سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سانسور نام میرحسین، این بار در قرارگاه جنگ اهواز...
» روش های استالینی همچنان ادامه دارد

سانسور نام میرحسین، این بار در قرارگاه جنگ اهواز

چکیده :قرارگاه گلف در نزدیکی اهواز، قرارگاه مهمی بود برای هدایت جنگ. جایی که بیش‌تر فرماندهان جنگ و برخی مسئولان کشور از آن خاطره‌های بسیار و عکس‌های کم‌شمار دارند. این قرارگاه که پس از جنگ به موزه تبدیل شد، اتاقی دارد که آسایشگاه مشترک همان مسئولان و فرماندهان بود و اکنون بخشی از این موزه است برای بازدید دیگران. نتیجه‌ی انتخابات پرحادثه‌ی ۸۸ را که اعلام کردند، قسمتی از تابلو این اتاق را هم رنگ سیاه پاشیدند و بعدتر کل تابلو را عوض کردند. ...


کلمه: کم نیستند عکس های تاریخی از سیاستمداران که دو نسخه دارند؛ یکی واقعی و دیگری سانسور شده. در فضای مجازی و در بین مردم، نسخه های مختلف عکس ها دست به دست می شوند و معمولا کسی یا کسانی از عکس دوم حذف شده اند: صاحبان قدرت تصمیم گرفته اند که آنها دیگر نباشند، و از این رو از تاریخ هم پاکشان کرده اند. علت چیست؟ تسویه حساب های سیاسی، که حتی تاریخ و واقعیت را هم قربانی می کند.

در تاریخ از این نمونه ها بسیارند: استالین به صورت معمول، تصویر دشمانش را از عکس‌های مشترک حذف می‌کرد و اگر علاقه اش به فردی از بین می رفت، او دیگر در عکس ها هم جایی نداشت. یا مائو تسه تونگ که پو کو را حذف کرده و هیتلر که عکس گوبلز را از کنار خود حذف می کند. این خصیصه مشترک همه دیکتاتورها بوده و هست که نمی توانند دیگران را تحمل کنند، حتی کسانی را که تا دیروز دوست و همراهشان بودند.

در سه سال اخیر، حذف عکس و نام و هر اثری از میرحسین موسوی، با شیوه های باقی مانده از سالیان گذشته اما به شکلی صریح تر و شدیدتر، در جریان بوده است. مانند بسیاری دیگر از یاران انقلاب که بلافاصله پس از حذف سیاسی، عکس های آنان نیز از روی دیوارها و سطح شهرها و حتی کتاب های درسی و تاریخی و غیره حذف شد؛ انگار نه انگار که او در زمان رهبری بنیانگذار همین نظام، رئیس دولت بوده و در سخت ترین شرایط دفاع مقدس، کشور را او اداره کرده است.

میرحسین خود به خوبی این جنس از رفتار را توصیف کرد، آنگاه که گفت: “تبلیغاتی از این قبیل متعلق به دوران قدیم است و از شگردهایی استفاده می کند که در رژیم های توتالیتر شبیه شوروی دوران استالین و یا رومانی زمان چائوشسکو استفاده می شد. کسانی که این تبلیغات را سازمان دادند نه جامعه خودمان را می شناسند و نه درکی از فضای متحول بین المللی دارند. آنها در فضای قبل از گسترش تکنولوژی ارتباطات زندگی می کنند.

و حالا پس از حذف تصویر میرحسین موسوی از کتاب های درسی دانش آموزان، خبر می رسد که نام او از تابلوی موزه اتاق جنگ اهواز هم حذف شده است. این خبر و تصویر مربوط به آن را نویسنده وبلاگ خوابگرد منتشر کرده و در این باره نوشته است:

یکی بود که انگار اصلاً نبود!

