سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » احضار گسترده فعالان سیاسی به نهادهای امنیتی/ بازرسی منازل؛ تهدیدها و ممنوعیت های ج...
» فهرست تازه ممنوعیت ها: صحبت از انتخابات آزاد؛ نوشتن یادداشت؛ امضای نامه برای زندانیان سیاسی؛ صحبت از نامزدی خاتمی؛ هرگونه فعالیت تشکیلاتی

احضار گسترده فعالان سیاسی به نهادهای امنیتی/ بازرسی منازل؛ تهدیدها و ممنوعیت های جدید

چکیده :در روزهای گذشته تعداد زیادی از فعالان مدنی و سیاسی اصلاح طلب و منتقد به وزارت اطلاعات و حفاظت اطلاعات سپاه یا ادارات اطلاعات شهرستان ها احضار شده اند و منازل بسیاری از آنها مورد تفتیش قرار گرفته که در مواردی با توقیف اموال و اسناد آنها همراه بوده است. ماموران امنیتی درباره مواردی همچون صحبت از انتخابات آزاد و رفع حصر رهبران جنبش سبز، هرگونه حضور رسانه ای یا فعالیت تشکیلاتی، امضای نامه برای زندانیان سیاسی، صحبت از نامزدی خاتمی و تلاش برای هرگونه تحرک انتخاباتی، با لحنی تهدیدآمیز هشدار داده اند....


در حالی که در ماههای گذشته نهادهای امنیتی تلاش می کردند اصلاح طلبان را به حضور کنترل شده و غیر موثر در انتخابات ترغیب کنند، اخیرا جمع گسترده ای از فعالان سیاسی به نهادهای امنیتی احضار و تهدید شده اند که از هرگونه تحرک انتخاباتی خودداری کنند و در غیر این صورت منتظر بازداشت و برخوردهای جدی تر باشند.

به گزارش خبرنگار کلمه، بر خلاف دوره های پیشین انتخابات که نظام تا حدی دست به گشایش فضای سیاسی می زد تا امکان رقابت انتخاباتی فراهم شود، به نظر می رسد سران حاکمیت به طور قطعی تصمیم گرفته اند که در این دوره هیچ امکانی برای فعالیت انتخاباتی کسانی که حتی کوچکترین انتقادی به عملکرد حاکمیت فعلی دارند، باقی نگذارند.

برای این منظور، دستگاه های امنیتی و نظامی در هفته های اخیر با افزایش فشار بر فعالان سیاسی منتقد و اصلاح طلب، در صدد حاکم کردن فضای به شدت امنیتی بر انتخابات برآمده اند و ظاهرا می خواهند در انتخابات 92 نمایش دموکراسی را با استقرار فضایی یکسره کودتایی در پشت صحنه همراه کنند.

گزارش های موجود حاکی از آن است که در روزهای گذشته تعداد زیادی از فعالان سیاسی اصلاح طلب و منتقد و گروهی از چهره های دانشگاهی و فعالان مدنی و صنفی، کارگری، دانشجویی، فعالان قومیت ها، دراویش و اهل سنت به وزارت اطلاعات و حفاظت اطلاعات سپاه یا ادارات اطلاعات شهرستان ها احضار شده و تذکراتی را از سوی مقام های امنیتی (و آنطور که گفته شده به نمایندگی از نظام) دریافت کرده اند.

بر اساس این گزارش ها، احضارشدگان در موارد مختلف با رفتارهای محترمانه یا تندی رو به رو شده اند و در برخی موارد مقام های رده اول دستگاه های امنیتی مذکور به مذاکره با چهره های اصلاح طلب پرداخته اند. هدف غالب این احضارها، هشدار نسبت به هرگونه فعالیت سیاسی سازمان یافته ی منتقدان در آستانه انتخابات بوده است. آنها همچنین از امضای هرگونه نامه ای درباره زندانیان سیاسی و مسائل عمومی کشور و نیز هرگونه صحبت از انتخابات آزاد و رفع حصر رهبران جنبش سبز منع شده اند.

عوامل امنیتی همزمان با تکرار این ادعا که قصد دارند به اصلاح طلبان وابسته به حاکمیت اجازه دهند به طور کنترل شده (و در واقع از پیش بازنده) در انتخابات شرکت کنند، نسبت به هرگونه تلاش برای حضور حداکثری با احتمال پیروزی در انتخابات هشدار داده و فعالان سیاسی احضار شده را تهدید کرده اند که اجازه فعالیت برای انتخابات و حتی حضور رسانه ای در سایت ها و مطبوعات و نگارش یادداشت یا انجام مصاحبه را ندارند.

