سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » تاجزاده: سخنرانی رهبری در حد حرف باقی نماند/ اگر انتخابات آزاد و سالم نباشد، ایشان ...

تاجزاده: سخنرانی رهبری در حد حرف باقی نماند/ اگر انتخابات آزاد و سالم نباشد، ایشان مسئول است

چکیده :این اولین بار ظرف چهار سال گذشته است که ایشان از موضع رهبری سخنرانی کرده اند. امیدوارم که این امر مقدمه برپایی انتخابات آزاد، سالم، عادلانه و قانونی باشد که در این صورت از ایشان سپاسگزار خواهیم بود ولی اگر خدای ناکرده این سخنرانی در حد حرف باقی بماند و در عمل انتخاباتی مهندسی شده و یک اسبه و فرمایشی برگزار شود، نه تنها مسئولیت برگزاری چنین انتخاباتی با شخص ایشان خواهد بود بلکه عواقب انتخابات رسوا نیز دامنگیر وی خواهد شد و همه باید مستقیما ایشان را مخاطب و مسئول وضعیت کشور بدانند....


مصطفی تاجزاده در پیامی از زندان اوین اعلام کرد به صورت نمادین اقدام به تشکیل ستادی مجازی برای دعوت از محمد خاتمی کرده است.

به گزارش نوروز، عضو ارشد جبهه مشارکت شعار انتخاباتی این ستاد را «دریغ است ایران که ویران شود کنام پلنگان و شیران شود» اعلام کرده و از جوانان، دانشجویان، اساتید، معلمان، شوراهای کارگری و دیگر اقشار خواسته است تا با توجه به شرایط موجود و ضرورت شرکت اصلاح طلبان و سبزها با محوریت خاتمی در انتخابات مانند سال 88 ستاد و کمپین دعوت تشکیل دهند.

این زندانی سیاسی با اشاره به نگرانی بازجوها از حضور برخی گروهها در انتخابات نوشته است:” بازجو می گفت چرا دفتر تحکیم را تشویق به شرکت در انتخابات کردی و پس از سال ها آن ها را قانع کردی که باید در انتخابات شرکت کنند؟ جبهه ملی خوب است که تکلیفش را معلوم کرده و شرکت نکرده ولی نهضت آزادی و دفتر تحکیم وارد انتخابات شده اند که بعد انقلاب مخملی کنند. پرسیدم یعنی عدم شرکت ما در انتخابات بهتر بود؟ ولی این خلاف نظر رهبری بود که انتخابات پرشور حداکثری می خواست. بازجو می گفت نه شما شرکت نکنید خلاف نظر رهبری نیست!”

رییس ستاد انتخابات دولت اصلاحات در بخش دیگری از پیام خود آورده است:”در انتخابات پیش رو مسئولیت هر اقدام مثبتی که جوانان ابتکار عمل آن را به دست بگیرند و موج و حرکتی بیافرینند از همین داخل زندان به عهده می گیرم چرا که این کار را کاملا قانونی و به نفع کشور می دانم که مخالفت با آن به ضرر منافع و مصالح ملی است.”

متن کامل این پیام در پی می آید:

سال گذشته ما در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت نکردیم و به تعداد زیادی از زندانیان سیاسی بند 350 مرخصی دادند و من هم دوشبی را بیرون بودم. اما امسال که سخن از دعوت از خاتمی است مرخصی ها را لغو کرده اند. و این نشان دهنده میزان نگرانی آقایان است. این موضوع مرا یاد بازجویی های اولیه ام در سال 88 انداخت که بازجو می گفت چرا دفتر تحکیم را تشویق به شرکت در انتخابات کردی و پس از سال ها آن ها را قانع کردی که باید در انتخابات شرکت کنند؟ من پاسخ دادم که برای کمک به مشارکت حداکثری باید تشویق شویم یا تنبیه؟ من سهم خود را پرداختم و نقش خود را ایفا کردم نمی دانستم برای جلب مشارکت مردم باید بازجویی شوم و مجازات ببینم! بازجو می گفت جبهه ملی خوب است که تکلیفش را معلوم کرده و شرکت نکرده ولی نهضت آزادی و دفتر تحکیم وارد انتخابات شده اند که بعد انقلاب مخملی کنند. پرسیدم یعنی عدم شرکت ما در انتخابات بهتر بود؟ ولی این خلاف نظر رهبری بود که انتخابات پرشور حداکثری می خواست. بازجو می گفت نه شما شرکت نکنید خلاف نظر رهبری نیست!

