سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مسئولان امنیتی، نمایندگان را توجیه کردند: فشار نیاورید! ارز نداریم...
» چرا ضرب الاجل مجلس به دولت برای تزریق ارز به بازار مسکوت ماند

مسئولان امنیتی، نمایندگان را توجیه کردند: فشار نیاورید! ارز نداریم

چکیده :مسئولان امنیتی با حضور در مجلس و دیدار با برخی نمایندگان موثر، آنها را نسبت به ناتوانی دولت در تزریق ارز به بازار توجیه کردند. آنها به نمایندگان گزارش داده اند که هم اکنون در مجموع بیش از 160 میلیون دلار اسکناس موجودی نداریم و از این رو نمی توان مانور چندانی بر روی موضوع تزریق ارز به بازار انجام داد....


کلمه – گروه اقتصادی: در پی ضرب الاجل مجلس به دولت در جلسه غیر علنی برای تزریق ارز به بازار و مقابله با روند افزایش قیمت ارز، برخی مسئولان امنیتی با حضور در مجلس و دیدار با برخی نمایندگان موثر، آنها را نسبت به ناتوانی دولت در اجرای این خواست مجلسیان توجیه کردند.

به گزارش کلمه، مسئولان امنیتی که در محل مجلس حضور یافته بودند، با بیان اینکه شرایط خطیر است و از دست دولت کار چندانی ساخته نیست، از نمایندگان خواستند دولت را برای تزریق ارز به بازار تحت فشار قرار ندهد زیرا امکان چنین کاری، جز به رو موقت و در اندازه ای بسیار محدود، وجود ندارد.

آنها با تاکید بر اینکه در همه زمینه ها اطلاعات بیشتری نسبت به نمایندگان مجلس دارند، اعلام کرده اند که هم اکنون در مجموع بیش از 160 میلیون دلار اسکناس موجودی نداریم و از این رو نمی توان مانور چندانی بر روی موضوع تزریق ارز به بازار انجام داد.

چندی پیش نمایندگان از دولت خواسته بودند تا با تزریق فوری ارز به بازار، به مقابله با سیر صعودی قیمت ارز در بازار بپردازد. این درخواست با پاسخ منفی دولتی ها مواجه شد و از جمله شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد ادعا کرد که دولت ذخایر عظیم ارز دارد ولی حاضر نیست آن را خرج پیشامدهای روزمره و هزینه های جاری کند.

حسینی قبل از آن هم حرف های ضد و نقیض فراوانی را درباره مدیریت بازار ارز به نمایندگان مجلس گفته بود. برای نمونه او یک بار در جلسه غیر علنی مجلس در اواخر شهریورماه از میزان تزریق ارز به بازار و نقل و انتقالات آن ابراز بی‌اطلاعی کرده بود.

وزیر اقتصاد گفته بود: مسئولیت وزیر امور اقتصادی و دارایی در بانک مرکزی در حوزه امور پولی، اعتباری و ارزی به عنوان یک عضو مانند سایر اعضا تقلیل پیدا کرده است. وی با بیان اینکه “حتی بودجه نیز دست شخص دیگری قرار دارد” توپ را به زمین رییس بانک مرکزی انداخته بود.

اما در موضعی دیگر، وی اطهار داشته بود که ارز فراوانی در اختیار دولت است که آن را هزینه مواردی مثل کاهش مسکنی قیمت ارز نخواهد کرد! اظهارات ضد و نقیضی که نشان از واقعیت پنهان دیگری داشت.

حالا بحرانی شدن وضعیت و کشیده شدن موضوع به صحن مجلس، باعث شده که دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی به قصد توجیه نمایندگان راهی بهارستان شوند و به نمایندگان اعلام کنند که ذخایر ارزی دولت به شدت محدود شده و دلار زیادی برای تزریق به بازار باقی نمانده است.

این در حالی که با بالا گرفتن بحران افزایش قیمت و کشیده شدن تبعات آن به خیابان و راهپیمایی اعتراضی، بانک مرکزی امروز تصمیم گرفته به میزان بسیار محدودی دلار به قیمت 2850 تومان به بازار عرضه کند تا لااقل در ظاهر نشان دهد که قصد دارد بازار کنترل شود؛ کنترلی که البته با تمهیدات امنیتی و پلیسی گسترده همراه بوده است.

