سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » قیمت داروی درمان ‌ام اس به ۱۱ میلیون تومان رسیده است!...

قیمت داروی درمان ‌ام اس به ۱۱ میلیون تومان رسیده است!

چکیده :زمانی که آمار و ارقام هزینه‌های سرسام آوری که در طی یک روز برای مصارف تفریحی خرج می‌شود در تلویزیون اعلام می‌شود، درک این موضوع که یک بیمار ‌ام اسی در تنگنای بسیاری برای تهیه هزینه داروی خود است، بسیار دردناک و تأمل برانگیز...


مدیر اجرایی انجمن ‌ام.اس با انتقاد از بازار دارو و مشکلاتی که در مسیردرمان  بیماران ام اس قرار دارد گفته است: دارویی بود که به صورت تک نسخه‌ای برای بیماران تجویز می‌شد در ابتدا حدود ۳.۵ میلیون تومان بود و در طول چند ماه اخیر قیمت آن به مرز ۱۱ میلیون رسیده است.

مژگان محسنی نیا افزود: ما انتقاد بسیار زیادی را به عنوان سخنگوی این بیماران داریم. زمانی که آمار و ارقام هزینه‌های سرسام آوری که در طی یک روز برای مصارف تفریحی خرج می‌شود در تلویزیون اعلام می‌شود، درک این موضوع که یک بیمار ‌ام اسی در تنگنای بسیاری برای تهیه هزینه داروی خود است، بسیار دردناک و تأمل برانگیز می‌شود.

وی در رابطه با مشکلات تهیه دارو افزود: این دارو باید به صورت مداوم برای مدت زمان خاصی برای بیماران تزریق شود. در رابطه با دارو زمانی که دارو توسط پزشک تجویز می‌شود بدون هیچ چون و چرایی باید تهیه و مصرف شود در صورتی که در بسیاری موارد بیمار توانایی تهیه دارو را ندارد و این موضوع تا به جایی کشیده است بیماران ‌ام اس لب به ناله و نفرین گشوده‌اند. بسیاری از بیمارانی که به مرکز مراجعه میکنند لب به ناله نفرین مسئولین دارند تا جایی که می گویند: ای کاش آن ها هم به این بیماری گرفتار شوند تا شاید گوشه ای از درد و غم ما را درک کنند.

مژگان محسنی نیا، با تأکید بر این نکته که هر روزی که می‌گذرد فرصت‌های بسیاری را از دست می‌دهیم گفت: «بیایید نوش دارو بعد از مرگ سهراب نباشیم. نمی‌توانیم درمان کنیم اما اگر به جا و به موقع به بیمار رسیدگی شود، بیماری‌ ام اس تا حدی که اکنون با آن مواجه هستیم پیش نخواهد رفت. هزینه‌های بسیاری که هم اکنون در مراکز درمان ‌ام.اس پرداخت می‌شود، در صورت جا افتادن فرهنگ پیشگیری می‌تواند تماماً به عنوان پس انداز و سرمایه گزاری برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری صعب العلاج تلقی شود.

به گزارش ایسنا، مدیر اجرایی انجمن‌ ام اس با مطرح کردن محدودیت پوشش بیمه برای داروهای‌ ام اس ادامه داد: «تعداد بسیار پایینی از داروهای پایه‌ای بیماران‌ ام اس که هزینه‌های پایینی هم دارد تحت پوشش بیمه قرار گرفته است. ما انتظار داریم که داروهای جدیدی که قیمت‌های بسیار بالایی دارند تحت پوشش بیمه قرار گیرد. با سرپرست جدید وزارت بهداشت نیز در این مورد تعاملات و نامه نگاری‌هایی انجام شده و هم اکنون منتظر جوابیه ایشان هستیم.

