سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » فرزند آیت الله منتظری: بدون رفع حصر موسوی و کروبی، مردم انگیزه‌ای برای شرکت در انت...
» حصر موسوی و کروبی بسیار شدیدتر از حصر آیت‌الله منتظری ‌است

فرزند آیت الله منتظری: بدون رفع حصر موسوی و کروبی، مردم انگیزه‌ای برای شرکت در انتخابات ندارند

چکیده : فرزند آیت‌الله منتظری ادامه حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی را "نشانه ضعف و لاعلاجی حکومت" می‌داند و می‌گوید: «ممکن است حکومت بخواهد تا ابد، تا وقتی که آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد زنده هستند، آن‌ها را در حصر نگه دارد ولی این به نفع حکومت نیست. یک حکومت قوی باید بتواند افراد را وقتی آزاد هستند مدیریت کند. حکومتی که افراد را در حصر نگه می‌‌دارد، حکومت مقتدری نیست.»...


احمد منتظری می‌گوید حاکمیت می‌ترسد در صورت رفع حصر، مردم برای دیدار با آقایان موسوی و کروبی هجوم ببرند. به عقیده او بدون رفع حصر از این دو نفر و خانم رهنورد مردم انگیزه‌ای برای شرکت در انتخابات نخواهند داشت.

در دومین سالگرد آغاز حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی و در آستانه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آینده در ایران، نشانه‌ای از تغییر رفتار حکومت ایران در قبال رفع حصر این سه نفر دیده نمی‌شود. میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی از ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ در حصر هستند.

احمد منتظری فرزند آیت‌الله منتظری در گفت‌وگو با دویچه وله ادامه حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی را “نشانه ضعف و لاعلاجی حکومت” می‌داند و می‌گوید: «ممکن است حکومت بخواهد تا ابد، تا وقتی که آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد زنده هستند، آن‌ها را در حصر نگه دارد ولی این به نفع حکومت نیست. یک حکومت قوی باید بتواند افراد را وقتی آزاد هستند مدیریت کند. حکومتی که افراد را در حصر نگه می‌‌دارد، حکومت مقتدری نیست.»

فرزند آیت‌الله منتظری معتقد است تنها آزادی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی کافی نیست و برنامه حاکمیت باید این باشد که آن‌ها را به “بدنه نظام” برگرداند. احمد منتظری ادامه می‌دهد: «مثلا اگر حاکمیت با حکمی آقای کروبی را عضو فقهای شورای نگهبان قرار دهد و ایشان را عضو نظام قرار دهد، نشانه قدرت حکومت است.»

او ادامه می‌دهد: «در محافلی گفته می‌شود حاکمیت می‌ترسد که با رفع کامل حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، مردم برای دیدار با آن‌ها هجوم ببرند و حرکتی ضد نظام شکل بگیرد. همزمان با رفع حصر آقایان موسوی و کروبی آن‌ها باید جزو نظام شوند. یک سمتی که در شان آن‌هاست برایشان تعیین کنند و آن‌وقت از حصر آزاد شوند. این‌طوری مسائل حل می‌شود.»

احمد منتظری شباهت‌ حصر آیت‌الله منتظری و حصر آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد را در حصر قرار گرفتن این افراد بدون هیچ‌گونه محاکمه‌، نداشتن وکیل و حق دفاع از خود می‌داند. او می‌گوید: «چه بسا اگر این افراد می‌توانستند از خود دفاع کنند، حاکمیت قانع می‌شد.»

فرزند آیت‌الله منتظری درباره تفاوت حصر حصر آیت‌الله منتظری و حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی ادامه می‌دهد: «حصر این افراد بسیار شدیدتر از حصر آیت‌الله حسینعلی منتظری است. در مورد آیت‌الله حسینعلی منتظری، رفت‌وآمد اقوام درجه یک آزاد بود. ایشان در منزل خودشان بودند. تهیه غذا و خورد و خوراکشان با خودشان و فرزندانشان بود. از این نظر اطمینان داشتیم که آسیبی به ایشان نمی‌رسد ولی متاسفانه الان میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی در فشار کامل هستند.

آیت‌الله منتظری پس از آن‌که در جریان یک سخنرانی، بر «محدود بودن قدرت رهبری طبق قانون اساسی» تاکید کرد و اظهار داشت که «مسلمانان در انتخاب مرجعیت شیعه مختارند»، به مدت بیش از ۵ سال در حصر خانگی قرار گرفت.

احمد منتظری در پاسخ به این سوال که در سال ۱۳۷۶ با شروع حصر آیت‌الله منتظری آیا از سوی چهره‌های اصلاح‌طلب، برای نمونه آقای خاتمی، تلاشی برای رفع حصر ایشان انجام شد یا نه؟ می‌گوید: ترکیب قدرت در ایران طوری است که در امور مهم رئیس‌جمهور هیچ دخالتی ندارد. در مورد حصر آیت‌الله منتظری، مقام رهبری به دادگاه ویژه دستور حصر داده بود که این کار را انجام دهد. مقام رهبری توسط نماینده خود در شورای امنیت ملی این امر را ابلاغ کرد. تنها کاری که آقای خاتمی انجام داد این بود که این حکم را امضا کرد. اکثر اعضای شورای امنیت ملی تصویب کرده بودند که آیت‌الله منتظری چون علیه حکومت صحبت کرده و انتقاد کرده است، جانش در خطر است. ممکن است مردم به ایشان آسیب برسانند و باید از ایشان حفاظت شود. همین مسله را الان هم مطرح می‌کنند و مسلما واقعیت ندارد. در مورد حصر آیت‌الله منتظری آقای خاتمی فقط امضاکننده بود و تصمیم گیرنده نبود.

احمد منتظری می‌گوید: «این حصر از اول نباید به‌وجود می‌آمد. امیدوارم حاکمیت تا آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد سالم هستند، آن‌ها را از حصر آزاد کند و زندانیان سیاسی را آزاد کند تا مسئولیتش بر گردن حاکمیت نیفتد. این‌گونه مردم امیدوار می‌شوند وگرنه مردم به چه امیدی در انتخابات شرکت کنند؟»


یک پاسخ به “فرزند آیت الله منتظری: بدون رفع حصر موسوی و کروبی، مردم انگیزه‌ای برای شرکت در انتخابات ندارند”

  1. Mahan Sparta گفت:

    Hundred percent…