سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » 30 درصد سقط جنین در دختران مجرد اتفاق می افتد...

30 درصد سقط جنین در دختران مجرد اتفاق می افتد

چکیده :این آمار در حالی عنوان می شود که رابطه جنسی قبل از ازدواج و سقط جنین هر دو در ایران غیرقانونی است و سقط جنین تنها با شرایط خاصی امکانپذیر است. ...


در حالی که پیش از این نسبت به افزایش زندگی زوج های جوان بدون ازدواج ابراز نگرانی شده بود، اینک آمار نشان می دهد که 30 درصد سقط جنین ها از سوی دختران مجرد اتفاق می افتد.

این مطلب در جلسه دیروز گروه آسیب های اجتماعی انجمن جامعه شناسی ایران مطرح شد و جامعه شناس سخنران اظهار داشت: این یعنی اینکه آزادی جنسی در کشور وجود دارد و این مسئله ممکن است نیازهای افراد پس از ازدواج را تغییر دهد.

این آمار در حالی عنوان می شود که رابطه جنسی قبل از ازدواج و سقط جنین هر دو در ایران غیرقانونی است و سقط جنین تنها با شرایط خاصی امکانپذیر است.

چندی پیش مرتضی طلایی عضو شورای شهر تهران با ابراز نگرانی از افزایش زندگی زوج ها بدون ازدواج گفته بود: دختران و پسران دانشجو در شمال شهر تهران زندگی بدون ازدواج با يکديگر را انتخاب کرده اند.

به گزارش مهرخانه، دکتر سید حسن حسینی با موضوع «نظام گسیختگی خانواده و طلاق در ایران» در ابتدا به وضعیت آمار طلاق در ایران طی سال های گذشته اشاره کرد و گفت: اولین آمار رسمی طلاق و ازدواج در دهه 30 شمسی ارائه شد، این آمارها طی سال های 40 تا 50 موثق تر شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی مدتی این آمار مخدوش شد، ولی بعد از آن به درستی ثبت گردید. اگر آمار مرکز ثبت احوال را در نظر بگیریم متوجه می شویم که در دهه اخیر به دلیل انفجار جمعیتی، میزان ازدواج ها افزایش یافته و به همان میزان نیز با رشد طلاق مواجه هستیم.

افزایش قابل توجه آمار طلاق در جوامع روستایی از دهه 60 به بعد

حسینی به مقایسه آمار طلاق در استان های مختلف طی سال های 83 و 90 پرداخت و ادامه داد: بر طبق این آمارها در کل ایران نسبت طلاق به ازدواج از 10.2 در سال 83 به 16 در سال 90 رسیده است و نشان دهنده روند افزایش طلاق در همه استان هاست. البته برخی استان ها چون سیستان و بلوچستان در این سال ها روند ثابت طلاق را طی کرده اند.

مدیر گروه آسیب هابی اجتماعی انجمن جامعه شناسی به روند طلاق در جامعه روستایی اشاره کرد و افزود: میزان طلاق ها در جامعه روستایی طی سال های 1330 تا 1365 خیلی کم افزایش داشته است، اما در همین جامعه از دهه 60 به بعد افزایش قابل توجهی داشته است.

به گفته وی همیشه استان های البرز، تهران، قم، خراسان رضوی، کرمانشاه و کردستان در صدر آمار طلاق قرار دارند و نسبت ازدواج به طلاق از در این استان ها از میانگین 16 بالاتر است.

حسینی با اشاره به پژوهشی در خصوص آمار طلاق ایرانیان مقیم کشور سوئد، اضافه کرد: مطالعه ای طی سال های 80 تا 90 در خصوص طلاق ایرانیان مقیم سوئد صورت گرفته است که نشان می دهد آمار طلاق در میان خانواده های ایرانی مقیم آن کشور چند برابر همان وضعیتی است که در ایران رخ می دهد.

پافشاری به سنت های خانوادگی نادرست به اضمحلال خانواده می انجامد

مدیر گروه آسیب های اجتماعی انجمن جامعه شناسی به مشکلات پیش روی خانواده ایرانی اشاره کرد و گفت: یکی از این مشکلات، پافشاری به سنت های خانوادگی نادرست است که به اضمحلال خانواده ایرانی کمک می کنند. کسانی که می خواهند جامعه را به سمت ازدواج های سالم تشویق کنند و نگاهی اصلاح گرایانه دارند باید به سمتی پیش بروند که شرایط فعلی جامعه را جهانی درک کرده و جامعه ایران را در کل جامعه جهانی ببینند.

وی گذر زنان از سنتی به مدرن را به عنوان مسئله بعدی معرفی کرد و ادامه داد: در گذار جدید، زنان تعریف جدیدی از خود، خانواده، روابط زناشویی و جامعه دارند و باید به نیاز زنان در این گذار جدید توجه شود.

ماهواره سبک زندگی را عوض می کند نه ذائقه جنسی را

به اعتقاد حسینی تماشای فیلم های پورنو و ماهواره ذائقه های جنسی را آن طور که همه می گویند، تغییر نداده است؛ بلکه اصل این است که زنان و مردان ما با تماشای ماهواره با سبک زندگی جدیدی مواجه می شوند و مدام زندگی خود را با آن مقایسه می کنند و خودشان نقش های این سبک زندگی جدید را انتخاب کرده و این انتخاب بر روی مسائل و رفتارهای آنها تأثیر می گذارد.