آن هم در شرایطی که حتی واردات کالاهای اولویت بندی شده ی سطح یک نیز این روزها با مشکل مواجه شده و به سختی ارز به آنها تخصیص می یابد، و همزمان تخصیص ارز مرجع به اولویت دو نیز تقریبا به طور کامل متوقف شده است و دارو و تجهیزات دارویی یا به کشور وارد نمی شوند و یا باید برای خرید آنها ارز سه هزار تومانی تهیه و پرداخت شود.

به گزارش کلمه، در پی تحریم بانک مرکزی در چند ماه گذشته که باعث ناتوانی دولت از فروش نفت به میزان سابق و تبادلات ارزی به شیوه متعارف شده، دولت اقدام به فروش نفت به خریداران با ارزهای خود این کشورها – و نه دلار – کرده و در مواردی هم به جای دریافت پول، نفت را با کالا مبادله کرده است. بدین ترتیب درآمدهای دلاری دولت به شدت کاهش یافته و این کمبود از جمله مهمترین عوامل گرانی شدید دلار بوده است.

یک ماه قبل هم گزارش شده بود که در گزارش محرمانه ای که در کمیسیون اقتصادی هیات دولت طرح شده، از اتمام ذخایر ارزی کشور در شش ماه آینده سخن به میان آمده و نرخ واقعی برابری ارزش دلار با ریال نیز در این گزارش، به ازای هر دلار ۶۷۰۰۰ ریال برآورد شده است.

در آن گزارش، اشاره شده بود که با توجه به افزایش مداوم کسری بودجه دولت، طی سه ماه آینده وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی در پرداخت حقوق کارکنان و مجموعه های مرتبط با خود دچار مشکل خواهند شد. بر این اساس بخشنامه ای دارای طبقه بندی برای همه زیرمجموعه های دولت و دستگاه های اداری ارسال شده بود که در آن با طرح احتمال کاهش ۵۰ درصدی حقوق و دستمزد ماهانه کارمندان در صورت تداوم وضعیت کنونی، از بالاترین مقام مسئول هر دستگاه خواسته شده بود تدابیر لازم را جهت پیشگیری از وقوع هرگونه نارضایتی در میان کارمندان و کارکنان آن دستگاه مربوطه پیش بینی کند.

در آن گزارش همچنین ذکر شده بود که وزارت اطلاعات نیز با اشاره تلویحی به این شرایط دشوار اقتصادی، از احتمال بروز شورش گرسنگان به ویژه در حاشیه شهرهای بزرگ کشور خبر داده و کارشناسان این دستگاه امنیتی هشدار داده اند که از شهریورماه جاری به بعد، این زنگ خطر همواره به عنوان یک چالش جدی در برابر دولتمردان قرار خواهد داشت.

اعتراض روز چهارشنبه بازاریان که به راهپیمایی و شعارهای تند آنها علیه دولت منجر شد و در نهایت با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد، شاید اولین نمونه از ناآرامی هایی باشد که البته هنوز اقشار ضعیف تر جامعه وارد آن نشده اند و صاحبنظران پیش بینی می کنند که در صورت حضور این بخش های جامعه در اعتراضات خیابانی، دولت باید منتظر سرانجامی نگران کننده تر باشد.


42 پاسخ به “مسئولان امنیتی، نمایندگان را توجیه کردند: فشار نیاورید! ارز نداریم”

 1. نا شناس سبز گفت:

  مسئولین هر کدام یک حرفی میزنند !!!! ملت سر در گم که کدام راست میگوید !!!! . خدا لعنت کند انهائیکه این دروغگو و شارلاتان را سر کار اوردند !!! ( البته با تقلب و عدد سازی !! و فریب خوردن از او …) . الان دراین هفت سال فرهنگ کشور شده همه دروغ ،ریا ،چاپلوسی . و رو باضمحلال .

 2. ناشناس گفت:

  دلار فعلا به اندازه کافی موجود است اما اولویت مهمتر و اصلی تر با سوریه است نه مردم !

 3. ایمان گفت:

  اندکی صبر سحر نزدیک است

 4. مترجم گفت:

  گاهی که خبر ها تونو می بینم احساس می کنم شما هم از جنس همون…….. های حکومتی هستید در همه زمینه ها از جمله اقتصاد. جدا حیف میرحسین که طرفدارایی مثه شما داره. 160 میلیون اسکناس شبیه جک میمونه وقتی روزانه بالای 20 میلیون دلار مرکز مبادلات ارزی داره ارائه می کنه.

