۲۰۹ شدند.

بر اساس این گزارش، مسولین زندان اوین از این دو زندانی سیاسی خواستند تا روز هفدهم فروردین دست از اعتصاب خود بکشند و به همین دلیل آن‌ها اعتصاب غذای خود را موقتا تا تاریخ هفدهم فروردین شکسته و اعلام کردند تا آن تاریخ با تبدیل اعتصاب غذا به روزه سیاسی به اعتراض خود ادامه می‌دهند.

صبح روز دوشنبه سایت مجذوبان نور گزارش داده بود که علیرضا روشن و مصطفی عبدی از روز اول فروردین سال جاری وارد اعتصاب غذا شدند.

27 دی ماه کلمه گزارش داده بود که هفت درویش گنابادی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین، که در اعتراض به روند غیر قانونی بازداشت و مقدمات محاکمه، از جمله سلب حق مطالعه پرونده از سوی خود و وکلایشان از حضور در دادگاه خودداری کرده بودند بعد از ۲۴ ساعت اعمال فشارهای روانی مختلف، عصر سه شنبه ۲۶ دی ماه توسط ماموران وزارت اطلاعات به بند ۲۰۹ منتقل شدند.

در پی امتناع این دراویش از حضور در چنین دادگاهی، قاضی صلواتی طی مذاکره با نماینده دراویش زندانی، حمیدرضا مرادی تلاش کرد آن‌ها را به حضور در دادگاهی که نه زمان آن طبق اعلام قبلی قانونی بود و نه وکلا و متهمان توانسته بودند پرونده را مطالعه کنند، به حضور در دادگاه راضی کند. مخالفت مجدد مرادی با این خواسته صلواتی منجر به انتقال وی به بند ۲۰۹ شد و در پی آن دیگر دروایش زندانی (مصطفی دانشجو، فرشید یدالهی، رضا انتصاری، امید بهروزی، امیر اسلامی و افشین کرم‌پور) در همبستگی با وی درخواست دادند که آن‌ها نیز به بند ۲۰۹ منتقل شوند که با پافشاری آنان، به بند ۲۰۹ منتقل شدند.

انتقال دروایش زندانی به انفرادی در حالی اتفاق افتاده که تعدادی از آن‌ها دستور پزشکی مبنی بر بستری شدن داشتند. اما در مسیر اعزام آن‌ها به بیمارستان با اعمال نفوذ قاضی صلواتی در حوزه‌ای که قانونا به وی ارتباطی ندارد، اعزام آن‌ها مشروط به پوشیدن لباس فرم زندان و زدن دستبند و پابند می‌شود. در حالی که اعمال این رفتار پیش از این با موافقت دادستانی درباره زندانیان سیاسی متوقف شده است. در پی این اقدام، این دراویش از انتقال به بیمارستان خودداری کردند. از دیگر نکات نشان دهنده اعمال فشار بر این دراویش، تهدید پزشک معالج مصطفی دانشجو به بازداشت به دلیل انجام وظایف پزشکی خود در قبال این بیمار خود است.

پس از این انتقال غیرقانونی کسری نوری و صالح مرادی از دراویش زندانی در زندان عادل آباد شیراز در اعتراض به این انتقال دست به اعتصاب غذا زده‌اند و خواهان بازگرداندن این افراد به بند ۳۵۰ زندان اوین شدند.

روز یکشنبه نیز گزارش شد که کسری نوری به همراه صالح مرادی، بعد از ۶۴ روز اعتصاب غذای‌تر، از روز اول سال جدید دست به اعتصاب غذای خشک زده‌اند که بر اثر همین اعتصاب کسری نوری در اثر ضعف شدید از هوش رفت.

صبح روز یکشنبه خانواده های آنان پس از ملاقات شان، وضع جسمی آن‌ها را «اسفبار و در آستانه مرگ» توصیف و اعلام کردند: “در صورت بروز هر حادثه‌ای مسئولین مخصوصا قاضی صلواتی و وزارت اطلاعات باید پاسخ گو باشند، چرا که پس از ۶۴ روز به خواسته کوچک آن‌ها مبنی بر انتقال وکلای دراویش به بند ۳۵۰ هیچ توجهی نکرده‌اند.”


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.