سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » توفان در آمریکا تاکنون 16 کشته و 20 میلیارد دلار خسارت بر جا گذاشته؛ موج شکن نیوجرسی ...

توفان در آمریکا تاکنون 16 کشته و 20 میلیارد دلار خسارت بر جا گذاشته؛ موج شکن نیوجرسی هم شکسته شد

چکیده :بزرگترین توفان سال‌های اخیر در آمریکا تاکنون به کشته شدن ۱۶ نفر منجر شده و در آخرین خبر، بعدازظهر امروز موج شکن ایالت نیوجرسی هم در پی امواج سهمگین ناشی از توفان سندی شکسته شده است....


توفان سندی که بزرگترین توفان سال‌های اخیر در آمریکاست به سوی شمال شرق آن کشور در حرکت است و تاکنون به کشته شدن ۱۶ نفر منجر شده و خسارات گسترده ای برجای گذاشته است. در همین حال گزارش ها حاکی است که موج شکن ایالت نیوجرسی در پی امواج سهمگین ناشی از توفان سندی شکسته شده است.

توفان سندی پیش از آنکه به آمریکا برسد نیز جان دست کم ۶۷ نفر را گرفته بود که ۵۱ نفر آنها از هائیتی بودند. تخمین زده شده که این توفان زندگی ۵۰ میلیون نفر را مختل کرده و حدود ۱ میلیون نفر را مجبور به تخلیه خانه هایشان کرده است. این توفان در مسیر خود باعث ریزش باران های شدید، جاری شدن سیل، اختلال و قطع شبکه برق رسانی ودر برخی نواحی ریزش برف شده است. میزان خسارت اقتصادی ناشی از توفان سندی بین ۱۰ تا ۲۰ میلیارد دلار برآورده شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، شهر نیویورک را “فاجعه زده ” اعلام کرده است. نیویورک، از مراکز مهم تجاری ایالات متحده، از شهرهایی است که در مسیر حرکت توفان سندی قرار دارد و خسارات گسترده ای دیده است. از حدود ۳۷۵ هزار سکنه نیویورک خواسته شده بود که به خاطر بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، خانه هایشان را تخلیه کنند.

مقامات شهر نیویورک می گویند شبکه قطارهای زیرزمینی نیویورک که قدمتی ۱۰۸ ساله دارد، تاکنون با چنین خرابی گسترده ای مواجه نشده بود. این نگرانی وجود دارد که راه اندازی مجدد این شبکه چندین روز طول بکشد. شهردار نیویورک گفته است که این توفان بزرگتر از پیش بینی های قبلی بود.

در حال حاضر بیش از ۶ میلیون نفر از مردم در سواحل شرقی آمریکا بدون برق هستند و پرواز هواپیماها را به شدت مختل کرده است. گزارش ها از متوقف شدن فعالیت تعدادی از پالایشگاههای نفت و کارخانه های شیمیایی در مسیر این توفان حکایت داردو بازار بورس نیویورک برای یک روز دیگر تعطیل شده است. مرکز سازمان ملل متحد در نیویورک هم همچنان بسته است.

هم اکنون در 9 ایالت آمریکا وضعیت اضطراری اعلام شده و بخش هایی از ایالت نیوجرسی گرفتار آب گرفتگی شده است. توفان سندی که ابتدا یک توفان استوایی بود و بعدا به یک ابر توفان تبدیل شد، ساعت هشت شب گذشته به وقت محلی (چهار و نیم صبح به وقت تهران) به خاک آمریکا و ایالت نیوجرسی رسید.

براساس پیش بینی کارشناسان، توفان سندی ظرف ۲۴ تا ۳۶ ساعت آینده ، به دوازده ایالت دیگر آمریکا خواهد رسید. در واشنگتن دی سی، پایتخت آمریکا، ادارات دولتی تا روز چهارشنبه تعطیل شده و سیستم حمل و نقل عمومی در واشنگتن، نیویورک، بالتیمور، فیلادلفیا و بوستون به حال تعلیق درآمده است.


2 پاسخ به “توفان در آمریکا تاکنون 16 کشته و 20 میلیارد دلار خسارت بر جا گذاشته؛ موج شکن نیوجرسی هم شکسته شد”

  1. من گفت:

    فکرش رو بکن که اگر این طوفان در ایران رخ داده بود چند میلیون کشته می داد!!!!

  2. مملکته؟ گفت:

    متاسفانه تعداد کشته ها به پنجاه تن رسیده و خسارات وارده چهل میلیارد دلار تخمین زده می شود. باراک اوباما تمام برنامه های انتخاباتی خود را لغو کرده و به نیوجرسی رفت تا ازنزدیک شاهد کمک رسانی های مسئولین به حادثه دیدگان باشد.  درست مثل احمدی نژاد خودمان که زلزله آذربایجان را شنید اما بدون حتا اظهار همدردی، بدو بدو رفت دستبوس شاه عربستان. واقعا که مملکته؟