۱) قرارگاه گلف در نزدیکی اهواز، قرارگاه مهمی بود برای هدایت جنگ. جایی که بیش‌تر فرماندهان جنگ و برخی مسئولان کشور از جمله آیت‌الله خامنه‌ای، میرحسین موسوی و خصوصاً هاشمی رفسنجانی که مسئولیت فرماندهی جنگ برعهده‌ی او بود، از آن خاطره‌های بسیار و عکس‌های کم‌شمار دارند. این قرارگاه که پس از جنگ به موزه تبدیل شد، اتاقی دارد که آسایشگاه مشترک همان مسئولان و فرماندهان بود و اکنون بخشی از این موزه است برای بازدید دیگران. نتیجه‌ی انتخابات پرحادثه‌ی ۸۸ را که اعلام کردند، قسمتی از تابلو این اتاق را هم رنگ سیاه پاشیدند و بعدتر کل تابلو را عوض کردند. عکسی که می‌بینید، در بهمن ماه ۱۳۸۸ گرفته شده است.

آسایشگاه قرارگاه گلف در اهواز

۲) در سال ۵۷، همسایه‌ای داشتیم که به قول آن روزهای بزرگ‌ترهامان «جاویدشاهی» بود. یک روز از بهمن‌ماه داد و فریاد فحش‌بار این همسایه، اهل محل را بیرون کشید. تیشه‌ای بزرگ به دست گرفته بود و با صورتی برافروخته به زبان لری فحش می‌داد و تند و بلند گام برمی‌داشت. دیگران و ما هم پشت سرش راه افتادیم. رسید سر کوچه که خانه‌ای بود با دیوار کاه‌گلی. شب قبل روی دیوار، بزرگ نوشته بودند «مرگ بر شاه». این را پدرم گفت. آقای همسایه تیشه‌به‌دست جلو «مرگ بر شاه» ایستاد و خشمگین نفس‌های بلند کشید. هیچ کس جرئتِ پیش رفتن نداشت. چند لحظه‌ای به سکوت گذشت تا ناگهان حمله برد به دیوار. و بعد، نوکِ تیشه بود که پی در پی، با خشم و نفرت به دیوار می‌خورد و تنش را می‌خراشید. کوبید و خراشید و کند و خاک به هوا فرستاد و نفس زد و عرق ریخت تا تمام شد. قد راست کرد و آستین به پیشانی خیس کشید و یک قدم عقب ایستاد. فاتحانه خیره مانده بود به دیوار. همه‌ی محل هم گرداگردِ او دست‌رنجش را تماشا می‌کردند. از رنگ سیاهِ شعار دیگر نشانی نبود، ولی «مرگ بر شاه»، پرجلوه‌تر از قبل روی دیوار حکاکی شده بود.

۳) میرحسین کلمنتیس را هم بخوانید و بنگرید.


11 پاسخ به “سانسور نام میرحسین، این بار در قرارگاه جنگ اهواز”

 1. پیروزی گفت:

  از تابلو و کتاب حذفش میکنن. چطور میخوان از یاد و قلب مردم حذفش کنن.میرحسین در یادها و قلب ها ماندگاره.

 2. پیروزی گفت:

  از تابلو و کتاب حذفش میکنن. چطور میخوان از یاد و قلب مردم حذفش کنن.میرحسین در یادها و قلب ها ماندگاره.

 3. نه از دل تاریخ و نه از قبل میلونها ایرانی و نه از قلب آن مردمی که در سراسر دنیا نام او را شنیدند و شخصیت او را شناختند نخواهد رفت و بسی بیش ار اینها، همه اسطوره ها پس مرگ قهرمانها  با خاطره آنان ساخته میشوند، میر حسین اسطوره  زنده دوران و تاریخ ماست که در  دوران حیات خود قامت کشید و جاودانه خواهدشد.
  اگر که مفتی شهرم مرا به کفر فتوا  ///// داد همین نشان ز اعتقاد منست
  اگر همه میخانه زمن طلبکارند   ///// خود این گواه  ز اعتبار منست 
  به ضد دروغ و تقلب مرا مبین تنها //////  که کردگار حقیقت تکیه گاه منست
  زبعد مُردن من دیدی  ار  زمینی  //////// که شعله خیزد از  آنجا بدان مزار منست.
  براه خویش شو ای مدعی دون همت! ////  که قلب فروزان خلق جایگاه منست

 4. سهراب گفت:

   با این شیوه ها بیشتر در قلب مردم جا میدنش
   خوب دارن  خودشون رو نابود میکنن. 

