سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » درخواست مديرکل آژانس بين المللی اتمی از ایران: بگذارید بازرسان از پایگاه های نظامی...

درخواست مديرکل آژانس بين المللی اتمی از ایران: بگذارید بازرسان از پایگاه های نظامی بازدید کنند

چکیده :مقام‌هاي ايران خواست تا بدون فوت وقت به بازرسان آژانس اجازه دهند تا از پايگاه‌هاي نظامی که احتمال مي‌رود در آنها فعاليت‌هاي هسته ای- نظامی صورت مي‌گيرد، بازديد به عمل آورند. ...


در حالی که رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان خبر داده بود  تست راکتور اراک با سوخت مجازی به زودی انجام می‌شود، مديرکل آژانس بين المللی انرژی اتمی گفته است: به رغم «تلاش های فراوان» آژانس، راستی آزمايی جنبه های احتمالا نظامی برنامه هسته ای ايران هیچ پیشرفتی نداشته است.

به گزارش خبرگزاری رويترز، يوکيو آمانو، که در نشست شورای حکام- متشکل از ۳۵ کشور عضو- سخن مي‌گفت تصريح کرد که «دستاوردهای مشخصی در اين زمينه به دست نيامده است.»

مديرکل آژانس بار ديگر از ايران خواست تا امکانی فراهم کند که بازرسان آژانس به مجتمع نظامی پارچين در نزديکی تهران دسترسی پيدا کنند. آمانو ابراز نگرانی کرده که «فعاليت‌هاي گسترده» در پارچين به منظور پاکسازی آن از آزمايش‌هاي صورت گرفته، مانعی جدی بر سر تحقيقات آژانس بين المللی انرژی اتمی به شمار مي‌رود.

وی اظهار داشت: «تصاوير ماهواره ای نشان مي‌دهد که فعاليت‌هاي گسترده ای در زمينه جابجايی و جايگزينی حجم وسيعی از خاک منطقه در جريان است.» وي تصريح کرد که نهاد نظارتی تحت امر وی به شکلی راسخ متعهد به گفت و گو با ايران است و تاييد کرد که قرار است نمايندگان دو طرف ۲۳ آذرماه بار ديگر مذاکرات خود را از سر گيرند. مذاکرات آينده فرصتی برای حل مسائل هسته ای ايران به صورت ديپلماتيک است. اکنون زمان آن فرا رسيده که به شکلی عاجل عمل کرده و از اين فرصت برای حل ديپلماتيک مسئله استفاده کنيم.

وی از مقام‌هاي ايران خواست تا بدون فوت وقت به بازرسان آژانس اجازه دهند تا از پايگاه‌هاي نظامی که احتمال مي‌رود در آنها فعاليت‌هاي هسته ای- نظامی صورت مي‌گيرد، بازديد به عمل آورند.

ديپلمات‌هاي غربی در هفته جاری اعلام کردند که شورای حکام برنامه ای برای صدور قطعنامه ای در محکوميت ايران به دليل عدم همکاری آن با آژانس ندارند. به گفته اين ديپلمات‌ها، چنين اقدامی مي‌تواند فضای موجود برای انجام گفت و گو ميان ايران و آژانس و همچنين ايران و قدرت‌هاي بزرگ جهانی در قالب گروه پنج به علاوه يک را تحت تاثير منفی قرار دهد.

آژانس بين‌المللی انرژی اتمی بارها از ايران خواسته تا غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانيوم را که می‌تواند در ساخت سلاح هسته‌ای مورد استفاده قرار گيرد، متوقف کند اما فريدون عباسی، رييس سازمان انرژی اتمی ايران، ديروز چهارشنبه بار ديگر تاکيد کرد که عليرغم تحريم‌ها عليه برنامه هسته‌ای خود، ايران غنی‌سازی اورانيوم را «با قوت» ادامه خواهد داد.


یک پاسخ به “درخواست مديرکل آژانس بين المللی اتمی از ایران: بگذارید بازرسان از پایگاه های نظامی بازدید کنند”

  1. عباس آقا گفت:

    این بهترین فرصت است برای اثبات حسن نیت. واقعا اگر ما در صدد ساختن اسلحه اتمی نیستیم، بهتر است از این فرصت استفاده کرده و به کارشناسان سازمان انرژی اتمی اجازه دهیم که همه جا را با خیال راحت بگردند و دست ازسرما بردارند. اگر اطمینان پیدا کنند که ما حیله ای در کارمان نیست، طبعا به دیدارهای کارشناسانه هرازگاهی اکتفا کرده و قاعدتا باید تحریم ها را نیز لغو کنند. اگر قرار است این انرژی اتمی ولو برای مقاصد صلح آمیز تولید شود به چه درد ما میخورد.  با شکم گرسنه که نمی شود انرژی اتمی را لوله کرد  خورد