سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » کاریکاتور شرق موهن بود، این کاریکاتور کیهان اصلا!...

کاریکاتور شرق موهن بود، این کاریکاتور کیهان اصلا!

چکیده :عدم برخورد با این نشریه و صدور بیانیه‌های پی در پی و موضع‌گیری‌های تند ساعت به ساعت در خصوص این نشریه که وابسته به موسسه کیهان و حسین شریعتمداری است این شبهه را ایجاد می‌کند که آیا برخی از رسانه‌ها در سایه‌ای از امنیت قرار دارند؟...


آیا در عرصه مطبوعات ایران برخی‌ها در حاشیه امن بسر می‌برند؟ دو هفته پیش بود که روزنامه شرق به خاطر چاپ کاریکاتوری که آن را توهین به رزمندگان دفاع مقدس خواندند توقبف شد. فرایندی که یک روز بیشتر به طول نیانجامید و از صبحی که خبرش روی خروجی یکی از خبرگزاری‌ها قرار گرفت به شب نکشید که روزنامه توقیف شد.

به گزارش ایران آباد علی رغم اینکه کاریکاتونیست روزنامه شرق و مدیر مسئول آن اشاره کرده بودند که هدف آنها از انتشار آن، نه توهین به رزمندگان دفاع مقدس که کاریکاتوری در خصوص جهالت است. با این حال با یک هجمه رسانه‌ای این روزنامه به محاق توقیف رفت. اما در همین زمان و در حالی که همه برای محاکمه روزنامه‌ای که به هتاکی به ارزش‌های دفاع مقدس محکوم شده بود نشریه‌ای دیگر که وابسته به موسسه کیهان است کاریکاتوری منتشر کرده که در توهین به مقدسات از هیچ چیزی فرو گذار نکرده است. کاریکاتوری موهن که هویت پیامبری الهی را به سخره گرفته و یکی از مهم‌ترین داستان‌های قرآنی را به باد تمسخر می گیرد. اگر از کاریکاتور روزنامه شرق می‌شد چند برداشت کرد که یکی از برداشت‌ها را می‌شد توهین به رزمندگان دفاع مقدس دانست (که اگر آن هم در ایام هفته دفاع مقدس نبود این برداشت هم نمی‌شد) کاریکاتور نشریه کیهان کاریکاتور آشکارا یکی از مهم‌ترین سوره‌های قرآن و شخصیت یکی از پیامبران خدا را به باد تمسخر گرفته است.

دو ماهنامه کیهان کاریکاتور در شماره ۲۴۵-۲۴۶ (مرداد و شهریور ۱۳۹۱) خود کاریکاتوری را در صفحه ۴۹ منشتر کرده است با عنوان «زلیخا شو» نام گذاری شده است، کاریکاتوری که داستان مربوط به حضور حضرت یوسف(ع) در جمع زنان دعوت شده توسط زلیخا و به دنبال آن بریدن دستهای مهمانان توسط چاقو به سبب آنکه محو زیبایی یوسف شده بودند را در شکلی نامتعارف و توهین آمیز به سیاق جوانان مدگرای امروزی به تصویر می کشد. این کاریکاتور آنقدر واضح است که هیچ مفهوم دیگری را به ذهن متبادر نمی کند. و تاسف بار تر اینکه با گذشته چندین روز از توزیع وسیع این دو ماهنامه موسسه کیهان هیچ تلاشی برای جمع آوری این نشریه نکرده است گویی که به رغم طرح این موضوع در شبکه های اجتماعی هنوز ممیزی موسسه کیهان باور ندارد که چنین اتفاقی در یکی از نشریات آن موسسه رخ داده است. عدم برخورد با این نشریه و صدور بیانیه‌های پی در پی و موضع‌گیری‌های تند ساعت به ساعت در خصوص این نشریه که وابسته به موسسه کیهان و حسین شریعتمداری است این شبهه را ایجاد می‌کند که آیا برخی از رسانه‌ها در سایه‌ای از امنیت قرار دارند؟سايت ایران آباد نوشت: آیا در عرصه مطبوعات ایران برخی‌ها در حاشیه امن بسر می‌برند؟ دو هفته پیش بود که روزنامه شرق به خاطر چاپ کاریکاتوری که آن را توهین به رزمندگان دفاع مقدس خواندند توقبف شد. فرایندی که یک روز بیشتر به طول نیانجامید و از صبحی که خبرش روی خروجی یکی از خبرگزاری‌ها قرار گرفت به شب نکشید که روزنامه توقیف شد. علی رغم اینکه کاریکاتونیست روزنامه شرق و مدیر مسئول آن اشاره کرده بودند که هدف آنها از انتشار آن، نه توهین به رزمندگان دفاع مقدس که کاریکاتوری در خصوص جهالت است. با این حال با یک هجمه رسانه‌ای این روزنامه به محاق توقیف رفت. اما در همین زمان و در حالی که همه برای محاکمه روزنامه‌ای که به هتاکی به ارزش‌های دفاع مقدس محکوم شده بود نشریه‌ای دیگر که وابسته به موسسه کیهان است کاریکاتوری منتشر کرده که در توهین به مقدسات از هیچ چیزی فرو گذار نکرده است. کاریکاتوری موهن که هویت پیامبری الهی را به سخره گرفته و یکی از مهم‌ترین داستان‌های قرآنی را به باد تمسخر می گیرد. اگر از کاریکاتور روزنامه شرق می‌شد چند برداشت کرد که یکی از برداشت‌ها را می‌شد توهین به رزمندگان دفاع مقدس دانست (که اگر آن هم در ایام هفته دفاع مقدس نبود این برداشت هم نمی‌شد) کاریکاتور نشریه کیهان کاریکاتور آشکارا یکی از مهم‌ترین سوره‌های قرآن و شخصیت یکی از پیامبران خدا را به باد تمسخر گرفته است.