به هر حال با توجه به شرایط موجود و ضرورت شرکت اصلاح طلبان و سبزها با محوریت خاتمی در انتخابات، در شرایطی که ما در زندان هستیم و دستمان کوتاه است، جای ما را هم مردم و به خصوص نسل جوان باید پر کنند. و من از ایشان خواهش می کنم که مانند سال 88 ستاد و کمپین دعوت تشکیل دهند و طومار تهیه کنند. از دانشگاه و دانشجویان و اساتید به صورت فردی و جمعی از خاتمی تقاضای نامزدی برای ریاست جمهوری کنند. هم چنین هنرمندان فعال شوند و اگر برایشان اقدام عملی سخت است به صورت غیرعلنی پیام هایشان را برسانند. شوراهای کارگری و معلمان و هر قشری که تشکلی دارد باید برای نجات ایران عزیز به کمپین دعوت از خاتمی بپیوندد.

من هم با توجه به شرایط قرنطینه و ایزوله و انفرادی که منجر به روزه داری اعتراضی ام شده ستادی مجازی تشکیل داده ام و شعار انتخاباتی این ستاد را هم انتخاب کرده ام: «دریغ است ایران که ویران شود کنام پلنگان و شیران شود». مطمئن هستم اکثر زندانیان سیاسی نیز با وجود اینکه از هزینه های حمایت از کاندیداتوری آقای خاتمی مطلع هستند باز هم موافق حضور خاتمی هستند چرا که مسئله اصلی را منافع و مصالح کشور می دانند نه مشکلات خودشان.

با این که من در انتخابات 88 هیچ مسئولیتی در ستاد 88 و کمپین دعوت از خاتمی و پویش موج سوم نداشتم اما در بازجویی ها مرا مسئول میدانستند و در کیفرخواست هم این موارد آمده بود اما امسال در انتخابات پیش رو مسئولیت هر اقدام مثبتی که جوانان ابتکار عمل آن را به دست بگیرند و موج و حرکتی بیافرینند از همین داخل زندان به عهده می گیرم چرا که این کار را کاملا قانونی و به نفع کشور می دانم که مخالفت با آن به ضرر منافع و مصالح ملی است.

در مورد پیام نوروزی رهبری نیز تصور میکنم این اولین بار ظرف چهار سال گذشته است که ایشان از موضع رهبری سخنرانی کرده اند. امیدوارم که این امر مقدمه برپایی انتخابات آزاد، سالم، عادلانه و قانونی باشد که در این صورت از ایشان سپاسگزار خواهیم بود ولی اگر خدای ناکرده این سخنرانی در حد حرف باقی بماند و در عمل انتخاباتی مهندسی شده و یک اسبه و فرمایشی برگزار شود، نه تنها مسئولیت برگزاری چنین انتخاباتی با شخص ایشان خواهد بود بلکه عواقب انتخابات رسوا نیز دامنگیر وی خواهد شد و همه باید مستقیما ایشان را مخاطب و مسئول وضعیت کشور بدانند.


