سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آیت الله موسوی خوئینی ها: این انتخابات آزاد نیست که یکی رئیس جمهور شود و رقبایش حبس ...
» مساله ما انتخابات نیست؛ می خواهیم انحرافات نظام را اصلاح کنیم

آیت الله موسوی خوئینی ها: این انتخابات آزاد نیست که یکی رئیس جمهور شود و رقبایش حبس و حصر شوند

چکیده :اگر قرار باشد از میان نامزدهای انتخابات و حامیانشان یکی به کرسی ریاست جمهوری برسد و دیگران یا در حبس باشند یا در حصر، این معنای انتخابات آزاد نیست و قابل قبول نیست. به نظر میرسد در شرایط کنونی امکان مشارکت در انتخابات برای اصلاح طلبان و منتقدان فراهم نیست و موانع جدی در این مسیر وجود دارد و نشانه ای هم برای برون رفت از این وضعیت دیده نمیشود. گزینه هایی هم که مطرح میشود بیشتر بازی طرف مقابل است و اساس و پایه ای ندارد....


آیت الله موسوی خوئینی‌ها، دبیرکل مجمع روحانیون مبارز با بیان اینکه “اگر انتخابات آزاد در کار باشد می توان به آن فکر کرد”، گفت: باید شخصیت هایی مثل آقای مهندس موسوی و جناب آقای کروبی بتوانند در صحنه انتخابات حاضر شوند. اما اگر قرار باشد از میان نامزدهای انتخابات و حامیانشان یکی به کرسی ریاست جمهوری برسد و دیگران یا در حبس باشند یا در حصر، این معنای انتخابات آزاد نیست و قابل قبول نیست.

به گزارش باران، آیت الله موسوی خوئینی‌ها در دیدار با اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران با ابراز نگرانی از وضعیت موجود جامعه اظهار داشت: فضای یاس و ناامیدی حاکم بر جامعه به هیچ وجه مطلوب نیست. متاسفانه برخوردهای تند حاکمیت، بعد از انتخابات ۸۸ و تداوم فضای امنیتی و رعب آور، امیدها را به یاس تبدیل کرده است و به اعتقاد من با روند موجود، انتظار بهبود شرایط را نمی توان داشت. من فکر میکنم که بسیاری از شخصیت ها و مسئولان کشور راضی به این شرایط نیستند، اما کار دیگری هم نمیتوانند بکنند. این فضایی است که آنها خودشان بوجود آورده اند.

مدیرمسوول روزنامه توقیف شده سلام همچنین طرح نام برخی کاندیداها به عنوان گزینه های اصلاح طلبان را بازی جناح مقابل خواند و تاکید کرد که شرایط برای حضور در انتخابات فراهم نیست.

موسوی خوئینی افزود: تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی برگزاری یک انتخابات آزاد و شفاف است، به گونه ای که همه شرکت کنندگان در انتخابات، نتایج آنرا قبول کنند. یعنی نظارت کافی بر آن وجود داشته و شفاف و قانونی و به دور از تخلف و دخالت نهادهای غیر مرتبط باشد. به این ترتیب است که مخاطرات بین المللی نیز رفع خواهد شد و غربی ها متوجه خواهند بود که با یک ملت متحد و همبسته روبرو هستند. هنگامیکه ملت بطور واقعی با حکومت همراه شود، دشمنان نمیتوانند به کشور فشار وارد کنند.

وی درباره انتخابات آینده اظهار داشت: اگر انتخابات آزاد در کار باشد میتوان به آن فکر کرد و همه اقشار و گرایشات میتوانند مشارکت کنند و باید شخصیت هایی مثل آقای مهندس موسوی و جناب آقای کروبی بتوانند در صحنه انتخابات حاضر شوند. اما اگر قرار باشد از میان نامزدهای انتخابات و حامیانشان یکی به کرسی ریاست جمهوری برسد و دیگران یا در حبس باشند یا در حصر، این معنای انتخابات آزاد نیست و قابل قبول نیست. به نظر میرسد در شرایط کنونی امکان مشارکت در انتخابات برای اصلاح طلبان و منتقدان فراهم نیست و موانع جدی در این مسیر وجود دارد و نشانه ای هم برای برون رفت از این وضعیت دیده نمیشود. گزینه هایی هم که مطرح میشود بیشتر بازی طرف مقابل است و اساس و پایه ای ندارد.

