سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » اخراج بیش از هزار کارگر در ماه گذشته در استان تهران و البرز...
» کارگران با اعتراضات سراسری از هستی و بقا خود دفاع خواهند کرد

اخراج بیش از هزار کارگر در ماه گذشته در استان تهران و البرز

چکیده :گزارش زیر از سه کارخانه دیگر در استان تهران و البرز است و همچون گزارش پیشین از شهر صنعتی کاوه، خود بیش از هر استدلال و توصیفی، گویای شرایط محنت باری است که امروزه بر میلیون‌ها خانواده کارگری در سراسر کشور تحمیل شده است....


کلمه – گروه کارگری: در خلاء خبرگزاری های مستقل و غیر دولتی، بخش اعظمی از رخدادهای جامعه کارگری برای عموم مردم نشر پیدا نمی کند. اکثر رسانه ها و خبرگزاری های دولتی به مشکلات جامعه کارگری و بی قانونی های جاری در شرایط کار میلیون ها شهروند تولید کننده، توجه چندانی ندارند، ولی در عوض تمامی اعتراضات کارگری و بحران اقتصادی در کشورهای اروپای و امریکا را به طور گسترده پوشش خبری می دهند. گویا اینکه مشکلات کارگران در غرب برایشان مهم تر از بیکار شدن روزانه صدها کارگر در میهن خود ماست. آن بخشی از رسانه های دولتی نیز که همّ این کار را دارند، متاسفانه از پوشش دادن بخش اعظمی از رخدادهای جامعه کارگری باز می مانند. در نبود اتحادیه های و سندیکاهای مستقل کارگری، پی بردن به آمار دقیق اخراج کارگران و بحران در کارخانه ها به سختی ممکن خواهد بود.

با تمام این مصائب، اتحادیه آزاد کارگران در گزارشی تازه از تعطیلی برخی دیگر از کارخانجات و اخراج گسترده کارگران در هفته های اخیر خبر داده است.

متن کامل این گزارش به شرح ذیل است:

موج گسترده تعطیلی کارخانه‌ها، اخراج سازی‌ها و افزایش فشار بر کارگرانی که هنوز اخراج نشده‌اند، بیداد می‌کند و از این رهگذر زندگی میلیون‌ها خانواده کارگری در معرض نابودی بی‌چون و چرا قرار گرفته است. این وضعیت طی یکسال گذشته در حالی بر طبقه کارگر ایران تحمیل شده است که علاوه بر دستور گذاشتن ایجاد تغییرات ضد کارگری‌تر در قانون کار موجود، طی روزهای گذشته زمزمه مبنا قرار گرفتن ۳۵ سال کار برای بازنشستگی، تقلیل حقوق ماهیانه بیمه بیکاری به ۵۵ درصد حقوق + ۳۷ هزار تومان برای افراد تحت تکفل (بنا بر برخی گزارش‌ها در برخی جا‌ها اجرایی نیز شده است) و افزایش سن بازنشستگی به ۶۵ سال برسر زبان‌ها افتاده است. سازمان تامین اجتماعی در نتیجه چپاول و غارت صندوق این نهاد متعلق به کارگران ورشکسته شده است. غارت و چپاول از این صندوق و ورشکستگی آنرا قرار است با افزایش سن بازنشستگی و سایر تمهیدات از قبیل کاهش حقوق بیمه بیکاری و با مبنا قرار دادن ۳۵ سال کار برای بازنشستگی بر دوش میلیون‌ها کارگری بیاندازند که همین امروز سفره‌هایشان خالی است و هر روزه هزاران نفر از آنان با تعطیلی کارخانه‌ها در معرض بیکاری و فرو پاشی زندگیشان قرار دارند. بدون تردید سرمایه داری ایران قادر به اجرای هیچیک از این قوانین ضد کارگری نخواهد شد و طبقه کارگر ایران در قبال چنین وضعیتی با اعتراضات سراسری و میلیونی‌اش از هستی و بقا خود به دفاع بر خواهد خواست.

