سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نماینده ولی فقیه: مهندسی معقول و منطقی انتخابات وظیفه ذاتی سپاه است...
» اشتباهات برخی از پاسداران به معنی مداخله در انتخابات نیست

نماینده ولی فقیه: مهندسی معقول و منطقی انتخابات وظیفه ذاتی سپاه است

چکیده :نماینده رهبری در سپاه که خود به مهندسی انتخابات باور دارد، در عین حال به اشتباهات و تخلفاتی که در انتخابات رخ داد اعتراف می کند و می گوید: ادعای دخالت سپاه در انتخابات از آن حرف‌هایی است که سند ندارد. من نمی‌خواهم برخی را که اشتباهاتی مرتکب شده‌اند تبرئه کنم، اما این به معنای دخالت سپاه در انتخابات نیست. سپاه فراتر از احزاب و سازمان‌هاست و خود را برای حزب یا فرد خاصی هزینه نمی‌کند....


کلمه – گروه سیاسی: شش ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و در حالی که همواره سپاه هر گونه دخالت در انتخابات را رد کرده است، اینک علی سعیدی با اعتراف به تخلف برخی از اعضای سپاه در انتخابات پیشین تصریح می کند که مهندسی معقول و منطقی انتخابات وظیفه ذاتی سپاه پاسداران است.

سخنان این نماینده رهبری در سپاه تایید دیگری بر مداخله مستقیم سپاه در انتخابات سال ۸۸ است. دخالتی که اگر پس از آن به شکایت هفت فعال سیاسی اصلاح طلب رسیدگی می شد، حتما تاکنون مدارک دیگری دال بر دخالت سازمان یافته نظامیان در انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم و اقدامات خلاف قانون این گروه مداخله گر در انتخابات به دست می آمد.

نماینده رهبری در سپاه که خود به مهندسی انتخابات باور دارد، در عین حال به اشتباهات و تخلفاتی که در انتخابات رخ داد اعتراف می کند و می گوید: ادعای دخالت سپاه در انتخابات از آن حرف‌هایی است که سند ندارد. من نمی‌خواهم برخی را که اشتباهاتی مرتکب شده‌اند تبرئه کنم، اما این به معنای دخالت سپاه در انتخابات نیست. سپاه فراتر از احزاب و سازمان‌هاست و خود را برای حزب یا فرد خاصی هزینه نمی‌کند.

وی مدعی است که سپاه معیارها را مطرح می‌کند و از اصولگرایی به عنوان یک تفکر و اندیشه و بازگشت به اسلام ناب و نه به عنوان حزب دفاع می‌کند و وی گوید: من به عنوان کسی که مسئولیت نمایندگی ولایت فقیه در سپاه را بر عهده دارم اعلام می‌کنم که پاسداران ما اهل منطق و استدلال هستند و ما تنها معیار‌ها و آرمان‌ها را مطرح می‌کنیم. سپاه هرگز بصورت مصداقی در انتخابات وارد نمی‌شود. سپاه تنها چارچوب‌ها و معیارها را تبیین می‌کند و این به معنای دخالت در انتخابات نیست بلکه وظیفه ذاتی ما «مهندسی معقول و منطقی انتخابات» است.

مساله مداخله سپاه پاسداران در انتخابات طی سال های گذشته یکی از چالش های اساسی دلسوزان انقلاب اسلامی بوده است. اولین بار منتقدانی که با رد صلاحیت از عرصه انتخابات مجلس هفتم حذف شدند، نسبت به شکل گیری یک حزب پادگانی در کشور هشدار دادند.

کمی پس از آن هم مهدی کروبی در انتخابات ریاست جمهوری نهم از مساله دخالت سپاه در آن انتخابات به شدت انتقاد کرد و از سمت های خود استعفا داد.

مهدی کروبی پیش از انتخابات خرداد ۱۳۸۸ گفته بود: “با آمدن این دولت (احمدی‌نژاد) سپاه، تمام منابع اقتصادی کشور را در دست گرفته و حاضر نیست تن به انتخابات بدهد و از آن‌همه ثروت بگذرد. این‌که مردم کسی را انتخاب کنند و او بخواهد بر سپاه نظارت کند که جلوی دخالت او در سیاست را بگیرد و بر آنچه که دست سپاه است نظارت داشته باشد و یا حساب‌رسی کند؟ اینها نمی‌گذارند؛ واقعا کار خیلی سخت شده است و نمی‌بایست می‌گذاشتند کار به این‌جا برسد.”

