سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » پیام تاجزاده از زندان: از هیاهوی اخیر نباید ترسید؛ باید از انتخابات آزاد دفاع کرد/ ...
» اگر بیرون زندان بودم، بزرگترین کمپین را برای دفاع از انتخابات آزاد برپا می کردم

پیام تاجزاده از زندان: از هیاهوی اخیر نباید ترسید؛ باید از انتخابات آزاد دفاع کرد/ می خواهند ایران را عربستان سعودی کنند

چکیده :راه نجات کشور انتخابات آزاد است و اگر بیرون زندان بودم بزرگ ترین کمپین را برای دفاع از انتخابات آزاد که امری قانونی و مشروع است، برپا می کردم. آلان هم از هر کسی که به فکر استقلال و تمامیت ارضی و امنیت ایران است و نمی خواهد کشورمان هم سرنوشت با لیبی و یمن و سوریه بشود، می خواهم که برای برگزاری انتخابات آزاد در ایران بکوشد. نه فقط در انتخابات آتی بلکه در همه...


سیدمصطفی تاجزاده معاون وزیر ارشاد دوران میرحسین موسوی در یادداشتی از زندان اوین به ادعاهای مطرح شده در خصوص انتخابات آزاد پاسخ داده است.

به گزارش کلمه، هفته گذشته آیت الله خامنه ای در دیدار با مردم قم بیان کرد که “آن کسانی که راجع به انتخابات توصیه‌هایی می‌کنند، حواسشان باشد به دشمن کمک نکنند. دائما نگویند انتخابات باید آزاد باشد. از اول انقلاب ۳۴ انتخابات داشتیم. کدامش آزاد نبوده است؟ در کدام کشور انتخابات از ایران آزادتر است.” پس از این سخنان، احمد جنتی مطرح کنندگان انتخابات آزاد را گردن کلفت خواند و دیگر ائمه نماز جمعه در سراسر کشور نسبت به طرح مساله انتخابات ازاد در کشور موضع گرفتند. همچنین فعالین سیاسی وابسته به جریان محافظه کاری و اقتدارگرایی نیز چون همیشه به دنبال سخنان رهبری به تقبیح انتخابات آزاد پرداختند.

تاجزاده در یادداشت خود در پاسخ به اعتراض کنند گان به انتخابات آزاد نوشته است: “به قدری تعادلشان را از دست داده اند که متوجه نیستند این خیلی زشت است که مطرح می کنند «انتخابات آزاد رمز فتنه است»، معنای این حرف این است که انتخابات فرمایشی و شاهنشاهی از نظر اصول گراها انتخابی درست است!”

معاون وزیر کشور دولت اصلاحات که در بند قرنطینه سپاه محبوس است، در بخشی دیگر از سخنان خود در ارتباط با اظهارات آن عده ایی که ایران را آزاد ترین کشور دنیا می خوانند نوشت: “ادعا می کنند ایران آزادترین کشور جهان است و هم زمان مطبوعات آزاد را پایگاه دشمن می خوانند. احزاب آزاد را مزدوران دشمن می خوانند. اجتماعات آزاد مردمی را فتنه دشمن می نامند و انتخابات آزاد را توطئه دشمن. من نمی دانم این مردم چگونه می توانند نظراتشان را آزادانه اعلام کنند؟!”

این عضو دربند جبهه مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی تاکید کرده است: “من باز هم بر این اصل اصرار می ورزم که راه نجات کشور انتخابات آزاد است و اگر بیرون زندان بودم بزرگ ترین کمپین را برای دفاع از انتخابات آزاد که امری قانونی و مشروع است، برپا می کردم. آلان هم از هر کسی که به فکر استقلال و تمامیت ارضی و امنیت ایران است و نمی خواهد کشورمان هم سرنوشت با لیبی و یمن و سوریه بشود، می خواهم که برای برگزاری انتخابات آزاد در ایران بکوشد. نه فقط در انتخابات آتی بلکه در همه ادوار. ”

متن یادداشت سیدمصطفی تاجزاده از زندان که در اختیار کلمه قرار گرفته به شرح زیر است:

کسی که متکی به اکثریت آرا باشد، از انتخابات آزاد فرار نمی کند

دیدم که حداد عادل در جایی گفته بود که موسوی و کروبی باید بدون محاکمه در حصر باشند، این ها جرأت ندارند سران جنبش سبز را محاکمه کنند چون نگران این هستند که نزد مردم دستشان رو شود!

