سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » علی مطهری: حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی بدون محاکمه اشتباه بود...
» اصولگرایان باید به خاطر حمایتشان از احمدی‌نژاد عذرخواهی کنند

علی مطهری: حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی بدون محاکمه اشتباه بود

چکیده :از احمدی‌نژاد حمایت‌های بیش از حد و نا‌به جا صورت گرفت و همین باعث شکل گیری جریان انحرافی و قدرت یابی آن‌ها شد. مجلس اگر درست رفتار می‌کرد نباید حتی یک ساعت هم اجازه می‌داد احمدی‌نژاد رییس دولت بماند، زیرا او هیچ‌گاه در طول ۸ سال ریاست جمهوری قوانین را رعایت نکرد و پایبند به قانون نبود و قانون خودش را اجرا می‌کرد....


کلمه- گروه خبر: علی مطهری با انتقاد از حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی می گوید: حصر خانگی و بازداشت افراد بدون حکم و محاکمه در دردادگاه غلط است و این کار اشتباه بود. دادگاه را برگزار کنند و دادگاه حتی به ده سال زندان حکم بدهد. اما این کار بدون محاکمه اشتباه است. من حتی در مورد حصر آیت الله منتظری نیز مخالف بودم، و اگر پدرم، شهید مطهری زنده بودند، این اتفاقات نمی‌افتاد.

وی برای چندمین بار طی چند سال گذشته گفته است که کروبی و موسوی باید بتوانند در یک دادگاه علنی صحبت کنند و مردم را در جریان قرار دهند.

چندی پیش نیز او گفته بود: حتي درباره آقايان موسوي و كروبي هم همين نظر را دارم. اگر قرار است محاكمه بشوند بايد اين ‏كار صورت بگيرد و هر مجازاتي بر اساس محاكمه باشد. ‏زياد قانع‌كننده نيست كه ما مجازاتي را بدون محاكمه اعمال كنيم. اين توجيهاتي هم كه برخي مي‌‏گويند دليل حصر آنها به خاطر آسيب نرسيدن به آنهاست از نظر حقوقي قابل قبول نيست و صرفا ‏يك توجيه است. ‏بايد ماه‌ها پيش اين كار مي‌شد، البته حالا هم بشود آثار خوبي دارد. ‏

او همچنین در جریان رسیدگی به صلاحیت کاندیداها عنوان کرده بود که فرضا آقایان موسوی و کروبی هم کاندیدای ریاست جمهوری شوند، قطع نظر از اعتقاد شخصی ما درباره میزان قصور یا تقصیر آنها در بحران مذکور، چون در هیچ دادگاهی به طور علنی محاکمه نشده و از خود دفاع نکرده اند، مجوز قانونی برای رد صلاحیت آنها وجود ندارد.

فرزند آیت الله مطهری گفته بود: اگر محکوم شدند، آن موقع شورای نگهبان تصمیم بگیرد. چطور کسی که ۸ سال نخست وزیر بوده و کسی که دو دوره رئیس مجلس بوده، اینگونه شده اند. دیوانه که نشده اند. باید حرف آنها را شنید و بعدا قضاوت کرد.

علی مطهری در نشست پرسش و پاسخی که توسط خانه شهریاران جوان در تهران برگزار شد گفت: باید اصول گرایان نسبت به وقایع گذشته و حمایت خود از احمدی‌نژاد عذرخواهی کنند و اشتباهات خود را بپذیرند. از سال ۸۴ تا کنون عده‌ای از افراد به بهانه مخالفت با هاشمی و خاتمی و دلسوزان انقلاب از کسانی حمایت کردند که شناسنامه مشخصی نداشته‌اند. عملکرد دولت احمدی‌نژاد از همان سال ۸۴ خوب نبود. عده‌ای با سر و صدا در سال ۸۸ مانع از اجماع اصول گرایان بر روی کاندیدای دیگری شدند و گفتند که نظر رهبری به آقای احمدی‌نژاد نزدیک است. در حالیکه اینطور نبوده است. مردم نظر می‌دهند که چه کسی رییس جمهور شود، نظر مردم مهم است.

به گزارش پویش، مطهری گفت: از احمدی‌نژاد حمایت‌های بیش از حد و نا‌به جا صورت گرفت و همین باعث شکل گیری جریان انحرافی و قدرت یابی آن‌ها شد. مجلس اگر درست رفتار می‌کرد نباید حتی یک ساعت هم اجازه می‌داد احمدی‌نژاد رییس دولت بماند، زیرا او هیچ‌گاه در طول ۸ سال ریاست جمهوری قوانین را رعایت نکرد و پایبند به قانون نبود و قانون خودش را اجرا می‌کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به سوالی در مورد دخالت سپاه در انتخابات گفت که سپاه در انتخابات مجلس نهم از طریق دادن امکانات خود به افراد خاص تخلف کرد و نباید چنین کاری را انجام می‌داد، این‌که سپاه به یک کارتل بزرگ اقتصادی تبدیل شود هم اشتباه است. سپاه نباید در مسائل سیاسی مانند انتخابات و همچنین مسائل اقتصادی دخالت کند.