پس از آن بود که در انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری سال ۸۸ سپاه با مداخله مستقیم خود بستری برای پیروزی احمدی نژاد ایجاد کرد. مساله ای که بعدها از سوی سردار مشفق بطور علنی مطرح شد و شکایت هفت زندانی سیاسی از این سردار سپاه را در پی داشت.

بهزاد نبوی، مصطفی تاج زاده و فیض الله عرب سرخی از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، محسن میردامادی دبیرکل جبهه مشارکت، محسن امین زاده، عبدالله رمضان زاده و محسن صفایی فراهانی دیگر اعضای جبهه مشارکت هستند که با استناد به بخش هایی از سخنان سردار مشفق، در شکایتی که تسلیم قوه قضاییه شده است، تصریح کرده اند که این سخنان “صریحا پرده از روی مداخلات غیرقانونی این گروه نظامی و اطلاعاتی در جهت پیروز کردن آقای احمدی نژاد در انتخابات دور دهم و جلوگیری از پیروزی نامزدهای دیگر بر می دارد.”

فعالانی که به جرم اقدام علیه امنیت ملی پس از انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری بازداشت و زندانی شدند، در نامه خود هشدار داده اند که به دلیل فعالیت این جریان مداخله گر نسبت به “استقلال ملی، تمامیت ارضی کشور، آزادی ها و حقوق شهروندی، بنیان های انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی” نگران هستند.

اما تا امروز نه تنها به شکایت این فعالان سیاسی رسیدگی نشده، بلکه این شکایت به تشدید فشارها و محدودیت ها برای آنان و خانواده هایشان نیز منجر شده است.

در خصوص دخالت سپاه در امور سیاسی امام خمینی بعنوان بنیانگزار جمهوری اسلامی بارها سرداران را از مداخله در امور سیاسی به صراحت نهی کرده و در انتخابات مجلس به آنها نهیب زده بود : “به شما چه ربطی دارد که در مجلس چه می‌گذرد در امر انتخابات. باز هم به من اطلاع دادند که بین سپاهی ها باز هم صحبت هست، خوب، انتخابات در محل خودش دارد می‌شود، جریانی دارد، به سپاه چه کار دارد که آنها هم اختلاف پیدا کنند، برای سپاه جایز نیست این، برای ارتش جایز نیست.”

پیش از این نیز سیدحسن خمینی، نوه امام گفته بود: “یکی از بزرگ‌ترین معیارهایی که می‌‌توان گفت جامعه از راه امام خارج شده است یا نه، حضور نظامیان در عرصه سیاست است. کسانی که مدعی‌اند که به امام وفادارند، باید نسبت به دستور صریح امام با تمام وجود حساسیت نشان دهند. اگر این‌گونه نباشد، یا دروغ می‌‌گویند یا دچار تناقض‌اند.”

رییس جمهوری بعدی باید رهبری را فصل الخطاب بداند

حال نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره ویژگی‌های یک کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری نیز گفت: کسی که ‌می‌خواهد کاندیدای ریاست جمهوری شود باید دارای سه ویژگی‌ باشد؛ یعنی سخنان رهبری را فصل‌الخطاب بداند و در برابر اظهارات صریح ایشان نایستد، قدرت مدیریت کلان داشته باشد و ارزشی هم باشد. نظام امروز به یک چهره قوی و ارزشی نیاز دارد؛ البته منظور از ارزشی بودن این نیست که مستحبات را انجام دهد بلکه باید به اصول دینی ملتزم باشد.

وی که بارها بر ولایی بودن رییس جمهور آینده تاکید کرده است، می گوید: رییس‌جمهور بعدی دارای اهمیت بالایی است. همه کسانی که دلشان برای نظام می‌تپد باید به‌گونه‌ای حرکت و شخصی را انتخاب کنند که بتواند به شعار‌های انقلاب جامه عمل بپوشاند. در این انتخابات چند جریان فعال هستند؛ یکی از آنها جریان اصلاحات است که البته با جریان کارگزاران همسویی دارد و این دو در مواضع، اهداف و حتی راهکارها اشتراک دارند. جریان دیگر، اصولگرایان هستند که طیف گسترده‌ای از مردم و احزاب و گروه‌ها را در بر می‌گیرد. اصولگرایی یک تفکر مبنایی و ریشه‌ای است و یک حزب نیست. اصولگرا یعنی کسی که بر مبانی اسلام تکیه دارد و اجرای اسلام را می‌خواهد و در نتیجه نباید این مفهوم را تنها در قامت یک فرد و دو فرد دید. بد عمل کردن برخی اصولگرایان به معنای بد بودن اصولگرایی نیست.