34 پاسخ به “کاریکاتور شرق موهن بود، این کاریکاتور کیهان اصلا!”

 1. میران گفت:

  درست قضاوت کنیم و نه واکنشی. این دو هیچیک موهن نبودند.

 2. ali گفت:

  خدالعنت کنه فاسقان بی ریشه که ریشه دین واخلاق تواین مملکت کندند.
  سلامتی زندانیان سیاسی صلوات….

 3. ناشناس گفت:

  مهم حرفی که میزنید نیست مهم این است که میگه

 4. ناشناس گفت:

  چرا نمیدانید با عنوان حضرت یوسف نمیشه دکان باز کرد ولی به نام رزمنده میشه دکان چند نبش زد

 5. قلم فرانسه گفت:

  ” شیخ‌جعفر شجونی کاندیدای اصلح ریاست‌جمهوری را معرفی کرد: حسین شریعتمداری ”

  این عنوان چند دقیقه پیش سایت محترم کلمه است. نمی دانم چرا وقتی اسم ” حسین شریعتمداری ” را می بینم بی اختیار نوشتنم می آید و البته یک کار دیگر هم !

  یوسف علیه اسلام را یک گناه بود و آن هم زیبائی بیش از حد کمال ! کار به جائی رسید که بانوان دعوت شده همسر عزیز مصر نارنج در دست گرفته و انگشتان خویش بریدند. یعنی اینکه این زیبائی نه تنها فرست لیدی زمان ( ببخشید همان ملکه مصر ) را از راه به در کرد بلکه در جلد یک کارگردان نو سکه فرو رفته و چنین وسوسه نمو د :

  ” فرج الله , فرج الله یک سناریو زیبا از زیبائی یوسف پیامبر آماده است ! آن را بردار و بنام خویشتن بچاپان ! ” فرج الله سلحشور که آن موقع دستش هنوز خیلی کج نشده بود گفت نه , نه هرگز فردا جواب مردم را چه بدهم حالا مردم را بی خیال جواب ” آقا ” را چه بدهم ؟! صدائی در خویش شنید :

  ” فرج الله آفرین بر تو همانطور که گفتی مردم را بی خیال ! ” آقا ” هم سر مبارکشان شلوغ تر از این حرف هاست که به راهزنی یک سناریو وقت بگذارند ! پروژه های سنگین تری وجود دارد از سه هزاااااااااااااااااااااار میلیارد تومان کش یافته ! بگیر تا دله دزدی های ” م – ر ” در بیمه !! نهایت هم می روی و در محضر ایشان یک ” غلط کردم ” می گوئی و یک انگشتری چیزی جایزه می گیری ! و بدینسان زیبائی یوسف پیامبر ” فرج الله سلحشور ” را از راه به در کرد !

