سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » علی مطهری: بیان اتهام وابستگی به روزنامه نگاران جرم است...
» تداوم موج بازداشت و برخورد با روزنامه نگاران

علی مطهری: بیان اتهام وابستگی به روزنامه نگاران جرم است

چکیده :در حالی که چهار روز از بازداشت وسیع روزنامه نگاران ایرانی می گذرد، نهادهای امنیتی به همراه بازوهای رسانه ای و سیاسی این جریان به اتهام زنی های اثبات نشده خود ادامه داده و خانواده های بازداشت شدگان نیز در وضعیت بلاتکلیفی به سر می...


کلمه – گروه گزارش: در حالی که چهار روز از بازداشت وسیع روزنامه نگاران ایرانی می گذرد، نهادهای امنیتی به همراه بازوهای رسانه ای و سیاسی این جریان به اتهام زنی های اثبات نشده خود ادامه داده و خانواده های بازداشت شدگان نیز در وضعیت بلاتکلیفی به سر می برند.

به گزارش کلمه، اگرچه در ابتدا قرار بود دادستانی تهران درباره این بازداشت ها بیانیه ای صادر کند، اما وزارت اطلاعات که بانی و طراح برخورد اخیر است، زمام امور تبلیغاتی این پروژه را نیز در دست گرفته و دیروز طی بیانیه ای از تداوم بازداشت ها خبر داد. بیانیه ای بی محتوا و پر از رجز که تحلیل ها مبنی بر هدف ارعاب از این برخوردها را تایید می کند. بیانیه ای که فقدان محتوای آن به معنای جدی نبودن تهدیدهای آن نبود و همان روز گذشته با بازداشت علی دهقان، دبیر اقتصادی روزنامه بهار که او نیز تنها دو روز از مراسم عقدش می گذشت، تداوم برخوردها را نشان داد. این روند امروز نیز ادامه داشت و ریحانه طباطبائی، روزنامه نگار سیاسی روزنامه شرق بازداشت شد.

از سوی دیگر اگرچه برخی خبرها حاکی است که برای برخی بازداشت شدگان قرار وثیقه تعیین شده، اما در عمل تنها مطهره شفیعی، دبیر سیاسی روزنامه آرمان که مبتلا به بیماری ام است، پس از یک روز بازداشت، آزاد شد. در این بین کیوان مهرگان نیز که به عنوان اجرای 4 سال حبس احضار شده بود، طی یک نوبت تماس تلفنی که با همسر خود داشته، با توجه به عدم اعلام وضعیت و محل حبس خود، به نظر می رسد که او نیز به بند 350 که بند عمومی زندان اوین و محل نگهداری متهمانی است که برای اجرای حکم و نه بازجویی اعزام می شوند، فرستاده نشده است.

روزنامه نگاران چه می گویند؟

موج برخورد اخیر نه تنها باعث نگرانی طبیعی در انجام شغل و علاقه صنفی روزنامه نگاران شده، مراتب ناراحتی و نگرانی عمیق آنها را درباره وضعیت همکاران زندانی خود موجب شده است. چکیده نظر فعالان عرصه رسانه در بیانیه ای که اخیرا با امضای تعداد زیادی از آنان  منتشر شد، اعلام شد. در این بیانیه با اعتراض به حضور ماموران دادستانی در محل تعدادی از روزنامه ها و نشریات کشور و دستگیری گسترده  روزنامه نگاران، آمده بود: ما نگرانیم که دستگیری تعداد زیادی از روزنامه نگاران در یک زمان، با انگیزه ای سیاسی و با قصدی جز اجرای عدالت انجام شده باشد. آنچه نگرانی ما را تشدید می کند، سخنان سخنگوی قوه قضاییه پیش از دستگیری هاست که اظهار داشت براساس اطلاعاتی که از “منابع موثق” به دست او رسیده “عده‌ای از روزنامه‌نگاران جدای آنکه در روزنامه‌های کشور قلم می‌زنند دستشان در دست غربی‌ها و ضد انقلاب است”. اعتراضمان به این است که سخنگوی قوه قضاییه درباره روزنامه نگارانی که طرح دستگیری آنها تهیه شده چنان سخن می گوید که انگار آنها مطابق مقررات قانونی -در محاکم علنی، با داشتن وکیل مدافع و در حضور هیات منصفه – محاکمه و محکوم شده اند و مانده است اطلاع رسانی درباره آنان.