او با بیان این موضوع که بیاران ‌ام.اس از آسیب پذیر‌ترین اقشار جامعه هستند، گفت: «عمده‌ترین مشکلات بیماران مبتلا به ‌ام اس، دارو است. مسئله قیمت و کمیاب بودن دارو هر دو مشکلاتی است که بیمار‌ان ام اسی را درگیر کرده است.‌ این بیماری در درجه اول به سیستم اعصاب حمله می‌کند. پس حفظ آرامش اولین فاکتور کنترل بیماری برای این افراد است. زمانی که برای بیماران اردو‌هایی برگزار می‌کردیم به چشمان خود دیدیم که شرایط روحی، فردی که در بستر بیماری است بهتر می‌شود و به حالت بسیار بهتری از وضعیت روانی و جسمانی برمی‌گردند.

وی افزود: «مشکلات اقتصادی و فاصله طبقاتی برای عده خاصی از جامعه روز به روز صدمه و آسیب بیشتری را در پی دارد. در بسیاری از موارد، داروهای مورد نیاز این افراد تک نسخه‌ای است و باید از طریق واردات به دست بیمار برسد. نباید فراموش کرد که در اکثر موارد حتی اگر دارو موجود باشد نیز توانایی مالی تهیه آن برای بیمار وجود ندارد.

وی با تأکید بر وضعیت بحرانی خانم‌ها در معقوله بیماری ‌ام اس گفت: «خانم‌ها در بحث ‌ام اس بسیار آسیب پذیر‌تر هستند. چه خود آن‌ها گرفتار ‌ام اس باشند و چه جزو خانواده فرد بیمار باشند. اگر خودشان بیمار باشند با بی‌توجهی خانواده و مخصوصاً همسر مواجه می‌شوند. در موارد بسیاری دیده شده است که آقایان تقاضای جدایی می‌کنند و یا در عین وجود همسر بیمار خود در خانه اقدام به ازدواج مجدد می‌کنند. همین ضربه‌های روحی باعث کاسته شدن سرعت در روند درمان بیمار می‌شود. بیماری ‌ام اس به خودی خود صعب العلاج است و این فشار‌های عصبی نیز باعث دیر درمانی در این بیماری می‌شود.


3 پاسخ به “قیمت داروی درمان ‌ام اس به ۱۱ میلیون تومان رسیده است!”

 1. یار میر حسین گفت:

  با مدیریت این شیفتگان قدرت به یک باره بگوید .بروند بمیرند .

 2. کامران گفت:

  اقایانی که وابسته به قدرت مستبد و متحجر حا کم هستند ملیاردی می برند و ملیاردی رانت می خورند و ملیاردی
  تقا ضای رشوه می کنند که این مشکلات را درک نخواهند کرد . هر کس هم به ان ها اعتراض کند توسط مزدورانی مانند شریعت مداری کیهان به تهمت و افترا و بهتان بر چسب خواهد خورد . اگر هم یک بدبخت جوان نادانی افتا به دزد به دامشان بیفتد یا دستش را می برند یا در ملع عام ان ها را دار می زنند و دستو پا زدن و جان کندن ان ها را به نمایش می گذارند . اقا ی قاضی القضات صادق لاریجانی که حکم اعدام دو جوان بی کس را صادر کرد حالا در برا بر رشوه های در خواستی برادرش سکوت می کند و فرا فکنی که بعدا خواهم امد و در باره فساد اقتصادی سخن خواهم کفت . وا عجبا !!!!!!!!!!!!1

 3. masod گفت:

  گرانی قیمت یک داروی حیاتی برای زنده ماندن مثل این دارو اونهم تا این حد معنی گرانی نداره!
  بلکه این معنی رو میده که اون کسی که لامبورگینی و بنز زیر پاشه دررررر صورتی که این بیماری رو داشته باشه حقِ زنده موندن داره و بیمار مبتلا به غیر این اشخاص محکوم به مرگ و مردن هستن
  تنها معنی این دست گرانیها اینه و کسی هم بهش توجه نمیکنه