سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نامه به رییس قوه قضاییه: وضعیت نگران کننده است؛ پزشکان مستقل زندانیان سیاسی را معا...
» ابراز نگرانی انجمن اسلامی جامعه پزشکان ایران

نامه به رییس قوه قضاییه: وضعیت نگران کننده است؛ پزشکان مستقل زندانیان سیاسی را معاینه کنند

چکیده :با توجه به موارد فوق الذکر اکیداً از جنابعالی درخواست می شود رسیدگی فوری و کامل به وضعیت سلامت و درمان زندانیان سیاسی در محیطی خارج از زندان را در دستور کار قرار داده و امکان معاینه و بررسی دوره ای و کامل پزشکی این زندانیان عزیز را که امروز صدق گفتار و پیش بینی ها و نگرانی های حاکی از بصیرت آنان از وضعیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور بر همگان روشن گشته است توسط هیأتی از پزشکان مستقل این مرز و بوم فراهم آورید تا بیش از این شاهد خسارتهای تأسف بار و جبران ناپذیر نباشیم....


انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران در نامه ای به رییس قوه قضاییه با برشمردن موارد متعدد کوتاهی دستگاه قضایی در رسیدگی به وضعیت جسمی زندانیان خصوصا زندانیان سیاسی، وظایف قانونی  این قوه  را به آملی لاریجانی گوشزد کرده و خواستار معاینه و رسیدگی پزشکی زندانیان سیاسی توسط پزشکان مستقل کشور شده اند.

به گزارش کلمه متن نامه انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران خطاب به آیت الله آملی لاریجانی به شرح زیر است:

بسمه تعالی

جناب آیت الله صادق لاریجانی

رئیس محترم قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران

“ولتکن منکم اُمّهٌ یدعون اِلی الخیر و یَأمرون بالمعروف و ینهون عن المنکر و اولئک هم المفلحون ” آیه104 سوره آل عمران

سلامٌ علیکم؛

با توجه به مسئولیت جنابعالی در قوه قضائیه که از آن جمله اداره سازمان زندانها و نظارت بر عملکرد اولیاء امور در این حوزه می باشد و با در نظر گرفتن آنچه در سالهای اخیر در زندانها در رابطه با رسیدگی به وضعیت سلامت و درمان زندانیان و علی الخصوص زندانیان سیاسی می گذرد، انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران به موجب وظیفه دینی، اخلاقی، اجتماعی و صنفی خویش لازم می داند موارد ذیل را به اطلاع جنابعالی و مردم شریف ایران برساند:

الف: با توجه به اینکه تمام امور زندانیان و بخصوص تأمین نیازهای اولیه آنها زیر نظر و در اختیار قوه قضائیه و سازمان زندانها می باشد، مسئولیت هرگونه قصور و اختلال در ارائه خدمات پزشکی فوری و غیر فوری به آنان در صورتیکه منجر به فوت، نقص عضو یا از بین رفتن سلامتی آنان شود، شرعاً و قانوناً به عهده مسئولین مربوطه می باشد. بدیهی است تأخیر و بی توجهی در تشخیص بیماری و شروع درمان عامل اصلی شدت گرفتن بیماری و صعب العلاج شدن آن گشته و مشمول مسئولیت فوق الذکر می باشد.

ب: درگذشت روحانی روشنفکر و قرآن پژوه، مرحوم آقای احمد قابل و بی توجهی به شروع علائم بیماری ایشان در زندان و تشخیص دیرهنگام آن، بار دیگر پرونده قصورهاو تقصیرهای غیرقابل جبران در قبال زندانیان سیاسی را در مقابل دید همگان قرار داد. درگذشت مظلومانه مرحوم هدی صابر که بدلیل تأخیر در درمان سکته قلبی ایشان واقع شد نمونه دیگری از این بی توجهی های تأسف بار است.

ج: در مورد جناب آقای مهندس میرحسین موسوی که امروز بیش از 600 روز از حصر خانگی ایشان می گذرد، حتماً اطلاع دارید که ایشان دچار بیماری قلبی شده و بر اساس مستندات موجود بعد از گذشت 3 ماه از شروع بیماری و درد قلبی ایشان در شرایط امنیتی شدید به مرکز قلب تهران منتقل شده و آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی شده و روز بعد از این اقدامات مجدداً به محل حصر بازگردانده شده اند. بدیهی است در مورد جناب حجت الاسلام و المسلمین کروبی هم با توجه به شرایط سنی و سابقه پزشکی ایشان نگرانی بروز عوارض قلبی وجود دارد.

