سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » انتقاد شدید توکلی از اقدامات اخیر دولت: احمدی نژاد می خواهد سرزمین سوخته تحویل دهد...

انتقاد شدید توکلی از اقدامات اخیر دولت: احمدی نژاد می خواهد سرزمین سوخته تحویل دهد

چکیده : مجلس شورای اسلامی حتما باید در برابر این کارها مقاومت کند و از طریق مقتضی جلوی این گونه اقدامات را بگیرد....


عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با درخواست از رئیس مجلس برای جلوگیری از اجرای مصوبه اخیر دولت مبنی بر استخدام بی ضابطه 1500 نفر، خبرداد که بخشنامه ای در ادامه این مصوبه خطاب به وزیران و استانداران صادر شده است که اختیارات فراقانونی نظیر استخدام بی ضابطه به آنها می دهد.

احمد توکلی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره مصوبه اخیر دولت مبنی بر دادن اختیار تام به معاون اجرایی رئیس دولت برای استخدام بی قید و شرط 1500 نفر اظهار کرد: متن این مصوبه بسیار عجیب است و شاید در تاریخ اداری جمهوری اسلامی ایران بی سابقه باشد.

وی افزود: بنده خیلی بعید می دانم که اساسا چنین مصوبه ای در هیات دولت طرح و تصویب شده باشد. آن طور که در مقدمه این مصوبه نوشته شده، همه معاونان رئیس دولت و وزیران دسته جمعی آن را پیشنهاد کرده و همگی آن را تائید کرده اند! این امر بی سابقه در مقدمه آن نوشته شده است. اگر چنین چیزی باشد باید در عقل وزراء شک کرد و درباره تعهدشان نسبت به قانون اساسی تردید داشت، البته من مطمئنم بخشی از وزیران این موضوع را قبول ندارند، ولی اینکه همه وزرا چنین مصوبه ای را تایید کرده باشند، شگفت آور است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در این مصوبه در واقع اختیارات ناشی از قانون اساسی که برای وزیران تعریف شده و اختیاراتی که برای هیات وزیران در قوانین مختلف شناخته شده است، همه را یکجا به یک فرد می دهند. یعنی به شکل بسیار عجیبی اختیارات استخدام 1500 نفر، تغییر وضعیت استخدامی تمامی کارکنان نهاد ریاست جمهوری و واحدهای وابسته و تابعه را به یک نفر داده اند تا او هر کس را خواست رسمی، پیمانی و یا جابه جا کند و 1500 نفر را به هر طریقی که صلاح دید استخدام نماید.

توکلی گفت: از مجموع آنچه که در مصوبه اخیر هیات دولت آمده و من تردید دارم که مصوبه دولت باشد بر می آید که حتما نیاتی پشت آن هست. این مصوبه حتما متناقض با قانون مدیریت خدمات کشوری و متناقض با قوانین زیادی است، مخصوصا بند 6 آن حتما رد خواهد شد.

رئیس سابق مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: بنده از رئیس مجلس به جد می خواهم که هر چه سریعتر جلوی این کار را که به معنای بر هم زدن همه نظامات مدیریتی عالم است، بگیرد.

توکلی با بیان اینکه این روش واقعا به معنای به استهزاء گرفتن اختیارات قانونی است که به آقای احمدی نژاد داده شده است، تصریح کرد: رئیس دولت باید بر اساس قانون، شخصیتی از رجال مذهبی و سیاسی باشد که مدبر است و با تدبیر عقلانیت رفتار می کند.

توکلی اضافه کرد: گویا رئیس جمهور می خواهد در این 6-5 ماه آخر دولت همه نظامات اداری کشور را بر هم بریزد و سرزمین سوخته تحویل بدهد.

نماینده تهران در مجلس تاکید کرد که مجلس شورای اسلامی حتما باید در برابر این کارها مقاومت کند و از طریق مقتضی جلوی این گونه اقدامات را بگیرد.

وی با اشاره به پیشنهاد اخیر برای تغییر مبنای قیمت گذاری طلا و سکه گفت: یک کار عجیب و غریب دیگری که طی این روزها انجام گرفته، تغییر مبنای قیمت گذاری طلا و سکه است که بنده نمی فهمم منطق این کار چیست؛ جز اینکه ناامنی و عدم اطمینان را در بازار تشدید می کند، باعث قاچاق طلا می شود وهزاران میلیارد ثروت را جابجا می کند.

