سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » محمدتقی کروبی: سناریوی ضعیفی بود/ فقط یک عکس یادگاری داشتند و اینهمه دروغ گفتند...
» هر وقت اختلافات درونی‌شان اوج می‌گیرد، دنبال انحراف افکار عمومی می‌افتند

محمدتقی کروبی: سناریوی ضعیفی بود/ فقط یک عکس یادگاری داشتند و اینهمه دروغ گفتند

چکیده :متاسفانه حاکمیت پس از گذشت چهارسال همچنان با لجاجت خواست مردم ایران برای تغییر را نادیده می‌گیرد و هر زمان که اختلافات درونی خودشان اوج می‌گیرد و مشکلات داخلی افزایش پیدا می‌کند، به دنبال انحراف افکار عمومی می‌افتد. حاکمیت باید بداند که آنچه در سال ۸۸ و پس از آن در قالب جنبش سبز مطرح شد، هیچ ربطی به بیگانگان و سازمان‌های جاسوسی و دولتهای خارجی ندارد. انتشار اتهاماتی تا این اندازه سست و بی‌سند، نه مردم ایران را از خواست‌هایشان بازمی‌دارد و نه راه‌حلی برای مشکلات روزافزون داخلی است که با بی‌تدبیری و لجاجت در نادیده گرفتن واقعیت‌ها روز به روز هم بیشتر می‌شود....


محمدتقی کروبی، فرزند مهدی کروبی، معتقد است سناریوی امنیتی که اخیرا در مستند صدا و سیما مطرح شده، بسیاری ضعیف بوده است. وی تاکید می کند که در این مستند، جز یک عکس یادگاری هیچ چیز درستی درباره شیخ مهدی کروبی نداشت؛ و انگیزه حاکمیت از پخش این مستند را اینگونه تحلیل می کند: هر زمان که اختلافات درونی خودشان اوج می‌گیرد و مشکلات داخلی افزایش پیدا می‌کند، به دنبال انحراف افکار عمومی می‌افتند.

به گزارش روز، مستند مثلث، که سومین سری از مستندهایی است که از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش ‌شد،این بار به اعترافات فردی اختصاص داشت که خود را “نقطه ثقل سرويس‌هاي اطلاعاتي آمريکا و انگليس” و رابط “ضدانقلاب خارج از کشور و جريان سبز در داخل کشور” می‌نامید. یکی از مهم‌ترین ادعاهای محمود زمانی، فرد اعتراف کننده، این بود که او به عنوان رابط مهدی کروبی و اردشیر امیرارجمند، نماینده میرحسین موسوی در خارج از کشور ایفای نقش می‌کرده است. از محمد تقی کروبی، فرزند مهدی کروبی درباره این ادعا و اتهامات وارد شده به پدرش پرسیده‌ایم. پاسخ او در یک کلام تکذیب است و البته ضعیف خواندن سناریوی جدید نهادهای امنیتی.

رابطی با یک عکس یادگاری

محمود زمانی خود را این گونه معرفی می‌کند: “دقيقاً من وسط يک مثلثی بودم که ۳ راس داشت؛ من عنصر مورد اعتماد همزمان ۳ گروه بودم؛ سرویس‌های اطلاعاتی غرب شامل آمریکا و انگلیس، اپوزوسیون و ضدانقلاب خارج از کشور و همچنین جریان داخلی که مربوط به فتنه سال ۸۸ می‌شد و با مسئولين و سران اين جريان در تماس بودم.”

او سپس ادعا می‌کند که ” در قضایای سال ۸۸ من به عنوان رابط آقای کروبی و آقای اردشیر امیرارجمند به عنوان نماینده آقای موسوی به عنوان رابط با خارج از کشور و اپوزیسیون خارج از کشور در ارتباط بودیم؛ من در داخل مرتب با آقاي کروبي ملاقات مي‌کردم و نظرات اپوزوسيون خارج از کشور را به ايشون منتقل مي‌کردم و همچنين نظرات ايشون رو به اونها. ملاقات‌هاي من با آقاي کروبي کاملاً در يک فضاي خصوصي برگزار مي‌شد و ايشون اجازه نمي‌داد که کس ديگه‌اي در جلسات ما حضور داشته باشد و مطالبي داشتيم که بايد باهم چک مي‌کردم ومن نظرات ايشون رو به خارج منتقل مي‌کردم.”

محمدتقی کروبی با رد این ادعا می‌گوید: “نه تنها من هرگز چنین فردی را ندیده‌ام بلکه نام ایشان را نشنیده بودم. همچنین امروز از همکاران دفتر پدرم هم جویا شدم.آنها هم فردی به نام محمود زمانی را نمی‌شناختند که کوچکترین ارتباط کاری با مهدی کروبی داشته باشد.”

او همچنین تاکید می‌کند: “مشاوران و نمایندگان مهدی کروبی در خارج از کشور از روز نخست معرف افکار عمومی بوده‌اند و در آقای مجتبی واحدی و اسماعیل گرامی مقدم خلاصه می‌شوند. هیچ نیازی هم به وجود رابط پنهانی وجود نداشته است، چه برسد به اینکه این رابط آقای محمود زمانی باشد.”

زمانی درباره ورود خود به “حياط خلوت ضدانقلاب” می‌گوید: “به خاطر سوابق کاری خانوادگی در زمینه نفت، نمایندگی چندین شرکت نفتی رو تو زمینه تجهیزات و حفاری نفت داشتم و با شرکت‌های فرانسوی و انگلیسی در زمینه تولیدات تجهیزات نفت کار می‌کردم.”

