سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » حمله هوایی اسرائیل به حومه دمشق/ اخضر ابراهیمی: سوریه در حال فروپاشی است...

حمله هوایی اسرائیل به حومه دمشق/ اخضر ابراهیمی: سوریه در حال فروپاشی است

چکیده :در حالی که اخضر ابراهیمی نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه خواستار دخالت شورای امنیت سازمان ملل متحد شده و هشدار داده که با ادامه وضعیت فعلی، سوریه به سوی فروپاشی می رود، اسرائیل به یک مرکز تحقیقات نظامی در نزدیکی دمشق حمله کرده است....


کلمه – گروه بین الملل: در حالی که اخضر ابراهیمی نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه خواستار دخالت شورای امنیت سازمان ملل متحد شده و هشدار داده که با ادامه وضعیت فعلی، سوریه به سوی فروپاشی می رود، اسرائیل به یک مرکز تحقیقات نظامی در نزدیکی دمشق حمله کرده است.

بر اساس گزارش های رسمی دولت سوریه، هواپیماهای جنگی اسرائیل یک مرکز تحقیقات نظامی، در شمال غربی دمشق در منطقه جمرایا واقع در ریف دمشق را مورد حمله قرار داده‌اند. به گفته تلویزیون سوریه، این حمله بامداد امروز چهارشنبه ۳۰ ژانویه انجام شده است. خبرگزاری رسمی سوریه هم از قول مقامات نظامی اعلام کرده است که مرکز مورد حمله قرار گرفته، مسئول ارتقای سطح مقاومت و توان دفاعی کشور بوده است.

پیش تر گزارش های تأیید نشده ای هم از حمله هواپیماهای اسرائیلی به یک کاروان نظامی در نزدیکی مرز سوریه و لبنان منتشر شده بود. حمله روز چهارشنبه در حالی روی داد که دولت اسرائیل درباره افتادن موشک‌ و همچنین سلاح‌های شیمیایی سوری به دست نیروهای حزب الله و دیگر گروه‌ها ابراز نگرانی کرده بود.

بیانیه ارتش سوریه

ارتش سوریه در واکنش به حمله اسرائیل بیانیه ای صادر کرده است. به گزارش بی بی سی، در بیاینه ارتش سوریه، که خبرگزاری رسمی کشور نیز به آن اشاره کرده، آمده است: هواپیماهای جنگی اسرائیلی سحرگاه امروز به حریم هوایی ما وارد شده و به یک مرکز تحقیقاتی، که در زمینه افزایش توان‌های دفاعی ما فعالیت می‌کرد، حمله کرده است. در متن آمده که ساختمان مرکز تحقیقاتی، به همراه ساختمان مجاور و یک پارکینگ در این حمله آسیب دیدند. ارتش سوریه می‌گوید در ماه‌های اخیر تلاش‌های گروه‌های تروریستی برای تسخیر این مرکز تحقیقاتی بی نتیجه مانده بود.

گروه‌های تروریستی عنوانی است که دولت سوریه به مخالفان نسبت داده است.

در بیانیه فرماندهی ارتش سوریه آمده است: جنگنده‌های اسرائیلی در شمال ارتفاعات جبل الشیخ با ارتفاع کم پرواز کردند و به سمت منطقه جمرایا حرکت کردند. بمباران این مرکز باعث به وجود آمدن خسارات زیادی شد و دو نفر کشته و پنج تن دیگر زخمی شدند. ارتش سوریه اما رسما در این بیانیه گزارش‌ها درباره حمله به یک کاروان را که گفته شده در راه لبنان بوده رد کرده است. پیشتر، منابع لبنانی که نام آنها فاش نشده بود، از حمله هواپیماهای جنگی اسرائیلی به یک کاروان خبر داده بودند. گفته شده این کاروان در راه لبنان و حاوی موشک بوده است. خبرگزاری آسوشیتدپرس این موشک‌ها را از نوع روسی SA- 17 دانسته بود. گفته می‌شود اسرائیل از اینکه گروه حزب الله بتواند موشک‌های ضد هوایی در اختیار داشته باشد نگران است. اما آنها معتقدند حمله به خاک سوریه نیز می‌تواند درگیری‌های دیپلماتیک جدی به همراه داشته باشد.

