سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » استاد احمد قابل دار فانی را وداع گفت...

استاد احمد قابل دار فانی را وداع گفت

چکیده :احمد قابل، پژوهشگر نواندیش دینی و از شاگردان برجسته مرحوم آیت الله منتظری، ساعاتی پیش جان به جان آفرین تسلیم کرد. مراسم تشییع وی طی روزهای آینده برگزار می شود. احمد قابل سال گذشته به دنبال تشخیص تومور مغزی از زندان به بیمارستان منتقل شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت. او اوایل تیر ماه سال جاری نیز بار دیگر برای در آوردن ترکش دوران دفاع مقدس تحت عمل دیگری قرار گرفت و اواخر تیر نیز بعد از عمل دشوار جراحی مغز دوران نقاهت، در بیمارستان میلاد تهران بستری شد. ...


احمد قابل، پژوهشگر نواندیش دینی و از شاگردان برجسته مرحوم آیت الله منتظری، ساعاتی پیش جان به جان آفرین تسلیم کرد.  مراسم تشییع وی طی روزهای آینده برگزار می شود.

به گزارش کلمه،خانواده مرحوم قابل با اعلام این خبر اظهار داشتند که به زودی جزییات برگزاری مراسم تشییع این اندیشمند اسلامی اعلام می شود.

مرحوم احمد قابل پس از یک دوره طولانی درمان و عمل جراحی در تهران و مشهد و در حالیکه دوران نقاهت را می گذراند، با وخیم شدن حالش از شنبه هفته پیش 15 مهر از منزل به بیمارستان قائم مشهد منتقل شد و در بخش داخلی اورژانس بیمارستان قائم مشهد و روز چهارشنبه اتاق آی سی یو این بخش بستری بود. از روز چهارشنبه پزشکان احتمال بروز مرگ مغزی میدادند. ظهر امروز دوشنبه اول آبان ماه استاد قابل در سن 55 سالگی به ملکوت اعلی پیوست و خیل دوستان و مشتاقان و هواداران جنبش سبز را در ماتم فرو برد.‏

خواهر مرحوم احمد قابل نیز هفته ی گذشته فوت کرده بود.

احمد قابل سال گذشته به دنبال تشخیص تومور مغزی از زندان به بیمارستان منتقل شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت. او اوایل تیر ماه سال جاری نیز بار دیگر برای در آوردن ترکش دوران دفاع مقدس تحت عمل دیگری قرار گرفت و اواخر تیر نیز بعد از عمل دشوار جراحی مغز دوران نقاهت، در بیمارستان میلاد تهران بستری شد.

این محقق نواندیش دینی، آذر ماه ٨٨ در حالی که بعد از فوت آیت الله العظمی منتظری برای مراسم تشییع او از مشهد به قم سفر می‌کرد، بازداشت شد. این شاگرد برجسته مرحوم آیت الله العظمی منتظری، طی سال های اخیر بارها به دلیل انتقادات خود به حاکمیت، مورد بازداشت و تهدید قرار گرفته بود و در یکی از آخرین بازداشت هایش دچار بیماری و مشکلات مغزی حاد شده است و پزشکان از وجود تومور در مغز وی خبر داده اند.

اولین جلسه دادگاه وی، در حالی که او را با پابند و دستبند به جلسه دادگاه آورده بودند، در اردیبهشت ٨٩ برگزار شد و پس از تحمل حدود ١٧٠ روز زندان، با قرار وثیقه آزاد شد.

این منتقد اندیشمند، بار دیگر در شهریور ٨٩ و در پی اظهار نظر در مورد اعدام های خودسرانه، دسته جمعی و پنهانی در زندان وکیل آباد مشهد، بازداشت شد.

از موارد اتهامی احمد قابل، می توان به سخنرانی های وی در مشهد، نجف آباد و فریمان و همچنین مصاحبه های وی با رسانه های خبری و انتقاد از سیاست های نظام اشاره کرد.

برادر وی، هادی قابل درباره احتمال ارتباط بیماری احمد قابل با فشارهای دوران زندان، به کلمه گفته بود: اینکه حالا این منشا این قضیه چیست را دیگر من نه پزشک هستم و نه تخصصم این است که بگویم منشا اینکه ایشان دچار یک چنین عارضه ای شده چیست. با این حال برخی وضعیت فعلی احمد قابل ناشی از جراحات جنگ و به دلیل اینکه وی مجروح شیمیایی است می دانند و  البته دوران زندان و بازداشت و عدم رسیدگی به حال ایشان را در تشدید این وضعیت بی تاثیر نمی دانند.

هادی قابل پیش از این همچنین  در گفت و گو با کلمه، با اشاره به اینکه برادرش در گذشته مشکل خاصی نداشته است تصریح کرده بود: سال گذشته یعنی در واقع حوالی بعد از ایام عید و در تابستان سال گذشته بود که در یکی از ملاقات ها وقتی ما رفتیم زندان، مشاهده کردیم که وضعیت ایشان وضعیت خوبی نیست و حالت نیمه فلج دارد و زیر بغلش را گرفته و آورده اند برای ملاقات. ملاقات حضوری بود و همراهانی که ایشان را آوردند من را کشیدند کنار و توضیح دادند که ایشان ده پانزده روز است که در زندان وضعیت نابسامانی دارد و تعادل ندارد و چند بار زمین خورده و از تخت افتاده و قادر نیست که حتی لباسش را تنش کند. به من اخطار دادند که ایشان در حمام و دستشویی هم زمین خورده اند و این عدم تعادل نشانگر این است که مریضی شان حاد است. که خب ما بعدش اقدام کردیم و با پیگیری ایشان را از زندان منتقل کردیم بیمارستان.