آیت الله موسوی خوئینی در پایان خطاب به اعضای انجمن اسلامی دانشجویان گفت: ما داعیه اصلاحات داریم و انتخابات مساله اول ما نیست. مسئولیت ما بالاتر از مساله ریاست جمهوری است و اصلاح طلبی را یک رفتار دینی میدانیم. از این رو به عنوان یک مسلمان، خود را فراتر از این میدانیم که عده ای بخواهند هویت ما را با حضور در عرصه انتخابات ریاست جمهوری یا عدم حضور در آن تعریف کنند. ما به دنبال اسلام هستیم، ما به دنبال حاکمیت دین خدا هستیم، ما دنبال اصلاح انحرافات و کجروی از نظام جمهوری اسلامی هستیم. شما هم در انجمن اسلامی هویت دینی و تاریخی خود را حفظ کنید و رسالت کسانی را که انجمنهای اسلامی را بنا گذاشتند فراموش نکنید. امیدوارم همگی موفق باشید و عواقب امور ختم به خیر شود.


23 پاسخ به “آیت الله موسوی خوئینی ها: این انتخابات آزاد نیست که یکی رئیس جمهور شود و رقبایش حبس و حصر شوند”

 1. Behrooz گفت:

  Dar  vaghee  in  nezam  bayad  bashad  ke  be  donbale  yek  entekhabate  azad  bashad
  chera  ke,  yek  bar rahbar  eshtebah  kard  va  dido  didand  chegoone  mamlekat  be  tabahi  keshideh  shodeh
  va  hal  kodam  kandid  hazer  ast  ke  laghabe  forsat  talab  ra  begirad  va  zendaniane  bigonaho   hasr  ra  nabinad

 2. i گفت:

   دقیقا٬ انتخابات آری یا خیر مسله این نیست.

  مسله اینست که چطور یک فرد قادر است با تمرکز قدرت دردستش عملا ملت را گروگان hostage بگیرد. تا جاییکه فقط او قادرست برای جنگ یا صلح تصمیم گیری کند;

  – ولایت فقیه ملت را عملا گروگان گرفت باید دکان فسادش تعطیل شود.
  – خبرگان همانطور مجالس بی خاصیتی است و معلوم نیست اینها ملیجک رهبری اند یا سگ های ملت؟
  – مجلس شده است پادگان رهبری باید تعطیش کرد و بعدا انتخاباتی آزاد انجام داد.
  – قوه قضایی ننگیست که معلوم نیست که چطور میشود پاک اش کرد.
  – کاندید های رییس دولت آینده باید قبل از انتخابات تست روانشناسی بگذرانند.
  – باید دید دکانهای که در قانون اساسی وجود دارد کارایی اش تا امروز چطور بود.
  – ارتش و سپاه باید سریع به پادگانها بگردنند. به آنها ربطی ندارد یک پا در سیاست و چند تا تخم در اقتصاد بگذارند و دستهای نامریی در اینجا و آنجا بوجود آورند. اینها وظایف خود را اشتباه فهمیدند. کار اینها سرکوب ملت خودش نیست.

 3. من گفت:

  دقیقا درسته چون ما یکبار تجربه فشار فراقانونی روزانه بر دولت اصلاحات را تجربه کرده ایم. تا همه به قانون برنگردند و انتخابات آزاد تضمین نشه به هیچ عنوان تشکیل دولت فایده ندارد. همه اش سنگ اندازی است و مملکت پیش نمی رود.

