سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » پرونده 300 میلیارد تومان پول گمشده دوره شهرداری احمدی نژاد در زمین سازمان بازرسی...
» پولهایی که خرج انتخابات ریاست جمهوری شد

پرونده 300 میلیارد تومان پول گمشده دوره شهرداری احمدی نژاد در زمین سازمان بازرسی

چکیده :در زمان ریاست محمود احمدی‌نژاد بر شهرداری تهران ۳۲۰ میلیارد تومان هزینه شده اما هنوز مشخص نشده که این بودجه صرف انجام چه کارهایی شده است. بخش عمده‌ای از ۳۲۰ ميليارد تومان هزينه فاقد سند در شهرداری تهران در دوره شهرداری محمود احمدی‌نژاد در مواردی به جز موضوع‌های تعيين شده در شهرداری هزينه شده است. بخشی از پول شهرداری در دوره شهرداری محمود احمدی‌نژاد صرف انتخابات سال 84 شده بود. ...


کلمه- گروه خبر: نایب ریس شورای شهر تهران با اشاره به تخلف 320 میلیاردی احمدی نژاد در زمان تصدی شهرداری تهران  گفته است: قوه قضائیه به پرونده مالی احمدی‌نژاد ورود کند.

وی گفته است: برخی از اعضا به صراحت می‌گویند که محمود احمدی‌نژاد در دوران شهرداری تهران در این زمینه تخلف کرده است اما من می‌گویم که فاقد سند بودن به معنای تخلف نیست. درست است که این مبلغ در بودجه تعریف نشده بود اما به احتمالی برای موارد غیرمتفرقه هزینه شده است. همچون حادثه مسجد ارگ به طور مثال زلزله بم که آنقدر هزینه به بار آورد و از قبل پیش‌بینی نشده بود و در بودجه کشور ردیی برای جبران خسارات‌ها دیده نشده بود اما پس از رویداد زلزله به ناچار بخش عظیمی از منابع مالی کشور به بازسازی بم رفت. در تهران هم شاید اینطور شده باشد. به هر حال اعضایی که می‌گویند شهردار پیشین تخلف کرده باید اسناد و مدارک خود را رو کنند.

چندی پیش علیرضا دبیر نیز گفته بود  که در زمان ریاست محمود احمدی‌نژاد بر شهرداری تهران ۳۲۰ میلیارد تومان هزینه شده اما هنوز مشخص نشده که این بودجه صرف انجام چه کارهایی شده است.

به گفته او براساس حسابرسی مالی بین سال‌های ۸۲ تا ۸۴ این مبلغ در شهرداری خرج شده اما مهدی چمران باید درمورد این هزینه کرد، شفاف‌‌سازی و اطلاع‌رسانی کند.

محمد علی نجفی عضو شورای شهر تهران بر این باور است که  بخشی از پول شهرداری در دوره شهرداری محمود احمدی‌نژاد صرف انتخابات سال 84 شده بود.عضو شورای شهر تهران گفته است که «بخش عمده‌ای از ۳۲۰ ميليارد تومان هزينه فاقد سند در شهرداری تهران در دوره شهرداری محمود احمدی‌نژاد در مواردی به جز موضوع‌های تعيين شده در شهرداری هزينه شده است.»

شریعتمدار یکی دیگر از اعضای شورای شهر نیز گفته بود: ۳۰۰ ميليارد تومان از پول شهرداری تهران در زمان تصدی آقای احمدی‌نژاد گم شده و سندی در دست نيست.

از زمانی که محمود احمدی‌نژاد در انتخابات رياست جمهوری سال ۱۳۸۴ به پيروزی رسيد،‌ بارها موضوع ۳۲۰ ميليارد تومانی که در دوره شهرداری او بين سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴ هزينه شده است.

نشریه آسمان در شماره ۴۸ گفت‌وگو با حسن بیادی، نایب ریس شورای شهر تهران را منتشر کرده است که در زیر می آید:

آقای بیادی، شما عضو کمیته ویژه حسابرسی شهرداری تهران بوده‌اید، نتیجه بررسی‌های کمیته در مورد ۳۲۰ میلیارد تومان هزینه کرد فاقد سند شهرداری پیشی تهران چه شد؟
اطلاعی در این مورد ندارم. من در همان سال‌ها نیز به شورا اعلام و اعتراض خودم را مطرح کردم، کمیته هیچ گاه از من در جلسات دعوت نکرد. بنابر این من اطلاعی از نتیجه حسابرسی‌های سال ۱۳۸۲ تا ۸۴ ندارم.

چرا کمیته شما را دعوت نکرد؟
نمی‌دانم، از خودشان بپرسید اما به طور قطع کمیته در این مورد تخلف کرده است.