  و اما کاریکاتور مندرج در کیهان : به جرات می توان گفت که نه تنها بر این کاریکاتور که رسما اهانتی است بر ” یوسف پیامبر ” ایرادی نمی توان گرفت که بر هیچ نوشته و عکس و کاریکاتور مندرج در کیهان نمی توان ایرادی نوشت !! چرا که از عقل نداشته ” حسین شریعتمداری ” بیش از این انتظاری نیست ! این انسان متعصب دگم غیر از فحاشی و دریدگی هنری نداشته و نخواهد داشت ! حالا بدبخت تر از این کسی است که ایشان را کاندید اصلح می داند ! برو خوش باش حسین آقا شوخی شوخی کاندیدت هم کررررررررررررررردن ! قلم فرانسه

 6. ناشناس گفت:

  زيادم بيراه نگفته ،
  فرقش اينه كه اين كاريكاتور اجتماعي است اون يكي سياسي و اولويت اون يكي بيشتر بود .

 7. ناشناس گفت:

  همه ما از استبداد با توصل به دین متنفریم و محکومش می کنیم.ولی این دلیل نمیشه کار نابخردانه حکومت رو ملاک خودمون قرار بدیم و ما همم حکم های غیر منطقی نشر بدیم.این شیوه جنبش سبز نیست. حواستونو جمع کنید و گاف ندید. ما خواستار برچیده شدن این نگاه های سطحی و دین گریز هستیم. اتفاقا کاریکاتور جالبی هستش.کاریکاتور شرق هم خیلی زیبا وضعیت مملکتمونو نشون داده بود. که یک عده فرصت طلب تفسیر به رای کردن.

 8. رضا ایرانی گفت:

  در واقع هیچیک از کاریکاتورها موهن نبوده، بویژه کاریکاتور هادی حیدری که هیچ ارتباطی به رزمندگان نداشت، لیکن نمایندگان انتصابی مجلس شورای اسلامی!؟ محتوای کاریکاتور را درست تشخیص داده و چون یکی از مصداق های اصلی محتوای کاریکاتور، تک تک نمایندگان!؟ بود (در واقع از مقام عظمای بصیرت که اولین کسی است که چشمان خود را بسته و تلاش می کند تا چشمان دیگران را هم ببندد که واقعیت های جامعه را نبیند، تا نوبت نمایندگان!؟ می رسد که چشمان خود را بسته و تلاش برای بستن چشمان دیگران می نمایندو…..) بلوا راه انداخته و توهین به رزمندگان را بهانه کردندو الی آخر..
  ولی در کاریکاتور نشریه کیهان که برداشت یوسف و داستان قرآنی است ( که با نگاهی آزاد اندیشانه اینچنین تصور نمی شود) و توهین به قرآن می باشد، لیکن چون نشریه کیهان زیر نظر مقام عظمای بصیرت اداره می شود، بنابراین اگر به پیامبر اسلام و حتی به خدا هم توهین شود، کسی جرات اعتراض نداشته و چنانچه معترضان بخواهند زیاده روی کنند، سر و کارشان با کهریزک و سعید قاسمی و سعید تاجیک و ده نمکی و رادان و سعید مرتضوی ها خواهد بود! وای اگر از پس امروز بود فردایی !! اندکی صبر! سحر نزدیک است.،

 9. ناشناس گفت:

  دوستان واکنشها نباید تلافی جویانه باشه که !

  این دو هیچکدوم بد نبودن . آزادی بیان میگه اینو میگه . تا زمانی که توهین به کسی نشده بد نیست . این هم یک شوخی ست نه توهین

 10. ناشناس گفت:

  در فقه اسلامی سب نبی و ائمه الطاهر مصدلق کفر است و با توجه به شخصیت حضرت یوسف(ع) که به نص صریح قران از پیامبران بزرگ خداست این کارتون مصداق سب و توهین به پیامبران الهیست و از مصدایق …….

  اقایان مجتهدین بهتر است بجای …… کمی به فکر اعتقادات مردم باشند .

  ایا فرقی بین این کارتون و کارتون توهین به رسول مکرم اسلام می بینید .