 4. Parsa Dorbeigi گفت:

  بسیار عالی، اما نکته جالب اینه که اصولگرایان هم به دنبال اسلام و دین خدا هستن!

 5. Mardesabze گفت:

   با همه احترامي كه براي آقاي خويني ها قائلم ولي بايد بگويم كه شركت در انتخابات تحت هر شرايطي خيانت به ملت است. تنها راه برونرفت از بحران فعلي باز گرداندن رئيس جمهور محبوس ملت(مهندس موسوي) بر سر كار است و خامنه اي بايد در تلويزيون اعتراف به تقلب كند و قول بدهد كه ديگر از اين دزدي ها نكند

 6. Hassan Norani گفت:

  در این شرایط فقط یک مرد میتواند فرا گرویی عمل کند و مملکت را یا “کشی‌ نظام را به ساحل امن هدایت کنا” و آن هم میر حسین موسوی است.
  حصر باید برداشت شود.

 7. حامد گفت:

  ننگ بر اصلاحات امريكايى …

  • من گفت:

   اینم از اون واژه هایی است که شما ساخته اید. اصلاحات امریکایی! می شه لطفا بگی اصلاحات امریکایی چه تعربفی داره؟

   • حامد گفت:

    در پاسخ به آقا يا خانم من
    خيلى ساده است . اصلاحات همون شعارى است كه منجر به تشكيل دولت محمد خاتمى شد و 8 سال ايشان و دولتشون در ميدان امريكا بازى كردند . بله اصلاحات اساسى انجام دادند ؛ مثلا سعى كردند ذائقه فرهنگى مردم رو تغيير بدن بهتر بگم مدرن شون كنند ، البته با ملاك هاى امريكايى
    خوب به نظر شما اسم اين اصلاحات چى مى تونه باشه؟ 

 8. Safir19 گفت:

  من که دلم میگه شما با اون آقای خاتمی میرین یواشکی تو دماوند رأی میدین میاین.

  • من گفت:

   سیاست پیچیده تر از آنی است که ما می اندیشیم. آقای خاتمی با این کار خود گروهی را که می خواست ایشان را از فضای سیاسی ایران حذف کند آچمز کرد. به هر حال می دانیم که ایشان طرفداران فراوانی دارد که نیرویی باالذات است.

 9. محمد گفت:

  1) انتخابات ازاد انتخاباتی است که : همه ی  گرو ها حتی کسانی که اعتقادی به ولایت فقیه ندارند بتوانند ازادانه و عادلانه  تحت نظارت نهادهای مستقل  و  بی طرف در ان شرکت کنند!  2) ملت ایران  با  هیچ کشوری  و  ملتی دشمنی ندارد!  و  میخواهد از  سر  صلح  و  دوستی  در  تمام زمینه ها  رابطه ی  متقابل داشته  باشد! ملت ایران  به  ازادی  و  ابادی  می اندیشد!  3) تحرکات انتخاباتی  برخی از اصلاح طلبان  که  هزینه ی چندانی در تحولات سال88 پرداخت نکرده اند! چیزی جز دل تنگ شدن  برای قدرت!  نمیتوان از ان  ارائه  کرد!  این  دل تنگ شدگان  باید  بدانند  جز  هزینه دادن  و  پافشاری  بر  خواست ملت  راه هی  برای  مشارکت عادلانه  و  برابر  وجود  ندارد! اولین خواستی  که به عنوان  مدخل  باید  بر ان  پافشاری  کرد  رفع حصر  از  میر کبیر  و شیخ شجاع   و  رفع حبس  از  تمام زندانیان  بی گناه سیاسی است! پس از  ان  برگزاری  یک  انتخابات ازاد با حضور همه ی  گروهای میهن دوست  است  که  مسیر  را  هموار  خواهد کرد!  پس  از انتخابات ازاد  دولت مردمی  باید گام  به  گام  موانع ازادی  و  ابادی  را  از  میان  بردارد!  عمده ترین مانع رشداقتصادی  و  ازادیهای بنیادین اصل پر تناقض ولایت فقیه است  که  باید  به رفراندم  گذاشته  شود! اندکی صبر سحر نزدیک است! 

