سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » شهرام ناظری: شش سال طول کشید تا برای اجرای داستان ضحاک مجوز بدهند + گزارش تصویری...
» فردوسی هیچ خطری ندارد، تنها می‌خواهد با ظلم و بی‌عدالتی مبارزه کند!

شهرام ناظری: شش سال طول کشید تا برای اجرای داستان ضحاک مجوز بدهند + گزارش تصویری

چکیده :من از شش سال پیش این کار را کلید زدم. البته در ابتدا به من مجوز اجرای ضحاک را نمی‌دادند اما چون در کشورهای دیگر به مراتب این کار را اجرا کردم و فیلم‌های آن هم در اینترنت پخش شد، بالاخره مجوز اجرای ضحاک در تهران را برایم صادر کردند. در حالی که فردوسی خطرناک نیست و تنها می‌خواهد با ظلم و بی‌عدالتی مبارزه کند....


شهرام ناظری در دومین شب کنسرت “شاهنامه فردوسی؛ داستان ضحاک” گفت: شش سال مجوز این اجرا را به من ندادند در حالیکه فردوسی خطرناک نیست و تنها می‌خواهد با ظلم و بی‌عدالتی مبارزه کند.

به گزارش خبرنگار مهر، شهرام ناظری شامگاه گذشته، دهم اسفند ماه پیش از اجرای دومین شب کنسرت خود و روایت داستان ضحاک، به بیان مقدماتی درباره این اجرا پرداخت و ضمن خیر مقدم به حاضران در سالن گفت: برنامه‌ای که در پیش داریم بخشی از شاهنامه فردوسی، یعنی داستان ضحاک است که با یک گروه مقامی آن را اجرا می‌کنیم.

وی در ادامه به بیان توضیحی کوتاه در مورد داستان ضحاک پرداخت و درباره آن گفت: در داستان ضحاک در حقیقت نبردی بین نور و ظلمت صورت می‌گیرد. در این کنسرت از زمانی شروع می‌کنیم که ضحاک با کشتن پدرش بر تخت پادشاهی می‌نشیند و اینکه می‌فهمد شخصی به‌نام فریدون می‌تواند او را بکشد. همچنین در این اجرا از قیام کاوه آهنگر و برافراشتن درفش کاویانی نیز می‌خوانیم.

ناظری با تاکید بر این که کار موسیقایی روی شاهنامه نیازمند یک گروه بزرگ و صرف وقت بسیار است، افزود: بضاعت ما در راستای فعالیت در حوزه شاهنامه همین است. اما امیدوارم نهادهای فرهنگی کشورمان تدبیری بیندیشند تا اجرای شاهنامه آنطور که شایسته این کتاب و سراینده آن فردوسی است، انجام شود.

این خواننده کشورمان درباره کار در حوزه شاهنامه اظهار کرد: تا به امروز هیچ یک از خواننده‌های کشورمان آنطور که باید و شاید روی شاهنامه کار نکرده‌اند اما من از شش سال پیش این کار را کلید زدم. البته در ابتدا به من مجوز اجرای ضحاک را نمی‌دادند اما چون در کشورهای دیگر به مراتب این کار را اجرا کردم و فیلم‌های آن هم در اینترنت پخش شد، بالاخره مجوز اجرای ضحاک در تهران را برایم صادر کردند.

شهرام ناظری دراین‌باره تصریح کرد: فردوسی هیچ خطری ندارد و تنها می‌خواهد با ظلم و بی‌عدالتی مبارزه کند. در هر صورت ما چون شیاد با موسیقی ردیف – دستگاهی ایرانی نتوانیم به خوبی با فضای شاهنامه روبه‌رو شویم، تصمیم گرفتیم که از موسیقی مقامی برای این کار استفاده کنیم از آن رو که هنوز خوشبختانه جای پای شاهنامه در برخی از قومیت‌ها و شهرستان‌ها وجود دارد.

شهرام ناظری پس از بیان این نکات در مورد فردوسی و اجرای داستان ضحاک به برگزاری این کنسرت در دو بخش پرداخت. بخش اول این کنسرت متشکل از 9 قطعه با موضوع داستان ضحاک در فضایی فولکلور بود. بخش دوم را نیز قطعاتی در نوا و اصفهان تشکیل می‌داد.

شهرام ناظری که به آهنگسازی فرید الهامی و با همراهی یک گروه 9 نفره این کار را به اجرا برده است، بعد از دو اجرای نهم و دهم خود، دو شب دیگر، یعنی یازدهم و دوازدهم ماه جاری نیز داستان ضحاک را از ساعت 20 در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران به روی صحنه می برد.


6 پاسخ به “شهرام ناظری: شش سال طول کشید تا برای اجرای داستان ضحاک مجوز بدهند + گزارش تصویری”

 1. Motagh_1330 گفت:

  هزاران افرین بر این مرد غیور ملی

 2. schahi1 گفت:

  آقای ناظری عزیز! شما در حقیقت شانس آوردید که “انتصابات” نزدیک است. برای همین هم به شما اجازه دادند. همینطوری که یکدفعه احمدی نژاد به دیدار خواهر میرحسین عزیز رفت. مطمئن باشید بعد از “انتصابات” باز هم اجازۀ اجرای این کنسرت را نخواهید داشت. بجای شما سریعأ این کنسرت را چند بار قبل از “انتصابات” در شهرهای مختلف اجرا میکردم. درود بر یکی از باشرفترین هنرمندان تاریخ هنر ایران، آقای شهرام ناظری!!!

 3. Sabzefosfor گفت:

  برای اینکه نشان ضحاک فرقی نکرده .از شکلی به شکل دیگری در آمده .اتفاقا فردوسی بسیار خطر دارد برای خودکامه .

 4. ali گفت:

  با درود فرا وان بر شهرام ناظری که داستان های اصیل ایرانی را که بسیار اموزنده و زیبا است می خواهد به روی صحنه ببرد . در داستان ضحاک مار دوش و کاوه اهنگر اقا یان حاکم و خا منه ای خودشان را مانند صحاک می دانند و از کاوه ها
  هم میترسند . برای همین از این گونه نمایش ها جلو گیری می کنند

 5. ali گفت:

  در تائید سخنان شما باید گفت ضحاک زمانه ما همین دیکتا تور ها مانند خا منه ای و اسد و.. هستند و کاوه های زمان هم مانند ستار بهشتی ها و سهراب ها و ندا ها هستند که فریادشان از دهان مانند قدیانی ها
  و نوریزاد ها تاج زاده ها و نسرین ستوده ها و هزاران زندانی سیاسی دیگر بیرون می اید و فریاد که ای مردم ضحاک دارد خون جوا نان شما را می مکد تا مار هایش مانند مصباح ها و .. به زندگی ننگینشان ادمه دهند

 6. Amirsol2003 گفت:

  کنسرت خوبی بود