توکلی عنوان کرد: وقتی یک شبه تصمیم گرفته می شود که مبنای قیمت گذاری طلا تغییر یافته و حدود 30 درصد کاهش پیدا کند معنی اش این است که هزاران میلیارد تومان ثروت از کسانی که سکه دارند و اغلب آنها مردم عادی هستند جابه جا می شود. با این تصمیم ثروت از مردم سلب شده و یک عده ای که نمی دانیم چه کسانی هستند سکه و طلا می خرند. احتمالا در آینده دوباره تصمیم می گیرند که قیمت سکه را آزاد کنند و این باعث می شود هزاران میلیارد تومان ثروت جابه جا شود.

وی ادامه داد: این اقدامات عجیب و غریب که بدترین اثرش متلاطم نگه داشتن بازار اقتصادی کشور است و از ثبات جلوگیری می کند خسارات شدیدی را به مردم، اقتصاد و اشتغال کشور وارد خواهد کرد و نمی دانم چنین تصمیماتی برای چه اتخاذ می شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با طرح این سئوال که نمی دانم دولت برای چه اقدامات عجیب و غریب در حوزه اقتصادی و دیگر حوزه ها انجام می دهد، خاطر نشان کرد: البته می توان حدس هایی در این خصوص زد اما آدم دلش نمی خواهد باور کند که عده ای مصمم هستند کشور را به هزینه های سنگین دچار کنند.


3 پاسخ به “انتقاد شدید توکلی از اقدامات اخیر دولت: احمدی نژاد می خواهد سرزمین سوخته تحویل دهد”

 1. Rahjoo گفت:

  نه آقاى توكلى، اصول باز عزيز! باور كن يك عده اى (كه به رهبرى هم خيلى
  نزديكتر اند) ميخواهند قايق كوچولوى نظام را با ناخداى آن يه كم متلاطم بكنند
  شايد حال بعضى ها به هم بخوره و حق مردم و تاريخ را كه سالهاست بالا
  كشيده اند بالا بياورند و بريزند دريا. 

 2. Sabzsabz1388 گفت:

  اقای توکلی باید به عقل خامنه ای و نماینده ها از جمله خود شما شک کرد که رای ملت را دزدید و به حساب احمدی نژاد ریختید. حال می بینید که مردم عادی و کوچه بازار از شما نماینده ها و شخص رهبری بصیرت بیشتری دارند و بیشتر می فهمند چه انهایی که در سال 84 به احمدی نژاد رای دادند و استدلال شان این بود که احمدی نژاد بیاید بساط این نظام را جمع کند از جمله خود من و چه انهایی که به او رای نداند و استدالال شان این بود که احمدی نژاد کشور را خراب می کند. در هر دو صورت افرادی مانند من گزینه اول یعنی جمع کردن بساط این نظام بود و گزینه دوم که تخریب کشور بود بصیرت و شعورشان از شخص رهبری هم بیشتر بود.
  در ضمن این نکته را بگویم که انچه که از انقلاب شنیده ایم اینکه اگر اشتباه نکنم باید مهندس بازرگان یا کسی مانند ایشان بوده باشد اینکه در دادگاه صوری شاه گفته بود “ما اخرین گروهی هستیم که از در قانون با شما صحبت می کنیم” و البته دیدید که بساط شاه را چماق به دستان جمع کردند نه قانون مداران. سال 88 این اتفاق هم افتاد اینکه میلیونها تن از مردم کشور ما از در قانون با حاکمان صحبت کردند ولی حاکمان بصیرت نداشتند و البته همین افراد اخرین اشخاصی هستند که از درقانون با حاکمان صحبت می کنند اگر اینها را به رسمیت بشناسید که جان سالم به در می برید وگرنه احمدی نژاد با شما صحبت خواهد کرد همان فردی که شخص خودت به ایشان رای اضطراری داده بودید.
  دوم اینکه اقای توکلی کمی تاریخ ایران را بخوانید متوجه می شوید که ما حدود 1400 سال پیش یعنی زمان ساسانیان ولایت فقیه داشتیم (در ان زمان شاه فر ایزدی داشت و می توانست احکام دین زرتشت را بر حسب مصلحت تغییر دهد همان قدرتی که شماها برای اقای خامنه ای قائل هستید) ولی نتیجه اش شکست ساسانیان در مقابل اعراب بود اینبار شکست ایران در برابر امریکا است.