 5. ناشناس گفت:

  پس چطور ده میلیارد دلار برای کمک به دولت دوست و برادر هزینه شده ؟!؟!؟!؟ از کجا؟

 6. علی 45 گفت:

  مقام عظما بهتر است خود را جلو بیندازد تا مشکل با دعای ایشان حل شود . همو که همه این رخدادها را به وی نشان داده اند و صاحب گنج بصیرت است!!

 7. ناشناس گفت:

  حماس زمانی یکی از ردیفهای ارزی بودجه ما بود,
  وخوب هم رید و جواب محبت آقایون و داد,
  حالا سوریه واجبتره,مخصوصا

 8. ناشناس گفت:

  اقا فرمودند نظرات ایشان به من نزدیکتر است

 9. همیشه سبز گفت:

  آقا ترجیح می دهند ثروت ایرانیان خرج توهمات ایشون در سوریه و غرب آفریقا و ونزوئلاو لبنان و فلسطین و خسته شدم بازم بگم؟؟؟؟؟

 10. ديدسبز گفت:

  من بصورت بيطرف فصل تابستان رابواسطه قرارداشتن يکی ازباغهايم درمسيراقامت مسافرين کلاروی ديدگاه آنهادرباره شرايط موجودکشورکارکردم.معمولاازکل ايران وخصوصاجنوب کشوردرفصل تابستان موج مسافرين خانوادگی جمعيت سی سخت راکه شهری کوچک درپای قله دناست به چندهزارنفردرروزميرساند.اماجالب اينجاست که اکثريت آنان از هرشهروصنفی به خشم آمده اندودرکل ناچاربه انتخاب گزينه تمرددربرابروضع موجود درصورت ادامه اشتباهات بيشتر مسوولين شده اند.نتيجه کلی آن راهم درقالب ديدگاه برای سايت کلمه فرستادم که خوشبختانه عين معدودی ديدگاهها را)بارعايت کامل امانتداری(بعضی عزيزان که مسووليت درکشورهم دارنداينروزهابيان ميکنند.من عددی نيستم ولی تنهاراه چاره رادرآزادی انديشه،زندانيان سياسی،رفع حصر وپرهيزازيکجانبه گرايی حکومت،ونيزاحترام به تک تک مردم ميبينم.دزدی وبداخلاقی عمومی،بيسوادی حکومتگران درامورکشورداری،جامعه رابه ورطه شورشهای اجتماعی سوق داده است که چون قبلا آثارزيانبارآن رادرهمين سايت درحدفهم خودتشريح کرده ام ازذکردوباره خودداری ميکنم.متشکرم.ديدسبز

 11. ناشناس گفت:

  آنقدر دزديدند و بردند و به باد دادن كه تهش بالا آمد

 12. سبزینه گفت:

  کم کم دارم یقین پیدا می کنم که کلمه یه سایت حکومتی و سوپاپ اطمینان.
  مردی چاپ کن.

 13. سبزینه گفت:

  دیگه حالم از تیتراتون به هم می خوره !
  رهبری و سردار فلانی و …

 14. سبز گفت:

  دولت باید منتظر سرانجام بدی باشد؟ نه عمو رژیم باید منتظر باشد مخصوصا سید علی:
  البته نظر آقای رییس جمهور به بنده نزدیکتر است

 15. سیز گفت:

  میرحسین عزیز بزودی زود این کودتاچیان وطن فروش به سزای اعمتل ننگین خویش خواهند رسید. از تو و تمامی همراهان جنبش سپاسگزاری مینمایم.
  انکی صبر سحر نزدیک است.

 16. ناشناس گفت:

  «آنها با تاکید بر اینکه در همه زمینه ها اطلاعات بیشتری نسبت به نمایندگان مجلس دارند، اعلام کرده اند که هم اکنون در مجموع بیش از ۱۶۰ میلیون دلار اسکناس موجودی نداریم و از این رو نمی توان مانور چندانی بر روی موضوع تزریق ارز به بازار انجام داد.»
  این یعنی دولت ورکسته است! بانک مرکزی ورششکسته است!

