سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » واژگونی یک اتوبوس راهیان نور دیگر/ دانش آموزان سیستانی در مسیر گچساران...
» مصدوم شدن 14 دانش آموز و وخامت حال دو تن

واژگونی یک اتوبوس راهیان نور دیگر/ دانش آموزان سیستانی در مسیر گچساران

چکیده :جاده راهیان نور هم چنان از دانش آموزان زخمی و قربانی می گیرد؛ بعد از جان باختن و زخمی شدن دانش آموزان بروجنی و شاهرودی در حوادث تلخ دو ماه گذشته، امروز نیز اتوبوس راهیان نور دانش آموزان سیستانی در محور شیراز به گچساران واژگون شد. بر اثر این حادثه 14 نفر زخمی شدند که حال دو مصدوم وخیم گزارش می شود....


کلمه- گروه اجتماعی: جاده راهیان نور هم چنان از دانش آموزان زخمی و قربانی می گیرد؛ بعد از جان باختن و زخمی شدن دانش آموزان بروجنی و شاهرودی در حوادث تلخ دو ماه گذشته، امروز نیز اتوبوس راهیان نور دانش آموزان سیستانی در محور شیراز به گچساران واژگون شد. بر اثر این حادثه 14 نفر زخمی شدند که حال دو مصدوم وخیم گزارش می شود.

به گزارش کلمه، با گذشت کمتر از سه هفته از حادثه اخیر راهیان نور که در کمربندی شاهرود، دو تن جان باختند و ۱۵ دانش آموز روانه بیمارستان شدند، امروز نیز 14 دانش آموز سیستان و بلوچستانی دیگر مسافر اتوبوس راهیان نوری بودند که در محور شیراز به گچساران واژگون شد.

به گفته محمدرضا قنبری مدیر روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد این واژگونی منجر به مصدوم‌شدن 14 مسافر اتوبوس شده است.

ایسنا به نقل از او از واژگونی یک دستگاه اتوبوس در منطقه «خان‌احمد» گچساران در محور نورآباد- گچساران خبر داد و وی با بیان اینکه این اتوبوس با 40 دانش‌آموز دختر در قالب کاروان راهیان‌نور از استان سیستان و بلوچستان به مقصد مناطق عملیاتی در حرکت بود، اظهار کرد: این تصادف در ساعت 13:27 روز چهارشنبه در یک پیچ در منطقه خان احمد گچساران رخ داد.

مدیر روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: از 14 مصدوم این حادثه یک تن راننده اتوبوس، سرپرست کاروان و 12 تن دیگر دانش‌آموزان بودند که دو مصدوم سرپایی درمان و مرخص شدند و حال دو مصدوم دیگر نیز وخیم است.

با این وجود خبرگزاری مهر به نقل از محمد شفیعی فرماندار گچساران با اعلام این گزارش که حال عمومی همه مجروحین مساعد است، عنوان کرد: 12 نفر از مجروحین این حادثه دانش آموز و دو نفر هم سرپرست و راننده اتوبوس هستند که صدمه جزئی دیده اند.

مهر هم چنین نوشت: هیچ گزارشی مبنی بر کشته شدن سرنشینان این اتوبوس اعلام نشده و به نقل از رئیس پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد عدم توانایی راننده در کنترل اتوبوس به دلیل تخطی از سرعت مطمئنه را علت واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان سیسستانی عنوان کرد.

اواخر مهر ماه خبر تصادف اتوبوس راهیان نور و کشته شدن ۲۶ دانش آموز بر اثر بی مبالاتی و عدم رعایت نکات ایمنی سفر بازتاب وسیعی در میان محافل خبری و سیاسی کشور داشت.با این وجود هیچ یک از مسوولان به حوادث اخیر در جاده ای که  به گرفتن جان دانش آموزان استان های مختلف کشور ختم شده، پاسخ روشنی نداده و به آسانی از کنار آن گذشتند و این حوادث هم چنان ادامه دارد.

این در حالی است که انتقادات به نحوه اعزام دانش آموزان به مناطق بازمانده از هشت سال دفاع مقدس و اجباری بودن این اردوها مقامات بسیج و آموزش و پرورش را تا امروز وادار به اظهارنظرهای متناقض کرده که هر کدام نهاد دیگر را متهم می کند و در این میان افتخار به آماری است که به این مناطق اعزام می شود اما از قربانیان آن هیچ سخنی نمی رود.

نمونه بارز آن مختومه شدن پرونده تلخ مرگ  ۲۶ نفر از دانش آموزان و معلمان بروجنی در اواخر مهر ماه بود که با مقصر خواندن راننده و پرداخت بیمه به خانواده های بازمانده بسته شد.