وی مطهری در مورد حضور خاتمی و هاشمی در انتخابات گفت: حضور خاتمی و اصلاح طلبان حتی اگر رد صلاحیت شوند هم مفید است. به نظر من خاتمی باید در انتخابات سال بعد حضور پیدا کند. اصلاح طلبان نباید اشتباه انتخابات مجلس نهم را داشته باشند. آن‌ها حتی در صورت وجود رد صلاحیت‌های زیاد هم باید شرکت می‌کردند. به نظر من خاتمی و هاشمی از ذخایر انقلاب‌اند و میرحسین موسوی و کروبی هیچ‌گاه از قطار انقلاب پیاده نشده‌اند، این صحبت مبنی بر پیاده شدن افراد از قطار انقلاب و ریزش آن‌ها غلط است و محصول جناح تندرویی است که هیچ نسبتی با انقلاب ندارند و قصد دارند انقلاب را تصاحب کنند.

فرزند شهید مطهری در رابطه با آزادی بیان در تاریخ سی و چهار ساله پس از انقلاب گفت: طی سی و چهار سال گذشته شرایطی که بتوان از آن تحت عنوان وجود آزادی بیان در کشور یاد کرد، وجود نداشته است. در دوران جنگ آن هم به خاطر شرایط خاص حاکم بر کشور، عدم وجود آزادی بیان و ایجاد محدودیت‌هایی در این زمینه امری عادی و در جهت مصلحت کشور وشرایط خاص آن دوران بوده است.

او از دولت سازندگی به عنوان دولتی که تحمل کمی داشته است یاد کرد، در حالیکه دوران اصلاحات را بهترین دورانی دانست که در آن آزادی بیان در کشور در عالیترین حد خود در کشور وجود داشته است. همچنین دولت‌های نهم و خصوصا دهم را با توجه به وقایع بعد از انتخابات سال ۸۸ و سخت گیری‌ها و محدودیت‌های بی‌موردی که صورت گرفت، از بد‌ترین دورانی دانست که در آن به آزادی بیان در جامعه بهایی داده نشده است و این نوع برخورد‌ها و تنگ نظری‌ها را جزء آرمان‌های انقلاب ندانست.

علی مطهری گفت: ما باید برداشت درستی از اصل ولایت فقیه داشته باشیم. نباید ولایت فقیه را به گونه‌ای تفسیر کنیم که با آزادی بیان و قانون مغایرت داشته باشد. ولایت فقیه از نظر شهید مطهری یک ولایت ایدئولوژیک است و به نظر من نیز درست است. اما برخی از نمایندگان و اشخاص تفسیری نادرست از آن دارند. مثلا برخی می‌گفتند که نباید جریان استیضاح به راه می‌افتاد درحالیکه این حرف غلط است و تعریف ولایت فقیه این نیست. وزیری که عملکردش بد بوده و همچنان نیز همچون سابق است باید طبق قوانین استیضاح شود و این برداشت طبق قانون درست است. تنها حکم حکومتی است که الزام آور است. در ولایت فقیه حوزه اختیارات ولایت فقیه در قانون مشخص شده است. استیضاح یک وزیر از وظایف مجلس است.

این نماینده مجلس در پاسخ به این پرسش که اگر شهید مطهری زنده بودند جزء کدام دسته قرار می‌گرفتند، گفت: وقتی که فرزندش جزء نااهلان به حساب می‌آید احتمالا خودشان هم همینطور می‌شدند. شهید مطهری به مساله آزادی بیان و تفکر و وجود احزاب حتی مارکسیست‌ها در جامعه معتقد بودند در حالیکه این نوع از آزاد اندیشی در جامعه امروز نه تنها محقق نمی‌شود بلکه تحمل نیز نمی‌شود.


12 پاسخ به “علی مطهری: حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی بدون محاکمه اشتباه بود”

 1. Motagh_1330 گفت:

  همین حالا هم یکساعت که هیج.یک ثانیه هم نباید بماتد.سپس انکه اشتباه نبود خیانت بود

 2. Shafadadahandeh گفت:

  درود به شرفت
  الحق که فرزند خلف شهید مطهری هستی
  ای مدرس زمان ، اگر شما در این مجلس حضور نداشتی نمی شد این مجلس را مجلس زندگان نامید.
  خداوند همه را به راه راست هدایت کند.انشاء الله

 3. حامد گفت:

  الحق که پسر آن پدری اماانتظار بیش ازاین می رود،فرزندانانقلاب ،اصحاب امام،شخصیتهای فرهنگی وسیاسی واقتصادی ، …در زندان و حصرو بندند .ابروی انقلاب به تاراج رفته ومیرود ،دیر بجنبید بازگشتی نیست …

 4. خیلی گفت:

  من نمی دانم افرادی مثل مطهری کی می خواهند بفهمند که احمدی نژاد تابع فرامین رهبری است و هر کاری که ایشان انجام میدهد قبلا با رهبری هماهنگ کرده است . اصلا رییس جمهور و رهبر یکی هستند . اگر هم گاهی سرپیچی میکند آنهم با هماهنگی قبلی با رهبری است . اصلا چرا هم درسال 84د و هم 88 کودتا کردند 84 برعلیه رفسنجانی که ایشان مجبور شد کوتاه بیاید و 88 برعلیه موسوی که موسوی حاضر نشد در برابر حق مردم کوتاه بیاید . در هر دو انتخابات احمدی نژاد با کودتای رهبری سر کار آمد . رهبری بعد از ریاست جهوری خاتمی و محبوبیت جهانی ایشان تصمیم گرفت تمام قدرت را به دست خود داشته باشد برای همین هم احمدی نژاد را سرکار آوردند که دستورات رهبری را چشم بسته و مو به مو با اجرا بگذارد . آقای مطهری میگوید مجلس اگر درست رفتار می‌کرد نباید حتی یک ساعت هم اجازه می‌داد احمدی‌نژاد رییس دولت بماند، زیرا او هیچ‌گاه در طول ۸ سال ریاست جمهوری قوانین را رعایت نکرد و پایبند به قانون نبود و قانون خودش را اجرا می‌کرد. سوال اینجاست که مگر مجلس قدرتی هم دارد که بخواهد به آن خوب عمل کند. مجلس هم یک جور دیگر زیر سلطه رهبریست همین بله قزبان چشم قربان مجلس بود که مملکت را به این روز انداخته است . همین چندروز قبل بود که بعد از انتقاد رهبری از مجلس بخاط عمل کردن به وظیفه قانونی خود بلا فاصله نامه غلت کردم به بارگاه ایشان نوشتید . جناب آقای مطهری بهترین کاری که این مجلس میتواند بکند این است که با تصویب یک قانون تمام اختیارات مجلس و ریاست جمهوری را بطور رسمی به رهبری واگذار کنید و این هزینه کلان انتخابات صوری مجلس و ریاست جمهوری را از گردن مردم بردارد چو در حال حاضر بطور غیر رسمی هم ریسس جمهور دست نشانده رهبریند و هم مجلس و هم قوه قضایئه ! وقتی جنابعال بعنوان نماینده ملت میگویی اگر رهبر مایل به استیضاح نبود میگفتند و ما انجام نمی دادیم یعنی اینکه مجلس تابع اوامر رهبریست . یا اینکه و قتی رییس جمهور وزیر کابینه خود را برکنار میکند ولی رهبری اورا مجددا ابقا میکند یعنی ریاست جمهوری کشک . وقتی میگویند فصل الخطاب رهبری هستند یعنی قانون اساسی و تمام ساز کارهای پیشبینی شده در آن کشک. جناب آقای مطهری مشکل ایران قدرت بیش از حد رهبریست . نه احمدی نژاد چون احمدی نژاد 4 ماه دیگر میرود ونفر بعدی هم چون با مهندسی انتخابات سرکار خواهد آمد وضع به همین منوال خواهد بود .

  • kdjfdf گفت:

   بسیار بجا گفتید حتی شاه فقید هم اینچنین به مجلیس و دولت دست اندازی نمی کرد واقعا لقب دیکتاتور شایسته ی خامنه ایست

 5. يكي از مردم ايران گفت:

  واقعا كه مدرس زماني. جدا” بدون حضور شما يك نفر در مجلس، در اين مجلس را تخته مي كردند بهتر بود. درود به شرفت و خدا رحمت كند شهيد مطهري را.

 6. Sabzsabz1388 گفت:

  اصلا انقلاب 57 اشتباه بوده و این اشتباه باید یک روزی به پایان برسد که این روز هم در حال نزدیک شدن است

 7. As گفت:

  من خودم در آن برنامه بودم.وقتی اسم خاتمی میامد حضار که همه از جوانان هم بودند شدیدا ایشان را تشویق میکردند

 8. Kerachian Mahdi گفت:

  دیر گفتی ولی گل کفتی

 9. احسان گفت:

  حکومتی که تاجزاده و موسوی و کروبی را حبس می‌کند و صلواتی، شریعتمداری و مرتضوی سر کار هستند حتما اگر مغرض نباشد یا دیوانه است و یا کور فهم و گمراه.

 10. Rend Bazari گفت:

  آمدی جانت به قربانش ولی حالا چرا ؟
  خود ِ آقا فرمودند نظراتشان به احمدی نزدیک تر است تا هاشمی .
  و مکروا و مکر الله…

 11. ساکن تهران گفت:

  اگه یک ادم درست و سالم تو این نظام بخوای پیدا کنی بی شک یکیش علی مطهری هست ادم وقتی میشینه به حرفاش فقط اندکی تعقل میکنه

  دقیقا می فهمه که استیضاح کار درستی هست و رهبری اشتباه می کنه می گه نباید انجام می شد

  پدر مردم داره در میاد بعد اقا انتظار داره همه ساکت بشینن یک گوشه هیچی نگن

  من که مسلمان شیعه واقعی هستم از این حرف اقا ناراحتم و امثال کارهای مطهری را درست میدونم