سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » هزینه ۳ میلیارد تومانی برای فرستادن میمون به فضا/ رابطه ارسال میمون و بمب اتمی از ن...

هزینه ۳ میلیارد تومانی برای فرستادن میمون به فضا/ رابطه ارسال میمون و بمب اتمی از نگاه فیگارو

چکیده :رئیس سازمان فضایی ایران برآورد هزینه ارسال کپسول زیستی حامل میمون به فضا را حدود ۳ میلیارد تومان برآورد کرد....


رئیس سازمان فضایی ایران برآورد هزینه ارسال کپسول زیستی حامل میمون به فضا را حدود ۳ میلیارد تومان برآورد کرد.

رئیس سازمان فضایی ایران با تشریح جزئیات اعزام اولین میمون فضانورد ایرانی با کاوشگر پیشگام به فضا گفت: با این پرتاب موفقیت آمیز پیش بینی می شود اعزام انسان به فضا تا ۱۰ سال آینده محقق شود.

وی با اشاره به آمار فعالیت‌های فضایی ایران که نشان از رشد چشمگیر این فعالیت‌ها در طی سال‌های اخیر داشته است گفت: بر اساس گزارش موسسه بین المللی اس سی آی تا سال ۲۰۱۲ ، ده کشور جزء پیشگامان عرضه فناوری فضایی بوده‌اند اما از سال ۲۰۱۲ پنج کشور دیگر نیز به این مجموعه اضافه شده و به این رشد رسیده‌اند که ایران نیز یکی از کشورهای پیشقدم در عرصه فناوری است. بر اساس اعلام این موسسه بین‌المللی در میان این کشورها ایران بالاترین نرخ رشد فضایی را داشته است.

“آفتاب ” نام اولین میمون فضانورد ایرانی

فاضلی با اشاره به جزئیات فرستادن نخستین میمیون فضانورد ایرانی با کاوشگر پیشگام گفت: ماموریت پیاده سازی حامل موجود زنده، پایگاه پرتاب و سکوی پرتاب کاوشگر توسط سازمان هوافضای وزارت دفاع و طراحی و یکپارچه سازی و مدیریت سیستمی این پروژه را سازمان فضایی ایران برعهده داشت.

رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه نام نخستین فضانورد ایرانی “آفتاب” است ادامه داد: این میمون که از نژاد “رزوس” است هم اکنون در وضعیت مناسبی بسر می‌برد و این موفقیت باعث شده است که آماده سازی اعزام انسان به فضا برای یک دوره ۱۰ ساله در دستور کار قرار گیرد.

اگر میمون ایرانی زنده به زمین برگشته، باید منتظر بمب اتم ایرانی باشیم!

فیگارو در مقاله ای، ارسال اولین میمون زنده از سوی ایران به فضا را مورد توجه قرار داده و می نویسد این مساله برای کشوری که اعلام کرده است تا سال ٢٠٢٠ انسان ها را نیز به فضا خواهد فرستاد ارزش سمبلیک زیادی دارد.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب ؛ اگرچه ایران نوع موشک مورد استفاده در این تجربه را مشخص نکرده اما فیگارو با تکیه بر تصاویر پخش شده از شبکه العالم می نویسد این تصاویر موشکی نشان میدهند که دستگاه مورد استفاده به یک موشک بالیستیک شباهت دارد و اصل و نسبش به موشک نودونگ ١ در کره شمالی میرسد .

فیگارو در ادامه می نویسد علیرغم موفقیت ایران در ارسال یک میمون به فضا، هنوز معلوم نیست که این کشور تکنولوژی ای را در اختیار داشته باشد که بتواند با آن انسان را نیز برای مدتی به فضا بفرستد.

روزنامه می نویسد دستگاهی که ایران به فضا فرستاده در واقع با سرعتی بسیار پائین تر از حد معمول، بگونه عمودی و فقط تا ١٢٠ کیلومتری زمین پرتاب شده و چند دقیقه بیشتر در فضا نمانده است در حالیکه برای فتح مدار زمین، به یک موشک چند طبقه ای و تکنولوژی مسیر ثابت، نیاز وجود دارد.

فیگارو موفقیت ایران در پرتاب یک ماهواره ٢٧ کیلویی تا سیصد کیلومتری زمین درسال ٢٠٠٩ را بسیار مهمتر از ارسال کاوشگر حامل میمون به فضا ارزیابی کرده و می نویسد ماهواره یاد شده هفت هفته را در فضا سپری کرده بود.

با این حال ایزابل لاسر، یک مقاله نویس دیگر فیگارو، این نگرانی را مطرح می کند که در صورتیکه میمون یاد شده علیرغم حرارت ناشی از فشار اتمسفریک، زنده به زمین بازگردانده شده باشد، این نشانه آن است که بزودی یک سلاح اتمی می تواند جای حیوان را بگیرد!

مقاله نویس فیگارو می افزاید که تکنولوژی فضا نوردی می تواند در خدمت تولید موشکهای دور برد با قابلیت حمل کلاهک های اتمی قرار گیرد اما قبل از مجهز کردن موشکهای خود با کلاهک اتمی، ایران باید ریزه کاری تکنولوژیک و تکنیک های انفجاری را مهار کند.


6 پاسخ به “هزینه ۳ میلیارد تومانی برای فرستادن میمون به فضا/ رابطه ارسال میمون و بمب اتمی از نگاه فیگارو”

 1. شیرازی گفت:

  آری ضروریست با این موشک قرار هست بیت رهبری به فضا ارسال شود تا از اغتشاشات احتمالی در امان باشد !! ….

 2. حامد گفت:

  رایحه خوش خدمت نیز به فضا فرستاده شد تاهیچ جایی از این کره زمین از مواهب آب بی نسیب نماند.انتخاب میمون جهت ارسال این پیام معنا داربود زیرامیمون صفتان دراین چنین موقعیت بحران خیز کشور کارهای عجیب و غریب و پر هزینه ای می کنند .

 3. مسلم گفت:

  وقتی کشوری برای مسائل اولیه شهروندانش هنوز درجا می زند، بهتر است بجای این بلند پروازی های بی اثر و تلف کننده بیت المال به تلاش برای رفع این مشکلات اولیه نظیر هزینه های کمرشکن مسکن، بهداشت، تحصیل و غذا بپردازد. اقدامات پژوهشی اینچنینی برازنده کشورهایی است که چنین مشکلات پیش پا افتاده و در عین حال غیر قابل حلی! را ندارند. بله این مشکلات در کشور گل و بلبل غیر قابل حل هستند زیرا «هر چه بگندد نمکش می زنند، وای به روزی که بگندد نمک».

 4. Abas گفت:

  دوستان توجه کنید که نژاد میمون در این مسله بسیار مهم بوده! اگر به غیر از رزوس استفاده کنید موشک هوا نمی ره!

 5. ناشناس گفت:

  دروغ میگن میمون نرفته فضا همین جا رو زمینه سندش هم موجوده باور نمی کنید!؟ همین امروز رفته بوده فاز جدیدی رو افتتاح کنه

 6. mani گفت:

  meymoone badbakhte bi mask va bedoone kapsoole oksijen rasti koja forood oomadeh