سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » وزارت ارشاد به سید علی صالحی: 120 صفحه از کتاب 150 صفحه ای را سانسور کن!...

وزارت ارشاد به سید علی صالحی: 120 صفحه از کتاب 150 صفحه ای را سانسور کن!

چکیده :صدور مجوز چاپ مجموعه شعر «سید علی صالحی» پس از مدت‌ها انتظار، توسط اداره‌ی كتاب ارشاد مشروط به حذف 120 صفحه از 150 صفحه اعلام شد. به گفته‌ی صالحی، او این شرط را قبول نخواهد كرد....


صدور مجوز چاپ مجموعه شعر «سید علی صالحی» پس از مدت‌ها انتظار، توسط اداره‌ی كتاب ارشاد مشروط به حذف 120 صفحه از 150 صفحه اعلام شد. به گفته‌ی صالحی، او این شرط را قبول نخواهد كرد.

به گزارش ایلنا، مجموعه‌ی شعر «تمرین آماده باش كبوتر» از سوی نشر ثالث در سال 90 جهت كسب مجوز به دایره‌ی نظارت بر كتاب وزارت ارشاد سپرده شد و سرانجام پس از ماه‌ها، به جواب نهایی ارشاد كه حاكی از حذف 80 درصد از این مجموعه است، ختم شد.

صالحی در این باره به خبرنگار ایلنا گفت: این مجموعه شعر نیز می‌رود در جوار كل شعرهایی كه در طی این سال‌ها ممنوعه اعلام شده‌اند.

او ضمن اظهار تاسف برای وضعیت به وجود آمده در فضای نشر كشور و اداره‌ی كتاب افزود: آستانه‌ی تحمل بسیار پائین آمده و من از این بابت بسیار متاسفم كه یك مجموعه‌ی شعر كه نهایتآ در 2 تا 3 هزار نسخه تیراژ می‌خورد، این‌گونه مسئولان را به واكنش وا می‌دارد. حال آن‌كه در شرایط كنونی چاپ یك مجموعه‌ی شعر در این تیراژ نمی‌تواند زیانی به كسی برساند.

این شاعر ادامه داد: من فكر می‌كنم این نوع برخوردها، نوعی یاس پراكنی را در جامعه دامن می‌زند، اما با اینحال، شاعرانی مثل من به این سادگی‌ها مایوس نخواهند شد؛ دفتر بعدی شعرم را به زودی به ناشر خواهم سپرد.

او در پایان گفت: امیدوارم فضای حاكم بر نشر كشور در آینده‌ای نزدیك مورد توجه و اصلاح مسئولان قرار بگیرد و فضای باز و منصفانه‌ای برای انتشار كتاب در كشور مهیا شود.


یک پاسخ به “وزارت ارشاد به سید علی صالحی: 120 صفحه از کتاب 150 صفحه ای را سانسور کن!”

  1. مهمان گفت:

    نشر الکترونیک را باب کنید. این فعلا بهترین راه مقابله با این جور سانسورهاست. هیچ چیزی برای مولف مهمتر از رساندن صدایش به مخاطبینش نیست. بنابراین نگران عدم سود دهی این نوع نشر هم نباید بود آن هم با این حق التالیف های ناچیز در ایران.