اما فرزند کروبی به اطلاعاتی از او دست یافته که او را کارمند سابق بنیاد شهید معرفی می‌کند. گویا از همین ارتباط نیم‌بند برای باورپذیر بودن رابطه زمانی و کروبی در فیلم اعترافات استفاده کرده‌اند.

محمدتقی کروبی این فیلم را ضعیف‌ترین سناریوی نهادهای امنیتی علیه پدر خود می‌داند و می‌گوید: “همه مستندات ارتباط محمود زمانی با پدر در یک عکس یادگاری با مهدی کروبی خلاصه می‌شود که رو به دوربین نشسته‌اند. کسی که ادعای نمایندگی و ارتباط نزدیک با مهدی کروبی را دارد چرا اسناد و مدارکی از این ارتباط جز یک عکس یادگاری ندارد؟ همه می‌دانند که پدر در مناسب‌های مختلف و در مکان‌های مختلف با بازدیدکنندگان عکس‌های یادگاری بسیاری گرفته است که یکی از این عکس‌ها مستند ساخت یک سناریوی عجیب غریب جاسوسی و اتهام ارتباط با بیگانگان شده است.”

کروبی و مخالفت با دخالت خارجی

زمانی ادعاهای دیگری هم درباره مهدی کروبی مطرح کرده است؛ از جمله اینکه “حرفشون اين بود که به اصطلاح پيام برسونم به آقاي کروبي که با هماهنگي اونها مردم را دعوت کنند به خيابون‌ها. در ملاقات‌هايي که با آقاي کروبي داشتم ايشون دوبار تقاضاي درخواست پول براي کمک به سيستم و دفترش داشت و مي‌گفت که اين کمک را صرفاً من از شما مي‌خواهم؛ من همين تقاضا را راستش از آقاي اميرحسين جهانشاهي کردم و به ايشون منتقل کردم و ايشون گفت اگر آقاي کروبي شخصاً کسي را معرفي کنه به من، من حاضر به هرگونه پشتيباني و پرداخت مالي هستم.”

اما آیا مهدی کروبی معتقد به استفاده از نیروی خارجی و همکاری با آنان در قالب‌هایی مانند دریافت کمک مالی بوده است؟ پاسخ فرزند کروبی تکذیبی صریح است: “به هیچ عنوان. یکی از مهم‌ترین خصوصیات پدرم که به آن مشهور هم بود، صراحت ایشان است. مهدی کروبی همان طور که همیشه عنوان کرده، قائل به دخالت خارجی نیست و معتقد است هر تغییری باید از مجرای خواست و اراده مردم ایران محقق شود. او نه تنها هیچ کمکی از منابع خارج از کشور دریافت نکرده بلکه با نیروهای وابسته به دولت‌های بیگانه نیز همکاری نداشته و با دخالت این نیروها در سرنوشت مردم ایران مخالف است.”

“صدا و سیمای دروغ‌پرداز”

مهدی کروبی که پیش از زندانی شدن در خانه اعلام کرده بود “تکلیف صدا و سیمایِ دروغ پرداز مشخص است اما اگر حاکمیت، شجاعت و غیرت دارد فوراً دادگاه علنی برای من تشکیل دهد و به رسانه‌های مکتوب و مجازی در داخل کشور اجازه دهد دفاعیات و اسناد من را منتشر نمایند” اکنون از سوی صدا و سیما و در برنامه‌ای که ظاهرا از سوی باشگاه خبرنگاران جوان تهیه شده، به ارتباط با خارج از کشور و درخواست و دریافت کمک مالی متهم شده است. تحلیل محمدتقی کروبی از پخش این مستند در شرایط فعلی چیست؟ او می‌گوید: “متاسفانه حاکمیت پس از گذشت چهارسال همچنان با لجاجت خواست مردم ایران برای تغییر را نادیده می‌گیرد و هر زمان که اختلافات درونی خودشان اوج می‌گیرد و مشکلات داخلی افزایش پیدا می‌کند، به دنبال انحراف افکار عمومی می‌افتد. حاکمیت باید بداند که آنچه در سال ۸۸ و پس از آن در قالب جنبش سبز مطرح شد، هیچ ربطی به بیگانگان و سازمان‌های جاسوسی و دولتهای خارجی ندارد. انتشار اتهاماتی تا این اندازه سست و بی‌سند، نه مردم ایران را از خواست‌هایشان بازمی‌دارد و نه راه‌حلی برای مشکلات روزافزون داخلی است که با بی‌تدبیری و لجاجت در نادیده گرفتن واقعیت‌ها روز به روز هم بیشتر می‌شود.”


2 پاسخ به “محمدتقی کروبی: سناریوی ضعیفی بود/ فقط یک عکس یادگاری داشتند و اینهمه دروغ گفتند”

  1. kaveh گفت:

    چقدر هم این اعتراف گیری و این سناریو نویسی علیه کروبی بچه گانه و مضحک بود هر ادمی را می خنداند

  2. بابک خرم دین گفت:

    کروبی بت شکن . بت بزرگ را بشکن . هر جا هستی . کروبی تو یک بت شکنی . هرجا هستی تو را و تمام دوستانم سبزم را فراموش نمی کنم . هرجا هستند . من در کنار شما هستم . زندانیان سیاسی را آزاد کنید . مرگ بر دیکتاتور . شب روز همه جا فریاد می زنم . ی .