 11. فومنی گفت:

  باید بیاموزیم که اگر حرفی بی ربط بود مردم خودشان به آن اعتناعی نخواهند کرد نه اینکه با لات بازی وعربده کشی بخواهیم گوینده را ساکت کنیم.

 12. رامین گفت:

  ایناین شریعنمدار بدون شریعت درست در راهی قدم بر می دارد که به نفع اسراییل می باشد این فرد به نظر من به هیچ چیز اعتقاد ندارد چرا از گذشته و سوابق این مرد ملعون نمی نویسید چرا مردم را اگاه نمی کنید این شخص به کدام کشور خارج وابسته است و چرا افشا نمی کنید خانواده این فرد در کشور خارج به هزینه بیت المال چکار می کنند این ادم منحصر به فرد در گذشته چکار های خلاف انجام داده است که برای نابودی جمهوری اسلامی اینقدر فعالیت می کند چرا با امام و اطرافیان امام اینقدر دشمن است از شما خواهش می کنم این فرد را رسوا کنید .

 13. ناشناس گفت:

  مطلبی که نوشتید خیلی خطرناک است و مرا می ترساند. برای چه باید با این کاریکاتور برخورد شود؟ اینکه میگوییم با روزنامه شرق برخورد نشود معنی اش این نیست که با کیهان برخورد بشود. همه در بیان عقاید و نظرشان باید آزاد باشند. شما از این کاریکاتور بدتان می آید نگاه نکنید. من از مطلبی خوشم نمی آید نمی خوانم. این که رفتار مسئولان مغرضانه است صحیح است ولی جنبش سبز نمی خواهد آزادی ها را محدود کند. با این مطلب شما که باز میگردیم به اوایل انقلاب اسلامی. لطفا درج کنید.

 14. xd گفت:

  vayyyyyyyyyyyyyy mordam az xandeh

 15. نادر گفت:

  مسئولان سایت کلمه؛
  شما واقعاً آرادیخواه هستید؟ مبارزه تان با حاکمیت کنونی واقعاً بر سر دموکراسی و آرادی بیان است؟ آدم هر از گاهی با دیدن اینگونه مطالب به آزادیخواهی شما شک می کند.

 16. ناشناس گفت:

  شما چرا؟ آزادي عقيده و بيان آن حق هر انسان ميباشد….

 17. رسا گفت:

  توهين به قرآن كجاش آزاد انديشي توهين به حضرت يوسف كجاش آزاد انديشي هست برادران ارزشي كجا كي فرمود توهين آزاد انديشي حالا اين كه حضرت يوسف هست كه در قرآن كتاب آسماني معجزه محمد (ص) شما ها وما نبوديد و نبوديم براي او به خيابان ها آمديم كجا رفت كجا توهين آزاد انديشي هست شيطان در دل هاي شما هست كور و لال هستيد به خدا قسم كلمه سكوت كني خيانت كردي به قرآن هركس سكوت كنه دل امامان را بدرد آورده ازياران نخواهد بود شبكه هاي اجتماعي سكوت نكنيد هم صدا شويم

 18. ناشناس گفت:

  آزاد بينديش
  آزاد ببين
  آزاد بگو
  آزاد بمان
  اين آزادي نيست که هر روز به کاريکاتوري يا حرفي يا مطلبي گير بديم…
  زنده باد آزادي واقعي

 19. محمود گفت:

  من یکی از همکاران قدیم حسین شریعتمداری دردفتر سیاسی سپاه هستم از همان سالها مشخصه این شخص سیگارکشیدن های متوالی وهجوگویی وشوخی های غیر اخلاقی با هم اتاقی هایش ازجمله …. ،…….. بود.جملات رکیکی که گونه هایم را سرخ وعرق شرم برپیشانی ام جاری میکرد……

 20. جواد گفت:

  این کاریکاتور توهین نیست٬کسانی که مّدعی توهین هستند توضیح دهند،کّلی گویی راحت است«« در فقه اسلامی سب نبی و ائمه الطاهر مصدلق کفر است و با توجه به شخصیت حضرت یوسف(ع) که به نص صریح قران از پیامبران بزرگ خداست این کارتون مصداق سب و توهین به پیامبران الهیست و از مصدایق …….»»
  ،این داستان قرآنی است،واقع هست ،از نظر قرآن،ماهم پذرفته ایم،زن ها محجبه هستند،یوسف هم برده در لباس سنتی اسرا که خدمه دربارند۰اگر لباس عربی می پوشید زیبایی یوسف مشخص نمی شد۰اعتراض به برخورد دوگانه است۰از نظر طنز««اگر دیوار به دور هرچیزی نکشیم تا واقعیتّ ها را زیر عناوین مقدس بپوشانیم»»خدمه بودن پیامبر در دربار ظالم و خدمت به آن مخصوصاً در اندرونی پادشاهان خود یک طنز و اعتراض است٬مگر خداوند نمی توانست راه دیگری برای نفوذ به دربار پیدا کند؟این خود طنز است۰در اینجا اعتراضی به حسین بازجو نیست۰

 21. mir saeed گفت:

  این عزیزانی که فرمودند کاریکاتور کیهان توهین آمیز نبوده و آزادی بیان است فکر می کنم معنی آزادی بیان را نفهمیده اند ، بیان تاجایی آزاد است که موجب توهین به اعتقادات و شخصیت و کلا آزردگی دیگران نشود ، اگر هر چه دلمان خواست به زبان بیاوریم می شود همان بحث چاردیواری اختیاری همین عزیزان ، و فقط یک سوال از این عزیزان دارم : حتی اگر عکس پدر محترمتان را با شورت می کشیدند و چاپ می کردند ، شما حضرات باز می گفتید آزادی بیان است؟ ایشان یکی از انبیا الهی هستند و هیچ تفاوتی بین توهین به ایشان با حضرت مو سی و عیسی و محمد وجود ندارد . و جالب تر اینکه سایت CNN با چاپ این کاریکاتور آن را توهین به حضرت یوسف دانسته و این عزیزان از پاپ کاتولیک تر شدند و حرف از آزادی بیان می زنند.

 22. ناشناس گفت:

  در ایران ازادی بیان وجود ندارد.اگر هم باشد باید باب میل اقایان صحبت شود.در ایران تملق و چاپلوسی ازاد است ولی انتقاد چه سازنده باشد ممنوع است و تا حرفی گفته میشود اسلام و دین را به وسط میکشند که به اینها توهین شده است.

 23. صادق گفت:

  اظهار نظر بعضی از دوستان شبیه سخن سردبیر مجله فرانسوی است که کاریکاتور موهن علیه پیامبر اسلام را برای بار دوم چاپ کرد و گفت هرکی نمی‌خواد نبینه همانطور که من به مسجد نمی‌رم و سخنان مسلمانان را گوش نمی‌کنم. تصور کنید اگر بخواهیم در تمامی سطوح به این منطق ملتزم بمانیم چه جامعه‌ای خواهیم داشت. مقتضای روشنفکری این است که فراتر از جو و فضای حاکم و یا شرایط واکنشی و انفعال سیاسی براساس موازین و اصول فکر و منطق سخن بگوییم. آزادی به عنوان مفهومی انتزاعی در هیچ جامعه‌ای محقق نمی‌شود. همین آقای اوباما که می‌گوید من نمی‌توان چلو فیلم علیه پیامبر اسلام را بگیرم چون ما به آزادی بیان عقیده داریم، اگر فیلمی علیه اسرائیل یا هولوکاست ساخته شود، دادگاهش به عنوان یهود ستیزی کارگردان را محاکمه می‌کند. من به درستی و نادرستی این واقعیت کاری ندارم منظورم این است که آزادی در هر جامعه با توجه به فرهنگ، عقیده و هویت آن جامعه تعریف می‌شود. حتی امور یکسان در فرهنگ‌های مختلف معنا و مفهوم یکسانی ندارند. از جمله همین کاریکاتور. چه کسی می‌تواند ادعا کند که کارکاتور در جامعه ایران همان معنایی را دارد که مثلاً در فرانسه دارد؟ مسئله این نیست که کدام معنا و تلقی از کاریکاتور درست است مهم این است که جامعه ایران و فرانسه از این ار یک برداشت ندارند. یک فرانسوی آن را طنز می‌بیند و میان طنز و تمسخر تفاوت قائل است اما عموم ایرانیان هیچ توجهی به تفاوت معنای طنز و تمسخر ندارند هر دو را یکی می دانند. بعضی از ما چنان سخن می‌گوییم که انگار در سوئيس زندگی می‌کنیم . خدا بیامرزد مرحوم دکتر شریعتی را که میگفت آفت روشنکفری بریدن از جامعه و فرهنگ خویش است. در تاریخ معاصر جریان روشنفکری ایران به رغم خدمات بزرگی که به فکر و اندیشه این جامعه کرده است همیشه با همین خطر یعنی بیگانگی از جامعه و توده مردم مواجه بوده و ارتجاع ضد روشنفکری هم تا توانسته از این نقطه ضعف استفاده کرده است. به دوستان توصیه می کنم یک بار بیانیه‌های مهندس موسوی را از این دید مرور کنید. از این هاکه بگذریم دوستانی که کاریکاتور کیهان را مصداق آزادی بیان می‌دانند و معتقدند مصداق توهین نیست به عنوان کاریکاتور توجه کرده‌اند؟(شو مد زلیخا) کشیدن کاریکاتور یک پیامبر به عنوان مانکن اگر مصداق توهین نیست پس چه چیر مصداق توهین است؟