21 پاسخ به “تاجزاده: سخنرانی رهبری در حد حرف باقی نماند/ اگر انتخابات آزاد و سالم نباشد، ایشان مسئول است”

 1. آرمان گفت:

  واقعا” چقدر خوش خیالید شماها

 2. امید سبز گفت:

  حضور در انتخابات با چه توجیهی وقتی رای ما را دزدیدند و پس گرفته نشد

  وقتی رئیس جمهور در حصر است

  وقتی ده ها نفر کشته ، صدها نفر زخمی ، هزاران نفر بازداشت وشکنجه شدن

  وقتی حکومتی انتخابات را برگزار می کند که به روی معترضان راتیراندازی کرد و آنها را گاو و گوساله و میکروب و فتنه گر و …. گفت واقعا شرکت در انتخابات به چه معنایی است لطفا توضیح بدهید

  اگر قرار بر حضور نمایشی است لطفا زمینه را زودتر آماده کنید

  • Alimohmad_d گفت:

   دوست عزیز من حرف شما را قبول دارم.ولی این فرصتی هست که نباید از دست داد.من هم اول موافق حرف شما بودم.اما با خود فکر کردم اگر ما در انتخابات فعالیتی نداشته باشیم وکاری نکنیم برای آنها فرقی نمی کند یکی دیگه رو در انتصابات میارن و بعدش اعلام میکنن بیشترین مشارکت در طول تاریخ بوده است.
   پس اینگونه فایده نداره.ما هرچند تقلب کنند باید شرکت کنیم و از فرصت قبل از انتخابات در راستای اهداف ومتحد کردن مردم استفاده کرد که چنانچه تقلب بشه ، مردم دوباره به خیابان ها بیایند اما اینبار با این تفاوت که کارد به استخوان رسیده و حتی از استخوان هم عبور کرده پس به راحتی ساکت نخواهند نشست.واین وقایع احتمال این را میدهد که جنبش به اهدافش برسد.اما حال برخلافش را تصور کنید ما شرکت نکنیم چه میشود؟!یک کاندید 24 میلیونی از صندوق ها بیرون می اورند ومیگویند این رئیس جمهور هست و مردم هم که کاری ندارن.
   اما در انصورت احتمالات ادامه فعالیت جنبش و پویایی ان وجود دارد.در غیر اینصورت امثال ولایتی می آیند و باید منتظر جنگ با دنیا باشیم.منتظر جنگ نباشیم باید منتظر فروپاشی کشور از داخل باشیم.و باز هم اگر این نشد باید شاهد جنگ قدرت در کشور باشیم که بازم دودش در چشم ملت هست.میدونم شاید شما خواهان همین هستید که نظام ساقط بشه.منم نظر شما باوجود اینکه دوستدارم نظام در دست اصلاح طلبان باقی بماند و این نظام باقی بماند البته با تغییرات اساسی به گونه ای که گویی انقلاب جدید شده است و مطمئنم آنگاه شما هم با آن موافق نباشید لااقل از براندازی و مخالفت به منتقد بودن تغییر جهش میدهید.دوست عزیز با تمام احترامی که برای نظرت قائل هستم اما به نظر من تنها را نجات کشور همین انتخابات و پویایی دوباره جنبش سبز کشور هست و لاغیر.
   درغیر اینصورت باید شاهد اتفاقات تلخ و وحشتناکی باشیم که خیلی بدتر از حوادث وحشتناک کنونی هست

   • Habib گفت:

    ببخشید دوست عزیز شما فکر کردید کجا هسبید اینجا ایرانه…برو تو خیابان ببین چه خبره, جطوری رانندگی میکنن, چطوری کلاهبرداری میکنن, فکر میکنی بلا نصبت این وحشیها این چیزها حالیشون میشه؟ این ملت هر بلایی که سرشون بیاد حقشونه, خلایق هر چه لایق

  • یار دبستانی گفت:

   دوست من امید سبز

   اگر واقعا خودتان را سبر میدانید باید این را هم بدانید که از اصلی ترین و محوری ترین شعارخا و اهداف سبز درخواست حداقلی ئ تلاش حداکثری در راستای نیل به حقوق اساسی ملت و حقوق مدنی و اسای ایشان بود که فراموش شده است.