— در مورد انتخابات مجلس ششم هم اخیراَ ادعاهایی شده و نکاتی گفته شده که من کسانی که به واقع قصد آگاه شدن در این زمینه دارند به مطالعه دو کتاب از مستندات این انتخابات دعوت می کنم. رأی ملت و رأی مردم. مجموعه مکاتبات با شورای نگهبان که برخلاف قراری که گذاشته شده بود، شورای نگهبان طفره رفت و من مجبور شدم به صورت یک طرفه مکاتبات خود (وزارت کشور) را با شورای نگهبان منتشر کنم و البته در مواردی نامه های شورای نگهبان هم مورد اشاره قرار گرفته است. این مستندات را صرفا برای حفظ در تاریخ نشر داده ام. کتاب دوم رأی مردم است که بابک داد آن را نوشته و مشروح آن چه در دادگاه گذشت در آن آورده شده است. مطالعه این دو کتاب برای دریافت واقعیت ها و حقایق آن دوران ضروری است. در ضمن باید یک نکته تایخی را یادآور شوم و آن این که انتخابات مجلس ششم بعد از 23 تیرماه برگزار شد و قاطبه مردم در آن انتخابات به اصلاح طلبان رأی دادند و از حضور آنان استقبال کردند. هم چنان که به بازجوها گفته ام معتقدم که اگر بعد از 9 دی ماه هم انتخابات آزاد باشد مردم بیشتر از مجلس ششم به اصلاح طلب ها رأی می دهند. به همین دلیل این ها به انتخابات آزاد فتنه می گویند. چون می دانند اگر آزادی در انتخاب باشد به مراتب رأی اصلاح طلب ها بیشتر از گذشته خواهد بود.

— این ها حاضرند با همه گفتگو کنند و در قبال شان کوتاه بیایند الا در برابر اصلاح طلب ها و سبزها. چون می دانند (براساس نظرسنجی های خودشان) که اصلاح طلب ها رأی اول را دارند. به قدری تعادلشان را از دست داده اند که متوجه نیستند این خیلی زشت است که مطرح می کنند «انتخابات آزاد رمز فتنه است». معنای این حرف این است که انتخابات فرمایشی و شاهنشاهی از نظر اصول گراها انتخابی درست است!

با توجه به شرایط موجود و اظهارنظرهای اخیر ذکر نکاتی را لازم می دانم:

یکم- وقتی که با بازجوها در مورد انتخابات 88 بحث می کردیم، می گفتم که انتخابات 92 تکلیف را روشن می کند که آیا انتخابات را آزاد برگزار می کنید یا فرمایشی و مهندسی شده. اگر آزاد برگزار کنید، معلوم است واقعاً اعتقاد دارید در انتخابات 88 تخلف و تقلب نشده و رأی اکثریت مردم باشماست اما اگر فرمایشی یا مهندسی شده برگزار کردید و مانند بار قبل کودتای انتخاباتی کردید، روشن می شود که نه تنها د راقلیت هستید و مورد اعتماد مردم نیستید بلکه خود نیز به این حقیقت واقفید و به آن اشراف دارید. چون در هیچ جای دنیا کسی که متکی به اکثریت آراء باشد، از انتخابات آزاد فرار نمی کند.

دوم- ادعا می کنند ایران آزادترین کشور جهان است و هم زمان مطبوعات آزاد را پایگاه دشمن می خوانند. احزاب آزاد را مزدوران دشمن می خوانند. اجتماعات آزاد مردمی را فتنه دشمن می نامند و انتخابات آزاد را توطئه دشمن. من نمی دانم این مردم چگونه می توانند نظراتشان را آزادانه اعلام کنند؟!