 10. SALI گفت:

  شتر در خواب بيند پنبه دانه.انتخابات ازاد ديگه معنا و مفهومى واسه ما ايرانيها نداره.آقاى موسوى خوئينى اگه انتخابات آزاد رو ديديد سلام مارو هم بهش برسونيد.

 11. Reza Dadar گفت:

  درطول دوران حاکمیت جمهوری اسلامی سه بارانتخابات ازادانجام گرفته که گمان تقلب دران بسیارکم بود.اولی انتخابات مربوط به انتخاب اولین رئیس جمهوری که نتیجه ان انتخاب اقای بنی صدربودوباتوجه به مخالفت ایشان بااصل ولایت فقیه وطرفداری ازحاکمیت جمهورمردم سرانجام بعدم کفایت سیاسی متهم وبرکنارشدکه پیامدهایش رامیدانیم.دوم انتخابات سال 76 بودکه اقای خاتمی انتخاب شدندوعملا دیدیم که باشعاراصلاحات بمیدان امده بودندنتوانستندچیزی رااصلاح کنند.وسوم انتخابات 88 بودکه دیدیم درهمان ابتدای کارچنان تقلبی کردندکه قاعدتاهمه بایدباین نتیجه رسیده باشندکه درنظام کنونی انتخابات ازاد امکان پذیرنیست.حالاچراهنوزاقای موسوی خوئینیهاامیدوارندکه میشوددراین نظام انتخابات ازاد انجام داد معلوم نیست وخودایشان بهتراست  این مسئله رامشخص کنند.خودرامجبوربه دردرون نظام ماندن دلیل منطقی ای  نیست برای شرکت دربازیهائی بنام انتخابات.ضمن اینکه ماندن درنظام بمنزله شریک جرم شدن نیز محسوب میشود.درحالیکه خروج ازان ازموردوسیله قرارگرفتن جلوگیری خواهدکرد. وباشفاف شدن صحنه سیاسی کشورشرکت مردم رادرجنبش عمومی تسهیل خواهدکرد

 12. ali گفت:

  آقا فکر دیگری باید  کرد ،، خامنه ای امروز در سخنرانیش تکلیف اصلاح طلبان و دگر اندیشان را یکسره مشخص کرد و نقشه آتی انتخابات را ترسیم نمود ،عین جملات ایشان به نقل از فارس :رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به ایستادگی ملت در مقابل فتنه سال 88 خاطرنشان کردند: عده‌ای سعی کردند آن انتخابات را مظهر اختلاف وانمود و جنجال سیاسی طبیعی انتخابات را به فتنه تبدیل کنند که البته ملت در مقابل آن ایستاد و هر وقت هم شبیه آن اتفاق بیفتد، ملت در مقابل آن خواهد ایستاد.

 13. محمد گفت:

  متا سفانه سر نوشت مردم ایران امروز در دست یک نفر به نام ولایت مطلقه سپرده شده است و او تا اینجا نشان داده است  کشتیبانی ناشی بد سلیقه  و خود رای است که کشتی ایران را به نا کجا اباد  دارد هدایت می کند . او گرفتار متحجر ترین و بی سواد ترین و خشونت ترین و رانت خور ترین و اختلاس کننده ترین افراد اسیر است و نخواهد توانست از این حلقه ای که خودش برای حفظ قدرتش درست کرده بیرون بیاید

 14. سبز گفت:

  تا موسوی کروبی و همه زندانیان سیاسی ازاد نشوند هر گونه شعار  انتخا بات ازاد دروغ فریب و در چاه افتادن است

 15. علی گفت:

  حرف های اقای موسوی درست است ایشان می خواهد بگوید انتخا بات اینده با این شرایط یک فریب واست و ازاد نیست مردم در دام ان نیفتند