روسیه نگران حمله هوایی اسرائیل

دولت روسیه حمله هواپیماهای اسرائیلی به یک هدف نظامی در نزدیکی پایتخت سوریه را محکوم کرده است. بامداد پنجشنبه، ۱۲ بهمن (۳۱ ژانویه)، وزارت خارجه روسیه با صدور بیانیه‌ای گفت که در صدد کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزارش حاکی از حمله هوایی اسرائیل به هدفی در داخل خاک سوریه است و در صورت تایید چنین حمله‌ای، آن را به شدت محکوم می‌کند.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود گفته است که اگر اطلاعات به دست آمده در مورد عملیات هوایی اسرائیل در سوریه صحت داشته باشد، این اقدام به منزله حمله‌ای بی‌دلیل علیه هدف‌هایی در داخل خاک یک کشور مستقل است که، بدون توجه به انگیزه با توجیه احتمالی آن، با منشور سازمان ملل مغایرت کامل دارد.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود، بار دیگر خواستار خاتمه درگیری‌های خشونت آمیز در سوریه شده و ضمن مخالفت با هرگونه مداخله خارجی برای حل بحران سیاسی آن کشور، گفته است که تنها راه حل این بحران، مذاکره بین طرف های درگیر براساس توافقات به دست آمده در اجلاس ژنو در ۳۰ ژوئن سال ۲۰۱۲ است.

اجلاس ژنو با شرکت شماری از کشورها از جمله قدرت های غربی و روسیه برگزار شد و شرکت کنندگان بر سر لزوم حل مسالمت آمیز بحران سوریه از طریق مذاکره و فراهم آوردن زمینه گذار نظام حکومتی آن کشور به دموکراسی به توافق رسیدند.

توافقنامه ژنو در عین حال نحوه اداره امور سوریه در دوره گذار به خصوص نقش بشار اسد، رئیس جمهوری، در دولت انتقالی را مبهم گذاشت و این ابهام موضوع مورد اختلاف بین دولت سوریه و مخالفان و همچنین بین کشورهای غربی و عربی از یک طرف، و روسیه از طرف دیگر، بوده است.

پیشتر، برخی منابع لبنانی گفته بودند که هدف هواپیماهای اسرائیلی، یک ستون نظامی سوریه بوده است که برای گروه‌های شبه نظامی لبنان موشک حمل می کرد و برخی خبرگزاری ها گفتند که محموله این ستون نظامی، موشک‌های ضدهوایی روسی برای تحویل به گروه حزب الله لبنان بوده است.

منابع رسمی اسرائیل تا کنون در مورد خبر حمله هوایی به هدفی در داخل خاک سوریه اظهارنظری نکرده‌اند اما چند روز پیش گفته بودند که با توجه به وخامت اوضاع در سوریه، موضوع جابجایی تسلیحات شیمیایی آن کشور و یا تلاش دولت سوریه برای ارسال اسلحه برای گروه های تندرو در لبنان را از نزدیک زیر نظر دارند.

در خبری دیگر در مورد سوریه، خبرگزاری دولتی آن کشور گزارش کرد که وزارت خارجه سوریه با ارسال نامه‌های مشابهی برای رئیس دوره‌ای شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل متحد، گروه اسلامگرای جبهه نصرت را به کشتار اخیر در نزدیکی شهر حلب متهم کرده است.

روز سه‌شنبه جسد دست‌کم ۶۵ نفر در شهر حلب کشف شد که دست‌های برخی از آنان از پشت بسته شده است و حکایت از اعدام آن‌ها دارد. رئیس سازمان نظارت بر حقوق بشر در سوریه گفته است که این اجساد در نزدیکی منطقه‌ای که درگیری در ‌آن جریان داشت یافت شده‌اند.

