سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » رویای تشکیل کشور فلسطین محقق شد؛ 138 رای موافق برای ارتقای جایگاه...

رویای تشکیل کشور فلسطین محقق شد؛ 138 رای موافق برای ارتقای جایگاه

چکیده :پذیرفته شدن فلسطینی‌ها به عنوان کشور ناظر غیرعضو، به ‌آن‌ها امکان تاثیرگذاری بر مناسبات سیاسی و شرکت در نهادهای جهانی، از جمله دیوان لاهه را می‌دهد. در عین حال که سکوی پرشی است برای رسیدن به عضویت کامل. حالا طرف فلسطینی قادر خواهد بود تا در برابر ساخت و سازها در کرانه غربی رود اردن و بسیاری از موارد اختلافش با اسرائیل به نهادهای بین المللی شکایت کند....


اعضای سازمان ملل متحد با ۱۳۸ رای موافق در برابر نه رای مخالف با ارتقاء وضعیت تشکیلات خودگردان فلسطینی از “نهاد ناظر” به “کشور ناظر غیر عضو” موافقت کردند.

پذیرفته شدن فلسطینی‌ها به عنوان کشور ناظر غیرعضو، به ‌آن‌ها امکان تاثیرگذاری بر مناسبات سیاسی و شرکت در نهادهای جهانی، از جمله دیوان لاهه را می‌دهد. در عین حال که سکوی پرشی است برای رسیدن به عضویت کامل.

۴۱ عضو سازمان ملل متحد چون آلمان هم امروز از دادن رای مثبت یا منفی خودداری کردند.

آمریکا، کانادا، اسراییل، چک، پاناما، پالااو، جزایر مارشال، نااورا، میکرونزیا به این مصوبه رای منفی داده اند.

بی بی سی گزارش داد که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی روز پنچشنبه با حضور در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک و در حالی که در مجمع عمومی این نهاد بین المللی حضور داشت، درخواست فلسطینی ها را رسما مطرح کرد.

آقای عباس در نشست امروز سازمان ملل متحد گفت: “باید اینجا بار دیگر هشدارمان را تکرار کنیم؛ فرصت درحال از دست رفتن و مهلت به سرعت به سرمی آید. کاسه صبر پرتر می شود و امیدها کمرنگ. آدم های بی گناهی که جانشان را در بمباران های اسرائیل از دست داده اند – بیش از ۱۶۸ شهید در غزه که بیشترشان کودکان و زنان و ۱۲ عضو یک خانواده، خانواده دعلو بودند – یادآور دردناک این موضوع برای جهان است که این اشغال نژادی و استعماری یک راه حل مبتنی بر پیدایش دو کشور و چشم انداز تحقق صلح را به گزینه ای خیلی دشوار، اگر نه غیرممکن، بدل می کند.”

از پیش هم انتظار می‌رفت بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ کشور با وجود مخالفت‌ شدید اسرائیل و آمریکا به این درخواست رای مثبت بدهند.

به این ترتیب، ‌برای اولین بار رتبه فلسطین در سازمان ملل متحد با جایگاه واتیکان برابر خواهد شد. این ترفیع به ظاهر کوچک می‌تواند برای اسرائیل پیامدهای جدی داشته در پی داشته باشد.

حالا طرف فلسطینی قادر خواهد بود تا در برابر ساخت و سازها در کرانه غربی رود اردن و بسیاری از موارد اختلافش با اسرائیل به نهادهای بین المللی شکایت کند.

تصاویر زنده تلویزیونی از رام الله لحظاتی پس از تصویب درخواست تشکیلات خودگردان فلسطینی، از جشن و سرور فلسطینیان در خیابان ها حکایت دارد.

این رای گیری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در روزی اتفاق افتاد که ۶۵ سال پیش مصوبه دیگری موجب شکل گیری کشور اسرائیل شده بود.

در ۲۹ نوامبر سال ۱۹۴۷ این مجمع با تصویب قطعنامه ۱۸۱ به تقسیم فلسطین به دو کشور مجزا برای یهودیان و اعراب ساکن آن رای داد، قطعنامه‌ای که کشورهای عرب آن را رد کردند.

کشورهایی چون آمریکا، کانادا و دیگر مخالفان رای گیری امروز می گویند ارتقای وضعیت تشکیلات فلسطینی نباید به روند مذاکرات صلح و توافقات میان اسرائیل و فلسطینی ها در جریان توافقنامه ۱۹۹۳ اسلو آسیب بزند.


آیا رویای تشکیل کشور فلسطین، امروز به واقعیت نزدیک می شود؟


7 پاسخ به “رویای تشکیل کشور فلسطین محقق شد؛ 138 رای موافق برای ارتقای جایگاه”

 1. من گفت:

  خداروشکر!!! از شنیدن خبر شادی ملت فلسطین شادمان شدم. امیدوارم این اولین گام برای در آرامش زندگی کردن ملتی باشد که سالها در رنج به سر برده اند.امیدوارم کشتار مردمی که تنها گناهشان زندگی کردن در تکه ای از خاک کره زمین است پایان یابد.

 2. i گفت:

  تبریک به ملت Palestine و امید صلح با ملت Israel ٬ که را قدس در قدس است.

  • Fgsdfgsfdg گفت:

   با بخش اول موافق و با بخش دوم مخالفم. همه زیر پرچم فلسطین با هر دین و آیینی از یهود و مسلمان.

 3. Fgsdfgsfdg گفت:

  دنیای زیبایی است. اشغالگران دارای کشور و رای هستند و ساکنان واقعی سرزمین فلسطین آواره رای! اما باید تبریک گفت و شادمان بود که دنیا در حال بیداری است. 

  • کیوان گفت:

   دقیقا همین طو راست که شما میگی، اما به همین مقدار هم میشه دل خوش کرد، چهره سفیر اسرائیل لحظه آرا دیدنی بود.

 4. ناشناس آشنا گفت:

  تاجزاده: راه آزادی قدس از انتخابات آزاد می‌گذرد، نه از سیطره نظامیان بر سیاست
  با تبریک به ملت فلسطین یک قدم بزرگ بجلو! 

 5. Habib0935 گفت:

   الله اکبر.الله اکبر.خدا رو شکر.انشاالله این اولین گام برای پیروزی ملت فلسطین بر صهیونیست های ملعون باشد.
  انشاالله خیلی زود شاهد روز بیرون کردن صهیونیست های تروریست از سرزمین مقدس فلسطین و برگزاری نمازی باشکوه در مسجدالقصی باشیم.
  خدا با مردم مظلوم فلسطین هست