سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » لغو ممنوعیت حجاب در مدارس دینی ترکیه/ شاگردان مدارس می توانند حجاب داشته باشند...

لغو ممنوعیت حجاب در مدارس دینی ترکیه/ شاگردان مدارس می توانند حجاب داشته باشند

چکیده :سران ارشد ارتش ترکیه نیز در ماه گذشته میلادی برای نخستین مرتبه در مراسم رسمی با حضور همسران محجبه رئیس جمهور و نخست وزیر مشارکت کردند....


بدنبال بحث های فراوان در خصوص حجاب در ترکیه، سرانجام دولت ترکیه تصمیم گرفت ممنوعیت حجاب در مدارس دینی این کشور را لغو کند.

این لغو ممنوعیت از سال تحصیلی آینده عملی خواهد شد. براساس این تصمیم، ممنوعیت حجاب برای دانش آموزان مدارس دینی لغو می شود. دانش آموزان مدارس عادی نیز می توانند در جلسات آموزش دینی حجاب داشته باشند.

همچنین الزام دانش آموزان به پوشیدن لباس واحد و یکپارچه نیز لغو می شود.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی در مادرید گفت: این تصمیم براساس درخواست مردم انجام شد. باید به هر فردی اجازه بدهیم تا براساس امکاناتش، آنچه را که دوست دارد به فرزندانش بپوشاند. این تصمیم براساس درخواست ملت انجام شد.

این اقدام با حمایت ها و انتقاداتی روبه رو شده است.

در واکنش به این تصمیم، روزنامه سکولار جمهوریت ترکیه نوشت: این اقدام در راستای اسلامی سازی آموزش در این کشور صورت می گیرد. این روند با پوشیدن نقاب (پوشیه) به پایان می رسد.

منتقدان از جمله اتحادیه کارکنان بخش آموزش گفته اند:”این اقدام در راستای تبدیل بخش آموزش ترکیه به آموزش اسلامی است. نباید از سمبل های دینی که نشان دهنده شیوه زندگی دینی است در مدارس استفاده شود.”

حامیان این تصمیم از جمله جورکان افجیی رئیس “اتحادیه دموکراتیک بخش آموزش” گفت: “این اقدام به معنی پایان میراثی از کودتای نظامی ۱۹۸۰ است که منجر به تغییر قواعد پوشیدن لباس شد.”

وی افزود: نمی تواند نظام آموزش را از عواقب مضر تفکرات دوره جنگ سرد رها کرد مگر اینکه معلمان و دانش آموزان را از این وضعیت آزاد کرد.

به گزارش عصر ایران به نقل از سایت شبکه الجزیره،قبل از این دولت ترکیه، مجوز ایجاد مدارس ویژه آموزش دینی با امکان پذیرش دانش آموزان ۱۱ تا ۱۵ ساله را صادر کرده بود که با انتقادات احزاب سکولار روبه رو شد.

بخش آموزش یکی از زمینه های مورد اختلاف میان حزب حاکم (حزب عدالت و توسعه) و مخالفان سکولار آن است.

سکولارها در ترکیه همچنین بارها از این جمله اردوغان که گفته بود “برای تربیت نسل متدین تلاش می کند” اعلام نگرانی کرده بودند.

حزب عدالت و توسعه که از ۱۰ سال پیش قدرت را در ترکیه در دست دارد اصلاحاتی را در بخش آموزش اعمال کرده است. بخشی از این آموزش افزایش نقش مدارس دینی است.

این حزب در ۱۰ سال گذشته همچنین توانست به کاهش نفوذ ارتش به عنوان حامی سکولاریسم بپردازد.

سران ارشد ارتش ترکیه نیز در ماه گذشته میلادی برای نخستین مرتبه در مراسم رسمی با حضور همسران محجبه رئیس جمهور و نخست وزیر مشارکت کردند.


3 پاسخ به “لغو ممنوعیت حجاب در مدارس دینی ترکیه/ شاگردان مدارس می توانند حجاب داشته باشند”

 1. ............. گفت:

  اول بدبختی، می ریم که داشته باشیم یک حکومت اسلامی دیگر…

 2. Farzad گفت:

  به امید روزی که در ایران هم حجاب در مدارس”دانشگاه ها”و همه ی نهاد ها ازاد باشه و مردم ایران خودشون بطور خودجوش حجاب داشته باشن نه به زور ارشاد و اجانو گزمه.هرچند اینقد ادمای یبس فرهنگی تو این مملکت هست که اگه حکومتم بذاره اونا نمیزارند و زندگیرو برا بدحجابا و بی حجابا جهنم میکنن.خدا فقط مردمو از دست این ادما نجات بده

 3. Motagh_1330 گفت:

  حالا مثا اینکه نوبت ترکیه است تا نابوداش کنند