سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » گزارش به مردم: صد روز ممنوع الملاقاتی؛ یک ماه بی خبری مطلق از موسوی و رهنورد...
» فشارها بر دختران میرحسین همچنان ادامه دارد + جدول آخرین تماس ها

گزارش به مردم: صد روز ممنوع الملاقاتی؛ یک ماه بی خبری مطلق از موسوی و رهنورد

چکیده :نزدیک به یک ماه است که دختران موسوی و رهنورد به طور مطلق از وضعیت پدر و مادر خود بی خبرند و هیچ تماسی با آنها نداشته اند. عدد روزهای محرومیت آنها از ملاقات با والدین خود نیز تا اواسط هفته جاری به 100 می رسد؛ روزهایی که با فشارهای مضاعف بی سابقه ای بر فرزندان میرحسین همراه بوده است. تنها به این جرم که حاضر نشدند درباره آزارها و فشارهای ماموران حکومتی علیه رهبران محصور جنبش سبز، سکوت کنند....


در ادامه فشارها بر فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، ماموران امنیتی برای مدت نزدیک به 100 روز از ملاقات آنها با پدر و مادرشان جلوگیری کرده اند و علت آن را نیز اطلاع رسانی آنها برشمرده اند.

به گزارش خبرنگار کلمه، نزدیک به یک ماه است که دختران موسوی به طور مطلق از وضعیت پدر و مادر خود بی خبرند و هیچ تماسی با آنها نداشته اند. آخرین خبر مربوط به تلفنی است که آنها با کوکب موسوی داشته و گفته اند ماموران اجازه تماس با زهرا و نرگس را نمی دهند.

عدد روزهای محرومیت آنها از ملاقات با والدینی که در خانه خود محبوس هستند نیز تا اواسط هفته جاری به 100 می رسد. اکنون کوکب موسوی از یک ماه قبل و زهرا و نرگس، دو دختر دیگر موسوی و رهنورد، از دو ماه قبل از تماس تلفنی محروم اند و حتی به آنها گفته نشده که پس از این چه زمانی اجازه تماس تلفنی خواهند یافت.

پدر زهرا رهنورد نهم دی ماه گذشته، پس از مدت ها بیماری و در حالی که از همراهی دخترش در آخرین روزهای عمر محروم بود، درگذشت. خانم رهنورد در دو ماهی که از فوت پدر می گذرد، تنها چند بار اجازه یافته است تحت الحفظ ماموران امنیتی به دیدار مادرش، احترام سادات نواب صفوی، برود و در یکی از این دیدارها که در اولین روزهای پس از فوت پدرش صورت گرفت، کوکب موسوی که به طور اتفاقی در همان زمان در منزل مادر بزرگ حضور داشته، موفق به دیدار مادرش شده است.

این دیدار اتفاقی در روز 18 بهمن انجام شده است؛ به طوری که وقتی ماموران خانم رهنورد را به داخل منزل مادرش می آورند، کوکب موسوی دختر بزرگ وی نیز به طور اتفاقی آنجا بوده است و با اصرار مادربزرگ در منزل وی می ماند. با این حال ماموران در ابتدا از نشستن کوکب در کنار مادرش جلوگیری می کنند؛ تا آنکه فضای بگومگوی تندی بروز می کند که به درگیری کلامی خانم رهنورد با یکی از دو زندانبان زن می انجامد.

پیش از آن، آخرین باری که دختران میرحسین توانسته بودند اجازه ملاقات با پدر و مادرشان بیابند، مربوط به روز 30 آبان است. بدین ترتیب از حدود صد روز قبل فرزندان رهنورد و موسوی اجازه نداشته اند با آنها ملاقات داشته باشند.

البته پیش از این هم شده بود که دختران موسوی و رهنورد برای مدت زیادی از پدر و مادر خود بی خبر باشند، اما این اولین بار است که محرومیت از ملاقات با حمله به منزل، بازداشت چند ساعته و احضار و بازجویی و پرونده سازی همراه می شود. وضعیتی که پایان دومین سال حصر را متفاوت و دشوارتر از تمام دو سال گذشته ساخته است.

زهرا رهنورد هم روز سه شنبه 26 دی ماه در گفت و گوی تلفنی با مادرش، تایید کرده بود که ماموران اجازه نمی دهند هیچ گونه تماس تلفنی بین او و میرحسین با دخترانشان برقرار شود.