به گفته وی، در اولین سی تی اسکنی که گرفتند تشخیص تومور مغزی دادند و اعلام کردند که این تومور را که خیلی هم رشد کرده و به سمت چپ ایشان آسیب رسانده باید سریع تر عمل شود.

سال گذشته نیز مرضیه پاسدار، همسر  احمد قابل، گفته بود: از زمان فوت آیت الله منتظری که ایشان را دستگیر و بازداشت کردند بعد از شش ماه مشکلات جسمانی اشان شروع شد. به طوری که قلبشان ناراحتی پیدا کرد و پیش متخصص قلب رفتند و الان دارو مصرف می کنند و بعد از آن هم که چشمشان مشکل پیدا کرد. اما این عدم تعادل بیماری جدیدی است.

کلمه درگذشت این اندیشمند دینی را به خانواده محترم، همراهان سبز و ملت ایران تسلیت  می گوید.


14 پاسخ به “استاد احمد قابل دار فانی را وداع گفت”

 1. GreenSootak88 گفت:

  خداش رحمت کنه
  راحت شد ازین قفس
  لطفا تاریخ و مکان تشییع و تدفین!

 2. Rahesabzmosavi گفت:

  يا أَيَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ ارْجِعي‏ إِلى‏ رَبِّكِ راضِيَةً مَرْضِيَّةً فَادْخُلي‏ في‏ عِبادي وَ ادْخُلي‏ جَنَّتي‏
  رها شدی ای مرد از این زندان خاکی آزاد شدی آزاد به معنای واقعی ………..
  بقلوب يملؤها الحزن والاسى نعزي صاحب العصر والزمان عجل الله له الفرج بمصابنا في فقد آية الله العظمى احمد قابل قدس الله نفسه الزكيه واسكنه جوار محمد صلى الله عليهوآله في جنة عدن.

 3. ایرانی گفت:

  خدا بیامرزدشان. خیلی ناراحت شدم.حیف از این انسانهای پاک که یکی یکی از جمع ما میروند . خدایا ما را ببخش و با کوله باری از نیکیها بسوی خودت بخوان. 

  تسلیت من را هم بعنوان یک ایرانی آزاده و سبز بپذیرید. 

 4. آزاده ایرانی گفت:

  مملکتی که شما برای آزادیش جنگیدید هنوز آزاد نشده برادر. حیف از شما که زندگانی کوتاهتان را تلخ کردند. خدا رحمتتان کند.

 5. بهروز روزبه گفت:

  یا ایتهاالنفس المطمئنه
  ارجعی الی ربک راضیه مرضیه 
  خداوند روح این بزرگوار را با روح فقیه عالیقدر و معصومین علیهماالسلام قرین رحمت فرماید. امروز جنبش سبز در غم از دست دادن یکی از الهام دهندگان فکری خود  عزادار گشته است. تسلیت به میرحسین عزیز و هادی قابل و کدیور گرامی. فقدان این عزیز موجب سنگینی بیشتر بار مسولیت بر دوش شاگردان فقیه عالیقدر می شود تا خدای ناکرده شعله این اندیشه حقوق بشر محور خاموش نگردد.

 6. من گفت:

  خداوند رحمتشان کند. گرچه طول عمر ایشان کم بود اما عمر پرحاصلی بود. خوشا به حال کسانی که با دست پر به دیدار معبود می شتابند!

 7. Mohsen1551336 گفت:

  دشمناش نفس راحت بکشند البته اگر بفهمند چه جنایتی مرتکب شدند باید آرزوی مرگ کنند چرا که مرگ آنها هم دیر یا زود خواهد رسید  وباید پاسخ گوی جنایتشان در پیشگاه قادرمتعال باشند خدا رحمتش کند!

 8. یکی از پسران میرحسین گفت:

  هشدار ! به بقیه اسیران خاک …….. همه رفتنی هستیم ….

 9. NULL گفت:

  من معتقدم باورها و سیره عملی انسانها در صورت ایشان بازتاب می یابد.
  و احمد قابل چهره رحمانی، دوست داشتنی و محجوبی داشت بازتاب باورهای نورانی و سیره نیکوی ایشان
  مرگ این پیرمرد نورانی با تحمل شرایط سخت برای هر انسان آزاد اندیش و جوانمردی ناگوار و تاسف برانگیز است…

 10. Jsardaree گفت:

  نامش احمد قابل وزتدگيش پربار وپرحاصل ايمانش را تا پاي جان حفط كردوفاداري رانيز..ازدست دادن براي دوستان اسفناك بود خدا همه خوبيها را باوداد زندگي پاك ومرگ با عزت …

 11. ناشناس گفت:

  اگر داستان “شهید” و “شهادت” درست باشد، او نمونه بهترینی است برای شهید.  خداوندا این شهید شجاع و دلیر و دانشمند را که تا آخرین لحظه حیاتش از حق و حقیقت دفاع کرد و لحظه ای فروگزاری نکرد و هرگز واژه “مصلحت نیست” را برزبان نیاورد، از ملت ایران بپذیر.  روحت شاد ای مرد بزرگ

 12. علی از کرمانشاه گفت:

  خدا رحمتش کند, روحش شاد

 13. Mehdi Sadeqi گفت:

  ایکاش روزی «شریعت عقلانی» آقای قابل کتاب بشود. روحت شاد آقای قابل. روحت قرین رحمت. خدایت بیامرزد.

 14. Mehman0003 گفت:

  یکی قابل است و می رود و چون منی ناقابلم و می مانم. کار زمانه پیچ در پیچ است. او آزاده بود و آزاد شد.