گزارش زیر از مجموعه گزارش هایی است که اتحادیه آزاد کارگران ایران بنا بر اظهار کارگران کارخانه‌ها از اقصی نقاط کشور از تقلیل تولید، تعطیلی، اخراج و فشار بر کارگران شاغل منتشر می‌کند. اولین مجموعه از این گزارش از یکی از بزرگ‌ترین شهرهای صنعتی ایران (شهر صنعتی کاوه در شهرستان ساوه) ششم آبانماه جاری از سوی اتحادیه منتشر شد. گزارش زیر از سه کارخانه دیگر در استان تهران و البرز است و همچون گزارش پیشین از شهر صنعتی کاوه، خود بیش از هر استدلال و توصیفی، گویای شرایط محنت باری است که امروزه بر میلیون‌ها خانواده کارگری در سراسر کشور تحمیل شده است.

۱- شرکت ماموت: این شرکت در اتوبان کرج – قزوین نزدیک پل کردان قرار دارد. شرکت ماموت بزرگ‌ترین شرکت سازنده انواع تریلر و کانتینر حمل بار با ۱۸۰۰ کارگر در ایران بود. اما در نتیجه بحران اقتصادی موجود این شرکت ناتوان از ادامه کار شد و برای حفظ سود آوریش در شرایط بحران اقتصادی موجود، از اول مهر ماه به این سو اقدام به اخراج ۹۰۰ نفر از کارگران خود کرد. مدیریت این شرکت به کارگرانش اعلام کرده است در صورت تداوم وضعیت موجود، تعطیلی کامل کارخانه را در دستور دارد.

۲- شرکت جم ساز: این شرکت در شهر صنعتی نظر آباد هشتگرد قرار دارد و تولید کننده چراغهای اتوموبیل در کشور و طرف قرارداد با شرکتهای خودرو سازی است. شرکت جم ساز ۶۰۰ نفر کارگر داشت. این شرکت طی ماه‌های گذشته ۲۰۰ نفر از کارگرانش را اخراج کرده است.

۳- شرکت قالبهای صنعتی ایران خودرو: در رابطه با وضعیت این شرکت، طی دو ماه گذشته گزارشهایی از سوی اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر شده است. این شرکت علاوه بر اینکه طی دو ماه گذشته کلیه مزایا و ناهار کارگران خود را قطع کرده است و به این ترتیب بیش از هزار کارگر این کارخانه دریافتی ماهیانه‌شان دقیقا به نصف تقلیل پیدا کرده، اخیرا و بتدریج شروع به اخراج کارگران خود نیز کرده است. بر اساس گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، علاوه بر اخراجهای معدودی که طی دو ماه گذشته در این کارخانه صورت گرفته، این شرکت در حال حاضر اخراج ۱۰۰ کارگر دیگر را نیز در دستور گذاشته است


3 پاسخ به “اخراج بیش از هزار کارگر در ماه گذشته در استان تهران و البرز”

 1. Amiresf32 گفت:

  من اینجا  تا حد امکان سعی کردم  آمار امسال را جمع کنم که البته دقیق نیست . چون اولا  خیلی جاها رسانه ای نمیشه دوما  وقتی میشه مال بازه چند ساله هست و دقیق مشخص نیست چقدر امسال و چقدر در سال گذشته اخراج شدند اما اگر بخواهیم بازه را دو ساله بگیریم چیزی حدود 193 هزار نفر  تو این دو سال اخراج شدند . 
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=386228584787977&set=a.296589060418597.70292.287985501278953&type=1&relevant_count=1

 2. Amiresf32 گفت:

  با  اماری که از سایت جرس در مورد بیکاری 115 هزار نفر  در مرداد ماه  بدست آوردم می شه گفت :  با اجرای هدفمند سازی یارانه ها تا امروز 308748 کارگر اخراج شده اند.از ابتدای سال تا امروز 208748 کارگر اخراج شده اند .

 3. کاوه گفت:

  بیکاری و گرانی و تورم و محا صره اقتصادی نظا می سیاسی و بی خردی رهبر و رئیس دولت و مزدورا نشان و رانت خواران و واپسگرا یان کشور را به بحران هائی دارد وارد می کند که بر گشت از ان بسیار سخت خواهد بود . مثل این که سر نوشت دیکتا تور ها و مزدورانشا ن مانند هم رقم خواهد خور .مبارک بن علی صدام قذافی شاه خود مان و اسد نا جوانمرد و خا ئن و. حا لا هم نوبت بن علی خود مان نماینده خدا بر وری زمین !!!!!!!!! دارد فرا می رسد انشا الله به زودی ان هم میسر می گردد