سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » برنج آلوده هندی قربانی می گیرد:‌ هر ماه 50 نفر از ایرانیان!...

برنج آلوده هندی قربانی می گیرد:‌ هر ماه 50 نفر از ایرانیان!

چکیده :طبق اعلام رئیس مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی، طی 9 ماه اول امسال 245 مرد و 204 نفر زن براثر مصرف برنج آلوده به قرص گاز فسفید کشته شده اند. یعنی تقریبا هر ماه 50 نفر!...


کلمه – گروه اجتماعی: طبق اعلام رئیس مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی، طی 9 ماه اول امسال 245 مرد و 204 نفر زن براثر مصرف برنج آلوده به قرص گاز فسفید کشته شده اند. یعنی تقریبا هر ماه 50 نفر!

به گزارش کلمه، پس از انتشار گزارش های متعددی مبنی بر واردات برنج آلوده هندی در ازای فروش نفت، حالا یک مقام پزشکی قانونی گفته است: مرگ براثر مصرف برنج آلوده به قرصی که گفته می شود از هندوستان وارد کرده اند طی 9 ماه اول امسال 26 درصد افزایش داشته است.

تسنیم به نقل از محمود خدادوست گزارش داد: از این قرص ها در انبارها برای جلوگیری از شته زدگی برنج استفاده کرده‌اند که هر قرص قادر به از بین بردن هزاران شته است؛ در واقع این قرص از خود گاز فسفید تولید می‌کند. مسمومیت با اثر برنج آلوده به این قرص از راه استنشاق، تماس پوستی و به صورت خوراکی اتفاق می‌افتد.

رئیس مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی گفت: مصرف خوراکی آن باعث تهوع، درد معده ، استفراغ، اسهال، تنگی نفس، احساس سرما، عطش ، سر درد، تشنج و کما می شود. طی 9 ماه اول امسال 245 مرد و 204 نفر زن براثر مصرف برنج آلوده به این قرص کشته شده اند.

خدا دوست افزود: در 9 ماهه امسال بیشترین تعداد مرگ های ناشی از مسمومیت با قرص برنج در استان تهران و سپس در گیلان، مازندران و لرستان ثبت شده است همچنین طی سال های 1387 تا 1390 در ایران هزار و 311 نفر به علت مسمومیت با قرص برنج کشته شدند که از این تعداد 696 نفر مرد و 615 نفر زن بودند.

بعد از گزارش های مختلف از آلودگی برنج های وارداتی، چندی پیش شایق نماینده تولیدگران برنج هم هشدار داد: در حالی که هنوز از سوی دولتمردان مشخص نشده است برنج هایی که از هند به ایران وارد شده اند، آلوده به ماده سمی آرسنیک هستند یا خیر، از واردات برنج اروگوئه ای به کشور نیز خبر می رسد. او که با خبرگزاری مهر گفت و گو کرده، افزوده است: درحال حاضر شرایط به گونه ای شده است که دولت به هرکس که بخواهد مجوز واردات برنج را می دهد.

علیزاده شایق با اعلام نگرانی در مورد آلودگی برنج های هندی به ماده سمی آرسنیک که در حال حاضر بازار کشور را در اختیار دارد، یادآوری کرد: چندسال پیش یکی از مسئولان دولتی موضوع آلوده بودن برنج هندی به ماده سمی آرسنیک را مطرح کرد که این اظهارنظر واکنش های زیادی را در داخل و خارج کشور به همراه داشت.

درآن زمان دولت نام ۱۳ برند برنج هندی که اصلا در بازار وجود خارجی نداشتند را آلوده به ماده سمی آرسنیک اعلام کرد و بعد از آن موضوع مسکوت ماند.

دبیر انجمن حمایت از تولید برنج کشور ادامه داد: پس از آن مجلس مجددا پرونده برنج های آلوده را باز کرد و خواستار آن شد که دولت نظر شفاف خود را در رابطه با آلودگی برنج های وارداتی از هند صریحا اعلام کند که بلافاصله وزیر بهداشت موضع گیری کرد و گفت: برنج های هندی آلوده نیستند.

وی اضافه کرد: این اظهارنظر درحالی بود که علاوه بر محققین داخلی، یکی از مسئولان هندی نیز صراحتا اعلام کرد که برنج های صادراتی کشورشان به ایران آلوده به ماده سمی آرسنیک هستند!

در آن مقطع سازمان بازرسی کل کشور نیز آلوده بودن برنج های وارداتی به خصوص برنج های هندی به فلزات سنگین را محرز دانست و مجلس هم کمیته پیگیری تشکیل داد که مثل سایر اقدامات مجلس مسکوت ماند و حالا باز نگرانی ها به سلامت مردم با شدت گرفتن واردات و مبادله پایاپای نفت در برابر غذا افزایش یافته است.


یک پاسخ به “برنج آلوده هندی قربانی می گیرد:‌ هر ماه 50 نفر از ایرانیان!”

  1. Bahman_nasr گفت:

    درد را گفتید . تشکر درمان را بگوئید لطفآ نگوئید مصرف نکنید چون چاره ای جز مصرف نداریم