حزب‌الله لبنان محکوم کرد

حزب‌الله لبنان صدور بیانیه‌ای حمله هوایی اخیر رژیم اسرائیل را به شدت محکوم کردد. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت النشره در بیانیه حزب الله لبنان آمده است: اسرائیل در راستای سیاست‌های خصمانه خود دست به حمله‌ علیه یک مرکز پژوهشی در سوریه زده است که به دنبال آن چندین تن از شهروندان این کشور به شهادت رسیده و چند تن دیگر زخمی شدند. در ادامه این بیانیه آمده است: ما به شدت این حمله صهیونیستی جدید علیه سوریه را محکوم می‌کنیم این حمله پشت پرده آنچه در سوریه می‌گذرد را نشان می‌دهد و مشخص می‌کند که چه افرادی قصد دارند سوریه را تخریب کنند.

حزب الله تاکید کرد: حمله اسرائیلی اخیر علیه سوریه می‌طلبد تا از سوی تمام کشورهای عربی و اسلامی و جامعه بین‌الملل به صورت گسترده محکوم شود اما ما به سکوت جامعه بین‌الملل عادت کرده‌ایم. حزب الله لبنان حمایت کامل خود را از رهبران، ارتش و مردم سوریه اعلام کرده و تاکید کرد که همگان باید نسبت به خطر هدف قرار دادن سوریه و از بین بردن خط مقاومت هوشیار باشند.

رسانه ها: آمریکا می دانست

چند رسانه آمریکایی و اسرائیلی به نقل از منابع خبری اعلام کردند، رژیم اسرائیل پیش از حمله هوایی به یک مرکز تحقیقات نظامی در اطراف شهر دمشق مقامات آمریکایی را از تصمیم خود در این خصوص مطلع ساخته بود.

روزنامه هاآرتص گزارش داد که مسئولان اسرائیلی پیش از حمله به یک مرکز پژوهشی در سوریه مقامات آمریکایی را در جریان طرح خود قرار داده بودند. اورشلیم پست نیز گزارش داد که مقامات آمریکایی به روزنامه نیویورک تایمز گفته‌اند که اسرائیل آمریکا را از تصمیم خود برای حمله به یک محموله تسلیحاتی در مرزهای مشترک سوریه و لبنان مطلع کرده بود.این در حالی است که وقوع حمله مذکور از سوی مقامات سوریه رد شده و ارتش سوریه تنها حمله اسرائیل به ساختمان مرکز تحقیقاتی را تایید کرده است.

همچنین روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از یک مقام آمریکایی گفته است که حمله هوایی اسرائیل یک کاروان نظامی سوری حامل موشک‌های SA- 17 ساخت روسیه را در یک منطقه مرزی در شرق شهر دمشق هدف قرار داده است.

مقامات آمریکایی به روزنامه نیویورک تایمز گفته‌اند که اسرائیل، آمریکا را در خصوص طرح خود برای حمله مطلع ساخته بود. برخی از گزارش‌های خبری مدعی شده بودند که سه شنبه شب یک کاروان تسلیحاتی حاوی آنچه که سلاح‌های “تغییردهنده بازی از سوی سوریه برای حزب الله لبنان” عنوان شده بوده هدف حمله قرار گرفته است اما فرماندهی ارتش سوریه حمله مذکور را رد کرده است. این در حالی است که کاخ سفید و ارتش اسرائیل از اظهار نظر درباره این گزارش‌ها خودداری کرده‌اند.

نوع سلاح‌هایی که بر طبق این گزارش‌ها در کاروان مذکور در حال نقل و انتقال بوده مشخص نیست هر چند که خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از منابع امنیتی گزارش داده که کامیون‌های این کاروان حامل پرتاب‌کننده‌های موشک ضدهوایی SA-17 بوده‌اند. دیگر گزارش‌ها نیز عنوان داشتند که سلاح‌های مذکور، موشک‌های ضد کشتی یاخونت و یا موشک‌های زمین به زمین SCUD- D بوده‌اند.

