سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » دلار 4000 تومان؛ سکه 1500000 تومان/ بازار ارز گوش به فرمان نیست...
» فضای امنیتی هم حریف تورم افسارگسیخته اقتصادی نشد

دلار 4000 تومان؛ سکه 1500000 تومان/ بازار ارز گوش به فرمان نیست

چکیده :با وجود ادامه فضای امنیتی و حضور پلیس و لباس شخصی ها و تهدیدهای علنی و دستگیری های پراکنده، آخرین گزارش ها از بازار آزاد معاملات ارز حاکی است که قیمت دلار آمریکا از مرز 4000 تومان فراتر رفته و نرخ سکه طرح جدید هم به یک میلیون و پانصد هزار تومان رسیده است. مشاور وزیر اقتصاد هم اخیرا در جلسه‌ای خبر داده که دولت از اول سال ۲۴ میلیارد دلار به بازار تزریق کرده اما نتیجه‌ای نگرفته است....


کلمه – گروه اقتصادی: آخرین گزارش ها از بازار آزاد معاملات ارز در تهران حاکی است که قیمت دلار آمریکا از مرز 4000 تومان فراتر رفته و نرخ سکه بهار آزادی (طرح جدید) هم به یک میلیون و پانصد هزار تومان رسیده است.

به گزارش خبرنگار کلمه، صبح امروز در صرافی های تهران (خیابان های جمهوری و فردوسی) بین 3700 تا 3900 تومان معامله می شد که وقتی به ساعات ظهر رسید، قیمت های معاملات غیر رسمی از مرز 4 هزار تومان گذشت.

این در حالی است که همچنان جو امنیتی بر بازار حاکم است و به ویژه در محدوده چهارراه استانبول، حضور نیروهای پلیس و لباس شخصی همچنان مشهود است. این فضا، با تهدیدهای علنی در رسانه ها و نیز دستگیری های پراکنده همراه بوده است.

اما به نظر می رسد که مهار کار از دست دولت و بانک مرکزی خارج شده و اقتصاد می خواهد به حاکمیت ثابت کند که مانند سیاست، گوش به فرمان نیست و با بگیر و ببند هم نمی توان رویاروی واقعیت های آن ایستاد؛ واقعیت هایی که مستقیما ناشی از سیاست های دولت و متحدانش در این سالهاست.

گزارش های در اختیار کلمه حاکی از این است که به تازگی مشاور وزیر اقتصاد در جلسه‌ای گفته است از اول سال تا کنون ۲۴ میلیارد دلار به بازار تزریق کرده‌ایم و نتیجه نگرفتیم.

به گفته این مقام دولتی، آخرین راه حلی که به نظر دولت رسیده، دادن مسئولیت مهار بازار ارز به وزارت اطلاعات است؛ هرچند خود او  هم اذعان کرده که این یک راه حل مسکن گونه و موقت است و اصل مشکل را حل نمی‌کند.

اما به نظر نمی رسد حتی این راه حل هم جواب داده باشد، آنچنان که می بینیم با وجود همه برخوردهای امنیتی و پلیسی، قیمت دلار همچنان سر باز ایستادن ندارد.

بر اساس گزارش ها، قیمت سکه هم امروز افزایش یافت و سکه طرج جدید به 15 میلیون ریال رسید و سکه طرح قدیم اما 50 هزار تومان کمتر معامله می شود.

قیمت دلار آمریکا در حالی از 4000 تومان عبور کرده که بانک مرکزی امروز نرخ ارز مبادله ای را برای هر دلار 2545 تومان اعلام کرده است.

پیش بینی فعالان بازار این است که نرخ دلار پس از نوسان اندک در امروز و فردا، در هفته آینده همچنان در محدوده چهار هزار تومان بماند، هرچند فاصله 1500 تومانی نرخ ارز غیر مرجع و قیمت معاملات واقعی هم چیزی نیست که برای بازار قابل تحمل باشد و اگر قیمت ارز مبادله ای افزایش نیابد، ممکن است بار دیگر شوک و التهاب، بازار تولید و مصرف را فرا بگیرد.


