سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » پنج سال حبس در تبعید و ده سال تبعید در بلوچستان برای میرطاهر موسوی...
» این نماینده دربند مجلس ششم بیش از 150 روز انفرادی و تحت فشار برای مصاحبه یا اعتراف تلویزیونی بود

پنج سال حبس در تبعید و ده سال تبعید در بلوچستان برای میرطاهر موسوی

چکیده :حکم میرطاهر موسوی صادر شد؛ پنج سال حبس تعزیری در بلوچستان و ده سال تبعید به این منطقه برای نماینده سابق مجلس و فرماندار اسبق کرج در دهه اول انقلاب پس از بیش از 220 روز بازجویی و انفرادی....


حکم میرطاهر موسوی صادر شد؛ پنج سال حبس تعزیری در بلوچستان و ده سال تبعید به این منطقه برای نماینده سابق مجلس و فرماندار اسبق کرج در دهه اول انقلاب پس از بیش از 220 روز بازجویی و انفرادی.

به گزارش خبرنگار کلمه، پس از هفت ماه و نیم فشار انفرادی و بازجویی در شرایط سخت، شعبه 26 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی پنج سال حبس تعزیری در بلوچستان و ده سال تبعید به این استان را صادر کرد.

میرطاهر موسوی، استاد دانشگاه و عضو ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در انتخابات دهمین دوره ی ریاست جمهوری در مرداد ماه سال جاری بازداشت و بلافاصله به انفرادی های بند امنیتی زندان اوین منتقل شد.

پس از آن گزارش شد که بازجویان برای خلاصی از شرایط وخیم وی، دو راه پیش روی این زندانی سیاسی گذاشته اند: مصاحبه به شیوه ی سردار مدحی و برنامه ای که در سیمای ضرغامی پخش شد، و یا آنچه در سال ۸۸ در دادگاه های نمایشی شاهد آن بودیم و اعتراف به گناه های ناکرده؛ که سه سال قبل هم پس از دوره های طولانی حبس انفرادی و فشارهای شدید جسمی و روانی، برخی زندانیان به آن وادار شدند.

پیش از این گزارش ها حاکی از آن بود که وی در تمام 229 روز بازجویی برای اعتراف به آنچه بازجویان می خواسته اند، تحت فشار بوده و به خصوص برای اعلام مواضع و بیان مطالب مورد نظر بازجویان در مقابل دوربین تحت فشارهای روانی شدید قرار گرفته است. اینکه آیا شکنجه و فشارهایی که بر وی اعمال می شود به شکل فیزیکی نیز بوده یا خیر اطلاعی در دست نیست، اما قدر مسلم نفس زندان انفرادی از مصادیق مسلم شکنجه است که در خصوص میرطاهر موسوی، شیوه های دیگر فشار روانی نیز در کنار بیماری های متعدد به آن افزوده شده است.

چندی پیش یکی از نزدیکان میرطاهر موسوی، با ابراز نگرانی درباره سلامتی وی، به کلمه گفته بود که در مواجهه کاملا اتفاقی که ۲۹ مهر در راهرو دادسرا با او داشته اند، مشهود بوده که کاهش وزن زیادی داشته و بسیار ناتوان و بیمار، تنها جمله ای که گفته این بود که “حالم خیلی بد است و در هفته گذشته ۴ بار بیهوش شده و زیر سرم رفته ام.”

میر طاهر موسوی از بیماری های متعددی از جمله بیماری قلبی رنج می برد و پیش از بازداشت تحت نظر پزشک بوده است، به نحوی که پزشکان معالج وی اعلام کرده اند او به هیچ وجه نباید در محیط بسته و شرایط ایزوله قرار گیرد. این نظر تخصصی پزشکان، از سوی خانواده آقای موسوی به مسئولان زندان و بازپرس هم منتقل شده است، با این حال او همچنان در سلول های بند ۲۰۹ اوین به سر می برد.

بر اساس این گزارش، علیرغم این حکم سنگین، هنوز اتهام میرطاهر موسوی به صورت رسمی اعلام نشده است و تنها سایت های وابسته به نهادهای امنیتی، مطالبی همچون نقش او در “به انحراف کشیدن علوم انسانی”! را به عنوان اتهام وی اعلام کرده اند.


3 پاسخ به “پنج سال حبس در تبعید و ده سال تبعید در بلوچستان برای میرطاهر موسوی”

 1. یار میر حسین گفت:

  این حکومت خود کامه و مستبد .که ملتی را به فلاکت کشانده .آبروی دین و انسانیت را برده…فکر می کند چند سال بر مسند حکومت است .که چنین حکم های سنگین می دهد .مرگ بر دیکتاتور ..چه شاه باشه چه رهبر .

 2. ارش گفت:

  در مسلخ عشق جز نکو را نکشند .. روبه صفتان زشت خور را نکشند

 3. mahdiyar گفت:

  عمر ظلم کوتاهه /