متأسفانه ما با کودتای انتخاباتی 88 داریم مثل عربستان می شویم که مفتی اش فتوا می دهد که تظاهرات مسالمت آمیز مردم علیه آل سعود توطئه و فتنه است و اطاعت از حکومت و حاکم را هم اطاعت از خدا می خوانند و با این که همه اختیارات در دست ملک(شاه) است، هیچ کس حق انتقاد به آن ها را در رسانه ها ندارد و انتخابات آزاد هم در آن کشور بی معنی است. اقتدارگراها معتقدند که انتخابات 88 حاصل یک تلاش 20 ساله بود. حق با این هاست. از زمان رحلت رهبر فقید انقلاب یعنی سال 68 تا سال 88، بیست سال تلاش شد منتها برای استحاله جمهوری اسلامی و رسیدن به حکومت مطلقه فردی که نه تنها حکومت را تک صدا می خواست بلکه جامعه را هم تک صدا می پسندد. به همین علت انتخابات را مهندسی شده و فرمایشی برگزار می کنند. و انتظار دارند که هیچ کس اعتراض به آن نداشته باشد. آری این تلاش 20 ساله دارد طی یک حرکت ارتجاعی، ایران را عربستان سعودی می کند. جالب آن که در همان هفته ای که خواستن انتخابات آزاد و بیان آن جرم اعلام می شود، نماینده ولی فقیه در سپاه همان حرف های سردار مشفق را البته این بار قبل از انتخابات به زبان می آورد و خیال همه را راحت می کند تا بدانند انتخابات آزاد نیست بلکه به شکل معقول و منطقی، مهندسی شده است. اعضای هیأت نظارت بر انتخابات نیز مثل گذشته همه با یک گرایش سیاسی واحد و ضد اصلاحات و ضد آزادی دوباره تعیین شده اند. صدا و سیما هم که تیول آقای حداد و ولایتی است در حالی که این دو رسما اعلام کرده اند که می خواهند نامزد ریاست جمهوری باشند. اما سؤال اساسی: چرا اقتدارگرایان این اندازه از انتخابات آزاد می ترسند؟ علتش به نظر من روشن است: در وهله اول نارضایتی عمومی گسترده مردم است. از گرانی و تورم و بیکاری و … دوم بی کفایتی مدیریتی که آن قدر بر همه آشکار شده که به قول آقای موسوی اردبیلی یک مسجد هم این گونه اداره نمی شود چه رسد به کشور!

سوم- اختلافات گسترده و روزافزونی که پیدا کرده اند.

چهارم- فسادی که در ارکان کشور و در سه قوه به طور وسیع شایع شده و منجر به افشاگری هایشان علیه یکدیگر شده است.

پنجم- نتیجه دیپلماسی غلط حکومت یک دست آثارش در زندگی مردم نمایان شده است. بنابر این می دانند که اگر انتخابات آزاد باشد، اصلاح طلبان پیروز می شوند. نظرسنجی هایشان هم به اعتراف خودشان همین را نشان می دهد. چهارسال هرچه خواستند علیه اصلاح طلب ها و سبزها گفته اند اما باز هم انتخاب اول مردم، آن ها هستند. همان طور که پیش از این به باجوها گفته ام اصلاح طلبان در مجلس ششم هشت ماه بعد از 23 تیرماه اکثریت قاطع رأی مردم را کسب کردند و حالا بعد از این همه صحبت از 9 دی و حماسه خواندن آن معتقدم در یک انتخابات آزاد، آقای خاتمی بیش از دو دوره قبل رأی خواهد آورد مشروط به آن که انتخابات آزاد باشد. چرا که بی تردید برخی از اصول گراها نیز برای نجات کشور به او رأی می دهند. اما متأسفانه رابطه اقتدارگرایی و انتخابات آزاد مانند رابطه جن و بسم الله است. متأسفم که آقایان توجه ندارند که طی سه سال گذشته ما بهار عربی را پشت سر گذاشته ایم و اکنون نه تنها در کشورهای دموکراتیک بلکه در ترکیه، لبنان، فلسطین، مالزی، پاکستان، عراق، افغانستان، مصر، تونس، مراکش و حتی لیبی انتخابات آزاد برگزار می شود و در این کشورها احزاب مسلمان و سکولار و مارکسیست و لیبرال و سوسیالیست به رقابت آزاد با یکدیگر می پردازند. رادیو و تلویزیون هایشان هم شبکه های خصوصی دارند. مطبوعات و احزاب هم آزادند. ادعا هم ندارند که ما آزادترین کشور و حکومت جهان را داریم. اما در ایران لاف آزاد بودن انتخابات با گاف برگزاری انتخابات یک اسبه افشاء می شود.

