سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » رئیس مرکز آمار: یک ساعت کار در هفته بیکاری محسوب نمی شود...

رئیس مرکز آمار: یک ساعت کار در هفته بیکاری محسوب نمی شود

چکیده :رئیس مرکز آمار ایران با اعلام اینکه در محاسبه نرخ بیکاری، ۱ ساعت کار در هفته مرز بیکاری مطلق و اشتغال افراد است، گفت: با این حال اشتغال کامل به معنای ۴۴ ساعت کار در هفته است....


رئیس مرکز آمار ایران با اعلام اینکه در محاسبه نرخ بیکاری، ۱ ساعت کار در هفته مرز بیکاری مطلق و اشتغال افراد است، گفت: با این حال اشتغال کامل به معنای ۴۴ ساعت کار در هفته است.

عادل آذر در گفتگو با مهر در ارتباط با انتقادات فراوانی که از سوی بدنه بازار کار در نحوه محاسبه نرخ بیکاری و شاغل یا بیکار دانستن افراد وجود دارد، گفت: ما در این زمینه برای اینکه بتوانیم آمارهای رسمی ارائه کنیم، باید از تعاریف بین المللی سازمان جهانی کار استفاده کنیم.

رئیس مرکز آمار ایران اظهار داشت: نرخی که ما محاسبه و اعلام می کنیم بر اساس اشتغال ناقص است. به عبارتی ۱ ساعتی که برای اعلام بیکار یا شاغل بودن افراد در نظر گرفته می شود، مرز بیکاری مطلق است.

آذر ادامه داد: اگر کسی زیر ۱ ساعت در هفته شاغل باشد و خود هم بگوید که شغل دارد، مرکز آمار در محاسبه نرخ بیکاری این فرد را در ردیف بیکاران قرار خواهد داد. وی خاطر نشان کرد: از سویی اشتغال کامل آن است که فردی بتواند در هفته ۴۴ ساعت کار داشته باشد.

رئیس مرکز آمار ایران درباره دلایل پایین بودن تفاوت بین اشتغال کامل و اشتغال ناقص در آمارها که به گفته مقامات این مرکز در کل نرخ بیکاری کشور حداکثر ۱ درصد تاثیرگذار است، گفت: مبنای سوال و جواب ما از افراد، خوداظهاری است.

وی تصریح کرد: هیچ وقت در آمارگیری از کارفرمای افراد برای راستی آزمایی اشتغال افراد پرسیده نمی شود و یا اینکه نمی توان کارت ساعت حضور و غیاب افراد را چک کرد. برای ارائه آمارهای بیکاری، مستقیما سراغ خود افراد می روند.

موضوع مربوط به نحوه محاسبه نرخ بیکاری و استفاده از تعریف جهانی آن مبنی بر اینکه اگر فردی در هفته ۱ ساعت کار داشته باشد، شاغل محسوب می شود همواره مورد انتقاد و محل بیان دیدگاه های مختلف مقامات بازار کار و اشتغال بوده است.

کارشناسان بازار کار می گویند هیچ فردی در شرایط فعلی امکان تامین هزینه ها و معیشت خود و خانوار را با ۱ ساعت کار در هفته ندارد و اساسا چنین مشاغلی که بتواند فقط با ۱ ساعت اشتغال امکان زندگی را به افراد بدهد، وجود ندارد.

با این حال، مرکز آمار ایران می گوید برخی مشاغل مانند وکالت و یا پزشکی دارای چنین شرایطی است.

مرکز آمار ایران در جدیدترین گزارش خود، نرخ بیکاری تابستان امسال را ۱۲.۴ درصد و تعداد بیکاران کل کشور را بیش از ۳ میلیون و ۲۳ هزارنفر اعلام کرده است.


2 پاسخ به “رئیس مرکز آمار: یک ساعت کار در هفته بیکاری محسوب نمی شود”

  1. Javid گفت:

    ببینم آقا، شما خودت به اندازه یه ساعت کار چقدر حقوق میگیری ؟ وجدانا به اندازه یه ساعت کارمفید در هفته کار انجام

    میدی ؟ آره آقای آذر؟ 

  2. قاسم آقا گفت:

    با این وجود آمار بیکاری در جمهوری اسلامی این اندازه بالاست