گزارش های در اختیار کلمه همچنین حاکی است که منازل تعداد قابل توجهی از فعالان احضار شده نیز با حضور ماموران امنیتی مورد تفتیش قرار گرفته و در جریان این بازرسی ها که در مواردی با توقیف اموال و اسناد آنها همراه بوده، حتی برگه ها و جزوات دانشگاهی و مذهبی آنها نیز به دقت مورد بررسی قرار گرفته است.

دستگاه های امنیتی به فعالان سیاسی اصلاح طلب ابلاغ کرده اند که تصمیم قطعی نظام (بخوانید جریان اقتدارگرای حاکم) برای سال 92، ممانعت از مشارکت موثر اصلاح طلبان و هواداران جنبش سبز در انتخابات آتی است و با هر تلاشی در این جهت نیز به شدت مقابله خواهد شد. آنها همچنین اکثر احضارشدگان را تهدید کرده اند که فکر حضور کسی همچون سید محمد خاتمی در انتخابات را هم از سر بیرون کنند، چرا که به گفته ی آنها “نظام با کاندیداتوری خاتمی مخالف است.”

نهادهای امنیتی همچنین برخی چهره های اصلاح طلب را متهم کرده اند که قصد دارند حضور حداکثری در انتخابات را تدارک ببینند تا اگر نامزد جدی این جریان ردصلاحیت شد، مشروعیت انتخابات را زیر سوال ببرند.

با این حال این احضارها و فشارها تاکنون تاثیری بر برنامه های فعالان سیاسی و مدنی نگذاشته و به خصوص نیروهای محوری فعال و اصلاح طلبان غیر بدلی همچنان در صدد حضور فعال در صحنه سیاسی و جلوگیری از تبدیل انتخابات به یک نمایش غیر دموکراتیک هستند.

تحلیل برخی از احضارشدگان از رویکرد نهادهای امنیتی هم این است که هدف از این احضارها و برخوردها، کنار زدن نیروهای منتقد و اصلاح طلب از صحنه با تهدید و مدیریت امنیتی است تا هزینه سیاسی رد صلاحیت احتمالی، اعلام نتایج تقلبی و باورناپذیر در انتخابات و یا وادار شدن به پذیرش یک چهره منتقد وضع موجود بر کرسی ریاست جمهوری را نپردازند.

نظرسنجی اخیر یکی از نهادهای حکومتی در سطح کشور که نشان می دهد خاتمی نسبت به دیگر چهره های مطرح در این نظرسنجی با فاصله زیادی در محبوبیت مردمی پیشتاز بوده، و همچنین گسترش نارضایتی های عمومی در جامعه که به تحلیل نهادهای امنیتی ظرفیت های تغییر سیاسی را در کشور گسترش داده، از دیگر مباحث مطرح در احضارهای اخیر بوده که ماموران اطلاعاتی نسبت به آنها ابراز نگرانی کرده اند.


10 پاسخ به “احضار گسترده فعالان سیاسی به نهادهای امنیتی/ بازرسی منازل؛ تهدیدها و ممنوعیت های جدید”

 1. ناشناس آشنا گفت:

  از این ترسوها بیشتر از این هم نباید انتظار داشت!

 2. Asad گفت:

  نهادهای امنیتی(بازماندگان سعید اسلامی) چه بلایی می توانستند بر سر فعالان سیاسی بیاورند که نیاوردند؟ پس این سرو صداهای الانشان هم بی جهت است و به عبارتی غلط اضافی می کنند. من گاهی فکر می کنم که این نهادهای امنیتی( که فقط امنیت خود و دارو دسته اشان را مدنظر دارند) سعی در القای این نظر دارند که اگر در انتخابات 92 اصلاح طلبان پیروز شوند گروههای مسلح کودتا و لباس شخصی های تحت امر اطلاعات و بسیجی های تحت رهبری نقدی دست به عملیات مسلحانه خواهند زد و کشور در آشوب فرو می رود پس بهتر است دولت بعدی اصولگرا باشد. البته این دشمنان اطلاعاتی هیچوقت نمی گویند که چطور نظامی که به قله دست پیدا کرده نمی تواند چهارتا کودتاچی را در این کشور مهار نموده و یک انتخابات آزاد برگزار کند و سرنوشت مردم را به خود مردم بسپارد! بنابراین با یک تحلیل غلط دست به عملی اشتباه می زند که باز باید هزینه آنرا مردم بپردازند و باز فضا برای تاخت و تاز عده ای چپاولگر و رانت خوار باز بماند. من از رهبری می پرسم که شما چطور انسانی انقلابی هستید که علیه ضایع شدن حق ملت ایران قیام نمی کنید؟

 3. Soheil گفت:

  آقای منتجب نیا میدونه یا خودشو زده به اون راه که نسخه میپیچه؟

 4. Matha گفت:

  توطئه گران باید تحت نظر باشند.

