سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » رتبه ایران و برخی کشورها در زمینه تعداد زندانیان + جدول...

رتبه ایران و برخی کشورها در زمینه تعداد زندانیان + جدول

چکیده :کشور دانمارک با ۸ زندانی رکورد دار کمترین زندانیان جهان است و بعد از آن هم کشور لیخ تن اشتاین ۱۸ زندانی دارد. در ایران که ششمین رتبه جهانی را به خود اختصاص داده، ۴۳ درصد زندانیان را مجرمان مواد مخدر و ۲۸ درصد زندانیان را سارقان تشکیل می دهند. ...


آمار کلی و جزئی زندانیان در تمام کشورهای جهان در مدیریت آموزش و پژوهش سازمانهای بین المللی و سازمانهای مردم نهاد نقش به سزایی ایفا می کند. به طوری که می توان بررسی وقوع جرم، پیشگیری از وقوع جرم، رفتار صحیح با زندانیان، حقوق زندانی و اصلاح قوانین کیفری و جزایی در کشورهای جهان را به عنوان مهمترین مولفه های پژوهشی دانست.

مرکز مطالعات بین المللی زندانهای جهان سالهاست که با جمع آوری آخرین آمار زندانیان جهان از ۲۱۸ کشور توانسته است بستر مناسبی برای تحقیقات و پژوهشهای کارشناسان، جرم شناسان و جامعه شناسان فراهم کند البته این آمار نمی تواند به طور صد در صد صحیح و دقیق باشد.

از سوی دیگر افزایش زندانیان ایران در حالی است که به گفته مسئولان سازمان زندانها بیشتر زندانیان را قاچاقچیان مواد مخدر تشکیل می دهند.

در میان ۲۱۸ کشور جهان شاید کمترین آمار زندانی برای کشورهایی باشد که وسعت جمعیت و مساحت این کشورها از یک شهرستان هم کمتر باشد ولی همیشه اینگونه نیست. هم اکنون بر اساس آمارهای این سایت جهانی کشور دانمارک با ۸ زندانی رکورد دار کمترین زندانیان جهان است و بعد از آن هم کشور لیخ تن اشتاین ۱۸ زندانی دارد.

غلامحسین اسماعیلی رئیس سازمان زندانهای کشور در مورد تعداد زندانیان در کشور به خبرگزاری مهر می گوید: هم اکنون ۴۳ درصد زندانیان را مجرمان مواد مخدر و ۲۸ درصد زندانیان را سارقان تشکیل می دهند که این آمار چند ماهی است که ثابت است.

وی بدون اشاره به گزارش های مکرر زندانیان سیاسی، ادعای وجود شکنجه در زندان ها را نیز رد می کند و می گوید: ایران برای زندانهای خود یک نهاد و سازمانی مستقل از پلیس و قاضی تعریف کرده است در حالی که در اکثر نقاط جهان زندانها زیر نظر پلیس اداره می شود. حالا همین رسانه های دروغ پرداز می گویند در زندانهای ایران شکنجه وجود دارد! مگر می شود زندانهای ایران که تنها محل نگهداری زندانیان بوده و عنوان تربیتی را یدک می کشد در آن شکنجه رخ دهد و این یک دروغ شاخدار است.

اسماعیلی همچنین از سوادآموزی، مشاوره و روان درمانی، آموزشهای دینی و اعتقادی، آموزش مهارتهای زندگی و حرفه آموزی زندانیان در زندانهای کشور خبر می دهد و می افزاید: البته در زندانهای دنیا موضوع اشتغال زندانیان اجرا شده ولی با زندانهای ایران یک تفاوت دارد و آن این است که اشتغال در زندانهای دنیا بیگاری است ولی در زندانهای ایران زندانی برای خودش کار می کند و درآمد دارد.

 


4 پاسخ به “رتبه ایران و برخی کشورها در زمینه تعداد زندانیان + جدول”

 1. kalameyehaggh گفت:

   ایران تنها کشوری است که آماری فله ای دادرد!؟!

 2. kalameyehaggh2 گفت:

  چین هم رتبه دوم آمار فله ای را بهد از ایران کسب کرده است. البته باز کمتر جعلی به نظر می رسد.

 3. kalameyehaggh3 گفت:

   روسیه هم قدری آمارش فله است؛ با اجازه رتبه سوم را بعد از ایران و چین بگیرد!

 4. کیوان گفت:

  امیدوارم آمار محصورین رو هم بدن!!!