در این بیانیه، امضاکنندگان آن از مسئولان قضایی احترام خود به قانون را با آزادی فوری روزنامه نگاران بازداشت شده نشان دهند.

همسر میلاد فدایی: قاضی منتظر نظر بازجوهاست

میلاد فدایی اصل، دبیر سیاسی ایلنا، یک روز قبل از هجوم ماموران به روزنامه ها بازداشت شد. “صبا شعر دوست” که همسرش را در آستانه مراسم جشن ازدواجشان به بند 209 برده اند، به سایت جرس گفت که از طرف دادستانی به آنها گفته شده در تدارک وثیقه باشید. این در حالی است که میلاد فدایی در 6 روز گذشته تنها یک بار توانسته با همسر خود تماس تلفنی داشته باشد. حانم شعر دوست اقزود: قاضی علاوه بر وعده ای که داد در عین حال گفت باید با بازجوها صحبت کند و نظر آنها را بداند. قاضی یک امید نسبی داد اما تا الان هیچ تماسی از طرف میلاد نداشتم و نمی توانم با قطعیت در این زمینه صحبت کنم.

صبا شعردوست که او نیز از جمله روزنامه نگاران فعال در ایران است، از بازجویی های اخیر خود نیز خبر داد. بازجویی هایی که به اعتقاد او با توجه به اینکه همه بازداشت شدگان اخیر به حرفه خبرنگاری اشتغال داشته اند، ادعای محمد حسینی، وزیر ارشاد را مبنی بر مطبوعاتی نبودن اتهام این بازداشت شدگان، رد می کند. وی در این باره اظهار داشت: بصورت کلی می توانم به شما بگویم که مسائلی که الان مقامات قضایی و وزیر ارشاد اظهار می کنند از جمله مسائلی بود که در احضاری که داشتم از من پرسیده شد. به همین علت بعد از بازداشت های اخیر اظهاراتشان زیاد برای من جای تعجب ندارد زیرا در خصوص همین مسائلی که الان مطرح است به آنها پاسخ دادم.

علی مطهری: پی گیری می کنم

علی مطهری، نماینده اصولگرایی که پس از جنبش سبز تلاش کرده مواضع منصفانه ای را اتخاذ کند و بابت آن بارها مورد حمله دیگر چهره های مدعی اصولگرایی قرار گرفته است، به روزنامه شرق از عزم خود برای پی گیری موضوع بازداشت های اخیر خبر داد.

وی گفت: مساله دستگیری جمعی از خبرنگاران را هم از طریق مجلس و هم از طریق هیات نظارت بر مطبوعات پیگیری خواهیم کرد. زمان و نحوه بازداشت این افراد قابل تامل است. اول اینکه ما در آستانه دهه فجر هستیم و دوم اینکه به انتخابات‏ ریاست‌جمهوری نزدیک می‌شویم. به این ترتیب ایجاد فضای ناامنی در مطبوعات به صلاح کشور نیست و فکر می‌کنم تنها یک احضار کافی بود تا افراد مذکور بروند و خودشان را معرفی کنند و نیازی به این شکل بازداشت نبود.

وی با بیان اینکه فضای ایجاد شده برای مطبوعات اصولگرا و اصلاح‌طلب را به صلاح کشور ندانسته و آن را از طریق مجلس دنبال می‌کند، ادامه داد: نهادهای مسوول باید در دستگیری‌ها مردم را در جریان قرار دهند و دلایل مستند به قانون برای اصل بازداشت و نحوه بازداشت به مردم ارایه کنند. نحوه بازداشت به شکل ورود ماموران با حکم بازداشت روزنامه‌نگاران ضرورتی نداشته و آرامش روانی و شغلی را از خبرنگاران سلب می‌کند.