 5. az diar fars گفت:

  خدا به راست راهنايي كند ساده دلاني را كه هنوز اميد اصلاح بدين رژيم را در سر مي پرورانند !
  در شعار هاي ا…اكبر به مناسبت 22بهمن ، شعار مرگ بر گراني ، مرگ بر تورم ، مرگ بر حكومت آخوندي و….. فراموش نشود .

 6. masod گفت:

  اشکال نداره “منتخابات” خودشونه بذار هرجور عشقشون میکشه مهندسیش کنن ماهم کارای خودمونو میکنیم

 7. irani گفت:

  به نظر میرسه بازیهای انتخاباتی شروع شده به همه عزیران توصیه میکنم حتی درصورت کاندید شدن اقای خاتمی برای شرکت درانتخابات با حوصله تصمیم بگیرند.

 8. ebad گفت:

  اقا ازترسش دستور چنین کاری راداده چون دیگه امیدی نداره .خوب میدونه که دیگه اخرشه .البته همه اینها با برنامه اقای مصباح وغیره است اندفعه کودتای ایشونه واطرافیانش .اخه میخواهد جای اقا رو بگیره . اگر برادران گمنام امام زمان عج میدانند وهیچی نمیگن برای اینه که همه دستشون توی یک کاسه است .خداوائمه واهل بیت وقران از بین ببرنندتان که ملت را به خاک سیاه نشاندید .خدا وامام وشهیدان ازتون نمیگذرن وانشالله در روز قیامت شما وخامنه ای ومصباح را ببینم که چطور مجازات میشویید. در انتظار ان روزم ….

 9. Mehman1 گفت:

  در نظام اسلامی رجالی که برای مردم شناخته شده هستند نیازی به اجازه گرفتن برای شرکت در انتخابات ندارند ؟! انجا که اجازه میگیرند انتخاباتی در کار نیست انتصابات است ؟!. قطعا امثال خاتمی اگر عزمشان را برای حضور جدی در عرصه ی خدمتگزاری به مردم اسیب دیده از اعمال عده ای بی ریشه و تازه بدوران رسیده و کار نابلدو خودخواه ، …جزم کرده اند، بهتر است بجای اجازه گرفتن (با پذیرش هزینه های این اقدام که قطعا بسیار کمتر از گذشته خواهد بود)،قاطعانه تصمیم خود را اعلام نمایند تا اقایانی که دستشان و میزان بصیرتشان در این هفت سال برای مردم رو شده است توان پرداخت هزینه های برخورد با کاندیدای اصلاح طلب را نداشته باشند.(موفقیت این رویه رادر انتخابات دور ششم ریاست جمهوری شاهد بودیم )مطمئنا در وضعیت امروزکشور با توجه به تمامی شرایط داخلی و خارجی ، علیرغم سر و صدا و هیاهوی پوچی که برای امنیتی کردن فضا براه انداخته اند ،توانایی ناچیزی برای برخورد عملی با مردم و فعالان سیاسی دارند؟! هرچند بقول امام علی حق گرفتنی ست نه دادنی ، ولذا اگر پیش امد هزینه های ان را هم باید بپردازیم ، امروز مسئله دیگر صرفا موفقیت یک جریان سیاسی نیست، مسئله به خطر افتادن یکپارچگی کشورو هویت ایران واسلامی انست؟! زمان شعار دادن در محافل زیرزمینی گذشته است دیر بجنبید نه از تاک نشانی خواهد ماند ونه از تاک نشان ، امروز زیر جلد کشور از خیابانهای ویران حلب و حمص و …ویران تر است تا ظاهر کشور هم به همان شکل در نیامده است اقدام کنید . حسبى الله ونعم الوكيل ونعم المولى ونعم النصير .

 10. Mjkoli گفت:

  با سلام
  خواهشا تورو خون شهدای 88
  تورو به ازادی
  شماهارو به میر حسین
  شماهارو به وطن دوستی
  قسمتون میدم در انتخابات شرکت نکنید حتی یک برگ
  حتی سفید
  حتی برای خاتمی
  حتی برای روکم کنی
  هنوز جواب انتخابات 88 نیومده
  این حکومت ظالم همه این سیا بازی ها رو به نفع خودش تموم میکنه
  با هر حربه
  با هر دروغ
  با هر فریبی مردم عزیز ایرانو پای صندوقها میبره آخرشم میگه اینا به خاطر ولایت پذیری و لبیک به خامنه ای اومدن
  شرمم میاد اسم این جلادو ببرم
  با تشکر