سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آزادیِ «کشف مهم وزارت اطلاعات»/ جاسوس اهل اسلواکی به کشورش برگشت...

آزادیِ «کشف مهم وزارت اطلاعات»/ جاسوس اهل اسلواکی به کشورش برگشت

چکیده :متی ولوک تابستان گذشته به اتهام تهدید امنیت ملی از طریق تلاش برای کسب اطلاعات از پیشرفت‌های ایران برای سیا، بازداشت شد. او اما در هفته گذشته به طور ناگهانی آزاد شد و دیروز به کشورش بازگشت تا تنها چیزی که از این شکار مهم در دست وزارت اطلاعات باقی مانده، فیلم اعترافات او باشد؛ اعترافاتی که حالا از اساس انکار می شود....


کلمه – گروه خبر: «متی ولوک» فردی که چندی قبل به عنوان جاسوس آمریکا و یکی از کشفیات مهم وزارت اطلاعات معرفی شد و سیمای ضرغامی اعترافاتش را پخش کرد، روز چهارشنبه در سکوت خبری از زندان آزاد شد و به کشورش بازگشت و بلافاصله اتهام جاسوسی را نیز انکار کرد.

به گزارش کلمه، روز ۲۷ دی ماه بود که صداوسیما با پخش فیلمی به نام «شکارچی در دام»، وزارت اطلاعات را فاتح شکاری خواند که برای سازمان CIA جاسوسی می کرده است.

حالا وزیر امور خارجه اسلواکی خبر داده که متی ولوک (یا با لهجه اسلواکی، ماتئی والوخ) ۲۶ساله بعد از مذاکرات مفصل دولت اسلواکی با جمهوری اسلامی ایران آزاد شده است.

فیلم «شکارچی در دام» مدعی بود که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای، با هدف شناسایی نخبگان علمی ایران در حوزه بیوتکنولوژیک، یکی از جاسوس‌های خارجی خود را به ایران فرستاده بود، اما ماموران امنیتی در ‌‌نهایت با شناسایی این طرح او را بازداشت کرده‌اند.

دولت اسلواکی پس از پخش این فیلم، ضمن تایید دستگیری شهروند خود، ادعای جاسوسی وی را رد کرده و خواستار ارائه توضیح از سوی تهران شده بود.

اکنون رسانه‌های اسلواکی گزارش داده اند که آزادی متی ولوک که وزارت اطلاعات او را جاسوس سازمان CIA خوانده بود، بعد از مذاکرات دولت‌های ایران و اسلواکی و «راضی شدن» طرف ایرانی به نتیجه رسیده است.

همچنین گزارش شده که پیش از آزادی وی، علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران با همتای اسلواک خود در روز ۱۵ بهمن در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ دیدار کرده بود.

متی ولوک تابستان گذشته به اتهام تهدید امنیت ملی از طریق تلاش برای کسب اطلاعات از پیشرفت‌های ایران برای سیا، بازداشت شد. او اما در هفته گذشته به طور ناگهانی آزاد شد و دیروز به کشورش بازگشت تا تنها چیزی که از این شکار مهم در دست وزارت اطلاعات باقی مانده، فیلم اعترافات او باشد؛ اعترافاتی که حالا از اساس انکار می شود.

وی که پس از آزادی، در جلسه‌ای همراه با وزیر خارجه اسلواکی شرکت کرده بود با تاکید بر اینکه جاسوس نیست، گفته است: «فقط ایران می داند که چرا مرا به جاسوسی متهم کرده است»!


2 پاسخ به “آزادیِ «کشف مهم وزارت اطلاعات»/ جاسوس اهل اسلواکی به کشورش برگشت”

 1. hamid54 گفت:

  اینم مثل همون کشف آقای ریگی ملعونه. معلوم نیست یه بنده خدا توی فرودگاه دبی اونو شناخته و شماره پروازشو درآورده و زنگ زده به اینا و این دوستان هم رفتن با تهدید هواپیما به نشستن، اونو دستگیر کردن. اینم از همون عملیاتهاست.
  حکایت اون روباهی که فرار میکرد و یکی بهش رسید گفت چرا فرار می کنی و گفت این آبادی هرکی 3 تا… داره یکی رو میکِشن و …. شنیدین دیگه. نه؟ حکایت اطلاعات ما با مردم خودش و خارجیا همینه… :) حالا معلوم نیست بالاخره این ولوک بدبخت چن تا داشته!!! :-))

 2. کیوان گفت:

  این مصلحی و دارو دسته وزارت اطلا عات و شکنجه گری و تهمت زنی . رو یشان مانند سنگ پای قزوین و زن … است
  هر چه هم خراب بشوند باز راست راست در روی مردم نگاه می کنند و باز دروغ و تهمت و بهتان به مخا لفان رهبر دیوانه قدرت و روانی می زنند