د: بر اساس اطلاعات موجود و مستندات پزشکی، بسیاری از زندانیان سیاسی دچار بیماریهایی هستند که گذشت زمان و تأخیر در درمان آنها عوارض جبران ناپذیری بدنبال خواهد داشت. جناب آقای مهندس بهزاد نبوی با سن بیش از 70 سال، علاوه بر بیماری قلبی مبتلا به بیماری پیشرونده ستون فقرات بوده و نیازمند عمل جراحی و فیزیوتراپی می باشند. جناب آقای مصطفی تاجزاده مبتلا به بیماری چشمی و بیماری فقرات گردنی و پشتی هستند. آقایان رمضانزاده، امین زاده، میردامادی، عرب سرخی، سحرخیز، قدیانی و …. و بسیاری از زندانیان گمنام و نام آشنای دیگر که بدلیل شرایط زندان دچار بیماری شده اند نیازمند رسیدگی پزشکی و درمان فوری هستند.

ه: با توجه به موارد فوق الذکر اکیداً از جنابعالی درخواست می شود رسیدگی فوری و کامل به وضعیت سلامت و درمان زندانیان سیاسی در محیطی خارج از زندان را در دستور کار قرار داده و امکان معاینه و بررسی دوره ای و کامل پزشکی این زندانیان عزیز را که امروز صدق گفتار و پیش بینی ها و نگرانی های حاکی از بصیرت آنان از وضعیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور بر همگان روشن گشته است توسط هیأتی از پزشکان مستقل این مرز و بوم فراهم آورید تا بیش از این شاهد خسارتهای تأسف بار و جبران ناپذیر نباشیم.
انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران
6/8/91


19 پاسخ به “نامه به رییس قوه قضاییه: وضعیت نگران کننده است؛ پزشکان مستقل زندانیان سیاسی را معاینه کنند”

 1. ali گفت:

  خوب نه اینکه حکو مت ناب محمدی زیر پرچم ولایت مطلقه درست کرده اند و قوه قضا ئیه ذوب شده در ولایت و مزدورانش
  اجازه ندارند در این حکو مت ناب به عدالت رفتار کنند مخصوصا که سیاسی باشند و به گوشه چشم مبارک انتقاد کرده باشند

 2. Ouriran گفت:

  درود به همه پزشکان شریف و وطن پرست. بدون شک این یک سند معتبر و ماندگار در تاریخ تلاشهای ملت ایران در نیل به دستیابی به ازادی باقی خواهد ماند. امیدوارم این درخواست شجاعانه ودر عین حال انساندوستانه سرمشقی برای همه ملت بخصوص اصناف وبازاریان باشد که دست از ماهی گیری در اوضاع گل آلود بردارند.

 3. reza گفت:

  سه تفنگ دار ایران لاریجانی ها ننگی بر تاریخ ایران هستند

 4. محمد گفت:

  افرین برشما انسانهای مسئول ومتعهدووظیفه شناس وخدارحمت کند دکترسامی مظلوم ورئوف راکه ارزوی/ طب ملی/برای مردم ایران داشت.ان تنصروالله ینصرکم ویثبت اقدامکم.(صدق الله العظیم)

 5. Yar گفت:

  انجمن اسلامی جامعه پزشکان چه حرفها که میزند. اول که آقایان میگویند ما در ایران اصلا زندانی سیاسی نداریم. دوما آقایان میگویند زندانهای ایران هتل های چند ستاره هستند. تازه ببین خانم ستوده بعد از صدها مورد قتل که انجام داده به شش سال زندان محکوم شده.ما از این دادگاهای صالحه ( ها ها ها ) بسیار تشکر میکنیم.همینطور تشکر میکنیم که سارقان چندین میلیارد از اموال بیت المال تحت عنوان مصلحت آزاد میگردند و به سرقت خود ادامه میدهند

 6. صادق گفت:

  کو گوش شنوا؟

 7. Javid گفت:

  بابا بدن این شیخ صادق بنده خدا رو اینقدر نلرزونین…

  جواب کیو بده زندانیارو ؟ مخالفارو؟ رییس جمهورو؟کیو؟

  خودمونیم آشیخ بلا روزگاری شده ها،نه؟

 8. علي گفت:

  براي همين كار انتخاب شده . كجاي كارين

 9. علی اسلام دوست گفت:

  نامه ای به موقع

 10. علی گفت:

  احسن ، یکروز هم این ظالمین را نباید رها کرد. 

 11. قاسم آقا گفت:

  مصلحت نیست پزشکان از زندانها بازدید کرده زندانیان را معاینه کنند.  آبروی ما کاملا ریخته خواهد شد که به بینند چه بلاهایی سر این زندانیها درآورده ایم، نه به مصلحت نیست. آقا شیخ صادق