   سبزها و اصلاح طلبان محافظه کار تر باید کاملا کنشگرانه وارد انتخابات بشوند و از این ظرفیت مدنی استفاده حداکثری -برای پیشبرد حرکت اصلاحی ملت ایران برای رسیدن به حقوق اساسی و دموکراسی- بکنند

   این حضور نمایشی نخواهد بود مگر حمایت از میرحسین عزیز در قالب جنبش سبز ئر انتخابات 88 نمایشی بود؟ مشارکت آگاهانه و آگاهی بخشانه در تمامی عرصه های مدنی و اجتماعی و فرهنگی وظیغه اصلی سبزهاست همانطور که میر ما گفت: “آگاهی چشم اسفندیار خودکامگان است”

   دریغ است ایران که ویران شود کنام پلنگان و شیران شود

 3. ناشناس آشنا گفت:

  با احترام به تاجزاده عزیز!

  شرکت خاتمی با وجود حصر و یا اعلام برائت از موسوی و کروبی مورد تایید سبزها نخواهد بود!

 4. nima گفت:

  من نمیدونم چه انتخاباتی وقتی شورای نگهبان در این سی واندی سال داره برای میلیونها انسان عاقل وبالغ تصمیم میگیره وبه جای مردم انتخاب و نظر میده دیگه حرف از انتخابات چه معنی میده به جز اینه که مردم را نادان فرض می کنند وچهار تا پیر مرد که حتی دماغ خودشونه نمی تونند پاک کنند بر سرنوشت میلیونها انسان گماردن .تازه به این هم قانع نیستن از همون های هم که خودشون انتخاب کردن هم راضی به انتخاب شدنشون هم نیستندو در یک کلام ما چیزی به نام انتخابات در جمهوری اسلامی نداریم . زمانی می توان در باره انتخاب حرف زد که سر عوض بشه نه دست وپا

 5. Alimohmad_d گفت:

  کلمه سیستم کامنت ها خیلی عالی شده.البته نقط ضعف هایی دارد

  برای انتخابات باید سیستم کامنتها را به نحوه کنونی و بهتر اصلاح کنید تا مردم بتوانند نظراتشان را در اختیار شما قرار بدهند تا شما بهتر بتوانید فعالیت کنید.

 6. دوست گفت:

  اقای تاجزاده بازهم درود که خوش خیالی ایشان و همه حکومت رانان از آزادی می گویند ولی آنطور که خودشان دوست دارند

 7. شرکت درانتخابات به هرشکل همدستی ومشارکت درتبهکاری سازمان یافته سیاسی درکشوروبرعلیه مردم است

 8. hajatmand گفت:

  چطوره خود‌ش کاندا بشه ، زندان هم که هست . دیگه لازم نیست به حکومت زحمت بده بعد از انتخابات ببرنش عصر خانگی یا زندان .

 9. mohamad گفت:

  بهمين خيال باشيد. دموکراسي و بيت ؟!

 10. ناامید سبز گفت:

  آنجا كه آزادي نيست، اگر رای دادن چیزی را تغییر می داد، اجازه نمی دادند که رای بدهیــد “مارک تواین”

 11. سید سبز گفت:

  من می گم بر فرض سیستم تقلب حضرات اون روز از کار بیفته و خاتمی 25 میلیون رای بیاره
  بعدش چی
  چه کار می خواهد با این وضعیت بکنه
  چکار می تونه بکنه
  با مجلس در بیفته با سپاه با صدا و سیما با شورای نگهبان با دفتر …
  الان با 76 خیلی فرق می کنه
  به شما قول می دهم اگر خاتمی حتی رئیس جمهور بشه نتوانه یه وزیر درست و حسابی بیاره سرکار

 12. ناصر گفت:

  شما زندان نرفتی یه سری چیز ها رو نمیدونی. بنده به عنوان کسی که زندان رفته میگم که راه های زیادی برای بیرون دادن نامه ها هست. ایشون در قرنطینه اوین هستند. اسم اونجا قرنطینه هست نه به این معنا که کسی نمی یاد کسی نمیره. جاییه که زندانیان موقت برای اینکه تکلیفشون معلوم شه میرن اونجا. بیشتر از این نمیتونم بگم چون نمیخوام این راه ها بسته بشه و دیگه نامه ای از زندانیای سیاسی به دستمون نرسه.