اصلاح طلبان بگویند که اشتباه کردند و برگردند

نماینده رهبری در سپاه با رد پیشنهاد هاشمی رفسنجانی مبنی بر تشکیل دولت ملی گفته است: یکی از ایده‌های مطرح شده برای انتخابات، طرح دولت وحدت ملی است که از سوی یکی از آقایان مطرح شده است؛ به این معنا که ترکیبی از همه کسانی که توان ورود در عرصه سیاسی کشور را دارند، اعم از اصلاح‌طلبان،‌ کارگزاران و اصولگرایان دولت آینده را تشکیل دهند، اما این ایده چیزی جز ملغمه نخواهد بود و نتیجه‌ای از آن بیرون نخواهد آمد. چگونه ممکن است عناصری که هیچ سنخیتی از نظر فکری و اعتقادی باهم ندارند، دور هم جمع شوند؟

سعیدی بر این باور است که اصولگرایان ظرفیت ۱۵ کاندیدا را نداردو می گوید: من می‌خواهم که این افراد از احساس تکلیف دست بردارند و عقلانی فکر کنند. قطعا اگر کسانی که می‌توانند با نیامدنشان به عرصه انتخابات به پیروزی اصولگرایان کمک کنند، اگر بیایند و اصولگرایان ضربه ببینند، در این آسیب شریک هستند.

این نماینده رهبری با اتهام زنی به اصلاح طلبان خط امامی می افزاید: باید ببینیم که انحراف در مجموعه‌ای از اصلاح طلبانی که با امام همراهی می‌کردند از کجا شروع شد که کارشان به اینجا رسید. سوال این است که چرا آقایان جدا شدند و رهبری جدید را بر نتابیدند؟ آنها باید اعلام وفاداری می‌کردند و در داخل نظام به حرکت خود ادامه می‌دادند. آقایان تفکری مغایر با امام ارائه کردند. نوع نگاه برخی اصلاح‌طلبان و اعضای حلقه کیان به امام و ولی فقیه به گونه‌ای دیگر بود. مطالبی که در روزنامه‌هایشان مطرح می‌کردند حاکی از آن بود که ولایت فقیه را قبول ندارند.

وی مدعی است که در دوره اصلاح‌طلبان ساختارشکنی و تابوشکنی دنبال شد. برخی خشونت را در انقلاب امام حسین (ع) تئوریزه کردند و آن را به سطح انتقام از آنچه در جنگ بدر رخ داده بود تقلیل دادند. ارتباط با بیگانه و کسانی که دشمن خونی انقلاب بودند، ارتباط گسترده با محافل خارجی و براندازی نظام توسط این مجموعه دنبال شد.

نماینده رهبری در سپاه در خصوص میرحسین موسوی و کروبی گفته است: این افراد در مقابل نظام ایستادند، تاکید کرد که تنها راه اصلاح‌طلبان این است که بگویند از آرمان‌ها فاصله گرفته‌اند و اشتباه کرده‌اند. در فتنه ۸۸ نقش افراد روشن بود. موسوی و کروبی نتیجه انتخابات را برنتابیدند و فرصتی را که برای نظام بوجود آمده بود به تهدید تبدیل کردند. آنها در مقابل نظام ایستادند. چطور این افراد فتنه‌گر نیستند؟ برخی آقایان چه می‌فرمایند؟

در حالی که میرحسین موسوی و کروبی طی سه سال و نیم گذشته هیچ فرصتی برای بیان نقطه نظرات خود نداشته اند، سعیدی به نقل از محسنی اژه ای می گوید: “چند روز پس از انتخابات ساعت ۱۱ شب به منزل آقای موسوی رفتم از ایشان پرسیدم که اگر انتخابات باطل شود اما شما دوباره رای نیاورید چه؟ آقای موسوی گفت: باز هم باید انتخابات باطل شود.” بنابراین، تنها راه برای اصلاح‌طلبان این است که برگردند و واقعیت‌ها را بپذیرند و بگویند که از آرمان‌ها فاصله گرفته‌اند و اشتباه کرده‌اند. اصلاح‌طلبان برای ورود به عرصه سیاسی کشور باید تمام چارچوب‌های نظام را بپذیرند. چهره‌های اصلاح‌طلب در یک «پارادوکس» شدید قرار دارند. از یک سو راه ورود آنها این است که بخشی از اشتباهاتشان را بپذیرند اما از سوی دیگر اگر بازگردند، از طرف کسانی که شعار براندازی داده‌اند طرد خواهند شد.

