سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » دختر عبدالفتاح سلطانی: حکم مادرم برای وادار کردنش به سکوت است...

دختر عبدالفتاح سلطانی: حکم مادرم برای وادار کردنش به سکوت است

چکیده :مادرم هیچ کار غیر قانونی انجام نداده است که بخواهد برایش حکمی بگیرد. مادرم معلم بازنشسته آموزش و پرورش است که به کارهای خیریه هم مشغول بود. او در طول زندگیش حتی یکبار هم فعالیت سیاسی نداشته است.علت صدور این حکم افزایش فشار بر روی پدرم و وادار کردن مادرم به سکوت درباره پرونده پدرم است....


معصومه دهقان، همسر عبدالفتاح سلطانی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به یکسال حبس تعزیری که به مدت ۵ سال به تعلیق در آمده و ۵ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. دختر عبدالفتاح سلطانی با اظهار این خبر به کمپین بین اللملی حقوق بشر در ایران گفت در حالی این حکم برای مادرش صادر شده که به مادرش فرصت آخرین دفاع را نداده اند. این حکم روز شنبه ۲۷ آبان ماه به وکیل خانم معصومه دهقان ابلاغ شده است. به گفته مائده سلطانی، وکیل خانم دهقان به زودی به حکم صادره اعتراض خواهد کرد.

مائده سلطانی با اظهار اینکه حکم صادره ناعادلانه و غیر انسانی است گفت:« مادرم هیچ کار غیر قانونی انجام نداده است که بخواهد برایش حکمی بگیرد. مادرم معلم بازنشسته آموزش و پرورش است که به کارهای خیریه هم مشغول بود. او در طول زندگیش حتی یکبار هم فعالیت سیاسی نداشته است.علت صدور این حکم افزایش فشار بر روی پدرم و وادار کردن مادرم به سکوت درباره پرونده پدرم است.»

مائده سلطانی، که در آلمان به سر می برد، در خصوص دادگاه های مادرش گفت:« حدود سه ، چهار بار مادرم به دادگاه احضار شد که هر بار به دلایلی دادگاه تشکیل نمی شد. آخرین بار مادرم به دلیل بیماری نتوانست در دادگاه حاضر شود و در واقع نتوانست که آخرین دفاع را داشته باشد. حکم صادره بدون شنیدن آخرین دفاع مادرم در مقام متهم صادر شده و این یک حرکت غیرقانونی است. بهرحال وکیل مادرم ظرف ۲۰ روز به این حکم اعتراض خواهد کرد.»

دختر معصومه دهقان در خصوص اتهام های مادرش که منجر به صدور این حکم شده است، گفت:« به مادرم فقط یک اتهام تفهیم شده است، اتهام مشارکت در دریافت مال نامشروع از طریق گرفتن جایزه حقوق بشر نورنبرگ است. پدرم من درسال ۱۳۸۷ برنده جایزه شد و چون خودش به علت ممنوع الخروجی نمی توانست به آلمان برود و جایزه را بگیرد به مادرم پیشنهاد داد که این کار را بکند و مادرم هم به آلمان رفت و به نمایندگی پدرم این جایزه را گرفت اما این جایزه کاملا قانونی بود. من واقعا نمی دانم چرا به این دلیل مادرم دستگیر شد، ۵ روز را در انفرادی گذراند و الان هم به یک سال حبس و ۵ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است.»

مائده طهماسبی در خصوص حکم صادره برای مادرش گفت:« من فکر می کنم که دستگیری مادرم از همان اولین روز با قصد قبلی و برنامه ریزی بوده است. آنها می خواستند اول برای مادرم پرونده ای درست کنند تا وقتی پدرم را بازداشت می کنند او نتواند صحبتی بکند، یعنی حکمش مانند شلاقی بالای سرش باشد و بترسد از حرف زدن. الان هم اگرچه حکمش تعلیقی است و اجرا نمی شود اما ترسش همیشه بالای سر مادرم است که اگر کاری مرتکب شود این حکم می تواند برایش هر لحظه اجرا شود. به نظرم این حکم یک جور عامل ترساندن مادرم و وادار کردن او به سکوت درباره وضعیت پدرم است.»

معصومه دهقان، همسر عبدالفتاح سلطانی و معلم بازنشسته، در تاریخ ۱۴ تیر ماه ۱۳۹۰ به دنبال احضاریه ای به دادسرای اوین رفت و همانجا بازداشت شد و ۵ روز را در انفرادی بود. پس از آن با قرار وثیقه ۳۰ میلیون تومان آزاد شد. او چند جلسه به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب احضار شد. آخرین تاریخ احضار او در تاریخ ۱۷ آبان ماه امسال بود که خانم دهقان به دلیل بیماری نتوانست در آن دادگاه شرکت کند. در جلسات قبلی( سه جلسه) دادگاه هر بار به دلایلی تشکیل نشده بود. اتهام او دریافت جایزه “حرام” حقوق بشر نورنبرگ عنوان شده است. این جایزه در سال ۱۳۸۷ به عبدالفتاح سلطانی تعلق گرفت که به دلیل ممنوع الخروجی او همسرش به آلمان رفت و جایزه را به نمایندگی از او گرفت.

خانم دهقان پس از دستگیری عبدالفتاح سلطانی در گفتگو با رسانه ها درباره روند پرونده همسرش اطلاع رسانی می کرد و بارها به این دلیل از سوی مسولان تهدید شد. او با شدت گرفتن فشارها در ماه های اخیر با رسانه ها گفتگوی نداشت و دخترش که در آلمان به سر می برد درخصوص وضعیت پدرش اطلاع رسانی می کند.


یک پاسخ به “دختر عبدالفتاح سلطانی: حکم مادرم برای وادار کردنش به سکوت است”

  1. Ghasem گفت:

     اینها نهایت آرزویشان آنست که با این بگیر و به بند و بکش ها، ایران را تبدیل به یک گورستان ساکت بکنند که هیچکس جرات نفس زدن نداشته باشد. البته خیالی است باطل.  بارها گفته  ام و بار دگر می گویم، مگر ممکن است یک حاکمیتی که طرفدارانش به ضرب چماق، مزایای بسیار، ساندیس، ساندویچ وعده کمک های گوناگون هب پنج میلیون هم نمی رسد، بتواند با هفتاد و پنج میلیون ملت درافتد.  نمونه بسیار آشکار عدم طرفداری از ایشان آن چهارده درصدی است که رای دادند با احمدی نژاد کاری نداشته باشند و سوال از او در مجلس را مطرح نکنند. بقیه را ایشان “دشمن” خواندند که از این پس می بایستی از قرار واژه دشمن را معادل ملت بخوانیم.