وی درباره اتهام زنی به روزنامه نگاران بازداشتی درباره ارتباط با رسانه های خارجی همچون بی بی سی گفت: گفته‌اند این خبرنگاران اطلاعاتی به شبکه بی‌بی‌سی می‏رساندند. سوال من این است که این روزنامه‏ نگاران واقعا چه خبری را می‌توانند به بی‌بی‏ سی برسانند که بی‌بی‌سی به آن دسترسی نداشته باشد. خوشبختانه در سایت‌های وابسته به نهادهای انقلابی کشور همه اخبار وجود دارد.

مطهری در پاسخ به این پرسش که ‌”برخی نمایندگان پس از حمایت وزارت خارجه فرانسه از روزنامه ‏نگاران بازداشت شده معتقدند که اینها با فرانسه در ارتباط بوده‌اند. این شکل از بیان اتهام‏ ها در شرایطی که هنوز جرمی به اثبات نرسیده و تفهیم اتهامی صورت نگرفته، چه تبعاتی برای افکار عمومی به دنبال دارد؟”، اظهار داشت: اینگونه اظهارنظرها جرم است. اتهامی که هنوز درباره کسی ثابت نشده، نباید به عنوان جرم معرفی شود. این‌طور سخن گفتن مصداق جرم است و آن نماینده نیز نباید اینچنین سخن می‏گفت. ما از مسوولان اطلاعاتی و امنیتی خواستار رسیدگی هرچه سریع‌تر به این ماجرا و تعیین تکلیف روزنامه‌نگاران بازداشت شده هستیم و به‌زودی از طریق مجلس نیز ماجرا را دنبال می‌کنیم. البته اگر دلایل قانع‌کننده‏ای برای همکاری برخی از این افراد با رسانه‌های مخالف انقلاب اسلامی وجود دارد، باید به اطلاع مردم برسد ولی مثلا یک تماس تلفنی نمی‌تواند دلیل بر وابستگی باشد.

همچنین احمد بخشایش‌ اردستانی، عضو کمیسیون امنیت ملی یکی از دستور جلسه‌های این کمیسیون در هفته آینده را موضوع رسیدگی به پرونده روزنامه‌نگاران بازداشت شده عنوان کرد. وی گفت: «در حال حاضر اطلاعات ما درباره دستگیری‌های صورت گرفته کامل نیست اما مجلس پرونده بازداشت روزنامه‌ نگاران بازداشت شده را پیگیری خواهد کرد. در پرونده ستار بهشتی هم ابتدا گفتند که گروهی از فتنه سبز ستار بهشتی را کشته‌اند تا به مطامع خود برسند. اما این مساله به نظر برخی نمایندگان بعید می‌آمد و ما خواستار رسیدگی شدیم و روند دادرسی مناسبی اتفاق افتاد. به همین خاطر در ماجرای بازداشت‏های اخیر نیز مجلس وارد شده و اطلاعات مورد نیاز را کسب خواهد کرد. به این ترتیب کمیسیون تحقیق شکل خواهد گرفت.»


2 پاسخ به “علی مطهری: بیان اتهام وابستگی به روزنامه نگاران جرم است”

  1. Abas گفت:

    این دستگیری ها خروجی نشست مشترک دولت و مجلس و علی خامنه ایی. می خوان فاز دوم رو شروع کنن برای اینکه جلوی جو روانی رو بگیرند باید دهان مخالف رو ببند. روزنامه ها الان سه دسته اند یک دسته طرفدار خامنه ایی یک دسته دولت و دسته ی سوم اطلاح طلبان. با هم هماهنگ کردن روزنامه های مخالف دو لت که طرفدار علی خامنه ایی هستند از دولت در این مدت بدگویی نکنند. می ماد روزنامه های اصلاح طلبان که قطعا ساکت نمی نشستن. برای همین خامنه ایی به وزارت اطلاعات و سپاه دستور برخورد پیشگیرانه با این روزنامه هارو صادر کرد.

  2. Greenof گفت:

    اینها رو ول کن! … بوی گل و سوسن و یاسمن آمد! …