من باز هم بر این اصل اصرار می ورزم که راه نجات کشور انتخابات آزاد است و اگر بیرون زندان بودم بزرگ ترین کمپین را برای دفاع از انتخابات آزاد که امری قانونی و مشروع است، برپا می کردم. آلان هم از هر کسی که به فکر استقلال و تمامیت ارضی و امنیت ایران است و نمی خواهد کشورمان هم سرنوشت با لیبی و یمن و سوریه بشود، می خواهم که برای برگزاری انتخابات آزاد در ایران بکوشد. نه فقط در انتخابات آتی بلکه در همه ادوار.

در واقع انتخابات آزاد، استراتژی اصلاح طلبان ایران است و هم چنان که جنبش سبز با انتخابات شکل گرفته، پیروزی آن هم در گرو برپایی انتخابات آزاد است و در آن صورت هرکس که رأی بیاورد مورد احترام همه است.

در هیاهوی اخیر نباید ترسید و باید قاطع و همه جانبه از انتخابات آزاد دفاع کرد به گونه ای که در ایران یا انتخابات آزاد برگزار شود یا خدای ناکرده انتخابات رسوا.


27 پاسخ به “پیام تاجزاده از زندان: از هیاهوی اخیر نباید ترسید؛ باید از انتخابات آزاد دفاع کرد/ می خواهند ایران را عربستان سعودی کنند”

 1. Mr Hekayati گفت:

  کاش مسئولین یک دهم تاجزاده مردانگی و شعور و وجدان داشتند تا به بهانه دین و در پی قدرت حق هشتاد میلیون آدم رو پایمال نمی کردند.

 2. شیرازی گفت:

  دروود بر تاجزاده ی عزیز
  تو در قلب مایی چون میر حسین چون شیخ مهدی

 3. Karoun گفت:

  بدون شک و تردید ،نظر سرور گرامی ،آزاده در بند جناب آقای تاجزاده اصلاح طلب مصمم و راسخ ،باید ،سر لوحه مبارزاتی انتخابا تی ،دیگر دوستان اصلاح طلب باشد ،یگانه آلترناتیو ،موجود ،و راه برون رفت از شرا یط خطیر کنونی،شاید ،یکبار برای همیشه ،کوتاه نمودن دست های پلید آقای جنتی ،ناظر و مجری منویات آقای خامنه

 4. mahmood گفت:

  آقای تاجزاده نگران نباشید این سناریو که توسط خامنه ای بر پا شده بیانگر این است که با آقای احمدی نزاد روی آقای رفسنجانی یعنی یکی از رقیبان و دشمنان احمدی نزاد و خودش معامله کرده اند تا احمدی نزاد خیانت های خامنه ای و دار و دسته اش را افشا نکند و البته بیشتر برای نجات و حفظ آبروی خودش می باشد.حرکات و رفتار های آینده احمدی نزاد بیشتر این مسئله را روشن خواهد کرد.

 5. Yalda گفت:

  عربستان سعودی کم لطفی نکنید. عربستان اگر ازادی نداره ولی این همه گرسنه و تنگ دست هم نداره. ایا فکر می کنید در انجا کسی هست که 2 شیفت در روز کار کند و باز از پس زندکی اولیه خودش بر نیاد.
  شما هنوز نمی دانید که علت اصلی مشکل مردم چیست.

 6. Javid گفت:

  به این میگن تحلیل جامع وکامل .سید باور کن برای این مطلبت همین امشب تو بیت رهبری جلسه گذاشتند.خدا حفظت کنه برای ما.

