سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نظر حاکمیت فعلا به نظر ولایتی نزدیک تر است...
» گسترش فعالیت های تبلیغاتی سپاه به نفع عضو ائتلاف 1+2

نظر حاکمیت فعلا به نظر ولایتی نزدیک تر است

چکیده :تحرکات اخیر سپاه نشان می دهد تا این لحظه نظر رهبری به علی اکبر ولایتی نزدیک تر است. مجموعه های مرتبط با سپاه، تلاش برای مهندسی انتخاباتی آرا به نفع او را آغاز کرده و در قالب حلقه های صالحین بسیج و همچنین از طریق بازنشستگان سپاه به سازماندهی نیروها و تبلیغات انتخاباتی می پردازند....


بر اساس گزارش های موجود، مجموعه های مرتبط با سپاه در حال سازماندهی نیروهای خود برای حمایت از علی اکبر ولایتی هستند و به نظر می رسد تا این لحظه، نظر بخش اقتدارگرا و انتصابی حاکمیت به نظر ولایتی نزدیک تر است.

به گزارش کلمه، ائتلاف 1+2 که از حداد عادل، ولایتی و قالیباف تشکیل شده است، اخیرا نام “ائتلاف برای پیشرفت” را برای خود انتخاب کرده و در تلاش برای کسب نظر رهبری جهت اعلام نامزد نهایی است. تحرکات اخیر سپاه اما نشان می دهد که مشاور امور بین الملل رهبری بیش از دیگران مد نظر است و در مقابل، سپاه به شکل غیر منتظره ای در حال تبلیغ علیه شهردار تهران است.

اگرچه تجربه حمایت ها از قالیباف در انتخابات ۸۴ و تغییر نظر در آخرین روزها به نفع احمدی نژاد، نشان داد که روی ثبات نظر حاکمیت در این باره نمی توان حساب چندانی باز کرد، اما قرائن متعدد موجود نشان می دهد که تا کنون نظر رهبری به ولایتی نزدیک تر است. هرچند ناظران سیاسی معتقدند که حداد عادل، جلیلی و منوچهر متکی ممکن است کاندیداهای بعدی مورد نظر باشند.

به تازگی سپاه پاسداران از بازنشستگان این نیرو برای شرکت در یک گردهمایی دعوت کرده است که در آن بالغ بر 2000 نفر از بازنشستگان حضور یافته اند. در این گردهمایی به حاضران اعلام شده که کاندیدای سپاه از ائتلاف 1+2 انتخاب خواهد شد که به احتمال زیاد کسی جز علی اکبر ولایتی نیست.

گزارش های رسیده از این نشست حاکی از آن است که در این نشست، فرماندهان سپاه با ارائه تحلیل های سیاسی جهت دار و جناحی، خواستار آمادگی برای “فتنه های بزرگتر از فتنه 88” شده و از سازماندهی نیروهای سپاه و بسیج در قالب گروه های 11 نفره برای “عملیات حضور در انتخابات و رأی گیری و پس آن” سخن گفته اند.

گزارش های دیگری که از اردوی حلقه های صالحین وابسته به بسیج می رسد، حاکی از تبلیغ شدید بین این حلقه ها و نیروهای بسیج برای کاندیداتوری ولایتی است. مربیان اردو که عمدتا از فرماندهان ارشد سازمان بسیج مستضعفین و مسئولان نمایندگی ولی فقیه در این سازمان بوده اند، ولایتی را ولایت پذیرتر از دیگر نامزدهای مطرح و دارای شانس بیشتر برای پیروزی در انتخابات دانسته اند.

در این اردوی آموزشی و سیاسی که ویژه نیروهای ارشد رده های مقاومت بسیج شهر تهران بوده و در شهر مشهد برگزار شده، مربیان نسبت به “فتنه 92” هشدار داده اند و آن را شدیدتر از اعتراضات سال 88 دانسته اند، خطر اطرافیان احمدی نژاد را بیشتر از سبزها و اصلاح طلبان دانسته و در عین حال نسبت به هرگونه تحریک چهره های اصلاح طلب هشدار داده اند، از قالیباف و عملکرد او در شهرداری نیز به شدت انتقاد کرده اند و در نهایت خواستار به کار گیری همه توان و استعداد بسیجیان به نفع علی اکبر ولایتی شده اند.