ولایت شورایی نداریم! هر کس خواست همکاری کند شراکت نه!

وی با رد ولایت شورایی مدعی است: برخی که شعار وحدت ملی می‌دهند، همین را دنبال می‌کنند که می‌خواهند خودشان محور باشند. نمی‌دانیم طرح دولت وحدت ملی با حفظ مواضع و عملکرد گذشته آنهاست یا می‌خواهند با تغییر مواضع در قدرت شریک شوند. اینها می‌توانند کمک کنند نه اینکه شریک باشند. ولایت شورایی امکان ندارد. این افراد باید اعلام وفاداری می‌کردند اما نقض کردند و از مسیر خارج شدند.

سعیدی اختیارات ولی فقیه را معادل اختیارات معصومان دانسته و می گوید: اختلافاتی که وجود دارد، اختلافاتی ریشه‌ای و در اصل ولایت فقیه و اختیارات آن و جامعیت دین و حکومت دینی است. آنها دین را حداقلی می‌دانند و ولی فقیه را تنها در حد یک مقام تشریفاتی می‌پذیرند. ما اختیارات ولی را معادل اختیارات رسول‌الله و امام معصوم می‌دانیم و این همان سخن امام است. آقایان می‌خواهند بدون پرداخت هزینه و اصلاح گذشته بگویند “انا شریک”، ولی این نمی‌شود.

بر خلاف توصیه صریح امام خمینی مبنی بر عدم مداخله سپاه در امور سیاسی و انتخابات، سعیدی با توجیه این دخالت می گوید: برخی می‌گویند چرا مردم به سپاه و روحانیت اعتماد دارند؟ تاثیرگذاری معنوی بر مردم که بد نیست و در همه دنیا اینگونه است. برخی مهندسی انتخابات را قبول ندارند و ادعا می‌کنند که سپاه در انتخابات دخالت دارد. اینکه عناصر و شخصیت‌های ذی‌نفوذی در میان مردم هستند که تاثیرگذارند، خللی به انتخابات وارد نمی‌کند.

وی بدون اشاره به اقدامات فرامرزی سپاه می گوید:امروز شاهدیم که بیشترین اتهامات نظام سلطه و تحریم‌های آنها علیه سپاه است و بر همین اساس جنگ روانی شدیدی علیه سپاه و نیروی قدس و شخص سردار سلیمانی آغاز کرده‌اند.

سعیدی همچنین به فعالیت های اقتصادی و امنیتی سپاه در کشور نپرداخت و مدعی شد: در داخل نیز می‌بینیم برخی پروژه «سپاه هراسی» را دنبال می‌کنند. این افراد و جریان‌ها همواره سپاه را یکی از موانع پیش روی خود می‌دانند. در زمان بنی‌صدر و در زمان اصلاح‌طلبان نیز این مساله وجود داشت. برخی خطای موردی یک فرد یا بخشی از سپاه را به کل مجموعه سپاه تسری می‌دهند. ما از کسانی که در جرگه اصولگرایی هستند توقع نداریم که اشتباهات دیگران را دنبال کنند و مثلا اشتباه موردی یک خبرگزاری را به حساب کل مجموعه بگذارند.

نماینده رهبری با انتقاد از دولت و با تاکید بر ضرورت وحدت و انسجام میان سران قوا می گوید: اختلافات رسانه‌ای شود. من اگر به جای دولت بودم، تغییراتی را که اکنون می‌بینیم و هزینه آن متوجه خود دولت است، انجام نمی‌دادم. مطمئنا تحمل یک وزیر نسبت به تغییر آن هزینه کمتری دارد. حفظ وحدت تکلیفی بر عهده سه قوه است.