 13. ناشناس گفت:

  مشکل اصلی در ایران جایگاه و قدرت رهبری و اطرافیان و ارگانهای زیر مجموعه ایشان است . نه آمدن و نیامدن خاتمی گیرم که خاتمی آمد و با رای بالایی هم انتخاب شد وقتی حق انتخاب اکثر وزرایش را ندارد و درسیاستگذاری کلی برای کشور هیچکاره است چه معجزه ، ای میتواند بکند . زمانی یک دولت میتواند خدمات شایانی انجام دهد که با اعضای کابینه اش هماهنگ باشد . ولی وقتی وزرای امورخارجه دفاع، کشور، و اطلاعات، باید توسط رهبری معرفی شوند و وزرای، اقتصاد، بازرگانی، نفت، سهمیه سپاه میباشد و وزرای ارشاد و علوم باید از طرف وزارت اطلاعات معرفی شوند .خوب با این حال رییس جمهور چه کار میتواند بکند. تازه احمدی نژاد که دست نشانده رهبری بود و با غلدری هم در مقابل رهبری و ارگانهای تحت نظر ایشان ایستاد چه کاری از پیش برد ؟ مشکل در ساختار کشور است نه رییس جمهور .این درست است که خاتمی هم درداخل و هم در صحنه بین المللی از احترام و اعتباری بالایی بر خوردار است . ولی وقتی ساختار یک کشور غلط باشد حتی خاتمی هم نمی تواند هیچ تغییری ایجاد کند. چون هر قدمی که بخواهد برای اصلاح امور بردارد یا مغایر با حیطه و قدرت رهبریست و یا ارگانهای وابسته به ایشان . کدام رییس جمهور توان برخورد با سپاه پاسداران را دارد ؟ کدام رییس جمهور توان برخورد با شورای نگهبان را دارد ؟ کدام رییس جمهور جرات دارد که از رییس شورای عالی قضایی بپرسد که چرا قوه قضائیه شده جولانگاه نظامیان وامنیتیها و آنها هستنند که حکمهای دادگاهای انقلاب را صادر میکنند ؟. کدام رییس جمهور جرات سوال کردن از بازجوی وزارت اطلاعات و یا سپاه دارد که چرا وقتی قاضی دادگاه با آزادی مهدی خزعلی به قید ضمانت موافقت کرده پس تو چه کاره ای که اجازه مرخص شدن ایشان را نمیدهی ؟ و هزاران چرا و امای دیگر. بنظر بنده با آمدن خاتمی درست است که هم یک انتخابات باشکوه وهم یک تحول موقتی در داخل و خارج ایجاد خواهد شد ولی دیری نخواهد گذشت که ارگانهای وابسطه به بیت رهبری شروع به تخریب ایشان و سیاست هایش را خواهند کرد و بعد از 8 سال برادران کفن پوش به خیابانها خواهند آمد و چنان عرصه را برخاتمی تنگ خواهند کرد یا مجبور به استعفا شود و یا توسط مجلس با رای عدم کفایت برکنارش خواهند کرد . یعنی زدن آخرین میخ بر تابوت اصلاح طلبان. چون اگر مراکز قدرت مخصوصا بیت رهبری و سپاه اجازه حضورخاتمی در انتخابات را بدهند فقط برای تازه کردن نفس خودشان از اثر تحریمها و گندکاریهای احمدی نژاد است .بنا بر این اصلاح طلبان نباید از حول حلیم ! در دامی که برایشان پهن کرده اند گرفتار شوند چون هرکس بغیر ازخاتمی و یا هاشمی بیاید وضع خیلی بدتر از زمان احمدی نژاد خواهد شد .جناب آقای تاج زاده هرچند که خود یک فیلسوف هستند ولی این را هم نباید فراموش کنند که این احمدی نژاد بود که در پیام سال نوشان گفتند(( رهبری فقط یک رای دارد .