 24. ناشناس گفت:

  متاسفانه ما ملت تفريط و افرايطم . اين كاريكاتور مصداق توهين است . بر عكس كارتون شرق كه داراي مضامين اجتماعي بود . اينكه مي فرمائيند زنان محجبه بودند و حضرت يوسف برده اولا در زمان حضرت يوسف حجاب در شريعت طرح نشده بود و يقيننا در ان زمان بردگان داراي تيپ رپ نبودند .
  ضمنا در اين داستان زليخا با اين عمل ميخواست دلدادگي و خيانت خود بهمسر را نزد زنان ديگر توجيح نمايد

  ثانيا . پيامبران الهي انسانهاي برگزيده خدا هستند . و هر گونه شوخي بانان نا پسند است . پس در فرهنگ شما . فيلم توهين به حضرت مسيح روح الله و يا كارتكارتور زشت حضرت موسي و دختران شعيب و كاريكاتور رسول الله نيز قابل توجيه است

  فراموش نكنيم در دين اسلام خدا توسط انسانهاي برگزيده با انسان سخن گفت و همين برگزيدگي نشانه تقدس انان و الگويت انان براي انسان در راستاي حركت بسوي كمال فراموش نكنيد . بحث ازادي بيان در محدوده سياست . اجتماع . … ازاد است نه مقدسات انسانها

 25. ایرانی گفت:

  بابا تسامح و تساهل هم خوب چیزیه به خدا. چرا فقط این ما جوامع سوم هستیم که روی این موضوعات حساسیت داریم؟ تا زمانی که تفکر و انرژی جوامع جهان سوم درگیر این موضوعات پیش پا افتاده و دست چندمی هست، این جوامع آلت دست و بازیچه کشورهای پیشرفته هستند.
  پاینده باد ایران و ایرانی

 26. برادر گفت:

  كجا توهين آزاد انديشي هست حلا اين كه توهين به قرآن هست توهين به يوسف هست كجاش توهين آزاد انديشي هست

 27. آریان گفت:

  این کارتون، با اون چیزی که در روزنامه شرق چاپ شده بود، اصولا قابل قیاس نیست؛ کارتون روزنامه شرق،نظر به شرایط صرفا اجتماعی امروز ما داره که البته تفسیر به رای شده و متاسفانه به دلایلی که بر هیچکس پوشیده نیست! باعث این رویداد شد( بماند که من اصلا دلم به حال جوانفکر نمی سوزه!). ولی این کارتون به نوعی به یه واقعه متواتر اشاره میکنه که حتی در کتب دینی سه دین بزرگ، دارای وجهه مقدسیه. البته کسی که اینو چاپ کرده، به خاطر پیام ضد بنی اسرائیلی ( یوسف یکی از پیامبران بنی اسرائیل بوده) و حتی ضد مسیحیتش ( اشاره به نقش صلیب در کارتون) دلش قرص بوده که اتفاقی براش نمی افته!! ولی خارج از هرگونه احساس گرایی، هرگونه برونداد نوشتاری ، تصویری و… که آشکارا مصداق توهین به فردی از افراد ویا تفکری از افکار باشه، محکومه. چه خوب میشد که اینهمه به هم توهین نکنیم و در یک فضای آرام به گفتگو می نشستیم؛ که البته با این اوضاع پیش اومده، عنان از کف رفته و باید منتظر تسفیه حسابهای فاجعه باری باشیم! این وسط هم فقط و فقط مردم بیگناه ضرر می کنن!!