 7. saeid گفت:

  به امید آزادی تمام زندانیان سیاسی و بازگشت آنها به آغوش گرم خانواده

 8. علی گفت:

  جناب آقای خامنه ای : مردم از خواست تاریخی خود که آزادی است دست بر نمیدارند همانطور که شما با زور محبوب نخواهید شد

 9. Irani_mehdi گفت:

  وعده ما، انتخابات آزاد

 10. یار میر حسین گفت:

  من نمی دانم وقتی پس از انتصابات 88 می گفتیم ..مرگ بر دیکتاتور .این برادران ذوب شده به ما حمله می کردند .امروز هم که می گویم انتخابات آزاد .رهبر و ذوب شدگان به ما حمله می کنند .کاش رهبر و ذوب شدگانش بگویند .ما باید بگویم زنده باد دیکتاتور .زنده باد انتخابات فرمایشی . تنها راه رسیدن به آزادی در قرن 21 بدون خون ریزی انتخابات آزاد است .بس

 11. Seyedali گفت:

  Baz arabestan mardomesh az lahaze mali tamin hastan. Iran keshware emam zaman riiiiiiiiiiiiiiiiiiide ba dare tavile emama.

 12. Roya گفت:

  انتخابات آزاد شعار ماست……….

 13. Mohamad گفت:

  Entekhabate Azand! HALA MIFAHMIM KE HAKEMIAT CHE TARSI AZ IN SHOAR DARD! BANA BAR IN TEKRARE AN WAZIFEHE MELIE MA IRANIAN AST

 14. نادر گفت:

  پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ مجموعأ ۴۶ سال « نکبت استبداد غیر دینی» را تجربه کردند.

  همین مردم پس از انقلاب عظیم و پرشکوه بهمن ماه ۱۳۵۷ به جزء چند سال اول انقلاب دچار دیکتاتوری دیگری شدند که به حق از سوی زندانیان سیاسی و مردم آگاه و فهیم و با بصیرت کشور «نکبت استبداد دینی» نام گرفته است که مانند اسلاف طاغوتی خودش خسارات بیشماری به مملکت زده است و بدون شک با مقاومت و مبارزات دلیرانه ملت حتمأ ناچار به تغییر منش و رفتار خود خواهد شد و یا در صورت عدم تمکین به خواست مردم به سرنوشتی مشابه همان رژیم دچار خواهد شد.

 15. Esmaeil گفت:

  بنام خدایی که همیشه ناظراست وبینا
  وبادرود به برادربزرگواروعزیز تاجزاده گرامی
  من قبلا زیاد با شما وتفکراتتان آشنایی نداشتم ولی ازوقتی که درحصر رفتید تمام نوشته های شمارا میخوانم وازاینکه چنیین انسان باکمالی دربند گرفتاراست برای این مملکت تاسف میخورم وازخداوند قادربی همتا آرزوی سلامتی وسربلندی برای شمای عزیز وخانواده گرامیتان آرزومندم همیشه ایام سربلند بمانید انشاالله

 16. Soheil گفت:

  درود بر تاجزاده دلیر بسیار درست میفرمایند ایشان.

 17. مسیح گفت:

  خامنه ای ؟ دیگر زندان هم نمیتواند آزادی خواهان در بند را خاموش کنند و اصلاح طلبان حتی از درون زندان کمپین ضد دیکتاتوری راه انداخته اند … به امید خدا هر روز و هر لحظه بزرگان اصلاح طلب و خیر خواهان اصولگرا ، صدا هایشان از هر تریبونی برای اصلاح این نظام در بند رهبر ظالم تحمیلی به ملت ایران بیشتر شنیده شود …

 18. Gooya گفت:

  تاجزاده معوان وزیر ارشاد نبود، معاون سیاسی وزارت کشور بود.