 5. مادر سبز گفت:

  فقط آدم های عقده ایی می تونند همچین کاری بکنند زهی خیال باطل!! میر حسین ما در تاریخ ایران ماندگار شده است.

 6. Reza گفت:

  کاره این دولته این دولت هم این گندکاریاش تا 7 الی 8 ماه دیگر پس از 8 سال تجاوز به زندگی مردم به پایان میرسد حال دیگر از این به بعد حواسمان باشد در انتخابات 92 به چه کسی رای دهیم دولت خوب بیاد دوباره نا میرحسین زنده می شود همه جا وابستگان به خامنه ای همچون جلیلی ایند همین گندکاری ها ادامه دارد ولی حواستان باشد به جلیلی رای ندهید او مانند همین احمدی نژاد است

 7. رضا ایرانی گفت:

  گيرم که در باورتان به خاک نشسته ام!
  و ساقه هاي جوانم از ضربه هاي تبرهاي‌تان زخم‌دار است
  با ريشه چه مي‌کنيد؟
  گيرم که بر سر اين باغ بنشسته در کمين پرنده‌ايد
  پرواز را علامت ممنوع مي زنيد
  با جوجه هاي نشسته در آشيان چه مي کنيد؟
  گيرم که مي‌کشيد
  گيرم که مي‌بريد
  گيرم که مي‌زنيد
  با رويش ناگزير جوانه چه مي‌کنيد؟

 8. صادق گفت:

  همون که میرحسین گفت:

  کسانی که این تبلیغات را سازمان دادند نه جامعه خودمان را می شناسند و
  نه درکی از فضای متحول بین المللی دارند.    آنها در فضای قبل از گسترش
  تکنولوژی ارتباطات زندگی می کنند.

 9. peyman mandegar گفت:

   با درود . من پیمان ماندگار فیلمساز هستم. در شهریور 88 برای تهیه مستندی در رابطه با جنگ به قرارگاه فوق الذکر در ابتدای جاده اهواز به ماهشهر رفتم. قرار بود با سردار حسنعلی سواریان مصاحبه کنم و اتفاقا قرار شد این مصاحبه را در یکی از اطاقهای این آسایشگاه که حالت موزه داشت بگیریم. کنار هر اطاق بنرهائی نصب شده و در آن اسامی مسئولانی که در دوران جنگ در آنجا اقامت داشتند ذکر شده بود که نام میرحسین نیز بر روی آن بنر به چشم میخورد.در من از آن بنرها فیلم گرفته بودم و در فردای آنروز سربازی دوان دوان از تپه بالا آمد و گفت فرمانده قرارگاه ( نامش را بیاد نیاوردم ) گفته از اسم میرحسین فیلم نگیرید !! بهرحال این قسمت از مجموعه هیچ وقت از شبکه سوم سیما پخش نشد . عکس پیوستی نمائی از همان اطاق را نشان میدهد

 10. سهند گفت:

  من گله ای از آقای موسوی دارم اینکه شما که بیش از 20 سال قبل از امورات پشت پرده آقایان خبر داشتید چرا زودتر از اینها اقدام نمی کردید. و حالا میخواهید دست آنها را رو کنید که در برهه ای از زمان شما را هم مقصر میدانم(نظر بنده)ولی جایزالخطا بودن انسانها را نیز قبول دارم .در مورد کروبی هم همینطور.

 11. Roohino گفت:

  بیاید همه ی ما میر حسین باشیم تا نتوانند همه را حذف کنند بلکه خود در میان میرحسین ها حذف شوند