 12. Mohammad-shdegh گفت:

  سلام. تذکرات پزشکان محترم انجمن اسلامی به فردی که به هرحال در راس قوه قضائیه قرار گرفته نشان از احساس مسئولیت  دینی و انسانی اعضای محترم آن دارد.شما به وظیفه عمل کرده اید،هرچند دستوری از طرف ولی ایشان نرسد. پس  پس سپاس ما را بپذیرید و چنانچه مصلحت می دانید  تذکری  هم به مسئولان مدیریت پارازیت بر روی شبکه های ماهواره ای بدهید . و چقدر مناسب است میزگردی علمی در این خصوص برگزار نمایید و میزان آسیب های پارازیت های منتشر شده را بررسی  و به مسئولان اعلام فرمایید. تا مردم را نیز از پیامد ها و بیماری های این پرتو ها آگاه شوند.
  نظیر این حرکت ها را می توان از سایر نهادهای دینی و علمی انتظار داشت.کتمان حقایق علمی به خصوص اگر موجب اضرار مردم باشد ، حرام و موجب ضمان  وعقاب می باشد.موارد اضرار می باید با دلایل کافی و مستندات علمی به اطلاع صاحبان  رای و فتوا نیز رسانیده شود تا آنان نیز به حکم شرع مقدس به وظیفه عمل کنند. مردم نیز پس از اعلام نتایج قطعی  لازم است صبوری نکنند و در جهت دفع مزاحمت های دولتیان و سپاهیان و کارگزاران حاکمیت به مراکز تصمیم گیری فشار بیاورتد و به خاطر حفظ سلامت خود و فرزندانشان اعتراض نمایند.مشابه اعتراض هایی که برای کمبود پو.در و مرغ و کوپی بنزین می کنند. مردم ببینند در کشور های آزاد ملل دیگر از چه طریقی به خواسته های قانونی دست می یابند، الگو برداری کنند و خود و نسل خود را نجات دهند. 
  شما ارجمند فرزندان وطن و اسلام ، نگرانی عمیق مردم را بازگو کرده اید. ماهم از آقای آملی می خواهیم ، ننگ مرئوس بی اراده بودن را بر خود نپذیرد و توجه داشته باشد که مسلمان است و مسئول . خدا و پیامبر نیم پذیرند در ظلم ، هم پیمان  من دون الله باشد. و قطعا اگر کوتاهی کند مورد مواخذه رسول و امت او قرار خواهد گرفت . ایشان اگر توفیق داشته باشد ، اندکی به سفارشات ابا زوجه خود که فقیه و مرجعی بیدار می باشد، عمل خواهد کرد.

 13. رضا ایرانی گفت:

  پاسخ به ali
  سه تفنگدار ، برادران لاریجانی ایرانی نیستند که ننگ ایران باشند! هر سه در عراق متولد و بزرگ شده اند و طبیعی است که اگر تعلق خاطری به خاک داشته باشند، به خاک عراق است!
  ننگ بر کسانی است که آنان را بر گرده ملت ایران سوار کرده اند! ننگ بر من و تو و ما است که اینان را پذیرفته و تمکین می کنیم و فقط در فضای مجازی ننگ و نفرین به این و آن نثار می کنیم و فکر می کنیم که با همین لعن و نفرین ها همه چیز درست می شود. اگر با این لعن و نفرین ها و دعاها چیزی درست می شد، تا الان اثری از آمریکا و اسرائیل و انگلیس و فرانسه و….. نبود و ایران شیعی ام القرای کشورهای اسلامی!!؟؟ به واقع مدیریت جهانی را در دست داشت و جهان را اداره می کرد!!!!

 14. Said_samai گفت:

  از قدیم گفتن ان را که حساب پاک است…………….
  اگر زندان اوین پر از منتقدین و زندانیان سیاسی نبود راحت اجازه بازدید داده می شد.

 15. Mehradad_t90 گفت:

  ارزو میکنم هرچه زودتر این برادرا و خواهران بی گناه سلامتی خودشان بدست اورند.

 16. امین م گفت:

  ماهی را هر وقت از آب بگیرند تازه است. درخواست انجمن اسلامی پزشکان قابل تقدیر است. اما دوستان عزیز اگر این اعتراضات از دهه شصت و آنگاه که دگراندیشان از توده ای و فدایی و کرد و ترکمن و عرب و … را گرفتند و بسیاری از آنها که کهولت سن هم داشتند در همین زندان ها به تدریج پوسیدند و مردند اعتراض می کردید کار به این جا نمی رسید. امیدوارم روزی در این مملکت کسی ناخودی نباشد.

 17. من گفت:

  ای بابا!!!! اینها فکر می کنند باید مخالف را در زندان کشت. قبلا قتلهای زنجیره ای بود و حالا مرگ تدریجی در زندان.این گروه قدرت طلب فقط به حذف مخالفان فکری خود می اندیشد و راهی جز این بلد نیست. حرف مستدل هم در جواب انتقاد ندارند لذا منتقد و مخالف مدنی را حذف می کنند. راحت ترین راه!!!!

 18. taha گفت:

  ای کاش رئیس قوه قضائیه آنقدری که در نوشتن نامه به رئیس جمهور دقت و در احقاق حقوق دستگاه قضا تلاش نموده اند در خصوص حقوق مردم نیز همینگونه میبودند !

 19. مهمان گفت:

        خدایا خانه فرعون ایران را  بر سرش خراب کن و فرزندان و عیالش را هم نابود بگردان  و گروگانهای مسلمان را از زندانش آزاد بفرما!! آمین