 17. هیوا گفت:

  واقعا شرم آور است!؟! انگار ارز مال بابایشان است و مردم ایران نوکران و کلفتهای آنها!؟! چطور پول همین ملت را برای سوریه و لبنان و دیگر تروریستهای دوست و برادر میفرستند، که حاصلش کشتار وحشیانه هزاران انسان بیگناه و مظلوم است، ولی برای دانشجویان ایرانی در خارج از کشور که قطعا آینده مملکت را باید بسازند (اگر بیسوادهای مفتخور بگذارند!) پول متعلق به خودشان را نمیفرستند؟! توقع دارید مردم ایران و جهان این چهره کریه از اسلام به اصطلاح دینداران حاکم را محترم بدارند و فوج فوج از آن متنفر نشوند؟! آیا این سیستم کوچکترین بویی از عدالت برده است؟! کشور ایران ثروت ملی زیاد دارد ولی ظاهرا دزدان، آدمکشان، مفتخوران و دغلکاران حکومتی آنها را مال بابایشان میدانند، لذا هر جور دلشان بخواهد میچاپند و به مزدورانشان هم میدهند! راست میگویند دانشجو که تروریست نیست، تا برایش ارز داشته باشند!؟! برای من مایه ننگ است که چنین کسانی را هموطن خودم بدانم! ایرانیان آزاده و لایق هموطن من هستند نه بی لیاقتان حاکم بر ایران و تروریستهای مرتبط با حاکمان!

 18. Ahmad گفت:

  اضافه كن ساخت ٥٠٠٠ واحد مسكوني در كشور دوست و برادر ونزوئلا

 19. خودم گفت:

  دوستان سايت کلمه و رهبران جنبش سبز خواهان براندازي نظام نيستن فقط اصلاحات ميخواهند حتي با اصلاح رهبري يعني تغيير رهبري

 20. ولید هلالات گفت:

  برای خودم متاسفم که وقت گذاشتم مطلب شما را خواندم ! دوست عزیز حجم مبادلات ارزی در بازار روزانه بیش از 160 میلیون دلار است و مرکز مبادلات ارزی هم در 10 روز گذشته بیش از 100 میلیون دلار ارز واگذار کرده است … 160 میلیون دلار که رقمی نیست !!! یادتان باشد در وضعیتی که 800 هزار بشکه نفت صادر کنیم ، دو روزه 160 میلیون دلار دریافت می کنیم ، یک حرفی بزنید که بقیه نخندند …

 21. تحصیل کرده اقتصاد گفت:

  در شرایط فعلی دولت نمی تواند نفت بفروشد و در صورتیکه بتواند بفروشد پول آنرا به علت تحریم سیستم بانکی ایران توسط (سوئیفت) که در بروکسل قرار دارد نمی تواند دریافت کند, طبعا ارز چندانی به دستش نمی رسد.
  بودجه جاری را با فروش بخشی از ارز موجود در بازار آزاد بدست می آورند.
  ناگفته پیداست در چنین شرایطی امنیتی کردن بازار دردی را دوا نمی کند.
  متاسفانه با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی پول داخلی ارزشش را بطور مداوم در برابر سایر ارزها از دست خواهد داد.
  مردم نیز پول موجودشان را برای امنیت بیشتر تبدیل به ارز و طلا که ارزش های جانشین امن هستند تبدیل می کنند که این خود نیز بازار را مضطرب می کند.
  دور نیست که دلار را به 5000 تومان بخریم.

 22. حسن گفت:

  دوستانی که انتقاد میکنن که چرا کلمه این خبر رو گذاشته باید توجه کنن که در مرکز مبادله ارز، اسکناس جابجا نمیشه و تمام معاملات به صورت حواله ای هست.. بنابراین منافاتی با خبر کلمه نداره…
  در مرکز مبادله،صادر کننده ارز خودش رو میده به وارد کننده! تازه اگه بخواد بده که البته به صرفش نیست با این قیمتی که در مرکز مبادله میذارن…
  تازه، واقعا اینقدر به اعداد و ارقامی که بانک مرکزی اعلام میکنه، ایمان داریم!!!؟؟

 23. ندای آزادی گفت:

  با درود، همگان همه چیز دانند اولا”. بعدش هم اونهائی که کلمه رو بخاطر خبر 160 میلیون دلار اسکناس سرزنش می کنید و شاهدتون هم اتاق به اصطلاح مبادله است اگر استنادتون گزارشات همون اتاق و اخبار دستوری وزارت اطلاعاته که بازهم وای به حالتون اینم ثانیا”. ولی ثالثا” اگر ارزی داشتند که اینهمه بگیروببند و تهدید و تناقض گوئی لازم نبود. پس ندارند که هوچی گری راه انداختند. بزودی خیلی خبرها خواهد شد. خواهیم دید.