تا آنجا که می‌دانم نظر شما در مورد پرونده ۳۲۰ میلیارد تومان هزینه کرد بدون سند شهرداری پیشین با برخی دیگر اعضای شورا فرق دارد. شما معتقدید شهردار پیشین تخلفی نکرده است؟
برخی از اعضا به صراحت می‌گویند که محمود احمدی‌نژاد در دوران شهرداری تهران در این زمینه تخلف کرده است اما من می‌گویم که فاقد سند بودن به معنای تخلف نیست. درست است که این مبلغ در بودجه تعریف نشده بود اما به احتمالی برای موارد غیرمتفرقه هزینه شده است. همچون حادثه مسجد ارگ به طور مثال زلزله بم که آنقدر هزینه به بار آورد و از قبل پیش‌بینی نشده بود و در بودجه کشور ردیی برای جبران خسارات‌ها دیده نشده بود اما پس از رویداد زلزله به ناچار بخش عظیمی از منابع مالی کشور به بازسازی بم رفت. در تهران هم شاید اینطور شده باشد. به هر حال اعضایی که می‌گویند شهردار پیشین تخلف کرده باید اسناد و مدارک خود را رو کنند.

شما بر چه اساسی می‌گویید شهردار پیشین تخلف نکرده است؟
من نمی‌گویم تخلف نکرده، می‌گویم شاید تخلف نکرده باشد و شاید این پول در جایی برای امور شهری خرج شده باشد.

شما نخستین فردی بودید که اصطلاح فاقد سند را در مورد هزینه‌ کرد ۳۲۰ میلیارد تومان در دوران مدیریت آقای احمدی‌نژاد در شهرداری تهران مطرح کردید و پس از آن موضوع تخلف شهردار وقت مطرح شد. اگر شما بر تخلف تاکید ندارید پس منظورتان از هزینه‌های فاقد سند چه بود؟
بله. من در شورای شهر دور دوم یعنی سال ۱۳۸۴ برای نخستین بار این موضوع را مطرح کردم و آن زمان ما پس از حسابرسی‌هایی به این نتیجه رسیدیم که شهرداری برای برخی از خرج‌هایی که کرده سند ندارد اما هنوز تخلف شهرداری پیشین در این مورد اثبات نشده است.

خب، چرا نظرهای مختل در شورا مطرح نمی‌شود و شورا زودتر برای حل و فصل این موضوع اقدام نمی‌کند؟
گفته می‌شود گزارش کمیته حسابرسی دست آقای چمران، رئیس شورای شهر تهران است که باید این گزارش ابتدا بین اعضا منتشر و بعد در مورد آن صحبت شود.

یعنی شما مطمئن نیستند که چنین گزارشی وجود داشته باشد؟
نمی‌دانم، من هیچ نظری ندارم.

چرا آقای چمران از انتشار گزارش خودداری می‌کنند؟
نمی‌دانم از خودشان بپرسید.

برخی معتقدند بحث بر سر هزینه کرد ۳۲۰ میلیارد تومان در شهرداری پیشین بدون وجود اسناد و مدارک لازم، تبدیل به موضوع سیاسی شده است یعنی تعلل شهرداری در طرح جدی موضوع و بی‌تفاوتی رئیس جمهور نسبت به این موضوع در فشای سیاسی است. این موضوع را قبول دارید؟
بله کاملا قبول دارم. این موضوع سیاسی شده است.

از سوی دیگر برخی معتقدند اینکه شهرداری و شورای شهر در افشای اسناد مربوط به نحوه هزینه کرد این مبلغ تعلل می‌کند، از روی نگرانی در ورد مقابله به مثل دولت است، این دیدگاه را قبول دارید؟
شاید هم به خاطر فرصت‌طلبی باشد. شاید شهرداری این موضوع را نگه داشته تا هر وقت که موقعیت مناسب‌تری بود برای بهره‌برداری بیشتر مطرح کند که این ناجوانمردانه است. البته به طور قطع شهرداری فعلی نیز با همین نوع مشکل مواجه است. یعنی همیشه در شهر مسائل غیرمترقبه که برای آنها بودجه‌ای در نظر گرفته نشده به وجود می‌اید و این به معنای تخلف نیست.

منظور شما از موقعیت مناسب‌تر، انتخابات ریاست جمهوری است؟
بله، این موقعیت می‌تواند همین باشد به هر حال چنین اتهام بزرگی به چهره رئیس جمهور و دولت آسیب می‌زند.

به هر حال با توجه به تاکید شورا مبنی بر اینکه مبلغ از محل عوارضی که شهروندان به شهرداری پرداخت کرده‌اند. هزینه شده و در واقع به خاطر حق‌الناس به خطر افتاده است. به نظر میپ‌رسد باید شورا از دیگر نهادها دعوت به دادرسی بکند…
بله، به نظر من قوه قضائیه فرمانداری و استانداری باید وارد این موضوع شوند.