اغلب گزارش‌ها گفته‌اند که این حمله هوایی در نزدیکی شهر الزبدانی در جنوب غرب سوریه و در نزدیکی مرز لبنان انجام شده و دیگر گزارش‌ها نیز مدعی شدند که این حمله پس از ورود کاروان به داخل لبنان در نزدیکی روستای شیث نبی اتفاق افتاده است. تلویزیون سوریه نیز گزارش داد که جنگنده‌های نیروی هوای اسرائیل یک مرکز تحقیقات نظامی در استان دمشق را در نزدیکی مرزهای مشترک با لبنان هدف قرار داده‌اند.

منابع خبری لبنانی نیز گزارش دادند که بعد از ظهر سه شنبه 12 جنگنده نیروی هوایی اسرائیل در دو موج وارد حریم هوایی این کشور شده‌اند. بر طبق این گزارش‌ها جنگنده‌های اسرائیلی بر فراز شهر ناقوره در جنوب غرب لبنان پرواز کرده و سپس از فراز بنت جبیل به سوی شمال شرق و مرز سوریه رفته‌اند. بر طبق گزارش‌ها شنیده شدن که این جنگنده‌ها در ساعت 2 نیمه شب به در حال بازگشت به اراضی اشغالی بوده‌اند.

اخضر ابراهیمی: سوریه در حال فروپاشی است

اخضر ابراهیمی گفته است حتی اگر بشار اسد موفق شود برای مدتی دیگر در قدرت باقی‌بماند، اما اعتبار قدرت او در سوریه به طرزی بازگشت‌ناپذیر خدشه‌دار شده است. او که در جلسه‌ای غیرعلنی در شورای امنیت سازمان ملل سخن می‌گفت افزود: «این تراژدی باید پایان یابد زیرا این کشور در برابر چشمان ما در حال فروپاشی است.»

به گفته نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب برای میانجگیری در بحران سوریه، تنها دخالت جامعه جهانی می‌تواند به بهبود وضع در سوریه کمک کند و در راس آن شورای امنیت. مشکل اساسی این جاست که شورای امنیت تاکنون فاقد سیاستی همگون در قبال جنگ داخلی در سوریه بوده است.

به گزارش دویچه وله، از سال ۲۰۱۱ میلادی و با شروع ناآرامی‌ها در سوریه، شورای امنیت موفق به رسیدن به استراتژی یک‌دستی در قبال این کشور نشده است. سه قطعنامه‌ای که در این سازمان علیه سیاست سرکوب بشار اسد مطرح شد، با مخالفت روسیه و چین بی‌نتیجه ماند.

اکنون اخضر ابراهیمی تاکید می‌کند که حل بحران سوریه بستگی به تغییر سیاست شورای امنیت سازمان ملل دارد. به گفته او تا زمانی‌ که این شورا به خطی واحد نرسد، رسیدن به توافقی میان مخالفان و حکومت امکان‌پذیر نخواهد بود و ماموریت او نیز به سرانجام نخواهد رسید.


یک پاسخ به “حمله هوایی اسرائیل به حومه دمشق/ اخضر ابراهیمی: سوریه در حال فروپاشی است”

 1. Saman88 گفت:

  انتقال سلاح به حزب الله؛ هشدار آمریکا به اسد
  به گزارش خبرگزاری فرانسه، کاخ سفید واشنگتن امروز به رژیم سوریه در مورد هرگونه اقدام برای انتقال سلاح به حزب الله لبنان هشدار داد.
  هشدار کاخ سفید به رژیم دمشق پس از آن اعلام می شود که نیروی هوايی اسرائیل روز گذشته به یک محموله تسلیحاتی ارتش سوریه در نزدیکی مرز لبنان حمله کرد.
  به گفته برخی منابع غربی، این محموله شامل سلاح های پیشرفته بوده که ظاهرا به لبنان منتقل می شده است.
  بن روود، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا امروز در اظهاراتی هشدار آمیز گفت، رژیم سوریه بیش از این نباید به اقدامات بی ثبات کننده در منطقه دست بزند.