  • محمد گفت:

   من با اقای تاج زاده هم سن وسالم ایشان خاطرشان هست درزمان دانشجویی گفته میشد هد ف را با وسیله نباید اشتباه گرفت انتخابات وسیله است نه هدف ما باید ببینیم ایا باشرکت درانتخابات می توانیم شر این حرامیان را ازسرمیهن عزیزکم کنیم یا باعدم شرکت؟…

 14. رضا گفت:

  جناب تاجزاده.به جای تشکیل ستاد مجازی انتخابات در زندان برای کاندید شدن خاتمی و تشویق دیگران به انجام آن در بیرون از زندان.ستاد مجازی برای آزادی موسوی و کروبی و ذیگر بی گناهان آزاد اندیش محبوس در زندان تشکیل دهید. و دیگران را به انجام آن تشویق نمایید تا در خواست نسیه شما به تقاضای نقد تبدیل شود.تا ابهام موجود از این که کاندید شدن خاتمی صرفا برای داغ کردن تنور انتخابات است یا گزینه ای جهت برون رفت از بحران و عقب نشینی تندرو ها برداشته شود.و در ضمن روزه شک دار نگیریم. جناب تاجزاده.درشرایط موجود خیلی مهم نیست که چه کسی کاندید وحتاانتخاب شود.مهم این است که به قول عسگراولادی قفل اصلی وهمراه با آن سایر قفل ها باز شود.در این شرایط من گفته عسگر اولادی را کارشناسانه ترو طبغا کار ساز تراز ایده شما می یابم.

 15. آیران گفت:

  اگر انتخابات آزاد و سالم نباشد؟؟؟

  انتخابات ازاد باید چگونه باشد؟؟؟؟ افراد را خودشان انتخاب میکنند…..بعد ما از میان انها باید انتخاب کنیم…و این مردم هم رای میدهند, معذرت میخواهم, احمقی هم حد و اندازه ای دارد, یعنی با این درحه؟؟؟؟کسی نیست که از احمق ها هم یک آمار بگیرد و درجه ان را هم در مقابل کشور های دیگر مشخص کنند؟؟؟

 16. داداش - باجی گفت:

  درود و درود بر تاجزاده عزیز

 17. حسین گفت:

  به همه پیشنهاد می کنم دست از نگاه صفر و یکی و قهرمان سیاه و سفید بر دارند شرکت نکردن در انتخابات مشخصا چه دست آوردی داره؟ وقتی همه ابزارهای رسانه ای که دسترسی به افکار عمومی رو ممکن می کنه دست تفکریه که آگاهی رو بر نمی تابه باید از کوچکترین فرصت استفاده کرد در این مدت حصر چه کار مثبتی تونستیم بکنیم؟ جز اینکه فقط گاهی با ترس و لرز به حوالی کوچه اختر بریم و یواشکی گاهی یه کامنت بذاریم اونم با اسم مستعار بهتره دست از شعار دادن برداریم و به عمل فکر کنیم اونم از روی خرد. کاندیدا شدن خاتمی هیچ نتیجه مثبتی نداشته باشه لااقل یه فرصته برای دسترسی به افکار عمومی برای ارتباط برقرار کردن همون مردمی که اطلاعات از طریق بیست و سی بهشون می رسه اگه از این فرصت استفاده نکنیم قطعا شرایط بدتر می شه