 3. ADABI33 گفت:

  روزنامه بهار در شماره امروز خود مطلبی دارد با عنوان “قطر عجله دارد” توصیه میکنم این مطلب را مطالعه بفر مایید: در این مقاله آمده است که: “/- کمپانی چند ملیتی شل در قطر پالایشگاهی رابرای تبدیل گازمیادین مشترک گازی قطر با ایران به فراورده های نفتی (GTL)ایجاد کرده است و… /- فناوری GTLواصولا همه فناوری های مربوط به تبدیلات گازی برای کشور ما با در اختیار داشتن حدود 17 درصد از ذخایر گاز جهان از اهمیت زیادی برخوردار است(باید باشد) اما تاکنون برنامه مدونی در این زمینه دنبال نشده است . /- تقریبا تمامی صادرات گاز و محصولات گازی و بیش از نیمی از نفت ‌خام قطر از میادین مشترک استخراج و تولید می‌شود و دولت قطر سرمایه‌گذاری عظیم چندصد‌میلیاردی را برای استخراج و فرآورش و تبدیل نفت و گاز انجام داده است. بدیهی است که در صورت افت فشار و کاهش تولید میادین (مشترک) نفت و گاز این کشور، همه این سرمایه‌گذاری‌ها، چه در بخش بالادستی (اکتشاف و استخراج) و چه در بخش پایین‌دستی (فرآوری)، دچار مشکل خواهد شد. شواهد نیز نشان می‌دهد که دولت قطر از این بابت دل‌نگران است . /- در چنین شرایطی این احتمال ضعیفی نیست که دولت قطر برای صیانت از این میادین و جلوگیری از پیشرفت رقیب و در واقع صیانت از سرمایه‌گذاری‌های خود، ‌درصدی از آن صدها‌میلیارد دلار را هزینه کند و رقیب باید در این زمینه بسیار هوشیار باشد”. برداشت های بسیار متفاوت و درستی از این مقاله میتوانید داشته باشید /اینکه مبلغی از در امدها و فروش GTLمیتواند در سر فصل هزینه های شرکت شل برای خرید سیاستمداران دولتهای دیگر ثبت شود تا مثلا با ایجاد بحران های انتخاباتی ، سیاسی، تحریک جریانات سیاسی داخلی برای سرگرم کردن انها به مشکلات داخلی و دور کردن انها از پرداختن به منافع ملی ،علم کردن مثسائلی عجیب نظیر هولو کاست،ادعای مدیریت جهانی ،درخواست غرامت از قدرت های بزرگ ، عربده کشی و مبارز طلبی در همسایگی امریکا ، تبلیغات کاذب و سوئ در زمینه مسائل هسته ای و خطرناک جلوه دادن این فعالیت ها و… فضای سیاسی و جار وجنجال شرایطی را فراهم کنند که هیچ کشوری حاضر به سرمایه گذاری و حضور در این پروژه ها میادین مشترک نشوند (حتی چین ) یا منطقه عسلویه را که روزی بیش از 75 هزار نفر در ان مشغول بکار بودند را به زمینی بایر تبدیل کنند یا بالاتر از آن حتی کشور را نیز به سرزمین سوخته تبدیل کنند و نهایتا شرکت شل یا حاکم نفتی قطر که ید طولایی در بازیهای سیاسی دارد ( در جریان جنگ ایران و عراق و لبنان و سوریه و…و اتفاقات سیاسی منطقه مهارت خود را به اثبات رسانده است) مبلغی از دلارهای گازی و نفتی را برای خرید رای نمایندگان سنا و کنگره امریکا و … برای اسیب رساندن به تاسیسات زیر بنایی و اقتصادی کشور با هر بهانه ی ممکن اختصاص دهد… و…و جالبتر انکه مدعیان برخورداری از الطاف خفیه الهی و دارندگان بصیرت های ناب هم از درک و تحلیل چنین اتفاقاتی به اشکال مختلف در جریان است عاجز بوده اند ؟!