شورا از این نهادها در خواست مداخله نکرده است؟
نه نیازی به درخواست شورا نیست، ماندار و دیگر نهادهایی که گفته‌اند تما اسناد مالی شهرداری و شورا را در اختیار دارند، می‌توانند به راحتی به موضوع ورود کنند تا آنجا که می‌دانم بازرسی کل کشور در حال حاضر به موضوع ورود پیدا کرده اما هنوز گزارشی در این مورد نداده است.

خب، چرا اینکار را نمی‌کنند؟
نمی‌دانم، از خودشان بپرسید.

به نظر شما به خاطر گرایش‌های سیاسی است؟ به هر حال استانداری و فرمانداری نهادهای دولتی هستند.
بله، سیاسی است.

قوه قضائیه چطور؟ با توجه به مجادله اخیر رئیس مجلس و رئیس جمهورر، شاید انگیزه قوه قضائیه در پرداختن به پرونده‌های مالی رئیس جمهور بیشتر شود.
همه چیز در این فضا ممکن است.

شورا تاکنون از رئیس جمهور یا مسوولان وقت شهرداری برای پاسخگویی دعوت نکرده است؟
چرا دعوت کرده‌ایم، در وقاع دعوت ما از مسوولان فعلی شهرداری به عبارت میراث‌دار مدیریت پیشین بوده است.

توضیح مسوولان برای شورا چه بود؟
نتوانستند در این مورد توضیح قانع کننده و مشخصی بدهند، به خاطر همین پرونده این ۳۲۰ میلیارد تومان هنوز باز است.

خب، این به معنای تخلف است دیگر…
نه، اینکه در تفریغ بودجه، رقمی محل پیدا نمی‌کند به معنای این است که توجیهی در قالب برنامه‌ برای هزینه کرد انی رقم پیدا نشد.


5 پاسخ به “پرونده 300 میلیارد تومان پول گمشده دوره شهرداری احمدی نژاد در زمین سازمان بازرسی”

 1. عبدالله خان گفت:

  یک آدم سالم و پدرمادر دار که دروغ گو نباشد، دزد نباشد، امار قلابی جورنکرده باشد، در انتخابات قلابی و تقلبی دست نداشته باشد، به سازمان انرژی اتمی و به این وآن کشور دروغ و دغل نبافته باشد، به من ناآگاه بگوید که اگر این بابا این مقدار از بودجه شهرداری را زده به آن کار و انتخابات اول او هشت سال پیش بوده، چطور حالا به فکر افتاده اید که مچ او را بگیرید و سین جیم کنید؟ تا حالا چون طرف دم درنیاورده بود و آقا هم اخلاقش با ایشان جور بود هرکاری که دلش میخواست میکرد، اما حالا که قدری جلو آقا ایستاده تا اوشان را به جای خودش بنشاند، دارید به پرونده های دزدی و دغلی او رسیدگی می کنید؟ و این یک اخطار به بقیه قافله دزدان هم هست که اگر نافرمانی نسبت به رهبری کردید، به پرونده های دزدی و هیزی و پدرسوختگی تان رسیدگی خواهد شد؟؟؟

 2. منصور حلاج گفت:

  عاقبت مهره ی سوخته ی یک دیکتاتور

 3. صادق گفت:

  «اللهم اشغل الظالمین بالظالمین»

 4. Ghiamat گفت:

  شرایط لازم برای شرکت در انتخابات شورا ها چیست؟ سرتا سر مصاحبه بیانگر د و مطلب است یا ایشان واقعا هیچ گونه اطلاعاتی از امور مالی ندارند ویا فردی متزورند / بابا جون صغرا و کبرا چیدن نداره اگر این مبلغ که در اثر مرور زمان و مدیریت علمی حاکمان و مناسبات حسنه اشان با دنیا کم کم دارد قدرتی معادل خرید یکدستگاه پراید آنهم از نوع ایرانی آن میگردد / هزینه بدون سند یعنی پول خرج شده خارج از حوزه مربوطه که اگر با گذشت این همه سال در محلهای مورد ادعای آقای نایب ریس صرف شده بود که هزاران بار بعد از هشت سال برایش سند میساختند و ماجرا تمام ولی کاملا مشهود است که 320 میلیارد تومان که هشت سال پیش معادل 320 میلیون دلار بوده ها پولی شده حالا از بیت المال یا حق الناس کسی که اینکار ها رو میکنه اعتقادی به این چیزها ندارد . عزیز انم وقتی براحتی دروغ می گویند دیگه باقیش کاری نداره.

 5. Mm گفت:

  خیلی جالبه : جواب سوالها را را ببینید.
  …نمی دانم
  … از خودشان بپرسید
  … شاید تخلف باشد
  …. شاید نباشد
  … هیچ نظری ندارم
  … ممکن است اتفاق افتاده باشد
  باباجان اگر اتفاقی افتاده بطور شفاف اعلام بفرمایید چرا میترسید؟