سایت خبر آنلاین درست یک روز قبل از حادثه راهیان نور دانش آوزان بروجنی، به انتشار انتقاد والدین یک دانش آموز اهل شهرری و پاسخ آموزش و پرورش در این زمینه پرداخته و از قول والدین این دانش آموز نوشت: “دبیرستان دخترانه حضرت مریم در شهرری ناحیه دو بالاجبار دختران دوم دبیرستان را به اردو های ۵ روزه راهیان نور می برد و در جلسه ای که به همین منظور تشکیل شد ما والدین را تهدید کردند که ۱۰ نمره درس دفاعی مربوط به این سفر است و به نوعی با زور از والدین امضا گرفتند. بعضی از ما والدین واقعا راضی به این سفر اجباری فرزندانمان نیستیم و به سازمان بازرسی کل کشور شکایت می بریم و تا اخر هم پای شکایتمان می مانیم. این سفر اجباری تجاوز به حریم خصوصی و حقوق خانواده است.”

با این حال سردار نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین ادعا کرد که هیچ ایرادی به مدیریت اردوی راهیان نور دانش آموزان بروجنی وارد نیست! او با اشاره  به تحقیقات انجام شده مدعی شد که اقدامات ایمنی در حد بسیار بالایی انجام شده و تمامی موارد ابلاغی در خصوص سلامت زائران بند به بند به صورت دقیق رعایت شده است. اما باید دید امروز پاسخ او به توالی این حوادث مشابه چیست.

در همین زمینه جانشین رییس سازمان بسیج مستضعفین گفته بود که اعزام دانش‌آموزان بروجنی به مناطق عملیاتی، با هماهنگی آموزش و پروش بوده است.

علی فضلی هم با افتخار از اعزام بیش از چهار میلیون دانش آموز و دانشجو در سال گذشته خبر داده و گفته امسال ۱۰۵ هزار نفر از دانش‌آموزان دختری که درس آمادگی دفاعی خود را گذرانده‌اند به مناطق عملیاتی جنوب اعزام خواهند شد.

دبیر قرارگاه مرکزی راهیان نور نیز  اردوهای راهیان نور دانش آموزی را کاملا قانونی و داوطلبانه خوانده و مدعی شده بود که استقبال مردم به گونه ای است که در مواقع و مقاطع مختلف، بسیج و سپاه نتوانسته است پاسخگوی حضور مردم در مناطق دفاع مقدس باشند و در بسیاری از دانشگاه ها، مساجد و … افراد برای شرکت در اردو با شرط اولین حضور به صورت قرعه کشی انتخاب می شوند. او گفته بود “نمی توان به صرف یک اتفاق ناگوار که همه را متاثر کرد، ستاد راهیان نور را تعطیل کنید. کما اینکه هر ساله هزاران نفر در دریا غرق می شوند، اما شما نمی توانید به مردم توصیه کنید که به شمال نروند کما اینکه اگر این توصیه را هم بکنید، کسی به آن توجه نمی کند.”

با این همه جاده ای که به گرفتن جان و زخمی و مصدوم کردن دانش آموزان گشوده شده با وجود توالی حوادث مکرر هم چنان باز است .


3 پاسخ به “واژگونی یک اتوبوس راهیان نور دیگر/ دانش آموزان سیستانی در مسیر گچساران”

 1. hamid54 گفت:

  مسئول اصلی این اتفاقها و مدیون خون این بچه ها خود پدرو مادرهاشون هستن. اگه یکصدا بشن و یه بار با همدیگه به نشانه ی اعتراض در مقابل آموزش و پرورشهای شهرشون تجمع کنن و اعتراض کنن تا این برنامه کنسل بشه، همچین اتفاقایی نخواهد افتاد….

 2. Ghasem گفت:

  به قول مرحوم مشقاسم بابام جان دروغ چرا؟  ما خودمان هم یک چیزمان می شود. با این همه کشت و کشتار و تصادم و واژگون شدن اتوبوس برای چه باز داوطلب می شوند. برای چه 1200نفر ثبت نام کرده اند. خوب اینها بابام جان یا دلشان برای شهادت تنگ شده، یا از دست این زندگی میخواهند به هرقیمتی راحت شوند و زودتر برسند به بهشت موعود.  بابا می بیند که در کربلا و نجف اتوبوس ها همینجوری منفجر می شوند و مردم مخصوصا شیعه ها، به ویژه ایرانی ها دود شده به هوا می روند، اما باز قاچاقی هم شده سر از آنجاها درمی آورد. آقا جلو اینها را که نمی شود گرفت. اصلا چرا باید گرفت. خوب داوطلب شده است که به مقصود و مقصدش برسد

  • سارا ایرانی گفت:

   دوست عزیزم مش قاسم که طتز گوی خوبی هستی  . اما این نامرد های اموزش پرورش هستند که خانواده ها را تهدید می کنند برای نمره گرفتن باید این سفر های خطر ناک را بروند  . وزیر اموزش پرورش  هم یک ادم متحجر و دست لیس کاسه لیس اقا و مزدور حلقه بگوش است باید این فرا مین بسیج توسط نقدی ادم کش  را اجرا کند