22 پاسخ به “نماینده ولی فقیه: مهندسی معقول و منطقی انتخابات وظیفه ذاتی سپاه است”

 1. مهمان گفت:

  نماینده ی ولایت فقیه”:چگونه ممکن است عناصری که هیچ سنخیتی از نظر فکری و اعتقادی باهم ندارند، دور هم جمع شوند؟”
  شما نگاه به خودتون نکنید.توی کل دنیا همین وضعه،نه اینکه هیچ حزبی اون یکی رو قبول نداشته باشه.
  توی ایران هم اصولگراها و اصلاح طلبان با هم مشکلی نداشتند.تا اینکه انتخابات 84 شد و آقای احمدی نژاد اومد و …

  • کامران گفت:

   اصلا ح طلبان و مبارزه با جهل و زور و بی خردی از زمان قا جار دوست عزیز از وزارت امیر کبیر تا حالا و تا اینده با ان ها خواهد بود و سنخیتی با بی اخلا قان و زور گویان و شعبان بی مخ ها و رانت خوران و دزدان حکو متی ندارند

 2. ایران داد عمارلویی گفت:

  مهندسی معقول و منطقی؟زبان ایما و اشاره؟انا شریک؟
  مهندسی معکوس واپارتاید؟حرف؛حرف سپاهه؟انا تنها؟

 3. Ali گفت:

  … از تو باسواد تر نبود که به کمک ولایت بیاد….مهندس میر حسین ها ابروی دین و ایمان مردم هستند چون مال مردم خوار و مردم خوار نبودند چون فتوای مرگ صادر نکردند چون با همه بدبختی همت به ساختن کشور کردند شما خدا فروش مگر خوردن و خوابیدن و تاراج کردن چه کرده ایی که حالا مهندسی انتخابات را هم حق نوکران خود میدانی ….

 4. salim گفت:

  به این شیخ بیسواد بگویید حد اقل برو وصیت نامه امام را مطالعه کن

 5. ناشناس آشنا گفت:

  پیشنهاد:

  شرایط به سمتی‌ میرود که شاید “رفراندوم” بهترین حالت و امکان پذیر باشد.

  از دوستان درخواست دارم نظرات خود را در این مورد بیان کنند!

  • بختیاری گفت:

   دوست ناشناس من سلام .
   آری با حضور ناظرین بین المللی بهترین راه حل است .
   بیاید تا در یکی از صفحات اجتماعی صفحه ای با نام ” موافقان برگزاری رفراندم ” بسازیم و نسبت به نظر سنجی از کاربران اقدام کنیم . مزیت اینکار اینکه حداقل در فضای مجازی میدونیم چند نفریم .

 6. من گفت:

  سعیدی! سپاه خودش به صورت حزب دراومده!!! چرا متوجه نیستی؟ ما می گیم سپاه و هیچ نیروی نظامی و امنیتی حق دخالت در سیاست و اقتصاد را بر اساس وصیت نامه امام ندارند اونوقت تو می گی سپاه وابسته به هیچ حزبی نیست اما وظیفه داره مهندسی آرا کنه؟؟!! شما هنوز مفهوم ولایت فقیه را نمی دانی. سپاه و نیروهای اطلاعاتی و قسمتی از بسیج چماقدار و شاید خیلی از روحانیت هم منظور امام را از اصل ولایت فقیه نفهمیدند. متاسفانه شما و امثال شما وقتی امام می گفتند اسلام باید حکومت تشکیل دهد فکر کردید که روحانیت یا به عبارتی لباس روحانیت باید حکومت تشکیل دهد. بهتر است شما یک دوره آموزشی ببینید. گرچه فکر می کنم شما عمدا این فرم نظامی-اطلاعاتی را برای سیستم پایه گذاری کردید و فکر کردید به نام اسلام مخالفین سیاسی خود را سرکوب می کنید و قدرت خود را حفظ می کنید البته نمی دانستید که هیچ امری از خداوند مهربان پوشیده نیست و روزی مکر شما از پرده برون می افتد.برو توبه کن تا عمرت به پایان نرسیده!! وقت زیادی لازم است تا تمام این فجایعی که به نام اسلام بر سر مردم آوردید را جبران کنید.

 7. Arash گفت:

  درود به همه دوستان
  این آقایون به حدی از وقاحت رسیدن که خیلی راحت میان و میگن ما انتخاباتی را که از اول تمام کاندیداتورهای آن از هزار فیلتر رد شدن را هم مهندسی میکنیم، البته گله ای هم نیست، زمانی که ما ملت حتی جسارت اعتراض به وضع اقتصادی را هم نداریم، حتی از ملت سوریه هم کمتریم و حاضر نیستیم که برای رسیدن به حقوق حقه خود تنها چند روز در خیابان باشیم یک عده آدم بی سواد با عناوین نماینده ولی وقیه یه همچین تیترهایی که فقد برای مفت خوری بوجود آمده هم باید بیان و خیلی راحت تو چشم ما نگاه کنن و بگن شما هیچکاره اید و ما براتون انتخابات را هم مهندسی میکنیم و ملت فقط مثل مترسک بیان پای صندوق رای که به ما مشروعیت بدن به قول معروف خلایق هرچه لایق