این 100 روز بی خبری، با فشارهای مضاعفی بر دختران موسوی همراه بوده است. از تماس تلفنی تهدیدآمیز در ماه آبان با زهرا موسوی که به ممنوع الملاقات شدن وی تاکنون انجامیده است، تا درگذشت پدربزرگ و محدودیت هایی که برای مراسم های آن مرحوم تعیین و تحمیل شد، و بازداشت چند ساعته نرگس و زهرا موسوی همراه با حمله به خانه آنها، بازجویی از آنها و احضار هر سه دختر به دادسرا.

تنها جرم دختران موسوی این بود که همراه با فرزندان کروبی، درباره وضعیت والدین محصور خود اطلاع رسانی کردند و حاضر نشدند درباره آزارها و فشارهای ماموران حکومتی علیه این زندانیان بی گناه سکوت کنند.

ماه آغازین سومین سال حصر موسوی و کروبی در حالی سپری می شود که حاکمیت پس از دو سال و اندی هنوز نه جرات کرده به محاکمه علنی و عادلانه رهبران جنبش سبز تن دهد، نه حاضر شده حق قانونی و شرعی آنها برای آزادی از حبس خانگی غیرقانونی را بپذیرد و نه حتی ابتدایی ترین الزامات حقوقی و بدیهی ترین حقوق یک زندانی را درباره آنها مراعات می کند.

این در حالی است که سیل تهمت پراکنی ها و دروغ پردازی ها درباره همراهان جنبش سبز و سه سال مقاومت پر افتخار ایشان، همچنان ادامه دارد و به رغم تاکیدات مراجع مستقل، علمای آزاده و سیاسیون غیر وابسته به حاکمیت، هنوز تغییری در وضعیت حصر غیر شرعی، غیر قانونی و غیر عقلانی رهنورد، موسوی و کروبی ایجاد نشده است.

جداول زیر، زمان دقیق و چگونگی آخرین ملاقات ها و تماس های هر یک از دختران با میرحسین و رهنورد را نشان می دهد:

۲۳ آبان آخرین ملاقات زهرا موسوی با پدر و مادر قبل از ممنوع الملاقات شدن
۳۰ آبان آخرین ملاقات کوکب و نرگس موسوی با پدر و مادر قبل از ممنوع الملاقات شدن
۱۴ آذر تماس تلفنی میرحسین و رهنورد با هر سه دختر
۱۲ دی تماس تلفنی میرحسین و رهنورد با هر سه دختر بعد از مرگ پدربزرگ، مشروط به مطرح نشدن حرف سیاسی
۱۸ دی دیدار اتفاقی کوکب موسوی با مادر در خانه مادربزرگ
۱۰ بهمن
تماس تلفنی میرحسین و رهنورد، تنها با کوکب موسوی (آنها گفته اند اجازه تماس با نرگس و زهرا را ندارند)

 


5 پاسخ به “گزارش به مردم: صد روز ممنوع الملاقاتی؛ یک ماه بی خبری مطلق از موسوی و رهنورد”

 1. حسن آقا گفت:

  شما هراندازه براین سه نفر حصری و آن سی هزار زندانی سیاسی ما سخت بگیرید، مهرآنها بیشتر در دل ملت نشسته و کینه ما نسبت به شما سردمداران کینه جو بیشتر خواهد شد. ما منتظر بهار ایرانی هستیم. زنده باد بهار ایرانی

 2. Farhad گفت:

  آقای موسوی و خانم رهنورد،بهتر ازهمه می دانند که زمستان را در برابر آفتاب توان مقاومت نیست . علیرغم تمام این شداید،فردا روشن و امید بخش است.

 3. ایران گفت:

  نکبت استبداد دینی

 4. Saa گفت:

  ممنون از اطلاع رسانیتون

 5. صابر قوامی گفت:

  جناب آقای خامنه ای !

  آنقدر بر طبل جنگ با مردم مکوب و از دولت کودتا حمایت مکن ! زندانیان سیاسی را از زندان آزاد کن و با یک فرمان عفوعمومی زمینه ی بازگشت هزاران پناهنده ایرانی را که پس از کودتای انتخاباتی ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ ناچار به ترک ایران شدند ٫ فراهم نما. مردم کشور در صورت انجام چنین امری از سوی رهبری ٫چشم بر خطاها و جفاهایی که از سوی ولی مطلقه و اطرافیان او به ویژه در چند ساله ی اخیر بر آنان رفته ٫خواهند بست .