این جامعه شناس وضعیت نامتعادل خانواده های مهاجر را به عنوان مشکل دیگر خانواده های ایرانی دانست و اظهار داشت: در بحث مهاجرت، ما با سه رویکرد مواجه هستیم؛ اول اینکه افراد مهاجر کاملاً در قالب فرهنگی خود باقی بمانند، یا اینکه وضعیت جامعه جدید را به طور کامل بپذیرند و سوم اینکه افراد در وضعیت عدم تعادل قرار گیرند و این وضعیت نامتعادل مشکلات زیادی را به همراه داشته است. در حال حاضر بسیاری از خانواده ها شکل سنتی را ندارند و این دیدگاه ها بیشتر در طبقات مرفه مذهبی و برخی جوامع روستایی وجود دارد، به علاوه اینکه گروه های خویشاوندی کمتر با هم در ارتباط هستند.

رشد فردگرایی و افزایش آمار طلاق

وی رشد فردگرایی را به عنوان عامل دیگر معرفی کرد و ادامه داد: فردگرایی باعث می شود افراد زندگی را در چارچوب فردی مثل خودشان معنا می کند و اگر همسر با ذهنیت فرد فاصله داشته باشد، با مشکلاتی مواجه می شوند.

حسینی به اشتغال زنان در بیرون از خانه اشاره کرد و افزود: در جامعه ما اولویت با اشتغال مرد است و زنان در اشتغال و درآمد احساس تبعیض می کنند و با خود فکر می کنند که اگر شاغل بودند شاید همسرشان رفتار بهتری با آنها می داشت.

این آسیب شناس در ادامه با اشاره به بحث آزادی های جنسی، افزود: طی پژوهشی نشان داده شده است که 30 درصد سقط جنین ها از سوی دختران مجرد اتفاق می افتد و این یعنی اینکه آزادی جنسی در کشور وجود دارد و این مسئله ممکن است نیازهای افراد پس از ازدواج را تغییر دهد.

چه باید کرد؟

حسینی به ارائه راهکارهایی در زمینه کاهش طلاق پرداخت و تأکید کرد: به اعتقاد من تأکید بیش از حد درخصوص روابط زناشویی و جنسی در مقوله ازدواج، امر پسندیده ای نیست و باید بیشتر بر روابط کلامی و عاطفی در زندگی زناشویی تأکید داشت؛ چراکه داشتن روابط عاطفی خوب با همسر، فرزندان بهتری را به جامعه تحویل می دهد.

وی ادامه داد: باید به مشکلات اقتصادی و اشتغال جوانان توجه شود و تشکیل زندگی به سمت سادگی پیش رود نه تجملات؛ چراکه سنت سنگین جهیزیه بیشتر از اینکه به خانواده کمک کند، به یاری تولیدات صنعتی می آید. در بسیاری از کشورهای پیشرفته صندوق کمک معاش خانواده وجود دارد که به جوانان در حال ازدواج کمک می کند، ولی در کشور ما تأخر سیاستگذاری موجب تخریب و نظام گسیختگی خانواده ها گردیده و آمار طلاق را افزایش می دهد و باید به این وضعیت رسیدگی شود.


2 پاسخ به “30 درصد سقط جنین در دختران مجرد اتفاق می افتد”

  1. زهرا گفت:

    ما مگه روسپی و دختر فراری داریم ؟ ما مگه هم جنس باز و ایدزی داریم ؟ چه آماری به آقایان حاکم بر ناموس و جان و مال مردم بگین کلاهاشونو بالاتر بکشن خوش بحالتون که جامعه رو به گند کشیدید همین که از این درد نمیمیرین که هیچ هر روز فربه تر میشین نشون میده دستی بر آتش دارین . خانه تان ویران باد که مملکتمان را ویران کردید . وقتی همه رو حذف کنی و بشی بابای بسیجیا و یه لحظه فکر نکنی که تکلیفی داری و مسئولیتی میشه این ولی آقا کور خوندی باید جواب پس بدی .

  2. سیاوش گفت:

    شما بفرمائید: با وضعیت اقتصادی که درست کرده اید به نظرتان کدام احمقی سمت ازدواج میرود؟؟؟؟زوجهای جوان کارتون خواب که نمیتوانند باشند…نه مسکن نه نان و نه زندگی…شما زندگی را هم از مردم دریغ کرده اید.پاسخگو هم نیستید. معلوم است چه میشود.جوانی که از صبح تا شب گوشهایش به جای نغمه مهر و محبت از بسیجی گری و پرخاشگری و حمله و دژمن و نوحه میشنود واقعا چه روحیه ای دارد؟؟؟همه دنیا را دشمن فرض کرده اید…واقعا چه فایده ای داشته است؟؟؟ماهواره کاره ای نیست اقایان…زمانی که جوانان از ارتباط اولیه و سالم هم منع میشوند و بسیجیان جان بر کف شما مثل گرگ به دنبالشان میافتند که مثلا نهی از منکر کرده باشند وقتی دانشگاههای کشور بر اساس قانون یک سری انسان فاسد الاخلاق دارای عقده های روانی و جنسی تفکیک جنسیتی میشوند و تنها مکانی که میتوانست نقش موثری در ازدواج جوانان ایفا کند هم نابود میشود وقتی به خاطر یک روسری با توسری و کتک از دختران استقبال میشود نتیجه همین است: جوانان وقتی به هم میرسند اولین فکرشان استفاده جنسی از یکدیگر است در کنج خانه هایشان به جای عشق شهوت حکمرانی میکند. در ان لحظه دیگر هیچ چیز مهم نیست مگر فرونشاندن شهوت کور. شهوتی که با خشم و عقده های روانی تخلیه نشده هم همراه است.در این میان کافیست 2 درصدهم به ویروس ایدز مبتلا باشند: مثل اتش در جنگل همه خواهندسوخت.اقایان: ان که باید برود شمائید.ان که بی کفایتی اش ایران را به ویرانه مبدل نموده باید برود…..بروید و مردم را از شر وجود بی وجودتان راحت کنید