 19. Reza Dadar گفت:

  اول اینکه این حضرات باتوجه به تجربه خرداد76وتشکیل دولت اصلاحات وبخطرافتادن حاکمیت اقتدارگرایان وازان طرف انتخابات 88 که درعمل استقبال مردم باقای موسوی برانان معلوم گشت واداربه تقلب بزرگ شدندهرگزبدنبال انجام انتخابات ازادنخواهندرفت زیراانجام انتخابات ازادمستلزم فضای بازسیاسی است که برای اقتدارگرایان سم مهلک است.پس بااین ترتیب جنبش سبزبایدبدنبال ایجادفضای مناسب برای تحریم عمومی انتخابات غیرازادی باشدکه نظام میخواهدبرگذارکنداگرازهم اکنون تدارک ان دیده نشوددراستانه انتخابات فرصت ایجادوفاق همگانی برای تحریم کم خواهدبود.متاسفانه اصلاح طلبان چون خودرادرداخل نظام میبینندومبارزه قانونی راشرط فعالیت سیاسی میدانندازکلمه تحریم واهمه دارندوقبول تحریم برای انان کاردشواریست. لذاازهم اکنون بایدبحث تحریم درصورت عدم قبول شرایط یک انتخابات ازادتوسط نظام موردگفتگوقرارگیرد.

 20. hassan گفت:

  آقا مصطفی من همیشه نوشته های شما رو برای دوست گلم آقای فولادزره میخونم و هر بار ایشون برای شما آرزوی سلامتی و رهائی از بند رو میکنه به امید آزادی تمامی زندانیان بندهای سیاسی اوین وتمام ایران عزیزمان.

 21. ناشناس آشنا گفت:

  عزیزم،این حکومت از انقلاب چیزی دیگر ندارد،و بد تر از حکومت پادشاهی است.

  مردم باید به خود بیایند و در خواست همه پرسی‌ کنند،که چگونه میخواهند زندگی‌ کنند.

  این حق هر انسانی‌ است.

 22. انتخابات آزاد حق مسلم ماست

 23. Jamal گفت:

  احمد خاتمی: در کشور ولایی !! ما حزب و جناح، جایگاهی ندارد!!

 24. Milad گفت:

  سیداحمد خاتمی عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه “حضور باشکوه مردم در پای صندوقهای رای نشانه بیعت مجدد آنها با نظام اسلامی است”، گفت: ائمه جمعه نمی‌توانند در این ارتباط بی‌طرف باشند!!، چراکه موضوع انتخابات مربوط به اصل نظام است و باید از تریبون نماز جمعه معیارهای کاندیدای اصلح !! را برای مردم تبیین و در واقع مردم را در این ارتباط راهنمایی کنند.!!

 25. امید گفت:

  من به عنوان یک ایرانی تا به حال در هیچ انتخاباتی شرکت نکردم و نمی کنم و شرکت در انتخابات را تایید مدعیان دروغین ولایت می دانم زیرا که ولایت از آن خدا است و پیامبران هم از طرف خدا به جهت امور الهی ولایت پیدا کردند و نه امور شخصی و دادن ولایت به امامان نیز به دستور خدا و توسط پیامبر قبل از فوت پیامبر صورت گرفت. اگر دقت کنید ما ولایت زمینی نداریم و همه ولایت ها آسمانی هست .

 26. ناظر گفت:

  درود به تاج زاده . امام راحل عظیم الشان هم فرمودند هرچه دشمنان شما گفتند ، بر عکس آن عمل کنید .

 27. greenof گفت:

  1. تمام اداره ها رو تعطیل کردید. هزار تا اتوبوس آوردید تو یک ذره جا که میدون انقلاب با هزار نفر پر میشه! همون روز خانومم کارمند ادارس تعریف کرد چه جوری با تهدید همه اداره هارو بردید؟ بعد میگین 9 دی ما نمیگیم نه! ولی شما حدود 10 درصد از جامعه رو تشکیل میدهید!
  2. همه بحثهای گذشته رو بگذارید کنار بیاید یک انتخابات آزاد داشته باشید ناظر بی طرف داشته باشید نه عمو جنتی که در نماز جمعه نمی تونه خودش رو کنترل کنه و از هیچ کجا خبر نداره. هر چی شد ما قبول داریم.
  3. بصیرتم نمی خواد با چشم عادی نمی بینید کشور داره سقوط میکنه؟!