 8. Mjdacmp گفت:

  این آقا و امثال وی چرا باید اجازه داشته باشند تا این حد پای خود را از گلیمشان درازتر کنند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 9. Eftekhari1354 گفت:

  یادم است حاج قاسم سلیمانی زمانی که دوره ریاست جمهوری هاشمی بود با آرم سپاه عکس هاشمی را چاپ وتوزیع کرد که عده ای مخالف سیاسی کاری در سپاه بودند وامروز هم

 10. سیاوش گفت:

  باچه زبانی بگویدالحق من غلب حسنی رک وراست بودگفت حق ازلوله کلاشینکف درمیاداین یکی همان حرف رادرلفافه میگویددقیق شوی همه سروته یک کرباسند

 11. GhasemAgha گفت:

  نماینده ولی فقیه: مهندسی معقول و منطقی انتخابات وظیفه ذاتی سپاه است
  مقام بسیار عظمای رهبری: از اول انقلاب تا کنون 34 انتخابات داشته ایم. کدام یک از آنان آزاد نبوده است.
  قاسم آقا: تقلب در انتخابات وظیفه ذاتی حاکمیت است.

 12. i گفت:

  از چه زمانی “برادران قاچاقچی” دست به مهندسی انتخابات زدند؟ در کدام انتخابات؟

  کدام انتخابات روسای جمهور قبل مهندسی شده بود؟

  آیا آقای خاتمی از مهندسی انتخابات در دوران ریاست ج. خود آگاه بودند؟

 13. تراب گفت:

  از جمله مباحث مهم در جامعه شناسی سیاسی، مداخلة نظامیان در سیاست می باشد. انگیزه های ورود نظامیان به سیاست متفاوت و چند لایه است اما معمولا با هدف کسب منافع اقتصادی و هم به منظور دخالت در تصمیمات سیاسی یا تحکیم موقعیت خود درسمت ها ومقام های سیاسی و اداری ودر نتیجه حفظ برتری در پشت صحنه قدرت می باشد.

 14. تراب گفت:

  امام در این باره چنین می فرمایند :” دولت و ملت و شورای دفاع و مجلس شورای اسلامی وظیفه شرعی و میهنی آنانست که اگر قوای مسلح ، چه فرماندهان و طبقات بالا و چه طبقات بعد ، بر خلاف مصالح اسلام و کشور بخواهند عملی انجام دهند یا در احزاب وارد شوند که- بی اشکال به تباهی کشیده می شوند – و یا در بازی های سیاسی وارد شوند از قدم اول با آن مخالفت کنند

 15. Awer گفت:

  نماینده ولی فقیه: مهندسی معقول و منطقی انتخابات وظیفه ذاتی سپاه است
  کل سخن میر حسینو شیخ کروبی همین است که اقایان انتخابات را مهندسی کرده اند یعنی اجازه انتخاب به مردم داده نمی شود

 16. ASDF گفت:

  اقای خمینی فرمود که اگر مردم در انتخاب اشتباه هم کردند حق نداریم در مقابل انتخاب انان بایستیم ولی اقایان نمی خواهند مردم اشتباه کنند به قولی اقایان نام دمورد مقبول خود را از صندوق خارج می کنند

 17. کامران گفت:

  جناب شیخ خوب بخورید و خوب جهل بگوئیدو از رهبر فر زانه که برایتان شرایط را فرا هم کرده تمجید و چاپلوسی کنید اما بدانید که تخت تاج شما ها هم روزی مانند همه نظامی ها و مستبدان سر نگون خواهد شد

 18. Yasooj گفت:

  اشتباه موردى اصلاح طلبى را به حساب كل مجموعه و مردم اصلاح طلب نوشتن
  كه اشكالى نداره، نه؟! 

 19. IRANI_MEHDI گفت:

  آقا دیگه اعصاب معصاب نداریم، اسقاط کنیم حکومت رو بره پی کارش!

 20. Salarie M گفت:

  آنجایی که اسم آقای احمدی نژاد را از قول رهبری برای کاندیدای اصلح مطرح کردید بازهم گفتن معیارها بود؟!!!