سردار نقدی در سخنرانی افتتاحیه این اردو، گفته است: “نظام ولایی یعنی اینکه ما پدر می خواهیم و مهم نیست پدر ما کیست، مهم این است که ما تحت هر شرایطی از ولی فقیه و پدر معنوی خودمان تبعیت و حمایت کنیم. برای ما آنچه که ولی فقیه می گوید و می خواهد ملاک است و هیچ فرد و شخصیتی با هر سابقه و جایگاهی که باشد اهمیتی ندارد.”

وی همچنین خطاب به حاضران گفته است که این اردوها قرار است “یکی از مراحل جذب و شناسایی و تربیت مدیران ارشد نظام” باشد، چرا که “مراکزی مثل دانشگاه امام صادق(ع) که با هدف تربیت مدیران ارشد نظام راه اندازی شده بود، مرده است و دیگر امیدی به چنین مراکزی نیست؛ چون خروجی این دانشگاه و مراکز شبیه آن مطلوب نظام نیست.” نقدی به بسیجیان حاضر در اردوی مشهد گفته است: “چشم امید نظام به شما و همین دوره ها است و هر چقدر شما در این اردوها بهتر و قوی تر شرکت کنید، به دلیل نظارتی که بر عملکرد شماست در گزینش های بعدی مورد توجه خواهید بود.”

مربیان این اردوها که به شدت مبلغ ولایتی بوده اند، از محمدباقر قالیباف دیگر عضو ائتلاف 1+2 به شدت انتقاد کرده و عملکرد او در شهرداری تهران را سرشار از فساد مالی و فعالیت های نمایشی خوانده و گفته اند که قالیباف “برای کسب آرای مردم دست به هر کاری می زند، خطر او از احمدی نژاد بیشتر است و در فرصتی کوتاه تر از احمدی نژاد به همان مسیر (تقابل با رهبری) خواهد رفت.”

شرکت کنندگان در این اردو که از چهارم تا هشتم اسفندماه برگزار شده، همه روزه در جلسات مختلف تحلیل سیاسی، مباحث اقتصادی، شیوه های عضوگیری، حفاظت اطلاعات و … شرکت داشته اند و از آنها خواسته شده که به شیوه شرکت های هرمی، هر یک به عنوان سرحلقه جمعی را جذب و تحت آموزش و هدایت خود قرار دهند تا در صورت ضرورت از کمک آنها استفاده شود.

فرماندهان و مربیان در این اردو علیه اصلاح طلبان، هاشمی رفسنجانی، قالیباف و مشایی با تندی و توهین صریح سخن می گفتند و به حاضران اجازه سوال یا اعتراض هم داده نمی شد. تنها در یک مورد، وقتی سردار کاظمینی از فرماندهان سازمان بسیج در حال انتقاد از قهر 11 روزه احمدی نژاد بود، با اعتراض اعضای بسیج نهاد ریاست جمهوری مواجه شد.

از مهمترین بخش های این اردو، آموزش های مربوط به سرکوب ناآرامی های شهری بوده و به حاضران گفته شده که ممکن است جریان انحرافی دولت فضای لازم را برای ایجاد اغتشاش در انتخابات سال 92 ایجاد کند. همچنین از شرکت کنندگان اردو موکدا خواسته می شد تنها روزنامه های کیهان و جوان را مطالعه کنند.


3 پاسخ به “نظر حاکمیت فعلا به نظر ولایتی نزدیک تر است”

 1. روستایی سبز گفت:

  باز هم گروههای تروریستی را دارن آماده میکنن برای سرکوب مردم.القاعده ، سپاه، طالبان و بسیج دارن برای سرکوب مردم آماده میشن!!!!

 2. عبدالله خان گفت:

  ولایتی هم یکی از نوکران دست به سینه و بله قربان گواست. او هم میشود رئیس دفتر آقای خامنه ای. البته برخلاف احمدی نژاد او آنقدر بدبخت و بی عرضه وترسوست که حتا جرات شلتاق انداختن هم نخواهد داشت. می آید و میرود وانگار که اصلا کسی نیامده بود.

 3. Afagh گفت:

  ایا ایشان همان شارلاتانی نیست که چند روز گذشته چندین بار برای مطرح شدن چند سوژه جعلی و تکراری را برای حضور در تلویزیون بهانه قرار داد ؟! امروز که هنوز نه به دار است و نه به بار، با چنین ادعاهای دروغی اینچنین وقیحانه در تلویزیون حضور میابد در اینده چه خواهد کرد؟!الله اکبر خدا لعنت کند پایه گذاران چنین روندی را.