 28. ناشناس گفت:

  خبر نداريد
  مجله بسته شده

 29. ناشناس گفت:

  متاسفم سایت شما داعیه دار آزادی بیان است اما نظرات مخالف خود را گاهی اوقات درج نمیکند
  هیچ کدام از کاریکاتورهای شرق و کیهان توهین آمیز نبودند
  از روی دشمنی حرف نزنیم بالاخره در ایران همه حق حرف زدن دارن حالا کیهان لابی داره ، شریعتمداری مدیر مسئولش هست مهم نیست
  ما نباید مثل خود کیهانی ها و شریعتمداری ها برخورد کنیم اگر واقعا مسلمانیم
  خاتمی بارها فریاد زد زنده باد مخالف من ، خاتمی واقعا از زمانه خودش جلو بود.

 30. اردشیر گفت:

  متاسفانه در ایران هر کدام از جناح های چپ و راست ،همه تحمل حرف یکدیگر را ندارند و درگیر تعصب و خودخواهی هستند
  چرا تعصبات بیجا داریم و میخواهیم همیشه تایید بشویم
  حتی بعضی از روشنفکران ما هم درگیر تحجر بعضی از افراطیونی هستند که خود این روشنفکران عملکرد آنها را نقد میکنند.
  منصور ارضی مداح را نقد میکنند اما خود گرفتار رفتارهای زشت همان منصور ارضی هستند
  چرا تحمل حرفهای هم را نداریم کاریکاتور شزق هیچ ایرادی نداشت بر کسی پوشیده نیست و کاریکاتور کیهان هم ایرادی نداره چرا میخواهیم همه مثل ما فکر کنند
  اگر بدنبال آزادیخواهی هستید و روشنگری این راهش نیست ، من سایت شما را دوست دارم اما گاهی اوقات عین افراطیون مقابلتان رفتار میکنید
  ما افراطی نباید باشیم وگرنه اگر جناح چپ هم حکومت را در دست بگیرد افرادی مثل خلخالی از آن بیرون می آیند و شریعتمداری ها را تار و مار میکنند.

 31. حسین گفت:

  اتفاقا کار دو ماهنامه کیهان مجرمانه است و با قانون مجازات اسلامی باید برخورد شود .مگر انتقاد از رهبری جرم محسوب نمیشود پس به طریق اولا اهانت به پیامبر خدا جرمی سنگینتر خواهد بود ولی آقای شریتمداری در سایه ولایت قرار دارد و صد البته معاف از مجازات.

 32. ناشناس گفت:

  آخه کی کیهان میخواند و کی یک نشریه 2 ماهنامه کیهان را می بیند تا متوجه گافهای کیهان شود ؟ اگر شرق بسته شد چون خواننده داشت ولی حتی خبرگزاری فارس هم کیهان بی محتوا را نمی بیند.

 33. ناشناس گفت:

  خوش به حالتون اینقدر که شما کلمی ها ایات قران واحادیث را مستمسک قرار میدهید فقط در تاریخ صدر اسلام دوران خلفای….خلف اینطور بود.عجب نون دونی بهم زدید .شما عرضه کار وتلاش وتولید ندارید چسبیده اید به مانیتور .خدایا منحرفان را به راه راست هدایت فرما.
  مولایمان درمورد شما سیاسی کارها فرمود
  «كلمة حق يراد بها الباطل»

 34. ناشناس گفت:

  به نام خدا
  باتمام وجود میگویم امیدوارم کسانی که در بدبختی ملت ایران دست داشته اند به خاک ذلت افتاده ونابود گردند
  این ملت لایق این همه ظلم نیست لایق بهترینها در دنیاست به امید روزی با آزادی کامل وبدون هیچ محدودیتی اول برای کلیه ادیان در ایران
  ودوم برای کلیه مردم ایران زمین به امید فرهنگ سازی همانند زمان کوروش کبیر