 16. قاسم آقا گفت:

       منهم حرفم همین است، مخالف باید نظر مخالف خود را چه پیش از انتخابات، چه در زمان انتخابات و چه بعد باید با آزادی کامل بگوید.  اینکه نمی شود، شما پیش انتخابات فضا را باز می کنید و نامزده ها را می برید تلویزیون و آنها هرحرفی که میخواهند میگویند. بگم بگم راه میندازند.  به همسر محترم دیگر کاندیدا اهانت می کنند که “بگم، بگم” مردک چه را بگویی؟ پس چرا نگفتی. بعد که هزاران نفر به خیابانها میریزند که حق و حقوق خود را مطالبه کنند اولا آن بلاها را سرشان بیاورند و آنهمه جوانان ما را بکشند. بعد نیز کاندیداها را به خرج خودشان زندانی کنند. آنوقت حالا افتاده اند به لابه که ترا به خدا بیایید در انتخابات شرکت کنید و تنور را گرم کنید. مگر ما مواد گرم کننده تنور هستیم. آقا این شد عدالت، من برادر زاده ام را بکشند، آرایم را چپاول کنند، به همسر توهین کنند. بعد از مدتها توهین و بی احترامی و گرفتن تمام مشاغل و ممر درآمدم، بعد هم به خرج خودم زندانی کنند، پدرم هنگامی که فوت میشود اجازه ندهند در کفن و دفنش شرکت کنم. آنوقت بیایم مغذرت هم بخواهم. بقیه نامزد ها مگر مغز خر تناول کرده اند که دستی دستی بیایند خود را با شاخ گاو طرف کرده و نامزد انتخابات شوند که چه بشود؟ که تنور آقا گرم بشود. ترا به خدا وقاحت را ملاحظه می کنید؟ ….

 17. kave گفت:

  درود بر شما. خواهش می کنم از دوستانی مانند آقای خویینی بخواهید مانند آقای خاتمی که خواهان یک ایران آزاد و آباد هستند ایشان هم درست دنبال همین باشند و با گفتن واژه های گنگی چون حاکمیت خدا مردم را از اصلاح طلبان نترسانند. به ویژه که اصلاح طلبان این همه دارند تاوان می دهند.

 18. Farzande_iran گفت:

  با نظر Mardesabze کاملا موافقم و باید اضافه کنم که راهکار برون رفت از این وضعیت تغییر ساختار ذهنی و رویکرد به این واقعیت است که شرکت در انتخابات،کمکی به نجات این مملکت از وضع کنونی نخواهد کرد.

 19. Yalda2744 گفت:

  من نمی دونم که چرا شما حرف اصلاحات داخلی و یا خارجی می زنید.. اگر ایران امروز مستقل بود و رشد کرده بود که این تحریمها اثر نداشت. اما تو این کشور از دارو گرفته تا گندم همه از خارج می یاد. تازه مردم هم جنس خارجی رو به ایرانی ترجیح می دن. غرب از ما جلو تره و مدرن تره چه ما بدمون بیاد چه دوست داشته باشیم. اگر از راه و روش کشوری که رشد کرده و امروز مردمش زندگی بهتری دارن استفاده کرد چه ایرادی داره. مسئله غربی بودن و یا شرغی بودن نیست. انسان دنبال زندگی بهتره. 33 سال مرگ بر امریکا گفتید یک نفر به می بگه این چه ضربه ای به امریکا و غرب زد.
  مگه کره جنوبی چی کار کرد. مگه مالزی چی کار کرد. به غرب نگاه کردن و پیشرفت کردن.ما می تونیم پیشر فت کنیم و مدرن بشیم و تمدن و فرهنگ خودمون رو هم حفظ کنیم. ولی خوب همین جوری هم با مرگ بر این و اون تمام کارهای که تا حالا کردیم ادامه بدیم. تصمیم با ماست.