15 پاسخ به “دلار 4000 تومان؛ سکه 1500000 تومان/ بازار ارز گوش به فرمان نیست”

 1. Meysam Nejati گفت:

  دستشون درد نکنه مردم از حق داشتن ارامش محروم میکنند 

 2. Ramin3542 گفت:

   عبور از آخرین گردنه ها و نزدیکی روز افزون به قله عقب ماندگی و نابودی را پیشاپیش به رهبر فرزانه تبریک عرض میکنم.

 3. دوستان! من از اول گفته ام و همچنان تکرار میکنم: دلار زیر X0000  تومان  ارزان است و حتی مفت! اگر باور ندارید این حرف را بخاطر بسپارید و فقط 3 تا 4 ماه صبر کنید! 
  ولی من هشدار و باز هشدار میدهم قیمت «سکه » و نه الزاماً طلا ی (شمش) حبابی است و بسیار خطر ناک. انبار بانک مرکزی حدود 400 تن طلا دارد که جز تبدیل آنها به سکه و فروش آن سکه ها با 30 تا 40%  بالای معادل ارز پرداخت شده برای طلای آن، چاره ای ندارد.
  دولت و بانک مرکزی دلار ندارند تا بفروشند و کسر بودجه دولت را تأمین کنند لذا مجبورند سکه فروشی کنند تا هم کسر بودجه را پر کنند و هم از طریق تبدیل شمش طلا به سکه، 30% روی آن بکشند یعنی کلاه خریداران را بردارند. 
  خودتان بنشینید حساب کنید تاکی و تا چه اندازه بازار ایران قدرت جذب سکه را دارد. مردم میتوانند هرچقدر بتوانند بدون ریسک دلار بخرند چون دلار در همه جای دنیا دلار و قابل تبدیل است و نرخ برابری آنهم نسبت با همه ارزهای رقیب و یا نیمه رقیب رو برافزایش ولی مشتری این سکه ها فقط خود مردم ایران هستند.
  سکه نخرید! آنهایی را هم که دارید بفروشید و به دلار ، اورو، روپیه یا هر ارز دیگیری که ممکن است تبدیل کنید . خرید سکه یعنی خسران شخصی و کمک مجانی به دولت کودتا!

 4. Sarbaznezam گفت:

  دلار تا آخر سال کمتر از 10000 تومان نیست , احمدی رو هم مجلس و رهبری بهش عدم کفایت میدن یا میکشنش.

  هاشمی هم دولت موقت رو تا انتخابات برمیداره , اینها همش در بهترین حالت بود , خودم بدتر از اینها فکر میکنم

 5. khosrow گفت:

  هر وقت که جلوی ضرر را بگیرید منفعت هست، هر وقت که جلوی احمدی نژاد را بگیرید اوضاع آرام میشود.

 6. Sa گفت:

  با تشکر از دولت خدمتگزار
  البته خدمت گذار به دلالها و دزدها و سارقین و رانت خواران و وووو

 7. سبز گفت:

  رهبر بی کفایت استفا استفا

 8. من حدود یکسال پیش نوشتم بز و گوسفند هم دلار است بشرط اینکه از اینسوی مرر به آنسو رانده شود!
  حال خبر زیر را از سایت بانک و بیمه بخوانید!
  ح ت
  ………………………
  جزئیات قاچاق 50 کیلوگرم طلا از مرزها| چاپ |چهارشنبه 26 مهر 1391 ساعت 14:44بینا- نماینده مردم کرمانشاه در مجلس ضمن تشریح جزئیات قاچاق بیش از 50 کیلوگرم طلا از مرزهای غربی کشور، از مسئولان خواست که نسبت به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشند.سیدسعید حیدری طیب در گفتگو با مهر در صوص خروج غیرقانونی طلا از کشور،اظهارداشت: براساس گزارش ایی که اخیرا به تمان رسیده است از دو هفته گذشته تاکنون درپی کاهش ارزش پول ملی عده ای از سودجویان اقدام به خرید و جمع آوری طلای شکسته از زرگری های سراسر کشور کرده ند.به گفته وی، طی این مدت بیش از 50 کیلوگرم طلا از طریق مرزهای غربی به کشورهای همسایه قاچاق شده است.این عضو کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اینکه باید نظارت مسئولان ذی ربط در بخش های مختلف دستگاه های امنیتی، اطلاعاتی و اجرایی کشور بر روی این موضوع بیشتر شود، گفت: وزرای اطلاعات و کشور باید نسبت به این موضوع توجه بیشتری نمایند تا سرمایه های ملت به کشورهای همسایه قاچاق نشود.وی در ادامه به قاچاق دام زنده از کشور اشاره کرد و افزود: همچنین طی چندماه اخیر مسئله قاچاق دام زنده به کشورهای همسایه شدت گرفته است، به طوری که اگر این بحران به درستی مدیریت نشود در آینده ای نه چندان دور با مشکل کمبود گوشت قرمز و افزایش قیمت آن در بازار مواجه خواهیم شد.

