سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » كانون كارگردانان: سینمای ایران روزهای سختی را می‌گذراند...

كانون كارگردانان: سینمای ایران روزهای سختی را می‌گذراند

چکیده :در این بیانیه آمده است: “اگر مسئولین سینما همچنان بر فاصله‌گذاری خود با صنوف سینمایی پافشاری کنند ما پیشنهاد می‌کنیم که هر چه زودتر نشستی بین صنوف سینمایی ازجمله کانون کارگردانان، شورای عالی تهیه‌کنندگان، انجمن سینماداران(هر سه تشکل) و کلیه دلسوزان سینمای ایران که حتی خارج از صنوف حضور دارند برگزار گردد تا راه‌کارهای کوتاه مدت و برنامه‌ای آینده‌نگر طراحی شود.”...


كانون كارگردانان با انتشار بیانیه‌ای خواستار برگزاری نشستی بین اصناف و مسئولان سینمایی به منظور حل مشکلات سینمای ایران شد.

به گزارش ایلنا، كانون كارگردانان با انتشار بیانیه‌ای که روز یکشنبه ۱۰ دی ماه منتشر کردند گفتند: “معضلات سینمای ایران تنها و تنها از طریق ایجاد فضای گفت‌و‌گوی محترمانه و برابر بین مسئولین و اهالی سینما قابل حل است و بس.”

در این بیانیه آمده است: “اگر مسئولین سینما همچنان بر فاصله‌گذاری خود با صنوف سینمایی پافشاری کنند ما پیشنهاد می‌کنیم که هر چه زودتر نشستی بین صنوف سینمایی ازجمله کانون کارگردانان، شورای عالی تهیه‌کنندگان، انجمن سینماداران(هر سه تشکل) و کلیه دلسوزان سینمای ایران که حتی خارج از صنوف حضور دارند برگزار گردد تا راه‌کارهای کوتاه مدت و برنامه‌ای آینده‌نگر طراحی شود.”

کانون کارگردانان، سینماهای ایران را در برابر زیان‌دهی و بسیاری را درمعرض تعطیلی دانسته و افزودند: “اگرچه از فروردین ماه امسال پیش‌بینی دلسوزان به واقعیت تبدیل شد و سینمای ایران را در گردابی فرو برد اما افسوس که حتی در این شرایط نیز همچنان به فرافکنی و رویارویی مشغولند و نوید روزهای خوش آینده را می‌دهند.”

به گفته نویسندگان این بیانیه: “تا زمانی که مسئولین سینمایی بر سیاست ‌تفرقه‌افکنانه خود میان اهالی سینما پافشاری می‌کنند و خود به نقد منصفانه عملکرد چند ساله‌شان نپردازند و همچنان نقد دلسوزانه اهالی سینما را با ترفندهای کهنه ازجمله سیاه‌نمایی پاسخگویند عملاً روز به روز خود را تنهاتر خواهند یافت همچون فرمانده‌ای که لشگرش به او پشت کرده‌اند.”

از دیدگاه امضاکنندگان این بیانیه: “ورود مسئولین حوزه هنری به ماوراء اکران و تفکیک فیلم‌های دارای پروانه نمایش به دو گروه ارزشی و غیرارزشی، با هر نیتی که صورت گرفته باشد عملی غیرقانونی و باعث ایجاد تشتت و نابسامانی بیش‌تر در عرصه اکران و ایجاد چند دستگی بین اهالی سینما شده است. “

علی‌رضا سجادپور که چندی پیش از معاونت فعالیت‌های سازمان سینمایی کناره‌گیری کرد مهرماه سال جاری به تارنمای کافه سینما گفته بود: “طی مدیریت دو سال و ده ماهه ما تغییرات جدی در دیدگاه و نگاه به سینما ایجاد شد به این معنا که مدیریت سینمایی به یک ریل‌گذاری تازه در عرصه سینمای کشور دست زد. “

کانون کارگردانان با اعلام این‌که “شعار شفاف‌سازی و مبارزه با شاه‌نشینان و رانت‌خواران تنها سپری بود برای رانت‌خواران جدید، انبوهی از پروژه‌های فاخر و نازل تولید شده در دفاتر نزدیکان به قدرت، انحلال تنها نهاد صنفی اهالی سینمای ایران و تولید ”صنوف دست‌ساز” را موجب چندپاره شدن سینمای ایران دانسته‌اند.

اعضای این کانون به انحلال خانه سینما اشاره دارند که بسياری از ناظران آن را اقدامی سياسی می‌دانند.

به گزارش خبرآنلاین، اعضای شورای مرکزی مجمع فیلم‌سازان سینمای ایران نیز در آخرین روزهای آذرماه جاری با انتشار بیانیه‌ای نسبت به “مرگ سینمای ایران در آینده‌ای بسیار نزدیک” هشدار داده و اعلام کرده بودند: “جريانی “کمر به قتل سينمای ايران بسته است که اگر تدبیر خردمندان آن را متوقف نکند، رفته رفته و در آینده‌ای بسیار نزدیک، شاهد مرگ این سینما خواهیم بود


یک پاسخ به “كانون كارگردانان: سینمای ایران روزهای سختی را می‌گذراند”

  1. اشکان گفت:

    خود کرده را تدبیر نیست آقایان کارگردان. زمانی که فضا باز و امکانات ساخت فیلم مهیا بود چنان غره و سرمست کارهای پیش پا افتاده با فیلمنامه های ضعیف و بی محتوا بودید که برای خود نام و نشان یا سرمایه فراهم کنید باید بفکر این روزها هم میبودید. هیچ وقت مستقل عمل نکردید هیچ وقت استقلال و تفکر جدی تو کارهایتان نبود. استفاده از چند بازیگرنمای خوش تیپ و رفتن تو وادی دوست دختر بازی و عاشق شدن چند دختر به سوپر استار فیلم و و و باعث شد که حالا تاوان آن کارهای بیهوده خود را بدهید. هیچوقت در فکر روشنگری نبودید یا اگر بودید چنان ضعیف و بی فکر به انتقادهای سطحی و معمولی آنهم با استفاده از چندبازیگر بقول خودتان سوپر استار و خوش برو رو بودید که سینما را به ناله انداختید. در کارهایتان یا بنا بر خوش خدمتی به این جناح گذاشتید یا به آن جناح، کی مستقل به رسالت هنری خود فکر کردید که حالا داغدار هستید. آن زمانی که میشد بداد سینما رسید شما حتی شنگول و منگول واقعی و اثر ساز نساختید حالا دلیلی بر اعتراض نیست.