 24. کیا گفت:

  خیلی بیش از اینها دلار دارند. به گفته کارشناسان خارجی حدود 55 میلیارد دلار. ولی اینها دارند آماده جنگ میشوند پس حتی یک دلار را هم راحت وارد بازار نخواهند کرد. برای خواباندن این نوسان باید تا بیست میلیارد دلار هزینه کنند که در این شرایط غیر ممکن است. مردم و صرافان هم خبر دارند و نرخ علمی-تخیلی 2850 تومان را قبول نکرده و مثل یک شیشه کشک تاریخ گذشته با آن برخورد نمودند. امروز فیمت ارز آزاد ظاهرا حدود 3200 بوده و اگر تحریم جدیدی اعمال گردد متاسفانه تا 5000 تومان پرواز خواهد نمود.

 25. ناشناس گفت:

  سرگرمی خوبی درست شده

 26. ناشناس گفت:

  من تو یه شرکت خصوصی کار میکنم که نیاز ارز ماهیانش 150 میلیون دلار هستش
  چرا چرتو پرت میکین بابا؟ یه کشور 150 میلیون دلار؟ خر خودتی

 27. ناشناس گفت:

  مخالفان سوریه می گویند ایران برای حمایت از بشار اسد حدود ۵ میلیارد دلار هزینه کرده است.

 28. amin گفت:

  خدمت کسانی که تا حالا به این خبر داشتن میخندیدن باید عرض کنم خنده بسه چون در مرکز مبادلات ارزی روزی 10میلیون دلار نمیدن فقط روزی 10میلیون دلار ثبت سفارش میکنن خبری از دلار نیست!!!!! حالا بچه برو بزن تو سرتو گریه کن چون اخر عمر پادشاهی………

 29. سهراب گفت:

  33 ساله که داریم میگیم اندکی صبر سحر نزدیک است.
  بابا ما دیگه کی هستیم

 30. salam گفت:

  جدی گندشو بالا اوردیده ..شماها که میدونید همه اینها نتیجه سیاست رهبری و نه دولت ..چرا توی تحلیل اتون همیشه همیشه همیشه اصلا اسم رهبر رو نمیارید؟؟؟؟؟ حتی سایت بازتاب و یا انتخاب بهتر از شماها عمل میکنه ..بابا خجالت بکشید …مردم رو دانا فرض کنید چون دولت مقصر نیست و دولتها همیشه تدارکاتچی رهبر بودند و اوست که این همه سیاهی رو به بار اورده.

 31. کیا گفت:

  سیاست و اقتصاد و فرهنگ و جان و مال و ناموس مردم ایران در اختیار یک نفر است که البته احمدی نژاد نیست.
  به همین دلیل در نیویورک هیچ کس او را به اندازه یک دلقک هم تحویل نگرفت- چون همه دنیا می‌دانند رییس بزرگ کس دیگری است.
  این رییس علی رغم توصیه تمام دلسوزان ساز مخالف زدند حالا انشاا.. جوابگو خواهند بود.این همه هزینه برای چه؟
  تغییر وضع نیازمند از خود گذشتگی و عبور از منیت است که نمی‌دانم این خصوصیات در ایشان مانده یا نه؟

 32. اقای خیرخواه گفت:

  واقعیت اینستکه برای هر مشکل اقتصادی راه حلی وجوددارد – حتی در بدترین وضعیت جنگی وزیر بمباران دشمن میتوان برای مشکل راه حل پیدا کرد و مملکت را از سقوط نجات داد – درشراط بحرانی فعلی اگر اتش جنگ شعله ورشود بنا به طرحهائی که دشمنان مملکت ما در سر دارند خطر تجزیه کشور ما یک مسئله جدیست – همین الان اگه کاربدست کاردان داده شود برای مشکلات ارزی وحفظ ارزش پول ملی هنوز اقدامات متعددی میتوان انجام داد منتها باید کاربه افراد کاردان و باتجربه ووطن پرست واگذارشود – تیم فعلی کوتوله های اقتصادی ودولتی باید برن دنبال کارخودشون و مثلا اگه طرف قبلا ماست بندی داشته بره همون ماستشو بفروشه نه اینکه حالا بیاد بشه رئیس کمسیون سیاست خارجی مجلس – مملکت رو بدست افراد متخصص و کاردان باید سپرد – مواردزیر ازجمله اقداماتیست که این اشفتگی و هرج ومرج را میتواند کنترل کند:
  1- تشکیل مدیریت بحران ازافراد متخصص – باسواد – دلسوز – باشرف ووطن پرست و اعلام تصمیم به توقف فوری غنی سازی اورانیوم واعلام ان به اژانس انرژی اتمی ودرخواست بازدید وتایید فوری – اطلاع رسانی بین المللی از طریق مراجع و سازمانهای ذیربط – اعلام به شورای امنیت ودرخواست لغو قطع نامه های مربوطه ودرخواست عادی سازی شرایط و اخطار بتمام کشورهائیکه ازطریق تهدید سعی در ایجاد اشفتگی و گرفتن ماهی دارند
  2- اعلام مراتب به گروه 1+ 5 و درخواست لغو فوری تحریم بانکی و نفتی – با توجه به اعلام رسمی وزارت خارجه امریکا درزمینه لغو تحریمها و تمایل انها برفع مخاصمات درشرایطی که انها درگیر انتخابات خود هستند تمایل بیشتری به همکاری و حل مسئله دارند
  3- توقف کامل هزینه های ارزی غیر لازم و غیر مجاز ازقبیل پرداختهای 10 میلیارد دلاری به سوریه – هزینه های چندین میلیون دلاری مسافرت به نیویورک برای 140 نفر – هزینه های گزاف مسافرتهای خارجی غیر لازم حکومتیان نالایق – کمکهای بلا عوض برای خرید ارای کشورهای ناشناس برای کسب حمایت ورای انها در مجامع بین المللی – بحداقل رساندن ماموران وکارکنان دردفاتر و نمایندگیهای خارج از کشور – توقف کامل وگذاری ارزی به کسانیکه رانت خواری میکنند – توقف کامل توزیع و تبدیل ارز توسط مقاماتی که بطور غیر مجاز وبرای پرکردن کیسه خود مملکت رو چپاول میکنند – قطع دست کلیه مقاماتی که ازنظر شغلی ووظیفه ای ارتباطی با سیاستهای پولی ومالی مملکت ندارند – توقف کامل کانالهای غیر مجاز هندلینگ ارز که در سنوات اخیر زالو وار ازان تغذیه میکنند – کنترل دقیق ورود وخروج ارزی به خزانه و جلوگیر ی از مفقود شدن اقلام میلیاردی و میلیونی ارزی که اخیرا مرسوم شده
  4- توقف کامل واردات کالاهای غیر ضروری – وسایل مصرفی و تمام اقلام غیر سرمایه ای توسط بخش خصوصی و دولتی
  5- توقف فعالیتهای وارداتی غیر قانونی درگمرگات و ترمینالهای غیر مجاز که توسط مقامات انجام میشود
  6- توقف فوری فروش نفت وگاز دربازار سیاه توسط افراد با نفوذ و غیر مسئول و مقاماتی که اخیرا درنقش دلال انرژی وارد کار شده اند و حسابرسی وواریز کلیه درامدهائیکه ازین راه حیف و میل شده
  7- فروش نفت وگاز بخریدارانی که هنوز مایل بخرید هستند ازطریق سازمان قانونی ومسئول ودریافت پول ان به ارز رایج کشور خریدار وانتقال ان ارز به خزانه مملکت – تشکیل سبد ارزی – این ارز که درحال حاضر عمدتا روپیه هند و یوان چین است دربازار داخلی وخارجی براحتی قابل خرج کردن است وفشار ناشی از درخواست ارز خارجی روی دلار و پوند وغیره را بسرعت کاهش داده و قیمت ارز را بسوی تعادل میبرد – توقف معاملات انرژی بصورت پایاپای و تهاتری و توقف خرید کالاهای بنجل وفاقد ارزش بجای دریافت ارز
  8- توزیع متعادل و طبق برنامه و طبق نیاز بخشی ازارزهای موجود در سبد ارزی بشکلی که فشار تقاضا را کنترل کند وخریدارن قادر به تامین ارز مورد نیاز خود در حد معقول باشند
  9- تخصیص ارز از سبد ارزی برای کالاهای و سرویس های ضروری مثل وسایل پزشکی – دارو – بیماران – ارز دانشجویانی که واقعا به تحصیل اشتغال دارند – حذف فوری پرداختهای ارزی به افراد وگروههائی که درخارج از کشور برای مقامات کارچاق کنی میکنن ودرنقش دلال با مراکز دولتی و تجاری لابی گری میکنند وغیره وغیره
  اجرای اقدامات بند 1 و 2 راه حل اصلی واولیه خروج از مشکلات است که اثر فوری و ضربتی دارد وبقیه موارد تعدیل کننده وضع اشفته فعلی و عبور به وضعیت تعادل و پایداراست
  حالا ممکن است گفته شود که تمام مشکل سر بند 1 و2 است که از نظر حکومت قابل قبول نیست دراینجا دو پاسخ وجوددارد اول اینکه اگر این حکومت مایل است که دوام وقوام داشته باشد راه حل دیگری ندارد وممکن است زمانی به ان توجه کند که خیلی دیر شده باشد دوم اینکه حتی اگر مایل به اجرای بند 1 و2 نباشد بند 3 تا 9 باز هم میتواند اوضاع را از حالت بحرانی فعلی خارج کند وارامش نسبی بدنبال داشته باشد