 9. koosha1 گفت:

   زندانیان ما همه به هر نحوی تحت شرایط سخت به تنها راهی
  که برایشان وجود دارد و ان اعتصاب غذا است دست زده اند. ولی دریغ از این
  مردم که برای آزادی خود و همنوع خود از دست حاکم  ستمگر کوچکترین حرکتی
  انجام دهند.اعتصاب های صنفی ، کاری و فرهنگی و خرید ، … کار خیلی سختی
  است که انجام    نمی دهند؟
  فکر کنم وقت ان رسیده است که فرا خوان اعتصابهای دانشجویی و صنفی توسط سازمانهای مردمی و شورای هماهنگی سبز داده شود.

  کوشا    

 10. Shooroky گفت:

   خیلی خوشی عامو

 11. Bbbbbbbb_22222 گفت:

  یعنی‌ واقعا نمیدونید که این هم پول و دلار که گم شده کجا رفته ؟ باید به دونید که این پول هر را ذخیره کردن تا باهاش مزدور از ایران و کشور دیگر اجیر کنند حکومت  خامنه‌ای را بکشن پایین .  واقعا نمیدونید ؟ خامنه‌ای خودش تو آستین خودش مار پرورند . حالا به چه کنم چه کنم افتاده.  برای جنگ داخلی‌ که نقشش را کشیدن و عوض کردن حکومت اسلامی به سلسله احمدی‌نژاد  و یا … . پول لازم است که الان به اندازهٔ کافی‌ دارن . اگه چیز به این واضحیه را نفهم میدید برید بمیرید به خدا که علایق نفس کشیدن نیستید.

 12. 777 گفت:

  دلار بخرید نه سکه ای بیچارهها

 13. . سکه قاچاق شود در خارج به نصف قیمت فروش میرود  چون شمش نیست.

 14. محمد گفت:

  بیایید برای حل مشگل همه با هم متحدا  بک روز مشخص به ین بست سبز برویم واقای میر حسین را نجات دهیم در شرایط امروز نیاز به اتحاد است فاصله ها را کم کنیم او به خاطر مردم در حبس است نترسید مرگ یک بار بیشتر نیست ما که شرافتمندانه نزیستیم لااقل شرافتمندانه بمیریم تا در برابر نسل بعد بیش از این شرمنده نباشیم والله من در هیچ انتخاباتی شرکت  نکردم اما در مقابل موسوی احساس مسولیت و شرمندگی میکنم پس بیایید ابن تصمیم را اجرایی کنیم   به امبد پیروزی ونجات ایران عزیز 

 15. Ali Salvati0nman گفت:

  اگر چرخهای تولیدی کشور که بدلایل سیاست های غلط اقتصادی داخلی ، سیاست های خارجی احمقانه و تحریم های دنیای غرب و شرق که از ترس حرفهای سرکشانه دیکتاتوران امروز ایران نشات می گیرند ، دوباره شروع به چرخیدن نکنند نمی دونم به چی اعتقاد دارید به همان قسم، جلوی گرسنه را نمی شود گرفت همه چیز راه خراب می کند چون عقل در سرش نیست داریم خودمان و وطن عزیزمان را به تباهی می کشانیم