 33. ناشناس گفت:

  مثلا پسر اقاى كروبى و خودشون از كجا اوردن اين ثروت و دارايي ها رو (خونه شمال شهرو…) حالا الان مظلوم شدن مگه يه روحانى و پسر هاى يك روحانى حتى با وجود روزنامه چقدر ميتونه درامد داشته باشه!!؟

 34. امیر گفت:

  روزهای گذشته مسئولین میگفتند که ما به هیچ وجه مشکل کمبود ارز نداریم!!! چقد رو دارن مردمو دارن نابود میکنن سرکارم میذارن

 35. i گفت:

  اقا فرمودند نظرات ایشان به من نزدیکتر است

 36. امین گفت:

  آقای هلالات و سایر دوستان عصبانی بهتر است زود قضاوت نکنند بانک مرکزی میلیاردها دلار دارد اما نه به صورت اسکناس موجود در دسترس مانند اینکه شما در حساب بانکی خود یک میلیون تومان داشته باشید ولی به دلائلی بانک ان را به شما ندهد در این صورت موجودی نقدی 160 تومانی جیب شما چقدر کارآیی خواهد داشت؟ اطاق مبادله هم از اسمش پیداست قرار است صادر کنندگان و وارد کنندگان مبادله کنند تا شاید نیازی به گذر از سیستم جهانی نباشد و همچنین نیازی به دلار به صورت اسکناس. این اطاق هر چقدر هم کار کند نیازی به اسکناس ندارد آن چه وضع بازار را ملتهب کرده آشفتگی روانی ناشی از اطلاع بازار از وخامت اوضاع است و هجوم برای دشت دلار کاغذی. این را ندارند بدهند جانم

 37. reza گفت:

  با سلام
  به مردم سبز دوستان نوید پیروزی به مشام می رسد و از همه شما یک تقاضا دارم کینه و کینه پروری را از خود دور کنید
  این وضع پیش آمده حاصل عمل کرد همه است شکست و پیروزی در این سه دهه برای همه است ما این وضع را پدیدار گشتیم
  در خیابان همه ما مرگ گفتن را یاد گرفتیم
  تا زمانی که چه به داخل و چه به خارج اتهام مقصر بودن را می دهیم در صورت پیروزی همانی خواهیم بود که هستیم فقط شکل را عوض کردیم که ماهیت نفرت هنوز در دل مان باقی مانده است برای پیروزی باید یک بخش عمومی داد چه کسانی که دارای قدرت هستند و چه آنانی به نوعی مقصر هستند باید تدا صلح را طنین کرد

 38. ناشناس گفت:

  اندکی صبر سحر خیلــــــــــــی نزدیک است

 39. ناشناس گفت:

  تنها راهش، انتخابات آزاد است. و بعد از آن نظام باید عوض شود و دموکراسی مصطلح در دنیا، در ایران نیز حاکم شود.

 40. ناشناس گفت:

  این نظام باید عوض شود. نظام ولایت فقیه باید از بین برود.

 41. نامرئی گفت:

  با اون اقای ناشناسی که گفتند جوک میگی ! باید بگم یارو خودت جوک میگی !مگه توی مرکز مبادلات دلار کاغذی میدن ؟ نا آمو بهت حواله میدن بری حال کنی رنگ دلار رو نمیبینی

 42. ناشناس گفت:

  دراتاق مبادلات ارزی فقط حواله میدن چون اگرراست میگن دلارمیدن چرابرای اروپانیست